Nişanda takılacak takı

Çok açıklayıcı bir örnekle anlatmışsınız, ağzınıza sağlık. Set almak istemiyordum bu bilginizle de tamamen vazgeçmiş oldum :)
Eski kuyumcu kızıyım. Babamın kapalı çarşı da kuyumcu atölyesi vardı, işçiliği çok iyi oldugunu için büyüktü atölyemiz.
İyi bilirim.
Nasılda ilk müşteri girdiginde gözleri parlar, o esnaflık, o cömertlik.
Dikkat edin kuyumcular ne yersin, ne içersin vs diye sorarlar. İstedigini alır yedirir içirirler.
Diyelim kebap yedin senin paranla yediriyor 😂😂😂

Bende çeyrek altın alıp atarım devamlı. Takı almıyorum sebebi bu beğendiğim modelleri dedigim gibi çelik ama altından asla ayırt edilemeyen sayfalardan satın alıyorum.

Eski kuyumcu kızıyım. Babamın kapalı çarşı da kuyumcu atölyesi vardı, işçiliği çok iyi oldugunu için büyüktü atölyemiz.
İyi bilirim.
Nasılda ilk müşteri girdiginde gözleri parlar, o esnaflık, o cömertlik.
Dikkat edin kuyumcular ne yersin, ne içersin vs diye sorarlar. İstedigini alır yedirir içirirler.
Diyelim kebap yedin senin paranla yediriyor 😂😂😂

Bende çeyrek altın alıp atarım devamlı. Takı almıyorum sebebi bu beğendiğim modelleri dedigim gibi çelik ama altından asla ayırt edilemeyen sayfalardan satın alıyorum.
Sayfa isimlerini özelden yazar mısınız bende bir incelemek isterim :)

Hanımlar merhaba, nişanım olmadan sizlere çokça soru yönelttim ama bilgilerinize ihtiyacım var🙋🏻‍♀️

Bir ay sonra hayırlısıyla nişanımı yapacağız. Nişanda geline takı seti takılıyormuş sanırım, erkek arkadaşımın ailesi istediğin bir şeyi beraber seçersiniz bizde nişanda sana takarız diye bir muhabbet geçti aramızda. Bu takı setleri de kolye, bileklik ve yüzükten oluşuyor. Birde takı seti istemeyenler tuğralı altın kolyelerden yaptırıyormuş sanırım. Annem de setten alma ileride ihtiyacınız olduğunda çok para etmez, tuğralı altın kolyeden yaptırırsın dedi. Annemin söylediği daha mantıklı geldi aslında ama hangisini tercih etsem bilemiyorum. Bu altın konusunda da hiç bilgim yok. Sizce nişanda kendime takılacak hediye için nasıl bir şey tercih etmeliyim?

Derdimi anlatabildim mi bilemiyorum ama fikir verirseniz çok memnun olurum 😌🌸
14 ayar satmak istersen para etmez, 22 ayar bir şey seçebilirsin tuğralı olur olmaz zevk meselesi zincir de çok para etmiyor çünkü :) set parasına işçiliksiz bilezik daha mantıklı oluyor. Karşı tarafın bütçesi ne o da önemli bir de takacak mısın yani onu düşün :) düğünde tekrar set takılacak mı? Düğün günü takı olarak ne takacaksın mesela

Sayfa isimlerini özelden yazar mısınız bende bir incelemek isterim :)
Yeminle şu an aklımda yok sayfa.
Alıp takipten çıkıyorum, çıkmazsam devamlı hikayesi gönderileri geliyor bende gıcık olduğum için çıkıyorum.
Ama karşıma çıkarsa yazarım sayfa ismini.

14 ayar satmak istersen para etmez, 22 ayar bir şey seçebilirsin tuğralı olur olmaz zevk meselesi zincir de çok para etmiyor çünkü :) set parasına işçiliksiz bilezik daha mantıklı oluyor. Karşı tarafın bütçesi ne o da önemli bir de takacak mısın yani onu düşün :) düğünde tekrar set takılacak mı? Düğün günü takı olarak ne takacaksın mesela
İşçiliksiz bilezik konusunda hemfikir olduk artık bilezik seçiminde buna dikkat edicem nişanımda bir bilezik takılacak sadece. Set almak istemiyorum kullanmam zaten ileride para da etmeyeceği için onu da seçeneklerden eledim. Set parasına yakın altın kolye seçeceğim sanırım, henüz kuyumcuya gitmedim seçeneklerde neler olabilir bilmiyorum. Düğünde sadece bilezik takılacak ekstra başka bir set takılmayacak. Düğün günü de sadece takı olarak bilezik ve nişanda yaptırılırsa eğer altın kolye takarım büyük ihtimalle. Bu ekonomide bende çok yüklenmek istemiyorum..

Bizim talebimiz olmadı diğer taraf söyledi seçelim diye :KK70:
Diğer tarafın adetinde mi varmış?
Sizin tarafın adeti mi yoksa?

Arkadaşa katılıyorum nişan dediğin yüzük ve bileziktir. (İmkan varsa bilezik) Düğünde olur kolye seti vs
Nişanda takılacaksa düğünde ne takılacak bir üstü mü?
Böyle söyleyince de bizim tarafın adetleri böyle diyolar.

Arkadaşa katılıyorum nişan dediğin yüzük ve bileziktir. (İmkan varsa bilezik) Düğünde olur kolye seti vs

Sanıyorum ki nişandaki set denilen şey öyle düğündeki bildiğimiz kallavi setlerden değil. Kolyeli küpeli olanlardan. Çünkü eder olarak da tuğralı kolyeyle falan bir olmaz, setin yanında devede kulak kalır tuğra.

Erkek tarafında bilezik ve set varmış nişanda, set dediğimiz de kolye, küpe ve bileklikten oluşanlardan. Eğer set takılmasını istemiyorsan da kullanacağın bir şey seçersin dediler. Bende o yüzden set yerine altın değer kaybetmeyen bir kolye seçeceğim. Düğünümde de sadece bilezik takılacak.

Sanıyorum ki nişandaki set denilen şey öyle düğündeki bildiğimiz kallavi setlerden değil. Kolyeli küpeli olanlardan. Çünkü eder olarak da tuğralı kolyeyle falan bir olmaz, setin yanında devede kulak kalır tuğra.
Nişanda set takıldığında düğünde herhangi bir takı seti olmayacak, sadece geri kalan bilezikler takılacak. Örnek veriyorum nişanda bir bilezik takıldıysa düğünde de iki tane takılacak toplamda üç bilezik takılmış olucak bu şekilde düşünülebilir :)

X