Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

Browni yapmadım hiç daha önce ondan korkuyorum azıcık, rezil olmayayım:KK17::18:
Ay benim aklıma baklava hiiiiiiiiiç gelmiyor bile yaa. Doğru ya bayram için baklava yapar annem:KK9::KK9::KK9:

Browniyi hemen bu akşam dene, içine sinerse yaparsın, rezil olma şansın yokkk, mükemmel bir lezzet ve çook basiit. :KK14::KK1:

merhabalar kızımdan fırsat bulup gelemiyorum.ama dun aksam bır fırsat bulup seker hamuru yaptım ınsallah bugünde kuabıye yapıp sonucunu paylasıcam ama ılk once kolay kurabıye tarıfı bulmam lazımm:KK16:

canım arkadaşım hayırlı olsun inşallah
çok sevindim
darısı benim başıma
artık çıkmaz ayda mı orasını bilemem:KK53::KK53:
şimdi ben sana fikirlerimi söyleyeyim
sütlü tatlılar yarışmasındaki sadrazam lokumunu bende yaptım geçen gün
inanılmaz güzeldi tadı
ama rahat sarmak istiyorsan 8 dilim kadar çıkıyor
başkada çıkmıyor
yani onu anca aile içinde yapabilirsin
yada 2 tepsi yapabilirsin:KK1:
birde ben dik oturtamamıştım önceki sayfalarda var bulup eklerim
ama yinede sen bilirsin
bence profiterol yap
hatta şimdi yap
benim burdaki profiterol tarifimi çoğu kişi yaptı çokda güzel oluyor
hiç tereddüt etmeden yapabilirsin
50 küsür tane çıkıyor
toplarını hazırlayıp buzdolabı poşetine doldurup içlerini yapacağın zamana kadar buzdolabında saklayabilirsin
en son gün eline ayağına dolaşmaz en azından
hatta kremasınıda hazırlayıp içlerine doldurup yine poşetleyebilirsin yada servis tabağına dizip üstünü streçle at dolaba tamamdır
çıkarıp 5 dkda sosunu yapmak kalır geriye

dereotlu poğaçaya gelince bence kesinlikle yap
tarifi aynen uygula ben değişiklikler yaparak en son o haline getirdim
gerçekten güzel bir poğaça
servis edeğin zaman azıcık ısıt o zaman dahada harika oluyor
1,5 tepsi çıkıyor o da bol bol yeter yani

yanınada gazelin deiği bgibi un kurabiyesi yapabilirsin
yada damla çikolatalı kurabiye
yada tuzlu kurabiyede olabilir
mercimek köfteside olabilir
aklıma başka birşey gelmiyor
önceki sayfalardanda bakıp yazarım yine

yemek içinde daha tecrübleri ablalarımız menü çıkartırlar:KK1:
geçen bakmışsın
benim patates çanağında garnitürlü salatam vardı
onu yapabilirsin
hem porsiyonluk hem şık oluyor benimki biraz uyduruk olmuştu ama sen süslersin:KK1::KK1::KK1:
patates mantısı yap onun yerine derdim ama o da sofradayken yağı donuyor
misafir için yapması uygun olmaz sanki sofrada baya bir bekleyecek sonuçta
yoğurtlu biber salatasıda güzel olurdu benim için olmazsa olmazzzz:KK53:
havuçladada yoğurtlu meze yapıyorlar o nasıl bilmiyorum ama değişik oluyor bakabilirsin
ben bakınayım yine biraz yazarım buraya:KK54:

gazelim
canım arkadaşım
naber napıosun
biz bayadır muhabbet edemiyoruz sanki seninle
özledim seni
kitaplarını aldında ders çalışmaya mı gömüldün sennnnnnnnnn:KK16::KK16::KK16::KK16:
bu arada yarışmada oyunu gördüm teşekkür ederim arkadaşım:KK16:

ayyy bende bayılıyorum onlara
bende istiyorum bende bendeeeeeeee:KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:

hakkaten gözdem ya denk gelemedik bi türlü...
yok kuzum ya çalıştığım yok, dünde hiç kitap açmadım..bugünde tık yok hala, kafamın sol arka tarafı şimşek çakıyor gibi sabhatan beri, :KK43: durup dururken nasıl şimşekliyor bi bilsen çok fenayım, migreni olanlarda olurmuş...
bakalım iyileşirse bugün bir ünite bari bitirmeliyim...
sen nasılsın kuzum, sende pek sık giremedin bu aralar...iyisin dimi..
arkadaşım gelecek akşama, inan kafamın derdinden öyle yayıldım oturuyorum :KK34:
evi bile toparlamadım daha..şu saat olmuş tık yok hala...bu migren insanı dünyadan koparıyor yaa :KK50:

Aaaay çok heyecanlııı.. :21::21:
Bende gazel ablama katılıyorum, tatlı tuzlu olarak ikiye ayır canım.
Dereotlu poğaça riskli olabilir, dereotunu herkes sevmiyor ya ondan canım. Maydonozlu yaparsan harika olabiliir.
Kurabiye yapabilirsiin..
Börek kesin olsun çayın yanına. :KK56:
Börekte de riske girme bence, patatesli gibi genel bi börek çok yakışabilir tabi azıcık şekilli olanlardan yaparsın. :KK1:
Sarma olmalı tabikiii, sarmasız ikram tabağı mı olurmuş. :KK19::KK1:
Tatlı olarak da yine gazel ablamın dediği gibi, pastamsı kek harika olabilir. Hem ağır kaçmaz, hemde ıslak ıslak pasta gibi olur. :KK56:
Ay hayırlısı olsun canımm.. :nazar:

:nazar:
Teşekkür ederim ablacımm.. :KK16: Bi beğenmedin tek mesajımı bile heee :KK52::KK52:
Canının çekmesine üzüldümm ama kötü tarafım sen buralara mantı koyarken eyiydi diyoo. :KK52:

biyerlerim şişerse sorumlusu sensin ona göre, :KK1:
hepsi çok güzel eline sağlık..

hakkaten gözdem ya denk gelemedik bi türlü...
yok kuzum ya çalıştığım yok, dünde hiç kitap açmadım..bugünde tık yok hala, kafamın sol arka tarafı şimşek çakıyor gibi sabhatan beri, :KK43: durup dururken nasıl şimşekliyor bi bilsen çok fenayım, migreni olanlarda olurmuş...
bakalım iyileşirse bugün bir ünite bari bitirmeliyim...
sen nasılsın kuzum, sende pek sık giremedin bu aralar...iyisin dimi..
arkadaşım gelecek akşama, inan kafamın derdinden öyle yayıldım oturuyorum :KK34:
evi bile toparlamadım daha..şu saat olmuş tık yok hala...bu migren insanı dünyadan koparıyor yaa :KK50:

iyiyim canım sağol
ahh ahh bilmezmiyim o ağrıyı
ne yapsan geçmez
Allah yardımcın olsun
gördüm dün yazmıştın nevrestenin topiğinde arkadaşın gelecekmiş
kalk kız kalk yap hazırlıklarını:KK1::KK1::KK1:
dersleride ihmal etme bayramda giriyor şimdi zaten herkes daha bir yayılcak başta ben:KK53:

iyiyim canım sağol
ahh ahh bilmezmiyim o ağrıyı
ne yapsan geçmez
Allah yardımcın olsun
gördüm dün yazmıştın nevrestenin topiğinde arkadaşın gelecekmiş
kalk kız kalk yap hazırlıklarını:KK1::KK1::KK1:
dersleride ihmal etme bayramda giriyor şimdi zaten herkes daha bir yayılcak başta ben:KK53:

sorma gözde yaa, çok şimşekliyor, resmen yerimden zıplatıyor bu çarpma...
kalkıcam da ah bi kalkabilsem :KK1:

Nihan istemeye geleceklermiş.İnan çok mutlu oldum.Okurken çok üzülüyordum erkek arkadaşının atanamamasına,yalnızlığına.Herşey yoluna girmiş ne güzel.Demekki sabretmek çok önemliymiş.Arkadaşlar çok güzel menüler vermişler.Hepsini yap gözlerini boya bence.:KK53:Ne kadar marifetli gelinimiz var diyip kıymetini bilsinler.:KK9:Umarım herşey istediğin gibi olur canım.Allah mutlu etsin.:KK16:

bugün misafirim için yaptığım çizkek...çok zevkli bir yapımı olan ve pratik bir tatlı..tavsiye ederim..
malz..
2 paket eti burçak bisküvi
4 kaşık tereyağ ( margarinde olabilir)
1 paket labne peyniri ( 200 gr.)
2 yumurta
1 su bardağı şeker
bir paket vanilya
3 kaşık un
bir su bardağı yoğurt
kremşanti ve tablet çikolata..

bisküvileri robotta çekip bir kapta tereyağ ile karıştırıp hamur kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz...
orta boy bir borcama, veya kelepçeli kalıba iyice elimizle bastırarak yayıyoruz,
sonra başka bir kapta labneyi ve yoğurdu çırpıyoruz, ardından yumurta şeker vanilya un ekleyerek iyice çırpıyoruz...hiç pütürlük kalmayacak, kek hamurundan biraz daha cıvık olacak...
sonra tepsiye yaydığımız biküvinin üzerine döküp 180 derecede yarım saat pişiriyoruz...
o fırında pişerken, bir paket kremşantiyi hazırlayıp içine benmari usulü erittiğimiz çikolatayı ekleyip iyice çırpıyoruz...
isteyen kakolu kremşanti ilede yapabilir, ama ben kakolu kremşantiyi pek sevmem hafif acımsı tadı olduğu için..
o yüzden çikolatalı yaptım...
kek piştikten sonra soğutup üzerine kremşantiyi sürüp dolaba koyuyoruz...servis yaparken de üzerine rendelenmiş çikolata parçaları döküyoruz...dileyen damla çikolata da kullanabilir...afiyet olsun..

Eki Görüntüle 829421 Eki Görüntüle 829422

bizim mutfakda bugun et kavurma salata vee yazın yaptığım domatesli biberli turşu yoğurt vs. vardııı :) allah herkesin rızkını artırsınnn... bu hamilelik nedeniyle ne girebilyom ne de yazabilyom bel sırt ağrısı türedi bakalımmm hayırlısı...

hepinizi öpüyommmm:KK16:

Bu aslında tulumba tatlısı ama elimde olmayan sebeblerden dolayı şekli halka ve parmak oldu.:KK53:

rfTx.jpg

selam kızlar
bir süredir giremiyordum
geçmiş bayramınız kutlu olsun:)
ben geçen gün bana annemin verdiği bir çorbayı denedim biz çok sevdik tam kış çorbası oldu:

kırmızı biber çorbası

2 kırmızı biberi doğradım
2 sarımsak
soğan
ufak bir patates ekleyip kaynattım biberler iyice yumuşadı
sonra tereyağında un kavurdum soğuk su koydum karıştırıp çorbaya ekledim
en son rondodan geçirdim çorbanın suyunu ayarladım
içine zencefil rendeledim zerdeçal ekledim kırmızı pul biber karabiber tuz koydum:)

bir de burdan aldığım pratik tava böreğini yaptım bayramın birinci günü ne güzel oldu ya denemeyen varsa tavsiye ederim bir yufkayı parçaladım 2 yumurta kırdım yarım çay bardağı süt yarım çay bardağı kaşar rendesi maydonoz taze soğan koydum tuz ekledim karıştırdım tavada alt üst edip pişirdim çok lezzetli oldu:)))

geçen gün de yoğurtlu patates salatasını denedim o da çok güzel dol et yemeği yanına öneririm:
patatesi haşlayıp doğradım az tereyağında tavada çevirdim tabağa aldım sonra 4 kaşık yoğurt 2 kaşık mayonez az su çırptım içine pul biber karabiber nane sumak kekik tuz koydum sarımsak da ekledim bunu patatesin üzerine yaydım çok lezzetliydi:))

geçen gün bir de bir arkadaşımın önerisi olan köfteyi denedim tıpkı kiremitte köfte tadında oluyor ve çok basit. normal köfte hazırlıyorsunuz, sonra bol domates rendeliyorsunuz buna sarımsak kekik tuz katıyorsunuz, tencereye domates rendesini koyuyorsunuz köfteleri de yerleştiriyorsunuz kısık ateşte pişiriyorsunuz hem çok çabuk pişiyor hem de çok leziz oluyor isterseniz köftelerin üzerine dilim domates de koyup süsleyebilirsiniz benim oğlum pek domates yemiyor ben koymamıştım.

dün de kayınvalidemin domatesli şehriye çorbasından yaptım yanına da balık pişirdi eşim, bir de salata yedik
domatesli şehriye çorbası da çok basit bir tarif:
domatesleri rendeledim
su koydum
tel şehriye ekledim
tuz atıp kaynattım o kadar limon sıkıp içtik

Bizde bugün tarhana çorbası ,
mantı ( malesef kendim yapamıyorum :) bildiğim bir yerden hazır alıyorum)
ve salata ,

Afiyet olsun.

Bu aslında tulumba tatlısı ama elimde olmayan sebeblerden dolayı şekli halka ve parmak oldu.:KK53:

rfTx.jpg
vay vay vayyy bacıma bakkkk helalll olsunnnnnn bir halka alabilirmiyimmm :KK66:

buraya girmeyince sizleri daha çok özler oldummmm ...herkese selamlar

bende bugunnn etli kurufasulye:KK1:
pilav
salataa azcık yoğurt
vedeee yazdan yaptığım turşulardannn
turşularmı açtım bile benn:KK76:

KÖFTELERYemek yarışması başladı:KK16::KK16::KK52:

nevrestecim slm..
köfte çok severim inegölde yaşamanın verdiği bir dürtü ile sanırım kulaklarım kabardı hemen :KK1:
ama nasıl sunum olabilirki? yani köfteyi yaptın, yanına ekleme yapmak serbestmi mesela ?
yada bir kaç çeşit köfte tarifi ile katılmak??

Son düzenleme:
nevrestecim slm..
köfte çok severim inegölde yaşamanın verdiği bir dürtü ile sanırım kulaklarım kabardı hemen :KK1:
ama nasıl sunum olabilirki? yani köfteyi yaptın, yanına ekleme yapmak serbestmi mesela ?
yada bir kaç çeşit köfte tarifi ile katılmak??
Merhaba canım:KK3:Evet yanına istediğin sunumu yapabilirsin:KK34:Pilav ,makarna vs.. Ne istersen:KK56:Bazı kategorilerde 2 tarif ile katılan oldu yapılabilir diye düşünüyorum:KK31:Allah kolaylık versin bekliyorum:KK16:

Merhaba canım:KK3:Evet yanına istediğin sunumu yapabilirsin:KK34:Pilav ,makarna vs.. Ne istersen:KK56:Bazı kategorilerde 2 tarif ile katılan oldu yapılabilir diye düşünüyorum:KK31:Allah kolaylık versin bekliyorum:KK16:

henüz tam karar vermiş değilim ama katılma isteği var içimde :KK1:
bakalım artık, yarışmadan ziyade aksiyon maksatlı zaten niyetim :KK9:
bir kaç çeşit tarif yapmak serbestse iki çeşit köfte düşünüyorum, ona bi emin olayım da...

X