Montessori Anneleri ve Minikleri

bende oğlumla bişey yapmayı çok seviyorum ama ben malesef çalışan bi anneyim.o yüzden sizi geriden takip ediyoruz.

Öyle duşunme lütfen...zaten grubu kurarken ki duşuncem;vaktım var,arastırıp geliştirebılırım ve dığer annelerle bırbırımıze önayak olup destekleşebılırız" dı.takıp edıyosanız da amacımıza uymaya başlamışız demektır:KK66:
Her cocugun gelişimi ve ilgi alanı farklıdır.mesela Eylul e camasır makınası yaptık fakat teknolojı ıle ılgısı olmadıgından ılgısını cekmezken bı başka cocuk ıçın baslıbasına bı eğlence olabılır...kapıdan bantları sokmek ılgısını cekmezken kapının deliğine anahtar sokmaya bayılıyo:KK66:cok yaramaz aktıf bı çocuk hareketli,aktıf,cetrefıllı oyunları severken kitap okuması favorı eglencesı olması beklenmedık mesela...gozlemleyerek ,deneme yanılma yaparak bulucaz hoşlandıklarını,onların yonlendırmesıyle yardımcı olcaz onlara...

Çok guzel çıktılar bulmuşsun.suan ay ıtıbarıyle ıkımız ıcın de erken olsa da ılerıde kullanabılır.özellikle ayakkabı ve gokkuşağını çok sevdım ben.bırde yılbaşı zamanı yılbaşı ağacı susleme bahanesıyle renk esleştırebılırız bu yılbaşında:KK66:dediğim gibi burası guzel bı arsıv olucak bize,buyudukçe ayımıza gore donup bakarız neler yapabılırız dıye:21:

Bende etka nın blogunda çıktılar gordum buyuk küçük kavramları için.onların cıktısını alıcam.

bende zaten burayı bi çeşit arşive çevirdim. hem isteyen faydalansın, hemde kaynaklar kaybolmasın lazım olunca bulup kullanayım diye :)

yazınca hemen baktım Etkanın bloğuna, aldım hemen resimleri. birtane daha vardı kulak burun ağız resmi olan onuda çok beğendim.

bu arada bi aktivite kutusu yaptım. fikir olsun diye paylaşıyorum.

$20130903_141244.jpg bu yüzü kürdan-pamuk-kalem sokmak için
$20130903_141307.jpg bu yüzünde hayvanların ismini söyleyip bulmasını istiyorum. daha sonra resimleri değiştirebileceğim şekilde yaptım.
$20130903_141314.jpg yuvarlak yıldız ve üçken için delikler açtım ve nesleri buradan sokmasını istiyorum.
$20130903_141322.jpg buradan da dondurma cubuklarını, kartları, bozuk para ve farklı şekillerde kestiğim (üçgen, yuvarlak, kare, dikdörtgen) kağıtları atmasını istiyorum.

bir yüzünede, zımpara kağıdı-önlü arkalı yapışkan bant-saten- pamuklu kumaş yapıştırıp parmağıyla keşfetmesini isticem. malzemeler elimde yok ama fikir olsun..

1 taşla 4 küş :) attığı nesneleri daha sonra alsın diye kapağı açık tuttum :)

buda ayrı bi oyuncak, şekiller yap bozu ama biz bunlarla kule yapıyoruz. özellikle kara dikdörgen ve yuvarlakla :KK9:
$20130902_160821.jpg

Son düzenleme:
aktarmalarımızda çok büyük bi sorun var.

bir aktarıyor

bir yiyor :KK9:

kendi haline bıraksam hepsini yiyecek. sapladığımız kurdanlardan delikli makarna geçirteyim dedim, hepsini yemeye çalıştı. çabalıyoruz ama bazen engellerle karşılaşıyoruz :KK53:

bu arada bizimki takla atıyor. koca alışveriş merkezinde tüm milleti kendine bakıtmak için betonda atmaya kalkınca evde "takla" kelimesi yasaklandı :KK8: zıplama aletine sokmuştum bi kaç kez, şimdi yatagın üstünde ayağa kalkıp poposunun üstüne atıyo kendini. malesef bunu halının üstündede yapıyor. canım benim ya biz ne ögretiyoruz o ne yapıyor :KK16:

montessori sayfasından vücudumuz kartları buldum. renkli ve siyah-beyaz paylaşıyorum. ben çıktısını alıp bi deftere yapıştırmayı ve sonrada "bunu bulur musun?" yada "bu ne?" diye sormayı düşünüyorum. kitap okur gibi ne olduklarını söylesek bile yeter aslında..

$body1.jpg
$body2.jpg
$body3.jpg
$body4.jpg

$body11.jpg
$body22.jpg
$body33.jpg
$body44.jpg

bende zaten burayı bi çeşit arşive çevirdim. hem isteyen faydalansın, hemde kaynaklar kaybolmasın lazım olunca bulup kullanayım diye :)

yazınca hemen baktım Etkanın bloğuna, aldım hemen resimleri. birtane daha vardı kulak burun ağız resmi olan onuda çok beğendim.

bu arada bi aktivite kutusu yaptım. fikir olsun diye paylaşıyorum.

Eki Görüntüle 792466 bu yüzü kürdan-pamuk-kalem sokmak için
Eki Görüntüle 792467 bu yüzünde hayvanların ismini söyleyip bulmasını istiyorum. daha sonra resimleri değiştirebileceğim şekilde yaptım.
Eki Görüntüle 792468 yuvarlak yıldız ve üçken için delikler açtım ve nesleri buradan sokmasını istiyorum.
Eki Görüntüle 792456 buradan da dondurma cubuklarını, kartları, bozuk para ve farklı şekillerde kestiğim (üçgen, yuvarlak, kare, dikdörtgen) kağıtları atmasını istiyorum.

bir yüzünede, zımpara kağıdı-önlü arkalı yapışkan bant-saten- pamuklu kumaş yapıştırıp parmağıyla keşfetmesini isticem. malzemeler elimde yok ama fikir olsun..

1 taşla 4 küş :) attığı nesneleri daha sonra alsın diye kapağı açık tuttum :)

buda ayrı bi oyuncak, şekiller yap bozu ama biz bunlarla kule yapıyoruz. özellikle kara dikdörgen ve yuvarlakla :KK9:
Eki Görüntüle 792469

Baya islevli bi kutu olmus:KK1:bu haftayi kurtarir bu kutu baya oyun cikar:KK66:

Kafamda biseyler var oturtmaya calisiyorum.sende biraz dusun:yiyeceklerini yedigimiz hayvanlari ve o yiyeceklerin olusum asamasini yapip hikayelestirmeyi dusunuyorum.kizi montessori okuluna giden bi arkadasim var ukraynada.asil fikri veren e o zaten...ari onun sayesinde llustu tamamen kafamda.kitap da var.bide bini cizgi film bulayim.sonrada temayi hazirlayim ve ari ile bali taniyalim.
Birde inek ve sut var kafamda da sut veren bi inek nasil tasarlanir:KK66:
Neyse biraz dusuneyim.his bi vakitte tamamlarim ari temasini...

montessori sayfasından vücudumuz kartları buldum. renkli ve siyah-beyaz paylaşıyorum. ben çıktısını alıp bi deftere yapıştırmayı ve sonrada "bunu bulur musun?" yada "bu ne?" diye sormayı düşünüyorum. kitap okur gibi ne olduklarını söylesek bile yeter aslında..

Eki Görüntüle 792576
Eki Görüntüle 792577
Eki Görüntüle 792578
Eki Görüntüle 792579

Eki Görüntüle 792580
Eki Görüntüle 792581
Eki Görüntüle 792582
Eki Görüntüle 792583

Bunlarin ciktisini alip Etka gibi kitap yapilabilir...

Baya islevli bi kutu olmus:KK1:bu haftayi kurtarir bu kutu baya oyun cikar:KK66:

Kafamda biseyler var oturtmaya calisiyorum.sende biraz dusun:yiyeceklerini yedigimiz hayvanlari ve o yiyeceklerin olusum asamasini yapip hikayelestirmeyi dusunuyorum.kizi montessori okuluna giden bi arkadasim var ukraynada.asil fikri veren e o zaten...ari onun sayesinde llustu tamamen kafamda.kitap da var.bide bini cizgi film bulayim.sonrada temayi hazirlayim ve ari ile bali taniyalim.
Birde inek ve sut var kafamda da sut veren bi inek nasil tasarlanir:KK66:
Neyse biraz dusuneyim.his bi vakitte tamamlarim ari temasini...

netten biraz araştırdım ama dedğin gibi bulamadım. bi tek uğur böceğinin oluşum şeması var :KK43: güzel fikir yapabilirsen harika olur :)

Bunlarin ciktisini alip Etka gibi kitap yapilabilir...

hazır okullarda açılıyor heryer kırtasiye malzemesi dolu. bitane defter alıp kendi eğitici kitabımı oluşturayım bari..

Küçük bebeği olanlar için yatıcı bir fikir, çorabına çan-kurdele-düğme dikip keşfetmesi sağlanabilir..
$6a0147e1d4f40f970b015391ece3ca970b-800wi.jpg $6a0147e1d4f40f970b015435c04c2d970c-800wi.jpg

netten biraz araştırdım ama dedğin gibi bulamadım. bi tek uğur böceğinin oluşum şeması var :KK43: güzel fikir yapabilirsen harika olur :)

hazır okullarda açılıyor heryer kırtasiye malzemesi dolu. bitane defter alıp kendi eğitici kitabımı oluşturayım bari..

Küçük bebeği olanlar için yatıcı bir fikir, çorabına çan-kurdele-düğme dikip keşfetmesi sağlanabilir..
Eki Görüntüle 793036 Eki Görüntüle 793037

Bebekler ıçın bulduğun corap fıkrı cok orjınal.ben bebeklıgınde playgro ydu sanırım onun cıngıraklı coraplarını 20 tl vererek almıstım!

Hayvanlar fıkrı ve temasını akşam duşundum ve oturttum fıkrı.haftaya kı konumuz besınlerını tukettıgımız hayvanları ve besınlerını tanımak olacak.hafta sonu tealarını yapabılcek zaman bulabılırsem tabı...doğal gaz baglanıcak haftasonu da,fırsat bulabılırsem...
İlk konu arı olcak.petek yapcam çiçeklerden bal toplayıp petege boşaltcam ve sonra balı yıcz:)kitabını okıcam cızgı fılm ızletcem.
Sonrakı konu tavuk olcak.kumes kurcam ve tavugu yumurtlatıp yumurta toplayıp onu yıcez yıne kıtap ve cızgı fılmle desteklicem.
Diğer konuysa ınek olcak hemde memelerı olan sut veren bı ınek:)onu da sagıp sutunu ıççez.
Kıtaplarını da buldum hayvanı nasıl yapıcagımı da...sıra cızgı fılmı arastırmakta...cok kısa bı fılm olmalı cunku fılm ızlemeyı sevmıyo

$image.jpg . Elimizde olan arı kitabı bu.diğer serılerınden tavuk ve ıneği de alayım

$image.jpg

Hayvanları tanıdığımız o gunlerın ıkıncı aktıvıtesı olarak da o hayvanın resmını bırlıkte boyamak olabılır...

Talayyyyy gunaydın

Face de benı ekleyen talay sensın dımıııı

günaydın cevabım evett.bende dün yabancı sitelerden aktivite topladım.birazdan beğendiklerimi paylaşırım

ben bu arı inek meselesinde biraz tembellik yapıcam, çalışmayı dört gözle bekliyorum. ayrıntılı foto isterim :)

bu gün kızımla saklama kaplarının kapaklarını açıp kapatıcam. araya tencerelerde girer :)
nette gödüm bunun gibi ahşap nesneleri bi torbaya koyup çektiriyor, ben ne çektiğini söylerim böylece şekilleri tanır. sonra şekli bulup torbaya atmasını isteyebilirim.
Eki Görüntüle 793098
bu baharat takımından bendede vardı, tak çıkar yaptırayım.
$dsc01122d.jpg

sonrada parka çıkarız :)

benimde yakın zamanda yapmayı pilanladığım çeşitli materyallerden aç kapa kapakları

$30776_353476648072672_2143766303_n.jpg $598883_353460211407649_894608680_n.jpg hala kapak biriktiriyorum..

birde bu var

$0000046_locks_and_latches_board.jpg $1.jpg $2.JPG $6a0147e1d4f40f970b017c32e7208f970b-800wi.jpg $6a0147e1d4f40f970b017d3d15ba9a970c-800wi.jpg $032911activityboard.jpg $AHM_3048.JPG $AHM_3054.JPG $AHM_3055.JPG $AHM_3056.JPG $AHM_3058.JPG $AHM_3059.JPG $HTS0024a.jpg $images.jpg $images.jpg $img_69601.jpg $Maison-a-serrures_diapo_full_gallery.jpg $Wooden_Montessori_Lock_box_educational_toy.jpg

çocuklar çözüm üretmeyi çok seviyor :)

daha neler neler zamanla paylaşırız artık :KK16:

Etkanın yaptıgı o kapaklı şişelerı gecen ay apmıştım.ılk sayfalarda paylaşmıştım.odanı bı yerıne koyduk baya favorı bı oyuncagı.arda gıder getırır koyar odanın ortasına oynar kapaklarıyla...yap bencede sevıyolar kapak acıp kapamayı...

Alttakı resımler de tam fızıkçı işiymiş:KK1:ama uzzuuun zamandır el atmıyorum devrelere...unutmuşumdur bıle muhtemelen:KK20:

Etkanın yaptıgı o kapaklı şişelerı gecen ay apmıştım.ılk sayfalarda paylaşmıştım.odanı bı yerıne koyduk baya favorı bı oyuncagı.arda gıder getırır koyar odanın ortasına oynar kapaklarıyla...yap bencede sevıyolar kapak acıp kapamayı...

petşişelerin kapağını bi kerede çevirip açmak istiyor (ne mümkün :p) topladım bi kaç bakalım uygun bi kutu bulursam yapıcam.

Alttakı resımler de tam fızıkçı işiymiş:KK1:ama uzzuuun zamandır el atmıyorum devrelere...unutmuşumdur bıle muhtemelen:KK20:

ordan ordan topladım resimleri eksik kalmasın, ne var ne yoksa monte edelim demiştim :) bunları yapmak zaman alıyor. bide oynasın diye eline verip dağılınca insan üzülüyor :KK43:

vücudumuz organlarının çıktısını getirdi eşim, elma armuttan daha kolay buldu eli ayagı gözü. zaten kendi üzerinden gösterebiliyordu, şimdide kağıt üzerinden parmağıyla gösteriyor. (not:hepsini değil temel olanaları bulabiliyor, zamanla hepsini bulur)

bunlarda montessori sayfasından bulduklarım.sanırım ismini söylediğini bulmasını istiyorsun..
$kart.jpg $kart2.jpg $kart3.jpg

$kartt.jpg $kartt2.jpg $kartt3.jpg

çıktı almak yerine kumaşın üstüne anahtar, top, tarak, bilezik, diş fırçası-macunu, ördek gibi.. nesneleri koyup bulmasını isteyebiliriz. bu benim aklıma yeni geldi :26:

çıktı almak yerine kumaşın üstüne anahtar, top, tarak, bilezik, diş fırçası-macunu, ördek gibi.. nesneleri koyup bulmasını isteyebiliriz. bu benim aklıma yeni geldi :26:

Eylul un,babasıyla calıştıgı nı kıtabı var.her akşam elıne alır babadının onune koyar.cok sevıyo o kıtabını.evım dıye bı kıtap ıçınde evımızdekı temel nesneler var.dıs fırcası lavabo saat catal kasık tabak bardak halı televızyon koltuk yatak dolap...babası resımde gosterıyo saat nerde dıye Eylulde parmağıyla duvardakı saatı gosterıyo.mesela bardagı elıne alıp kitaptakı bardagı bul dıyo hemen bızımkı sayfaları cevırıp gosterıyo babasına ...gercek seylerle eslestırme yapmayı sevıyo.
U

$image.jpg

Bunu oyuncakannesi nde gordum.ılerıkı aylar da bacık baglamayı ogrenmesı ıcın guzel bı oyuncak...

Eylul un,babasıyla calıştıgı nı kıtabı var.her akşam elıne alır babadının onune koyar.cok sevıyo o kıtabını.evım dıye bı kıtap ıçınde evımızdekı temel nesneler var.dıs fırcası lavabo saat catal kasık tabak bardak halı televızyon koltuk yatak dolap...babası resımde gosterıyo saat nerde dıye Eylulde parmağıyla duvardakı saatı gosterıyo.mesela bardagı elıne alıp kitaptakı bardagı bul dıyo hemen bızımkı sayfaları cevırıp gosterıyo babasına ...gercek seylerle eslestırme yapmayı sevıyo.
U

bu gün ögrettiklerimizi yarın onlar bize soracak "bu ne? bu ne!!.." diye :KK9::KK9::KK9:

yaptıklarımın dışında almak istediklerimde çok :26: :KK50: yakında ev dolar taşar. hafta sonu kitapçıya uğramayı düşünüyorum, bahsettiğin gibi kitaplarada bakayım iyi olur :)

küçük bir kutuya kapaklar yaptım. kutu sütü değiştiririm bi ara çok fazla açmalı olmuş.
$20130904_155944.jpg $20130904_160003.jpg

bu şekilleride yeni kestim, daha öncede vardı ama çok küçüktü bu seferki kırmızı oldu. her seferinde söylüyorum hangi şekili attığını, aradada bi şekil söylüyorum onu atmasını istiyorum. yuvarlağı tanıdık, zaten çok seviyor diğerlerinide zamanla ögrenecek..

$20130903_170913.jpg $20130903_170927.jpg

birde renkler kutumuz vardı, kızıma "haydi müzik yapalım" diyorum. davul gibi eliyle vurmasını istiyorum. her rengin bi şarkısı var

Kırmızı için : Kırmızı balık
Yeşil için : Yine yeşillendi fındık dalları, zaten hep yeşildi fındık dalları
Sarı için : Sarı, sarı, sarı çiçek ; Herkes yalan sen gerçek
Mavi için : Mavi mavi mas mavi; Gözleri boncuk mavi; Bir gördüm aşık oldum; Şu gelen kimin yâri
Mor için : Bir mahzun mor menekşe ağlıyor mu ne, mor mor, mor, mor
Turuncu için : bulamadım ama portakalı soydum tekerlemesini söylüyorum

$20130828_164854.jpg $20130828_164829.jpg

renklerle ilgili daha farklı şarkı sözleri varsa yazarsanız sevinirim. şimdi uyuyor bakalım uyanınca kapakları sevecek mi? (birde sağlamlık testi yapar tam olur :KK53: )

bu gün ögrettiklerimizi yarın onlar bize soracak "bu ne? bu ne!!.." diye :KK9::KK9::KK9:

yaptıklarımın dışında almak istediklerimde çok :26: :KK50: yakında ev dolar taşar. hafta sonu kitapçıya uğramayı düşünüyorum, bahsettiğin gibi kitaplarada bakayım iyi olur :)

küçük bir kutuya kapaklar yaptım. kutu sütü değiştiririm bi ara çok fazla açmalı olmuş.
Eki Görüntüle 793552 Eki Görüntüle 793553

bu şekilleride yeni kestim, daha öncede vardı ama çok küçüktü bu seferki kırmızı oldu. her seferinde söylüyorum hangi şekili attığını, aradada bi şekil söylüyorum onu atmasını istiyorum. yuvarlağı tanıdık, zaten çok seviyor diğerlerinide zamanla ögrenecek..

Eki Görüntüle 793557 Eki Görüntüle 793558

birde renkler kutumuz vardı, kızıma "haydi müzik yapalım" diyorum. davul gibi eliyle vurmasını istiyorum. her rengin bi şarkısı var

Kırmızı için : Kırmızı balık
Yeşil için : Yine yeşillendi fındık dalları, zaten hep yeşildi fındık dalları
Sarı için : Sarı, sarı, sarı çiçek ; Herkes yalan sen gerçek
Mavi için : Mavi mavi mas mavi; Gözleri boncuk mavi; Bir gördüm aşık oldum; Şu gelen kimin yâri
Mor için : Bir mahzun mor menekşe ağlıyor mu ne, mor mor, mor, mor
Turuncu için : bulamadım ama portakalı soydum tekerlemesini söylüyorum

Eki Görüntüle 793601 Eki Görüntüle 793602

renklerle ilgili daha farklı şarkı sözleri varsa yazarsanız sevinirim. şimdi uyuyor bakalım uyanınca kapakları sevecek mi? (birde sağlamlık testi yapar tam olur :KK53: )

Hem bırlıkte sarkı soylemış olursunuz eglencelı bı aktıvıte olmuş

Al almanın turuncu
Yere değer bir ucu
Söyle yarim derdini
Biz ayrıldık en gücü

Not:siz dıye hitap etme artık:nazar:cok zaman bırlıkte olcaga benzıyoz:KK34:hemde basbasa galiba:KK1:

Hem bırlıkte sarkı soylemış olursunuz eglencelı bı aktıvıte olmuş

Al almanın turuncu
Yere değer bir ucu
Söyle yarim derdini
Biz ayrıldık en gücü

Not:siz dıye hitap etme artık:nazar:cok zaman bırlıkte olcaga benzıyoz:KK34:hemde basbasa galiba:KK1:

3-4 kişi şurda biz bize takılıyoruz ne güzel. konu diğer konulara göre daha ayrıntılı, resimli. zamanla dolar taşar burası. umarım uzun bir sürede devam ettiririz, koca bir arşiv olur inşallah. bu arada turuncu için teşekkürler süper oldu :)

X