Nişanlımın ailesi gelin alma adetlerini bilmiyorlarmış..

Örflerle ilgili heralde herkes bilmez yazdiklarini
bir yerde güzel seyler ama beceremiyorlarsa yardim etmen gerekebilir

kirmadan onlarin bilgisizligini yüzlerine vurmadan yapsan
senin icin daha iyi olur sanirim :26:

Sizin örfleri bilmeniz hatirlatma yapmaniz da güzel bir hal
onlarda mutlaka memnun olur hatirlatmalardan
cünkü
kayinvaliden demis ya bilmiyorum ama yaparim
diye
belli etmis zaten :)

evet o bayrak olayınıda biliyorum :KK70: ya diğerine yapmadığı içinmi yoksa gercekten bilmediği için mi anlamadım ki birde kırsal kesim adetleriymiş bunlar :KK70:

Kirsal kesimmi? hahaha:97:
Avrupadaki Turklerin dugunu nu gorsun o zaman, orada bile Turkler gelenek adetleri surduruyor!!!!

Nedir bizim bu milletin modernizm anlayisi,herkez kolaya kaciyor, kendin salona gelmek isteden neysede bu ne tek basina dugunun salonundami bekliyecekmis? Iyice korkar oldum bu dugunden, en zor kismini atlattigimi saniyordum, anliyorumki yolun basindayim. Allah kolaylik versin.

acaba bizmi fazla yöresel davranıyoruz onlarmı aşısı sosyetık kızlar bunun bir orta yolu nedır allah askınıza ya

bence sosyetiklikten falan değil hadi diyelimki kendi adetlerinde yok böyle bişey ama daha önce çevrelerinden hiç görmemiş olamazlar ki artık kalmadı böyle şeyler deselerde herşeyde yaşayanan geriye dönüş bu konudada var ve çokta güzel adetlerimiz var millet bu tarz olaylara sıkı sıkıya bağlı unutulmasın diye ellerinden geleni yaparken biz artık kaldımı böyle şeyler diyip işin içinden çıkıyoruz sanırım bu daha kolay geliyor:KK31:

Son düzenleme:
kayinvalidenize sorun bakalim kendisi nasil gelin olmus
biz bu adetleri uygulamiyoruz diyebilirler ama hic duymamis gibi davranmalari da acayip.
valla biz de abim evlenecegi zaman ese dosta sorarak yaptik herseyi
bi eksiklik olmasin diye.
bizde gelin tarafi cok acayipti
kina gecesi gunu yakin akrabalarla eglence yerine gidecektik.aksam uzeri zirt telefon sandik ve lokum istiyoruz diye
babacim kuplere binmisti ama sesini cikarmadi gittiler sandik almaya
ceyizler serilecegi zaman da biz su kadar kisiyiz yemek yapip gelin diye annemi aramislardi.
annemin de 2 ayagi bi pabuca girmis vaziyette kosusturmaya baslamisti.
bu soyledigim seyler cok ama cok gereksizdi bana gore
ya da boyle seyler istiyorsan daha onceden haberdar etmen en guzeli

size biraz sacmalalıklardan bahsedeyım....dün nişanlımın ailesini ziyarete gittik hemde annemler evimizin son halini gördüler neyse sonra onlara gectık cay falan derken konu konuyu actı ve ceyiz ne zaman gelecek nasıl gelecek bize düşen bi görev varmı falan dediler annemde dediki çeyiz için erkek tarafı kamyonet gbi bişiy tutar kayınvalıde kayınpeder belkı yenge ile beraber gelır ceyızı götürür adet olarakta gelının kardesı kapı tutar harclık verılır ...onlara öyle bir garip geldıkı anlatamam ki bi cocuk daha evlendırmısler ama onun ceyızını kendısi taşımıs böyle bişiy yapmamıslar neyse sıra geldı gelın alma olayına annem yine söyledi gelin almaya konvoy seklınde gelınır yakınlarınızdan kım varsa gelir alır sonra bizim taraftakiler katılır ve nıkah yerıne gelınır yıne adet olarak kardes kusagını baglar ve yine kapı tutar ....yine garip geldı bunlara diğer gelını kuaföre gitmiş ordan kedı arabasıyla gelınlıkle dugun olcak yere gitmiş onlarda oraya gidip orda bulusmuslar yeter bu kadar sacmalık dedim kayınpederıme ya baba bunlar adetlerımızde var siz yapmamış olabılrsınz ama ben telimle duvagımla alnımın akıyla kendı evımden cıkıcam ve bunuda siz yapacaksınz... sonya kayınvalıdem ay ben kızımı tabıkı almaya gelırım öyle şey olmaz bi orta yol bulunur falan dedi kapandı konu...acaba bbizmi fazla yöresel davranıyoruz onlarmı aşısı sosyetık kızlar bunun bir orta yolu nedır allah askınıza ya .....gelin alma çeyiz götürme gibi şeyler nasıl olur başka?

ya kusura bakmayın ama ben bole adetlerı felan hıc sevmıorm uygulatmadım da kımseye.. nerde ıkamet edıyorsunuz bılmıorm ama...

Canım benim ya ! Niye kendini böyle şeylerle üzüyorsun ki ! Gerçekten de daha önce yaşadıkları deneyimden yola çıkarak öyle konuşmaları normal.Mesela benim durumumu sana anlatsam belki sen de beni yadırgarsın.Ben kuaföre kendim yalnız başıma gittim hatta yanımda da kimse yoktu.Eşimin ailesi bursalıydı.Düğünde bursa da olacağı için kayınvalidem ile kayınpederim gelmişti.Ben diğer adetleri bilmem ama sandığa oturma olayı vardır annemlerin gençliğinde.Hatta yatak odası takımımı ben yaptırırken bir de sandık yaptırmıştım.Ona da kuzenimi oturttular.O da benim isteğim üzerine.Mesela ben kurdela takmak o merasim vs sevmem.Kendim için söylüyorum elbette.Onuda yaptırmadım.Bir de çeyizlerin götürülmesi vs de eşimin arabası vardı her iş çıkışında bize uğrar taksit taksit götürür yeni eve haftasonlarıda bir kaç parça beraber götürmüştük.Çeyiz asılması vs karşı olduğumdan zaten annemle beraber dizdik.Ve evlenmeden önce herkesi kandırdık çeyiz sereceğiz diye herkesi yeni evimde kuran okuma ve ikram için çağırdık.Görecekleri tek şey yeni eşyalarım oldu.Öyle çeyiz vs değil.Uzun anlatmamın sebebi herşey tabi ki gönlüne göre olsun.Ama lütfen canını sıkma.Bunları kafana takma.Herşey çok güzel olacak.

Hayret, ben America"da yasadigim halde biliyorum gelenek,gorenekleri sevgili kayin validenizmi bilmiyormus:KK1:istediginizi nazikce yaptirin arkadasim cok normal seyler bunlar.:KK49:

size biraz sacmalalıklardan bahsedeyım....dün nişanlımın ailesini ziyarete gittik hemde annemler evimizin son halini gördüler neyse sonra onlara gectık cay falan derken konu konuyu actı ve ceyiz ne zaman gelecek nasıl gelecek bize düşen bi görev varmı falan dediler annemde dediki çeyiz için erkek tarafı kamyonet gbi bişiy tutar kayınvalıde kayınpeder belkı yenge ile beraber gelır ceyızı götürür adet olarakta gelının kardesı kapı tutar harclık verılır ...onlara öyle bir garip geldıkı anlatamam ki bi cocuk daha evlendırmısler ama onun ceyızını kendısi taşımıs böyle bişiy yapmamıslar neyse sıra geldı gelın alma olayına annem yine söyledi gelin almaya konvoy seklınde gelınır yakınlarınızdan kım varsa gelir alır sonra bizim taraftakiler katılır ve nıkah yerıne gelınır yıne adet olarak kardes kusagını baglar ve yine kapı tutar ....yine garip geldı bunlara diğer gelını kuaföre gitmiş ordan kedı arabasıyla gelınlıkle dugun olcak yere gitmiş onlarda oraya gidip orda bulusmuslar yeter bu kadar sacmalık dedim kayınpederıme ya baba bunlar adetlerımızde var siz yapmamış olabılrsınz ama ben telimle duvagımla alnımın akıyla kendı evımden cıkıcam ve bunuda siz yapacaksınz... sonya kayınvalıdem ay ben kızımı tabıkı almaya gelırım öyle şey olmaz bi orta yol bulunur falan dedi kapandı konu...acaba bbizmi fazla yöresel davranıyoruz onlarmı aşısı sosyetık kızlar bunun bir orta yolu nedır allah askınıza ya .....gelin alma çeyiz götürme gibi şeyler nasıl olur başka?

Nişanı kız tarafı yapar denilince erkek tarafı adetleri çok iyi biliyor ama :)))))) Ne yani diğer geline yapılmadı (belkide o istemedi)diye sana yapılmayacak değil ya:KK47: sen neyi nasıl istiyorsan güzellikle öğret yapsınlar canım içinde kalmasın bir kere oluyor.
Valla biz eylülde evleniyoruz şimdiden konuşuldu çeyiz alma nasıl olacak kimler sermeye gelecek, gelin evden nasıl alınacak, bizim adetlerimiz onların adetleri vs. bazılarına göre demode ve gereksiz gelenekler olabilir ama ben seviyorum ve de uygulamaktan çokkk memnunum.
He bide bence kuaförden gelip damat alsın seni evine o getirsin hoş olmaz senin tek gelmen benim fikrim tabi.
Herşey gönlünce olsun canım.

Keşke bunu nişanlınla aranızda konuşup halletseydiniz.
Büyüklerle bu tür konular konuşulurken ister istemez yanlış anlamalar oluyor.
Hele ki iki taraf birbirinden farklı düşünüyorsa.
örf ve adetlerine bağlı olan biriyim ama bana da gereksiz gelen bir sürü teferruat var.
Bunları tamamen farklı düşünen biriyle konuşmaya kalksam muhakkak bir yerde yanlış anlaşılmalar çıkar.
Mesela konvoy olayı,gelinin kardeşinin sandık üstüne oturması kapıdan geçirmemesi,
davul zurnayla gelin almaya gelmek ve gelinle damadın sokakta oynaması,evlilik sonrası gelin mevlüdünde gelinin gelinlik giyip oturması,kız tarafının nişanda düğünde geline takılacakları belirleyip bunu dile getirip istemesi vs vs...
Benimsemediğim ve kendi evliliğimde uygulamadığım bir sürü adetlerimiz var.
Ama diyorum ya herkesin kendi görüşü,kim nasıl mutlu olacaksa o şekilde yaşasın en özel gününü.
Fakat bu tip yanlış anlama ve kırgınlıklara yer vermemek adına isteklerinizi nişanlınızla konuşup
anlaşmalısınız.Büyüklere sadece bildirmeniz yeterli kanımca.
Sonuçta bu ikinizin günü,ikinizin hayatı.Kendiniz için en doğru kararı siz verirsiniz.
Anladığım kadarıyla da kayınvalideniz de anlayışsız ve katı bir insan değil.
Yoksa ''saçmalık''kelimesinden sonra ''orta yolu buluruz''gibi yapıcı bir üslupla yaklaşmazdı olaya.
Bu tür konulara çok takılmayın derim,evlilik içinde öyle durumlar oluyor ki
kırgınlık adına yeterince haklı nedenleri varken bazen sadece susmak istiyor insan.
ben ortada bir sorun göremedim,bence sizde üstünde daha fazla düşünüp kendinizi hırslandırmayın.
Sadece o günün keyfini çıkarın.mutluluklar dilerim.

Hayret, ben America"da yasadigim halde biliyorum gelenek,gorenekleri sevgili kayin validenizmi bilmiyormus:KK1:istediginizi nazikce yaptirin arkadasim cok normal seyler bunlar.:KK49:

Bende Türkiye'de yaşıyorum ama bu tarz adetleri bilmiyorum...

Çevremde de hiç karşılaşmadım.

Konu sahibi arkadaşım; bence fazla büyütüyorsunuz bu tür şeyleri.

Bilmeyebilir,ne var bunda...

Siz nazikce söylerseniz karşı taraf imkanları dahilinde neden yapmasın ki...

Konvoy yapma gibi muhabbetlerde bana (şehir ortamı için söylüyorum) etrafa saygısızlık gibi geliyor.

Kornalar...Gereksiz kuru bir gürültü...Herkes mecburmu sizin davulunuzu duymaya!

Bunlar taşra gelenekleridir,kanımca yeride şehrin ortası değildir! Neyse...

Tabi bu fikir meselesi...

işlerine gelmemiştir cnm. benim eşimin aileside birçok şeyi yapmadıalr bednen 3 gn sorna akrabalarından gelin alan oldu baktık bütün adetler onlardada var bende eşime söylendim durdum. sen onu bunu boşver bilmiyorlarsa şu şu yapılacak deyin geçin.

bi arkadasimin da kayganasi olacak kisi aynen boyle bilmiyoruz demisti, ic anadolulu ve bi arkadas ic anadoluda genelekleri yazmis, o da mutlaka biliyordu ama isine gelmemis senin kayganan gibi...arkadasimin kayganasi da gelin evi dayar doser damat gelir oturur demis, tam dayaklik

bence de gereksiz bişey bu kadar geleneksel şeyler istemek.kaldı ki bu devirde.
ayrıca insanlar ince düşünüp ne yapmaları gerektiğini size sormuşlar.
siz de yeter bu kadar saçmalık diyerek gayet kaba bir üslupla cevap vermişsiniz.
hoş olmamış:KK68:
hadi konvoyla sizi almadılar da bir gelin arabasıyla aldıklarını varsayalım.ne olacak?o evden telinizle duvağınızla çıkmış sayılmayacakmısınız?
bu adetler mahvediyor valla milleti,daha evlenmeden birbirinize gireceksiniz:KK43:
bak bunlara takılma fazla evlilik stresi zaten yetiyordur.
huzurla mutlulukla evlenin ağzınızın tadı bozulmasın,diğer şeylere kafanı yorma:92:

siz de yeter bu kadar saçmalık diyerek gayet kaba bir üslupla cevap vermişsiniz.
hadi konvoyla sizi almadılar da bir gelin arabasıyla aldıklarını varsayalım.ne olacak?o evden telinizle duvağınızla çıkmış sayılmayacakmısınız?
bu adetler mahvediyor valla milleti,daha evlenmeden birbirinize gireceksiniz:KK43:
huzurla mutlulukla evlenin ağzınızın tadı bozulmasın,diğer şeylere kafanı yorma:92:

niye alttan alan taraf kiz olsun ki, sonycta kiz aliyorlar...bastan isteklere saygi duyulmasi gerekir , biz bilmiyoruz ayaklarina yatip isin kolayina kacmak ister bu tipler

Türkiye yöreden yöreye adetler değişkendir ama Gelin alma , gelini kuaföre götürme çeyiz serme bunlar sabittir :)) ve bunu oğlunu everecek her kaynana gayet ıyı bılırr bazıları bilmezden gelir senın kayıncalıden gibi ..

ayrıca neden saçma olsun ya adetlerımız ? uslubunca guzel bır sekılde ıstendıkten sonra her ıkı aıleyıde zora sokmadıktan sonra bence olmazsa olmaz turk adetleri ..
Bir kere evleniyorsun , bırkere o gunu yasıyorsun herşey usulune uygun olmalı .. Sonra insanın içinde kalıyor ufacık bısey dağ olup buyuyor ..

ya kusura bakmayın ama ben bole adetlerı felan hıc sevmıorm uygulatmadım da kımseye.. nerde ıkamet edıyorsunuz bılmıorm ama...

istanbul/kadıköy/acıbadem...
Keşke bunu nişanlınla aranızda konuşup halletseydiniz.
Büyüklerle bu tür konular konuşulurken ister istemez yanlış anlamalar oluyor.
Hele ki iki taraf birbirinden farklı düşünüyorsa.
örf ve adetlerine bağlı olan biriyim ama bana da gereksiz gelen bir sürü teferruat var.
Bunları tamamen farklı düşünen biriyle konuşmaya kalksam muhakkak bir yerde yanlış anlaşılmalar çıkar.
Mesela konvoy olayı,gelinin kardeşinin sandık üstüne oturması kapıdan geçirmemesi,
davul zurnayla gelin almaya gelmek ve gelinle damadın sokakta oynaması,evlilik sonrası gelin mevlüdünde gelinin gelinlik giyip oturması,kız tarafının nişanda düğünde geline takılacakları belirleyip bunu dile getirip istemesi vs vs...
Benimsemediğim ve kendi evliliğimde uygulamadığım bir sürü adetlerimiz var.
Ama diyorum ya herkesin kendi görüşü,kim nasıl mutlu olacaksa o şekilde yaşasın en özel gününü.
Fakat bu tip yanlış anlama ve kırgınlıklara yer vermemek adına isteklerinizi nişanlınızla konuşup
anlaşmalısınız.Büyüklere sadece bildirmeniz yeterli kanımca.
Sonuçta bu ikinizin günü,ikinizin hayatı.Kendiniz için en doğru kararı siz verirsiniz.
Anladığım kadarıyla da kayınvalideniz de anlayışsız ve katı bir insan değil.
Yoksa ''saçmalık''kelimesinden sonra ''orta yolu buluruz''gibi yapıcı bir üslupla yaklaşmazdı olaya.
Bu tür konulara çok takılmayın derim,evlilik içinde öyle durumlar oluyor ki
kırgınlık adına yeterince haklı nedenleri varken bazen sadece susmak istiyor insan.
ben ortada bir sorun göremedim,bence sizde üstünde daha fazla düşünüp kendinizi hırslandırmayın.
Sadece o günün keyfini çıkarın.mutluluklar dilerim.

konu kendiliğinden acıldı zaten bizim elimizde olan şeyler değildi

gelin alınması olayı mı gelenek sizce tek basıma düğün yerine gidecek değilim öyle değil mi?ya zaten illada konvoy olsun demıyoruz onlar hiç gelmeme taraftarı! ayrıca yeter bu kadar sacmalık diye tabiki içimden söyledim böyle bişiy söylemem onlara ....

Kimse adetlere saçma demiyor,kız tarafı alttan almalıda diye düşünmüyor.
Ama Allah aşkına ne kadar gerekli bu tür teferruatlar ya?
insanları zora sokmaktan,en başından kendinizi yanlış ifade etmekten başka bir işe yaramıyor bence.
Bana göre evlilik süreci;ailelerin tanışması,söz,nişan,kına gecesi ve düğündür.
İsteyene göre nikah olur,söz değil direkt nişan olur farketmez.
Diyorum ya kim nasıl isterse o şekilde yapar.
Ama bu şekilde detayın detayına girmek kişiyi sadece mutsuz eder,karşı taraf da tamamen başka düşünüyorsa hele...
Burda bir çok örneğini görüyoruz,bu tip formaliteler asla mutluluk garantili olmuyor malesef.
Yani konvoyla alınan gelin daha kıymetli olmuyor ona keza kendi çeyizini kendi yerleştiren
gelinlerimizde daha kıymetsiz olmuyor.
Şahsen insanların hafızalarında''zamanında bizi ne kadar koşturmuştu gereksiz şeyler için ne denli zora sokup,gerginlik yaratmıştı''diye kalmak istemem.
Evlilik uzun soluklu bir yolculuk ve bu tip özel anlarda dile gelen beklentiler malesef yıllar boyu süren kırgınlıklarında sebebi olabiliyor.
zaten yapı itibariyle dile gelen şeylerin yapılmasından hoşlanmam.
Söylenmeden,istenilmeden yapılan jestler,incelikler anlamlıdır.
Yineliyorum bu tarz ayrıntılara takılmayın.Beklentileri çok olunca hayal kırıklıklarıda artıyor insanın...

Kimse adetlere saçma demiyor,kız tarafı alttan almalıda diye düşünmüyor.
Ama Allah aşkına ne kadar gerekli bu tür teferruatlar ya?
insanları zora sokmaktan,en başından kendinizi yanlış ifade etmekten başka bir işe yaramıyor bence.
Bana göre evlilik süreci;ailelerin tanışması,söz,nişan,kına gecesi ve düğündür.
İsteyene göre nikah olur,söz değil direkt nişan olur farketmez.
Diyorum ya kim nasıl isterse o şekilde yapar.
Ama bu şekilde detayın detayına girmek kişiyi sadece mutsuz eder,karşı taraf da tamamen başka düşünüyorsa hele...
Burda bir çok örneğini görüyoruz,bu tip formaliteler asla mutluluk garantili olmuyor malesef.
Yani konvoyla alınan gelin daha kıymetli olmuyor ona keza kendi çeyizini kendi yerleştiren
gelinlerimizde daha kıymetsiz olmuyor.
Şahsen insanların hafızalarında''zamanında bizi ne kadar koşturmuştu gereksiz şeyler için ne denli zora sokup,gerginlik yaratmıştı''diye kalmak istemem.
Evlilik uzun soluklu bir yolculuk ve bu tip özel anlarda dile gelen beklentiler malesef yıllar boyu süren kırgınlıklarında sebebi olabiliyor.
zaten yapı itibariyle dile gelen şeylerin yapılmasından hoşlanmam.
Söylenmeden,istenilmeden yapılan jestler,incelikler anlamlıdır.
Yineliyorum bu tarz ayrıntılara takılmayın.Beklentileri çok olunca hayal kırıklıklarıda artıyor insanın...

detayın detayı derken pek anlayamadım ayrıca bunlar yapılmıcak şeyler oldugunuda düşünmüyorum yani şöyleki bir gelin olarak evden alınmaya gelmesı ne kadar detay sizce biz bu şekilde olur dedık ama illada konvoyla gelmenız gerek demedık ki ayrıca bunlar adet ve bilen bilir...

X