Normal doğumun ve sezeryanın epidurali aynı mı?

inciliboncuklu

Üye
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2018
114
43
32
39 haftalık hamileyim. Normal doğum istiyorum ama sancılara dayanamayacağımı düşündüğümden epidural normal doğum (prenses doğum) istiyorum. Ancak küçük bir şehirde yaşıyorum ve burada sadece bir tane özel hastane var. Orada da bugüne kadar sadece bir tane epidural normal doğum yapan olmuş. Ama epidural sezeryan yapan çok. Epidural takılırken de anestezi hekiminin tecrübesi çok önemli olduğu için kararsız kaldım. Bir tane anestezi hekimi varmış, sezeryan epidurali çok takmış ama normal doğumda bir kere takılmış. İkisinin takılış biçimleri aynı mı? Siz olsanız bu durumda ne yaparsınız? Birde epidural normal doğum yapanlar tavsiye eder misiniz? Bu arada epidural normal devlet hastanesinde yapmıyorlar. Sayın yöneticiler lütfen konum taşınmasın doğumuma çok az kaldı çok stresliyim.

Son düzenleme:
Aslinda sezeryan bir tercih meselesi degil benim icin, cati darligi nedeniyle sezeryan oldum, ama ah vah normali kacirdim da demedim. Buymus nasibimdeki. Kuzumum saglikla en dogru sekil hangisiyse oyle dogmasi onemliydi. Doktorunuza guveniyorsaniz, en dogrusunu drla karar verin bence.
Bi de epiduralin takilis sekli kismina takildim ben :) E ayni degilmidir, belden takiyolar iste, normalin sezeryanin farklidir epidurali diye bilmiorum ben:confused:
Hayirli dogumlar

39 haftalık hamileyim. Normal doğum istiyorum ama sancılara dayanamayacağımı düşündüğümden epidural normal doğum (prenses doğum) istiyorum. Ancak küçük bir şehirde yaşıyorum ve burada sadece bir tane özel hastane var. Orada da bugüne kadar sadece bir tane epidural normal doğum yapan olmuş. Ama epidural sezeryan yapan çok. Epidural takılırken de anestezi hekiminin tecrübesi çok önemli olduğu için kararsız kaldım. Bir tane anestezi hekimi varmış, sezeryan epidurali çok takmış ama normal doğumda bir kere takılmış. İkisinin takılış biçimleri aynı mı? Siz olsanız bu durumda ne yaparsınız? Bu arada epidural normal devlet hastanesinde yapmıyorlar. Sayın yöneticiler lütfen konum taşınmasın doğumuma çok az kaldı çok stresliyim.
Takılış şekli itibariyle aynıdır bence. Şimdiye kadar hiç farklı olduğunu düşünmedim.

Ben ilk bebeğimde açılma geç olduğu için bir an önce açılma olsun diye epidural yaptılar. Aslında ilk doğumda epidural yapmıyorlarmış. Sezeryan epidurali farklı tek iğne. Normal doğum epidurali daha karmaşık ve tecrübe istiyor. Narkoz yok ağrı kesici var. Ama maalesef yine sezaryan oldum. Narkoz almadan ağrı kesici vurularak sezeryana girdim. Devlette epidural yapmıyorlar. Hakkınızda hayırlısı olsun. Başka merak ettiğiniz bir şey varsa cevaplayabilirim.

Zamanlaması farklı diye biliyorum.
Normalde açılmanın derecesi hızı, bebeğin gelişi önemli..

Benim bildiğim epiduralin süresi 4 saat. O zaman içinde doğum olmazsa tekrar verilemez sonuçta.

Eşimin bir akrabası epidural almış ama "etkisi geçti yine çatır çatır doğurdum" dedi..

Sezaryen çok çabuk yapıldığı geriye sadece bir dikiş işlemi kaldığı için daha kolay uygulanıyor..

Normale dayanamam demeyin. Dayanırsınız. Her şey yolundaysa neden olmasın? Kadınların fizyolojisine en müsait doğum şekli bu..

Ben epidural normal doğum yaptım. Açılma 4 cm olunca epşdural yaptılar, belden takılıyor işte sezeryanla aynı zannediyorum. Yine de sancım oldu yani hiç hissetmiyor tamamen uyuşuyor olayı olmadı bende

Epidural normal doğum yapmış biri olarak tavsiye edebilirim. Sezeyanla aynı mı bilmyorum ama Doğumdan bir saat sonra ayaktaydım ve geziyordum. Emzirirken (ilk etapta) zorlanmadım, bi saat sonra sütüm gelmişti. Allah sizi de tez vakitte kurtarsın. Sancıyı çok dert etme. Evet biraz kötü bir süreç ama atlatılmayacak gibi değil. Yeterki açılman olsun.

Ben epidural normal doğum yaptım kesinlikle tavsiye ederim . Benim acı eşiğim düşükmüş tabi . Bu takılma mevzusu aynı mı bilmiyorum . Hastaneye sorsanız daha iyi bilgi alırsınız . Eğer aynıysa tecrübeli olurlar . Bu arada 4 cm açıklık olunca taktıkar bana epidural . Ayrıca ıkınmada hiç problem yaşamadım .

Ben epidural normal doğum yaptım. Açılma 4 cm olunca epşdural yaptılar, belden takılıyor işte sezeryanla aynı zannediyorum. Yine de sancım oldu yani hiç hissetmiyor tamamen uyuşuyor olayı olmadı bende
Aynen benimde böyle oldu. Suni sancı verdiler kıvrandım epidural taksınlar diye yalvardım. Taktılar yarım saat geçti geçmedi tekrar sancılanmaya başlAdım. Meğer doğum başlamış. O yüzden akışına bırakın.

Sancini bekle derim , Sezaryen oldum asla ve asla tavsiye etmem . Çok kötü keşke normal yapabilseydim, malesef muayene de rahmin zedelendi , 12 saat acı çektim ama sancı cekmedim. Sadece acı çektim . Nts de de sancı çıkmiyodu. Ve cok hazirlandim normal doğuma çok istedim nasip değilmiş . Önemli olan dünyaya sağlıkla gelmesi . Herkes de farklı , ama.ben sezaryen olup da memnun olan görmedim , şimdi burda çıkıp sezaryeni oven birisi çıkar illa ama bıçak yarası ne kadar iyi olur . Normale gidebildigin yere kadar zorla , spinal aneztesi oldum ben , sırtım açık kalınca ya da adet zamanlarimda agrim oluyor iğne bölgesinde . Ben sezaryen doğum yaptım ama keyfi sezaryen doğan bebeklere hep içim aciyor. Prenses doğum Şansın var zorla derim . Allah sağlıkla kucağına almayi nasip eylesin

Normal dogumda epidural pek yapmazlar. Cunku sanciyla ikinmaniz gerekiyor. Daha dogum baslamadan sancilara dayanamayacaginizi ne biliyorsunuz ki. Belki aci esiginiz yuksektir. Akisina birakin cok dusunmeyin
Birçok hastanede yapıyorlar normal doğumda epidural. Sık yapılan bir şey aslında. Dayanamayacağımı şuradan biliyorum acı eşiğim çok düşük serum takılırken bile canım çok acıyor.

Ben ilk bebeğimde açılma geç olduğu için bir an önce açılma olsun diye epidural yaptılar. Aslında ilk doğumda epidural yapmıyorlarmış. Sezeryan epidurali farklı tek iğne. Normal doğum epidurali daha karmaşık ve tecrübe istiyor. Narkoz yok ağrı kesici var. Ama maalesef yine sezaryan oldum. Narkoz almadan ağrı kesici vurularak sezeryana girdim. Devlette epidural yapmıyorlar. Hakkınızda hayırlısı olsun. Başka merak ettiğiniz bir şey varsa cevaplayabilirim.
Takılış şekli de farklı mı yani ikisinin? Birde epidural normalden memnun kaldınız mı? Sanırım 4 cm açılma olunca takıyorlarmış. 4 cm olana kadar kaç saat sancı çektiniz?

aynı şey değil sezeryan epidurali bir ignedir iki omur arasına yapılır bormal iğne olur gibi azıcık acı hıssedersın bıter.... normal doğum epidurali ise iğneli bir alet o doğum boyunca orda takılı durur belli evresinde açıklık ıstenılen noktaya gelınce açılır ve doğumdan sonra çıkarılır... bence tecrubesız bır hastanede yapılmaması gereken bışı ...

Kız kardeşim normal doğum için epidural yaptırmıştı ama zorunlu sezaryene aldılar aynı epiduralleydi yanlış bilmiyorsam. Sonrasında genel anestezi vermeleri gerekmiş ama normalden sezaryene geçiş sırasında epidural için farklı bir işlem yapıldığından bahsetmedi.

Zamanlaması farklı diye biliyorum.
Normalde açılmanın derecesi hızı, bebeğin gelişi önemli..

Benim bildiğim epiduralin süresi 4 saat. O zaman içinde doğum olmazsa tekrar verilemez sonuçta.

Eşimin bir akrabası epidural almış ama "etkisi geçti yine çatır çatır doğurdum" dedi..

Sezaryen çok çabuk yapıldığı geriye sadece bir dikiş işlemi kaldığı için daha kolay uygulanıyor..

Normale dayanamam demeyin. Dayanırsınız. Her şey yolundaysa neden olmasın? Kadınların fizyolojisine en müsait doğum şekli bu..
Etkisi geçtikçe epiduralin kataterinden yeni ilaç veriliyor dedi doktor

Ilk dogumum genel anestezi ile sezeryandi.Dogum sonrasi iyilesme sureci berbatti, okadarki ikinci cocugu yapmam dedim.6 yil sonra cesaret ettim, bu seferde normal dogurtacagiz dediler.Ben ilkinde once suni sanci cekmistim , acilma olmayinca sezeryana alinmistim.O sancidanda oyle tirsmisim ki ikincide sezeryan icin israr ettim(tum agri ve diskomforta ragmen).Neyse 2 saatte suni sanci ile dogurdum ve epidurel takildi.Sancidan olen yada dayanamayan yok.Insan oglu varolali uremekte ve eskiden anesteziyi birakin ,hastane bile yokmus.Tavsiyem apidurelli normal dogum.Dogurdugun anda 9 ay onceki formda oluyorsun, hemen ayaktasin.Sezeeyan iyilesme suresi 6 ay.Bantli , kesikli cok zordu berbatti.

Peki 4 cm olana kadar kaç saat sancı çektiniz ve 4 cm olana kadar hissedilen sancı çok şiddetli mi? Doğuma yakın şiddetleniyor diyorlar ya

Ben epidural normal doğum yaptım kesinlikle tavsiye ederim . Benim acı eşiğim düşükmüş tabi . Bu takılma mevzusu aynı mı bilmiyorum . Hastaneye sorsanız daha iyi bilgi alırsınız . Eğer aynıysa tecrübeli olurlar . Bu arada 4 cm açıklık olunca taktıkar bana epidural . Ayrıca ıkınmada hiç problem yaşamadım .
Peki 4 cm olana kadar kaç saat sancı çektiniz? Birde 4/cm olana kadar çekilen sancı çok şiddetli mi? Epiduralden sonra hiç sancı hissetmediniz mi? Çok soru sordum :)

X