ne yapacağımı bilmiyorum düğün konusunda kafam karışık

hemifrithemperi

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2023
2.259
3.030
26
Arkadaşlar herkese merhaba yine aşırı konu açtım herhalde. doğru yer mi onu da bilmiyorum.
seneye düğün var nişanlıyım. Sevgilimin memleketi yaşadığı yerden farklı. ben memleketimde yaşıyorum. Düğün için konuşuyoruz bu aralar. ailesi 2 tane düğün istiyor hem kendi yaşadıkları şehirlerinde hem memleketlerinde. bir de benim yaşadığım yerde kına gecesi olacak tabii ki. Ben bunu istemiyorum. Ayrı ayrı yorulmak bana korkunç geliyor. birincisi gelinlik kiralayacağım. yani 2 düğün için ayrı gelinlik bulmam şart olacak. üst üste zaten olması imkansız. kına bile 1 hafta arayla olur gibi. ve balayına gideceğiz. ne ara gideceğiz balayına. balayından gelip 2. düğün yapılır diyor sevgilim. Gelinlik kiralama diyenler için henüz yaşayacağım ev belli değil daha önceki konumu bilen bilir. o evde yaşarsam koymam imkansız. ayrıca gelinlik fiyatları malum. güzel bir gelinlik istiyorum ve satış fiyatları çok çok yüksek. 1/4 oluyor kiralama ücreti.

Nişan yaptım düğün gibi ve 1 hafta kendime gelemedim aşırı yoruldum stress yaptım. Kayınvalidemler beni üzmüyor aşırı derecede bonkörler nişanlık sürecinde. çok da hevesleri var uğraşıyorlar. kayınvalidem kanser atlattı. çok sağlıklı değil. yakın zamanda öleceğini düşünüyor. bu yüzden onu kırmak istemiyorum. saçma mı düşünüyorum bilmiyorum sonuçta benim düğünüm. 2 düğün yapma sebepleri tamamen memleket farkı. servis tutulacak seviyede değil. ama amcaları teyzeleri dayıları vs hep kendi yaşadıkları şehirde. Co Uzak akrabalar var. daha bugün telefonda konuşurken anlattı bana adetlerini. orada onların dini nikahı kıyılıp yemek verilecek akşamında da salon tutacaklarmıs. deprem bölgesi olduğu için düğün salonu var mı onu bile bilmiyorum. Ben sevgilime iki düğün yorucu olmaz mı dedim. sonuçta bir kere evleniyoruz bizde hep böyle dedi. kız kardeşi evlendi ona bile 2 yerde kına yapıldı. nikahı ayrı düşünmüyorum. ama annemler de nikahı ayrı istiyor. Sürekli sorun çıkaran gelin mi olacağım bilmiyorum ama ne denilse karşı çıkmak istiyorum. her şey gözüme batıyor. Düğünü takı için istiyorlar sanırım ama yani deprem bölgesinde zaten insanların parası kalmadı diye düşünüyorum. Akrabalarla bir olmak istiyorlar herhalde. Benim yaşadığım şehirden otobüs tutulacak benim akrabalarım için. mesela bunu da istemiyorum. beni seven kendi gelir diye düşünüyorum. sevmeyen de gelmesin istiyorum. tuhaf mı düşünüyorum?

2 dugun cok yorucu tolere edebilirim derseniz 1 hafta arayla olabilir. Ama ilk dugunden sonra balayina gidip 2.dugunu yapmak bana hic mantikli gelmedi. Formaliteden taki icin yapiliyormus izlenimi verir.

Biz farkli ulkelerdeniz esimle ama dugunu Istanbul'da yaptik. Esimin ailesi ve yakin oldugu arkadas gruplari geldi, kimse de ikinci dugun istemedi (biz iki ulkeden de farkli bir ulkede yasadigimiz icin zamanimiz da yoktu).

Yapmasınlar memlekette düğün yaa. Vermesinler yemek zaten yakın akrabalar oldukları şehirdeymiş.

Ben bu akşam bir düğüne gittim parantez içinde kına-düğün yazıyodu. Gelin de damat da bu şehirdeler. Sona doğru kınayı da yakacaklarmış ben kalamadım hoop hepsi bir arada. Ayrı ayrı olunca nolacak sanki. Valla bence okeydi her şey.

Ha ama düğün işine giriyorsak bence büyükler ne biliyosa ne istiyosa öyle olmalı. Düğün onların. Gençler ayriyetten eğlence yapıyor şimdi zaten. Evet yorucu olacak sizin ama gönül öyle yapılacaksa mecbur kabuk edilebilir.

Arada balayı fikrini sevmedim sonuncu düğünü iyice gereksiz kılıyo. Ha ama olmaz mı olur amaaan...

kiralama düşünüyorum. çünkü beğendiğim gelinlikler pahalı. kiralama daha uygun. koyacak yerim yok.
Gelinlikçiyle konuşun, biraz daha uzun süreliğine kiralayın. Bu mesele değil ki. Benim arkadaşım da öyle yapmıştı. Ama balayından dönüp yine düğün yapan kimseyi görmedim ömrümde. Buna millet bi tarafıyla güler. Rezil etmeyin bence kendinizi. 😐

Niye bazı şeylere karşı bu kadar hevessizsiniz?
Evlilik süreci sizin keyif aldığınız bir süreç olsun. Siz tadını çıkarın. Yorulacaksınız evet de, sonsuz bir döngü değil ki. Yeğenim de böyleydi. Onu istemem, buna gerek yok, o beni sıkar, bu beni boğar dedi durdu. Ailesi İstanbul'da, eş ailesi Karadeniz'de bir memleketteydi. İstanbul'da hem kına yaptılar, birkaç gün sonra düğün. Bir hafta sonra da eşinin memleketinde düğün yaptılar. Üç ortamda da en çok eğlenen kişi yeğenim oldu. Ardından balayına da gittiler.
Hepsi tatlı bir anı olarak kalacak sonunda. Niye ruhunuz geçmiş gibi davranıyorsunuz?
42 yaşındayım, sizin durumunuzda olsam ben şu yaşımda gene heyecan duyardım ve anı yaşardım. Bir sürü güzel anı biriktirirdim.
İnsanlar ne güzel her koşulda yapıcı davranıyor, sizin istediğiniz şeylere özeniyorlar ama onların da aileleri, akrabaları var. Bence biraz daha uyumlu yaklaşın. Karşınızdaki insanların iyi niyeti, bu ılımlı yaklaşımı hak ediyor.
Yıllar sonra fotoğraf albümlerine bakarken, amma yorulmuştuk ama iyi ki yapmışız diyeceksiniz. Öyle hissediyorum.
Kuzeninizin eşine de her düğün için ayrı davetiye yollayın, hâlâ o edepsize sinirim geçmedi 😅

Ben kına gecemde gelinlik giymiştim ve kendi mrmleketimde düğün gibi oldu,eşimin memleketinde de düğün oldu.İki düğün, iki gelinlik falan çok çılgınca bir fikir bence, hele ki şu ekonomik ortamda.Ekonomiyi geçtim büyük bir yorgunluk olur sizin için.

Arkadaşlar herkese merhaba yine aşırı konu açtım herhalde. doğru yer mi onu da bilmiyorum.
seneye düğün var nişanlıyım. Sevgilimin memleketi yaşadığı yerden farklı. ben memleketimde yaşıyorum. Düğün için konuşuyoruz bu aralar. ailesi 2 tane düğün istiyor hem kendi yaşadıkları şehirlerinde hem memleketlerinde. bir de benim yaşadığım yerde kına gecesi olacak tabii ki. Ben bunu istemiyorum. Ayrı ayrı yorulmak bana korkunç geliyor. birincisi gelinlik kiralayacağım. yani 2 düğün için ayrı gelinlik bulmam şart olacak. üst üste zaten olması imkansız. kına bile 1 hafta arayla olur gibi. ve balayına gideceğiz. ne ara gideceğiz balayına. balayından gelip 2. düğün yapılır diyor sevgilim. Gelinlik kiralama diyenler için henüz yaşayacağım ev belli değil daha önceki konumu bilen bilir. o evde yaşarsam koymam imkansız. ayrıca gelinlik fiyatları malum. güzel bir gelinlik istiyorum ve satış fiyatları çok çok yüksek. 1/4 oluyor kiralama ücreti.

Nişan yaptım düğün gibi ve 1 hafta kendime gelemedim aşırı yoruldum stress yaptım. Kayınvalidemler beni üzmüyor aşırı derecede bonkörler nişanlık sürecinde. çok da hevesleri var uğraşıyorlar. kayınvalidem kanser atlattı. çok sağlıklı değil. yakın zamanda öleceğini düşünüyor. bu yüzden onu kırmak istemiyorum. saçma mı düşünüyorum bilmiyorum sonuçta benim düğünüm. 2 düğün yapma sebepleri tamamen memleket farkı. servis tutulacak seviyede değil. ama amcaları teyzeleri dayıları vs hep kendi yaşadıkları şehirde. Co Uzak akrabalar var. daha bugün telefonda konuşurken anlattı bana adetlerini. orada onların dini nikahı kıyılıp yemek verilecek akşamında da salon tutacaklarmıs. deprem bölgesi olduğu için düğün salonu var mı onu bile bilmiyorum. Ben sevgilime iki düğün yorucu olmaz mı dedim. sonuçta bir kere evleniyoruz bizde hep böyle dedi. kız kardeşi evlendi ona bile 2 yerde kına yapıldı. nikahı ayrı düşünmüyorum. ama annemler de nikahı ayrı istiyor. Sürekli sorun çıkaran gelin mi olacağım bilmiyorum ama ne denilse karşı çıkmak istiyorum. her şey gözüme batıyor. Düğünü takı için istiyorlar sanırım ama yani deprem bölgesinde zaten insanların parası kalmadı diye düşünüyorum. Akrabalarla bir olmak istiyorlar herhalde. Benim yaşadığım şehirden otobüs tutulacak benim akrabalarım için. mesela bunu da istemiyorum. beni seven kendi gelir diye düşünüyorum. sevmeyen de gelmesin istiyorum. tuhaf mı düşünüyorum?

Bu düğünlerin masrafı kime ait? Toplanan altınlar kime gidecek?

Eğer tarzınıza uyarsa içi balık gelinlik olup tak-çıkar etekli gelinlikler var internette bulabilirsiniz. İki farklı gelinlik gibi oluyor. Benim de iki düğünüm oldu inanın o yorgunluk geçip gidiyor sadece anılar kalıyor geriye. Epey bi strese girmişsiniz onlar da çok hevesli görünüyor anlattığınıza göre, orta yolu bulmaya çalışın keyfini çıkarın bence :)

Senin sehrindekiler için otobüs tutulması normal. İnsanların hem o kadar yol parası hem de altın yapması çok zor. Zaten altın takacak yakınlıkta olmayanları şehir dışı düğüne çağırmazsınız.

Eğer tarzınıza uyarsa içi balık gelinlik olup tak-çıkar etekli gelinlikler var internette bulabilirsiniz. İki farklı gelinlik gibi oluyor. Benim de iki düğünüm oldu inanın o yorgunluk geçip gidiyor sadece anılar kalıyor geriye. Epey bi strese girmişsiniz onlar da çok hevesli görünüyor anlattığınıza göre, orta yolu bulmaya çalışın keyfini çıkarın bence :)
memleketi Malatya bu arada. hani deprem bölgesi olduğu için o zamana nasıl olur bilmiyorum. çoğu akrabası da çevreye dağıldı. bir de şuan çalışmıyorum ama çalışma ihtimali var. e balayına da çok heves ediyorum. daha önce sayısız tatile gittik beraber ama karı koca farklı olacak. nişan bile beni o kadar yordu ki anlatamam. evet onlsr çok hevesli. görümcem şimdiden kendine elbise bile almış. çocuk yapıcam senin düğünün olsun öyle diyor hamile hamile oynayamazmış. bu yüzden kırmak istemiyorum onları. çünkü yani bana karşı şimdiye kadar bir kötülükleri olmadı.

Ben kına gecemde gelinlik giymiştim ve kendi mrmleketimde düğün gibi oldu,eşimin memleketinde de düğün oldu.İki düğün, iki gelinlik falan çok çılgınca bir fikir bence, hele ki şu ekonomik ortamda.Ekonomiyi geçtim büyük bir yorgunluk olur sizin için.
ben de kına geceme elbise aldım beyaz mini fırfırlı onu giyeceğim bir süre sonra. parası hep onlardan olacak benim ailem bana nişan yaptı. kınayı da kim yapar bilmiyorum. ama istediğim düğün mekanını da okeylediler. yine düğünüm de yemekli olacak. ben de yorulmayı düşünüyorum. bir de benim akrabalarım onun memleketine de gitmez. kendi başıma düğün sıkıcı olur mu diye düşünüyorum

memleketi Malatya bu arada. hani deprem bölgesi olduğu için o zamana nasıl olur bilmiyorum. çoğu akrabası da çevreye dağıldı. bir de şuan çalışmıyorum ama çalışma ihtimali var. e balayına da çok heves ediyorum. daha önce sayısız tatile gittik beraber ama karı koca farklı olacak. nişan bile beni o kadar yordu ki anlatamam. evet onlsr çok hevesli. görümcem şimdiden kendine elbise bile almış. çocuk yapıcam senin düğünün olsun öyle diyor hamile hamile oynayamazmış. bu yüzden kırmak istemiyorum onları. çünkü yani bana karşı şimdiye kadar bir kötülükleri olmadı.
Aslında siz kendinize biraz yük etmişsiniz galiba bu durumları anlattığınız şeyler hep onların düşünmesi gerekenler :) bırakın kim gelmiş kim gitmiş düğün salonu var mıymış yok muymuş. Siz sadece eşinize ben kesinlikle balayına gitmek istiyorum bundan taviz veremem deyin ve oluruna bırakın, bırakın onlar halletsin. Bana göre düğünde gelin olmanın en güzel tarafı her şeyle etraftakilerin ilgilenmesi, ben en az kendi düğünümde yorulmuştum mesela ama geri kalan herkes çok yorgundu :halay:

X