Nişanlımın ailesi gelin alma adetlerini bilmiyorlarmış..

size biraz sacmalalıklardan bahsedeyım....dün nişanlımın ailesini ziyarete gittik hemde annemler evimizin son halini gördüler neyse sonra onlara gectık cay falan derken konu konuyu actı ve ceyiz ne zaman gelecek nasıl gelecek bize düşen bi görev varmı falan dediler annemde dediki çeyiz için erkek tarafı kamyonet gbi bişiy tutar kayınvalıde kayınpeder belkı yenge ile beraber gelır ceyızı götürür adet olarakta gelının kardesı kapı tutar harclık verılır ...onlara öyle bir garip geldıkı anlatamam ki bi cocuk daha evlendırmısler ama onun ceyızını kendısi taşımıs böyle bişiy yapmamıslar neyse sıra geldı gelın alma olayına annem yine söyledi gelin almaya konvoy seklınde gelınır yakınlarınızdan kım varsa gelir alır sonra bizim taraftakiler katılır ve nıkah yerıne gelınır yıne adet olarak kardes kusagını baglar ve yine kapı tutar ....yine garip geldı bunlara diğer gelını kuaföre gitmiş ordan kedı arabasıyla gelınlıkle dugun olcak yere gitmiş onlarda oraya gidip orda bulusmuslar yeter bu kadar sacmalık dedim kayınpederıme (içimden) ya baba bunlar adetlerımızde var siz yapmamış olabılrsınz ama ben telimle duvagımla alnımın akıyla kendı evımden cıkıcam ve bunuda siz yapacaksınz... sonya kayınvalıdem ay ben kızımı tabıkı almaya gelırım öyle şey olmaz bi orta yol bulunur falan dedi kapandı konu...acaba bbizmi fazla yöresel davranıyoruz onlarmı aşısı sosyetık kızlar bunun bir orta yolu nedır allah askınıza ya .....gelin alma çeyiz götürme gibi şeyler nasıl olur başka?

kayınpedere denilen ''yeter bu kadar saçmalık''cümlesi (içimden)olarak değiştirilmiş:)
yerinde olmuş,zaten yüzüne bu üslupla konuşsanız aynı hoşgörüyü bulmanız tuhaf olurdu.
Detayın detayı derken de gelinin kardeşinin niyeyse devamlı kapı tutma durumu,
konvoy halinde gelinin alınması vs...
Ayrıca konuyu öyle bir namus meselesi haline getirmişsiniz ki şu cümlelere çok şaşırdım;

''yeter bu kadar sacmalık dedim kayınpederıme (içimden) ya baba bunlar adetlerımızde var siz yapmamış olabılrsınz ama ben telimle duvagımla alnımın akıyla kendı evımden cıkıcam ve bunuda siz yapacaksınz... ''

Ne yani erkek tarafı konvoy halinde ya da yakınlarını toplayıp gelmezlerse alnınızın akıyla çıkmıycakmısınız evinizden?
Eltinizin tercihini yargılamışsınız ya,olaya sizin gibi bakmayanlarında sizi yadırgama durumunu
anlayışla karşılamalısınız.Sonuçta buraya çoğunluğun görüşünü öğrenmek için konu açmışsınız.
Ayrıca bilen bilir bunlar adetlerimiz diyorsunuz,bilinmesi gereken örf adet ve anenelerimizin bunlar olduğunu düşünmüyorum.Nedir çoğunluğun uyduğu''aileleri tanıştırma,kaynaştırma,
isteme ve söz merasimi,ardından nişan,kına gecesi ve düğün...
Budur yani bir evliliğin aşamaları,toplum olarak en fazla böyle yaşıyoruz evliliğe giden süreci.
üstüne kardeşin ısrarla kapıları tutması kusura bakmayın ama bana ancak ve ince bir dille
''detayın detayı''gelir.

kayınpedere denilen ''yeter bu kadar saçmalık''cümlesi (içimden)olarak değiştirilmiş:)
yerinde olmuş,zaten yüzüne bu üslupla konuşsanız aynı hoşgörüyü bulmanız tuhaf olurdu.
Detayın detayı derken de gelinin kardeşinin niyeyse devamlı kapı tutma durumu,
konvoy halinde gelinin alınması vs...
Ayrıca konuyu öyle bir namus meselesi haline getirmişsiniz ki şu cümlelere çok şaşırdım;

''yeter bu kadar sacmalık dedim kayınpederıme (içimden) ya baba bunlar adetlerımızde var siz yapmamış olabılrsınz ama ben telimle duvagımla alnımın akıyla kendı evımden cıkıcam ve bunuda siz yapacaksınz... ''

Ne yani erkek tarafı konvoy halinde ya da yakınlarını toplayıp gelmezlerse alnınızın akıyla çıkmıycakmısınız evinizden?
Eltinizin tercihini yargılamışsınız ya,olaya sizin gibi bakmayanlarında sizi yadırgama durumunu
anlayışla karşılamalısınız.Sonuçta buraya çoğunluğun görüşünü öğrenmek için konu açmışsınız.
Ayrıca bilen bilir bunlar adetlerimiz diyorsunuz,bilinmesi gereken örf adet ve anenelerimizin bunlar olduğunu düşünmüyorum.Nedir çoğunluğun uyduğu''aileleri tanıştırma,kaynaştırma,
isteme ve söz merasimi,ardından nişan,kına gecesi ve düğün...
Budur yani bir evliliğin aşamaları,toplum olarak en fazla böyle yaşıyoruz evliliğe giden süreci.
üstüne kardeşin ısrarla kapıları tutması kusura bakmayın ama bana ancak ve ince bir dille
''detayın detayı''gelir.

evet foruma konu acarken eksık yazmısım sonradan fark ettım ve düzelttim yorumun için tşk

Evet yani heryerde benzeri bu Gelin alma ve ceyiz alma isi.Erkek tarafi bence biliyorda bilmemezlikten geliyor anladin sen.Islerine geldimi bilirler merak etme.
Bilmiyorsada sorsun ögrensin ve gerekeni yapsinlar ayrica sende telli duvakli bir kere cikacaksin ailenin yanindan!!
He birde su var bizde Ceyiz düzüldükten sonra Erkek tarafi kiz tarafindan kinler geldiyse Ceyiz getirirken onlari yemekle agirilarlar ya evde ya bir Lokantada Kayin valide hazilikli ona göre önlemini alicak kacari yok bunun :)En Büyük TÜRKİYE

Evet yani heryerde benzeri bu Gelin alma ve ceyiz alma isi.Erkek tarafi bence biliyorda bilmemezlikten geliyor anladin sen.Islerine geldimi bilirler merak etme.
Bilmiyorsada sorsun ögrensin ve gerekeni yapsinlar ayrica sende telli duvakli bir kere cikacaksin ailenin yanindan!!
He birde su var bizde Ceyiz düzüldükten sonra Erkek tarafi kiz tarafindan kinler geldiyse Ceyiz getirirken onlari yemekle agirilarlar ya evde ya bir Lokantada Kayin valide hazilikli ona göre önlemini alicak kacari yok bunun :)En Büyük TÜRKİYE

yemek falan bilmiyorum biz şahsen ceyiz düzmeye gittiğimzde evden bişiyler hazırlayıp getiririz onlar problem değil :KK70::KK70:

bence cok sasılacak seyler degıl bılındık seyler belkı ceyız olayına sasırmıs olabılırler ama konvoyu hıc mı gormemısler ,tabı bunlar olmasa da buyutulcek seyler degıl sen esınle aranı bozma boyke seylerden dolayı

belki istekleriniz normal ama inanın bunları hiçbirini yaptırmadım ceyizim kargo ile gitti kutular halinde oturacagım sehire ben kuaförde cok zaman gecirip nikaha gec kalacagımı anlayınca eve gitmeden arabamızla salona gittik gelin alma olayı ceyiz olayı ne bileyim bana teferruat olarak geliyor yani olmasada olur ama siz istiyorsanız keske nişanlınızla konusup halletseydiniz haa bunlar olmadı ama ben yinede alnımın akıyla o evden gelin olarak cıktım bunu cok buyutmeyin

bence cok sasılacak seyler degıl bılındık seyler belkı ceyız olayına sasırmıs olabılırler ama konvoyu hıc mı gormemısler ,tabı bunlar olmasa da buyutulcek seyler degıl sen esınle aranı bozma boyke seylerden dolayı

yok canım ara bozulacak bişiy yok konusuldu geçti yani kırgınlık falanda olmadı olamazda onlar nasıl olur dedi bizde anlattık :KK70:

sen en doğru olanı yapıosun .. sosyetiklik , eski adetler kalmadı,buna da ne gerek var die die kendi geçmişimizden kopmak üzereyiz.. onlar bizim yadsınamaz geleneklerimiz ..kayınvalidende kesinlikle biliodur bu olayları.. işine gelmemeiştir... kesinlikle isteklerin abartı şeyler değil olması gerekenler ..

katılıyorum.. :81: bunlar her genç kızın istediği şeyler .. bikere evleniyosun sonuçta.. bende bu yönde düşünüyorum..

belki istekleriniz normal ama inanın bunları hiçbirini yaptırmadım ceyizim kargo ile gitti kutular halinde oturacagım sehire ben kuaförde cok zaman gecirip nikaha gec kalacagımı anlayınca eve gitmeden arabamızla salona gittik gelin alma olayı ceyiz olayı ne bileyim bana teferruat olarak geliyor yani olmasada olur ama siz istiyorsanız keske nişanlınızla konusup halletseydiniz haa bunlar olmadı ama ben yinede alnımın akıyla o evden gelin olarak cıktım bunu cok buyutmeyin

hayır canım ne alaka büyütecek bişiy yok senın öyle olmus ama farklı şehirlerde oldugunz için bizim öyle bir derdimz yok yorumun için tşk ederim yani bana onlar aşırıya kaçılmadıgı muddetce tabi teferruat gibi gelmiyo biraz örf ve adetlerimize bağlı kalalım diyorum bunlar güzel şeyler

katılıyorum.. :81: bunlar her genç kızın istediği şeyler .. bikere evleniyosun sonuçta.. bende bu yönde düşünüyorum..

forumdada garipsedi bazı arkadaşlar hatta nerde oturduğumu bile sordular heralde küçük bir kasabada oturdugumu ve bunların bizim için büyük bir yere sahip oldugunu düşündüler evet örf ve adetlerimize bağlı yetiştirildik dozunu bildikten sonra yapılması gereken şeyler var nasıl ki kız tarafına düşen görevler varsa erkek tarafınada düşen görevler var ben öyle düşünüyorum

Gelin alma ve çeyiz aynen senin dediğin gibi olur..nişanlının ailesinin bunları bilememesi çok ilginç..
türkiyenin neresi olursa olsun çeyiz alma ve gelin alma vardır..yeni çıkmadı bu adetler..
hee çok kalabalık olmaz çeyiz alma, 3-5 kişi ile halledilebilir...ama gelinin kendi arabasına binip yanında damat olmadan salona geldiği yoktur,ya da yalnız damatın gelin almaya gelmesi yoktur..anne baba,kardeşleri gelir salona gidilir..

"geleneklerini unutmadan modern olmak" bu sözü çok severim. ben mühendisim, yüksek lisansımıda yaptım ama amaan ne gerek var böyle geleneksel şeylere demedim, evden gelin çıkarken davul zurna istedim, davulla zurnayla geldiler beni almaya, akşamınada düğünüm oldu gayet modern bir şekilde.

Gelin alma ve çeyiz aynen senin dediğin gibi olur..nişanlının ailesinin bunları bilememesi çok ilginç..
türkiyenin neresi olursa olsun çeyiz alma ve gelin alma vardır..yeni çıkmadı bu adetler..
hee çok kalabalık olmaz çeyiz alma, 3-5 kişi ile halledilebilir...ama gelinin kendi arabasına binip yanında damat olmadan salona geldiği yoktur,ya da yalnız damatın gelin almaya gelmesi yoktur..anne baba,kardeşleri gelir salona gidilir..

"geleneklerini unutmadan modern olmak" bu sözü çok severim. ben mühendisim, yüksek lisansımıda yaptım ama amaan ne gerek var böyle geleneksel şeylere demedim, evden gelin çıkarken davul zurna istedim, davulla zurnayla geldiler beni almaya, akşamınada düğünüm oldu gayet modern bir şekilde.

aynen istediğim böyle bişiy benimde kızlar teşekkür ederim gercekten cok ii anlattınz... benim çok hoşuma gidiyo böyle şeyler bana kalsa köy düğünü yapacam ama biraz zor olurdu:):) herşeydüzelirmi: arkadasım sözünü cok cok begendım cok teşekkür ederim anlatmak istedıgımın az ve öz yanıtı

bence abes..
bu benim fikrim..sana normal gelmiş söylemişsin zaten, sorun yok ben söylemezdim bunu söylemedim de..

zaten sen de onlar biliyorlardır diyorsun ,aynı yörenin insanıymışsınız ya..
geldiklerinde kapıda insan görünce zaten kapı tutma olayının yaşatıldığını anlarlar ve adet yerini bulsun diye 3-5 verirler herhalde..
ama bu kadar ince/ufak/olmasa da olur.. adetlerin hatırlatılması bana gereksiz, abes, yanlış geliyor..
kusurabakma sen yazmışsın ben de fikrimi söyledim.

Ama gelin alma olayında haklısın..
Bu farklı, büyük, daha gerekli bir adet..
gelinin evden çıkış aşaması başlı başına ayrı , özel ve herkesin yaşaması gekeren bir olay.bunu söylemen çok normal..

kapı tutma alemsiniz ya.. adam sana 100 lira takcaksa düğününde zaten kapıda senden alıo onuu oohh ne ala :))) sona senin verdigini sana takıo aksam düğünde hiç bole düsünmediniz mi :KK60::KK60::KK60::KK60::KK60:

Bende Türkiye'de yaşıyorum ama bu tarz adetleri bilmiyorum...

Çevremde de hiç karşılaşmadım.

Konu sahibi arkadaşım; bence fazla büyütüyorsunuz bu tür şeyleri.

Bilmeyebilir,ne var bunda...

Siz nazikce söylerseniz karşı taraf imkanları dahilinde neden yapmasın ki...

Konvoy yapma gibi muhabbetlerde bana (şehir ortamı için söylüyorum) etrafa saygısızlık gibi geliyor.

Kornalar...Gereksiz kuru bir gürültü...Herkes mecburmu sizin davulunuzu duymaya!

Bunlar taşra gelenekleridir,kanımca yeride şehrin ortası değildir! Neyse...

Tabi bu fikir meselesi...

bi de alısagelmis bi seydir herkes düğün yapar.. düğün olmassa kendini kotü hisseder gelin.. sankı 2. evliliğini yapmıs gibi...

kapı tutma alemsiniz ya.. adam sana 100 lira takcaksa düğününde zaten kapıda senden alıo onuu oohh ne ala :))) sona senin verdigini sana takıo aksam düğünde hiç bole düsünmediniz mi :KK60::KK60::KK60::KK60::KK60:

ben demek istediğini pek anlayamadım ama kapı tutma olayı şöyle .... kimi yerde sandıga oturulur kimi yerde kapı tutulur.. kapıyıda kardeş tutar ve kayınpeder kardeşe para verir miktarı hiç mi hiç önemli değil o para kardeşin olur hepsi buuu

ben demek istediğini pek anlayamadım ama kapı tutma olayı şöyle .... kimi yerde sandıga oturulur kimi yerde kapı tutulur.. kapıyıda kardeş tutar ve kayınpeder kardeşe para verir miktarı hiç mi hiç önemli değil o para kardeşin olur hepsi buuu

canımmm ben bunu bılıormm evet olur hep duydum sağdan soldan ama bana saçma gelio erkek kardesin alıo parayı sona gelip aksam sana takıo.. bi de konu sahıbı arkadasım umarım yanlıs anlamaz genel olarak konusuyorum.. arkadas bu erkek aılesini kızlar ne olarak görüyorlar yaaa hersey istenio utanılmadan sıkılmadan... bende evlendim ama hiç böle sunu al bunu alın derdine düsmedim .. kimseye laf etmedim sunu yapın bunu yapın diye herseyim 4 - 4lük yapıldı allah razı olsun herkesten...

ama bazı aılelere anlam veremıyorm ya.. neyse arkadasımın da ınsallah isleri yoluna girer.. allah mutlu etsin...

GnotiSeavton kullanıcısından alıntı
Bende Türkiye'de yaşıyorum ama bu tarz adetleri bilmiyorum...

Çevremde de hiç karşılaşmadım.

Konu sahibi arkadaşım; bence fazla büyütüyorsunuz bu tür şeyleri.

Bilmeyebilir,ne var bunda...

Siz nazikce söylerseniz karşı taraf imkanları dahilinde neden yapmasın ki...

Konvoy yapma gibi muhabbetlerde bana (şehir ortamı için söylüyorum) etrafa saygısızlık gibi geliyor.

Kornalar...Gereksiz kuru bir gürültü...Herkes mecburmu sizin davulunuzu duymaya!

Bunlar taşra gelenekleridir,kanımca yeride şehrin ortası değildir! Neyse...

Tabi bu fikir meselesi...

örf ve adetlerimiz nezamandan beri taşra adeti olarak geçiyo anlamadım ayrıca asker uğurlarkende davul çalınır bu damı taşra gelenegı ben şehrin göbegınde yasıyorum ve istanbulun her semtınde denk geldım kornaya davula zurnaya ....

X