Normal doğumun ve sezeryanın epidurali aynı mı?

Peki 4 cm olana kadar kaç saat sancı çektiniz? Birde 4/cm olana kadar çekilen sancı çok şiddetli mi? Epiduralden sonra hiç sancı hissetmediniz mi? Çok soru sordum :)
Sanci kisiden kisiye degisir. Ben 6cm acikliga kadar hic sanci hissetmedim. Baska bir kadin geceden beri sanci cekiyormus ta 1cmde baslamis sancisi. Dogum olayi kisiye ozel bir sey

Epidural aynı şekilde takılır fakat dozları farklıdır.
Normal epiduralde sancıları hissedeceğiniz ama acı oranını azaltacak doz uygulanır, sezeryanda ise ameliyat dozu.
2 epidural normal doğum yaptım, ilkinde tutmadı epiduralim.
İkincisinde doktorum vermedi ilacı, açılma yabaş ilerliyor diye.
Sadece suyumu patlatırken 10 dk sürecek kısa bir doz verdi yüzümde güller açtı adeta ve gerçekten muhteşem bir şeymiş.
Kaldı ki sunni sancı alıyordum ben, ona bile müthiş etki etmişti.
O 10 dk yı tüm doğum süreci boyunca yaşayan kadınlar var.
Ben o şanslılardan olamadım.
Kesinlikle yaptırmanızı öneriyorum, yıl 2019z
Hala avaz avaz doğumlara gerek yok bence.

Fatkli seyler. Birisi tamamen uyusukluga sebep oluyor ki sezaryendeki oyle. Normal olarak ameliyat seklinde oldugundan hicbir sey hissetmemeniz gerekiyor. Normalin epidurali ise yogun bir agrikesici bildigim kadariyla. Hissediyorsunuz ki ikiniyorsunuz. Ben oyle dogurdum 1 numarayi

Peki 4 cm olana kadar kaç saat sancı çektiniz? Birde 4/cm olana kadar çekilen sancı çok şiddetli mi? Epiduralden sonra hiç sancı hissetmediniz mi? Çok soru sordum :)
Yok yok çok soru olmadı sizi çok iyi anlıyorum . Benim doğumum şöyle başladı asında. Hiç açılmam yoktu . Normal doğum yapmak istediğim için doktor propas diye bi uygulamadan bahsetti . Rahim ağzına fitil gibi bişey yerleştiriyolar . Bu açılmayı sağlıyomuş . Saat dokuz bucuk gibi fitil yerleştirildi . Bir buçuk saat boyunca bişey yoktu . Daha sonra sanki ishal olmuşum gibi bi ağrı girmeye basladı ama çok sık bi şekilde . Nst ye bağlandığımda sancım 35-45 arasında 2-3 dk bir düzenli geliyordu . Bu sancılar beni zorladı açıkcası . Nstye bağlıyken suyum gelmeye başladı . Kontrol ettiler 2.5 cm açıklık olmuştu . Beni hazırladılar doğum haneye asansörle bes kat inene kadar 4 cm açılma olmuştu bile .belki de şanslıydım hemen açıldığı için :) hemen epidural yaptılar sancı falan kalmadı . Sadece karnınız top gibi kasılıyor onu hissettim acısı yok . Şarkı söyleye söyle gezindim doğum hanede . Dediğim gibi ıkınma da da problem yaşamadım . 4-4.5 saat gibi kusa sürede gercekleşti doğumum

İlk kızımda normal doğurma şansım yoktu korktuğum için genel anestezi aldım. İkinci kızımda bir cesaret epidural sezeryan istedim. Anestezi uzmanına, benim sağım solum belli olmaz ya korkar vazgeçersem, dedim. Eğer korkarsam genel anestezi uygulayabileceklerini, rahat olmamı doğum başladığı andan bittiği ana kadar yanımda olacağını ve istediğim an anestezi uygulayabileceğini söyledi.

Belime bir şey takacaklar sanıyordum ama doğum öncesi anestezi uzmanı ile konuştuğum zaman epidural değil, spinal anestezi uygulanacağını, epiduralin ağır ameliyatlarda kullanıldığını söyledi ve sadece omurgama iğne yaptılar.

O an çok stres oldum. Kafamda kocaman bir iğneyi omurgama sokacaklar diye düşünürken anestezi uzmanı bildiğimiz normal iğne gösterdi. Kesin çok acıyacak dedim. Hiç hissetmedim. İğneyi yaptığı an uyuşmaya başladım ve o an anladım zaten. Hatta ameliyathane görevlilerine omuzlarımdan bastırın acırsa ben haraket ederim demiştim.

Sadece bebeği çıkarırlerken acı değil ama organlarımı söküyorlarmış gibi hissettim. Başımda iki asistan sürekli benimle konuşuyordu, özellikle o an geldiği zaman sorular sormaya başladılar. İçim sökülüyormuş gibi hissettiğimde bebeği mi alıyorsunuz dedim. Acı yoktu ama mide bulantısı gibi ağır bir histi. Doktorum onayladı ve asistan olayı çakmam ile kusmak istiyorsam kusabileceğimi, sakinleştirici yapabileceğini söyledi. Kusmak istemedim zaten midem boştu kusacak bir şey de yoktu. Sakinleştirici istemedim ama bebeği tam alacakları an doktoru göremesem de oraya baktığını gördüğüm asistana, "kafam mı güzelleşecek," gibi saçma bir soru sormamla ameliyathanedekilerin kahkaha atması bir oldu. Yine de sakinleştirici yaptılar. Kafam biraz güzelleşti. His hafiflemese de daha rahat hissettim. Zaten ameliyathaneyi bir şaplak sesinden sonra kulak tırmalayan bir ciyaklama sesi doldurdu. Hiçbir acı hissetmedim. Kesildiğini, dikildiğini bile anlamadım. Yine olsa yine spinal olurum.

Size de iyi doğumlar dilerim. Sağlıkla alın kucağınıza. Fakat eğer normal doğum şansım olsaydı, sezeryan seçeneğim olmazdı.

Tekrar sancı hissedince kataterden yeni ilaç veriyoruz dedi doktor, size tekrar ilaç vermediler mi yoksa ilaç mı etki etmedi
Bu arada ben ilk dozu 11.30 gibi almıştım . Saat 2 de doğumum oldu . Sancı hissetmediğim için ikinci dozu vurmadılar . Belki de İlacın etkisi azaldığı için ıkınmada problem yaşamadım .

Bende ondan da çok korkuyorum. Ben hepsinden korkuyorum :)
Bende dışta iki dikiş vardı . Çok korkuyodum sizin gibi :) hatta doğumdan sonra ilk üç gün tuvalete girdiğimde elimi sürmedim bile :KK70:peçeteyle sildim . Sanırım on gün sonra dikişler düşmeye başlamıştı . İlk 3 gün falan oturup kalkarken biraz ağrı oluyor o kadar . Sonrasında herşey normale dönüyor

39 haftalık hamileyim. Normal doğum istiyorum ama sancılara dayanamayacağımı düşündüğümden epidural normal doğum (prenses doğum) istiyorum. Ancak küçük bir şehirde yaşıyorum ve burada sadece bir tane özel hastane var. Orada da bugüne kadar sadece bir tane epidural normal doğum yapan olmuş. Ama epidural sezeryan yapan çok. Epidural takılırken de anestezi hekiminin tecrübesi çok önemli olduğu için kararsız kaldım. Bir tane anestezi hekimi varmış, sezeryan epidurali çok takmış ama normal doğumda bir kere takılmış. İkisinin takılış biçimleri aynı mı? Siz olsanız bu durumda ne yaparsınız? Birde epidural normal doğum yapanlar tavsiye eder misiniz? Bu arada epidural normal devlet hastanesinde yapmıyorlar. Sayın yöneticiler lütfen konum taşınmasın doğumuma çok az kaldı çok stresliyim.
Epiduralle normal doğum yaptım. Tabikide tavsiye ederim:)
Hatta ne gerek var o sancıyı çekmeye diyorum böyle bi imkan varsa tabi. Sadece 1 saat bile tesir ets bence kar. İki doğumumu da öyle yaptım sadece bazı aralarda hissttm o da etkisi geçtiği için ama hemen azaldğını hissednce artırdılar çok da güzel oldu.
Ikınma yapablme konsunda ise. Ebe güzel yönlendrirse hiç sıkıntı olcagnı düşünmyrm. Ben önceden bilmyrdm herhangi bi eğitmde almadım. Tam başladıktan sonra ebe şöyle yap dedi ben sana yap diyince yaptım oldu.
Ben yin olsa yine epidural norml derim.
Etkisi de ne bend ne çevremd olmadı duymadım

Tekrar sancı hissedince kataterden yeni ilaç veriyoruz dedi doktor, size tekrar ilaç vermediler mi yoksa ilaç mı etki etmedi
Bana 6 cm de epidural taktılar. Takılıp odaya gelip yatana kadar 8 cm oldum. Sonra tekrar sancım başladı bir daha baktılar 10 cm olmuşum, o yüzden tekrar vermediler. Zaten suni sancı,epidural,doğum hepsi toplam iki-üç saate bitti. 7.30 dan 9.30 a kadar sancı 9.30 dan 9.50 ye kadar doğum. Kuzum 9.50 de koynumdaydı. Doğunca öyle bi rahatlıyorsun ki anlatamam.

Iyide cati muayenesi diye birsey yok aslinda. Sadece Türkiyede var. Bebek gecip gecemedigi sadece dogumda belli olur cünkü o zaman cati genisliyor. Yani cogu doktor bunu bahane olarak kullaniyor. Senin doktorun aynisini yaptigini söylemiyorum ama Türkiye sartlarinda doktora güvenmek kolay olmuyor gibi geliyor bana.
Bilemiyorum doktor degilim belki yoktur cati muayenesi diye bir sey,esasen kendi doktoruma guveniyordum cunku. O sebeple her karari kendisine biraktim,bugun olsa yine ayni seyi yapardim. Eger bir soru isareti varsa baska doktorlara da danismak en guzeli. Sadece israrla normal olsun,israrla sezeryan olsun dememek lazim gerektigini dusunuyorum.

Doğumu da sancıyı da yaşamadan bilemezsiniz. Serum takarken canım yanıyor diyorsunuz ama o ayrı bir şey doğum apayrı bir olay. Ucunda bebeğine kavuşma hayali var ve Allahın o an verdiği kuvvet var. Kiminin sancısı şiddetli olur kimininki hafif. Benim halam iki çocuğumu da doğururken pek sancı çekmedim diyor mesela. Hatta sancı nedir bilmem der. Bir kaç kez daha rastladım doğumda çok acı çekmedim diyenlere. Ayrıca acıdan korkma yani bu geçici bir acı. Ne olabilir ki yani, etrafında zaten onca hemşire doktor vs var. Epidural ile açılma doğal olarak düzgün bir şekilde ilerleyemiyebiliyor ve sezaryen olma riskini artırıyorsun. (Tabi inşallah olmaz öyle) Korkma ve inan Allah kimseye çekemeyeceğini taşıyamayacağını vermiyor. Dayanamam dediği ne acılara katlanıyor insan ve hepsi gelip geçiyor.

Epidural riskli gelmisti bana hep.. hissedememe vs olur diye .. ilkinde agri kesici aldim digerlerinde hic birseyde almadim. Duruma gore bak o an karar ver. Belki o kadar hizli olacak ve sen agri kesici almak istemeyeceksin bile

en doğalını yaşamak varken bu sancıdan neden korkulur.anneye,bebeğe bir faydası olmasa sancı olur muydu.tadını çıkar aksi istisnai durumlar olmayacaksa çek sancını süt kanalların uyarılsın.

Bilemiyorum doktor degilim belki yoktur cati muayenesi diye bir sey,esasen kendi doktoruma guveniyordum cunku. O sebeple her karari kendisine biraktim,bugun olsa yine ayni seyi yapardim. Eger bir soru isareti varsa baska doktorlara da danismak en guzeli. Sadece israrla normal olsun,israrla sezeryan olsun dememek lazim gerektigini dusunuyorum.

Elbette eger normal dogum olmuyorsa ve özelikle ya bebek ya anne tehlikedeyse, normal dogum tutturmak yanlistir. Ancak bir kadinin normal dogum istemesi ve bunun icin mücadele etmesi normaldir.

Bende vajinal dogum istemistim ve neredeyse 12 saat sancidan sonra mecburen sezeryan oldum. Yinede ben keyfi sezeryana karsiyim. Bu bir operasyondur ve bebek vajinal kanalda almasi gereken bakterileri almiyor. Üstelik Türkiyede cogu sezeryanlar 37 -38 haftada oluyor, hatta daha erken. Bebegin rahimde zamani tamamlamadan önce.

Artik bir endüstri oldu bu. Siparis üzerine bebek. Doktor rahat ve ekstra para aliyor. Gecenin köründe bir dogum pesine gitmek zorunda kalmiyor. Anne adayi oda süslüyor ve tam dogum tarihini biliyor. Ne biliyem, bana dogru gelmiyor.

Ve doktora güvenmek zor bence, yada paran cok olacak ve iyi bir doktora gideceksin. Yani ne anlatmak istedigini anliyorum ve hak veriyorum fakat burda okudugum kadari ile Türkiye sartlarinda zor birsey.

Benim iki dogumumda normal oldu.Normal doğum yapmaya engel bir durum yoksa zaten doktorlar tercihi size bırakmıyorlar
Ilk doğumum 26 saat sürmüştü açılma olmadığı için son 2 saat epidural verdiler sezeryana hazırlamak için.Ama sonrasında açılma olunca normal doğum yaptım.Fakat sancıları hissetmedigim için doktorların ve eşimin yardımı ile ikindim.(Sancilari ve bebeğin kalp atışlarını ölçen bir cihaz takılıydı.)
Epidural yüzünden biraz daha uzun sürdü doğum.
Bu yüzden ikinci doğumum 24 saat sürmesine rağmen epidural istemedim.
Sancılarıda sonuna kadar hissettim tabi bu yuzden:))
Merak etmeyin ama öyle dayanılmaz derecede olmuyor sancılar.Allah kolaylık versin

Çok şiddetli adet sancısı çekerdim ben acillik oluyordum.. o açıdan herhalde sancıdan çok korkmuyorum sonuçta anlatılana göre belirli aralıklarla girip çıkıyormuş , en yüksek ağrı çektiğin noktada doğum oluyor ve rahatlama geliyor diyor tecrübeli arkadaşlar .. biraz akışına bıraksaniz belki çok kolay bir doğumunuz olacak Rabbim hepimizi bir avazda kurtarsın insallah

Her doğum kendine özel oluyor.
Normal doğumu çok zorlu geçip,bir daha normal istememek de var. Sezaryenden hoşnut kalan da.
Tam tersi de var.

Ben zorunlu, acil sezaryen oldum, genel anestezi ile.
Şimdi ikinci doğumum olacak. Aradan 5 yıl geçmiş olacak gönlüm isterki normal doğurayım. Olmazsa da spinal sezaryen istiyorum.
Ama işte akışa bırakmak lazım istemekle de olmuyor bazen.

Sağlıkla sıhhatle alın kucağınıza, nasıl gelecekse gelsin yeterki kolay geçsin, sorunsuz geçsin.
Hayırlı olsun şimdiden :KK66:

Peki 4 cm olana kadar kaç saat sancı çektiniz ve 4 cm olana kadar hissedilen sancı çok şiddetli mi? Doğuma yakın şiddetleniyor diyorlar ya

Ben normal dogum yaptim ilk sancilar cok hissedilmedi 4cmden sonra suyum geldi ondan sonraki sancilar cok siddetliydi. Ama yatinca daha cok aci cekiyorsun ben nst takmadiklari muddetce hep ayakta gezindim ve cok agri hissetmedim ki suni sanci ile dogurdum. Bir daha dogum yapacak olsam isteyerek sezeryani secmem heralde ama epidural yaptırırimkesinlikle. Cunku cok zor bir dogumdu benim icin ama sanci kismi degil dogumhane kismi berbatti.

Elbette eger normal dogum olmuyorsa ve özelikle ya bebek ya anne tehlikedeyse, normal dogum tutturmak yanlistir. Ancak bir kadinin normal dogum istemesi ve bunun icin mücadele etmesi normaldir.

Bende vajinal dogum istemistim ve neredeyse 12 saat sancidan sonra mecburen sezeryan oldum. Yinede ben keyfi sezeryana karsiyim. Bu bir operasyondur ve bebek vajinal kanalda almasi gereken bakterileri almiyor. Üstelik Türkiyede cogu sezeryanlar 37 -38 haftada oluyor, hatta daha erken. Bebegin rahimde zamani tamamlamadan önce.

Artik bir endüstri oldu bu. Siparis üzerine bebek. Doktor rahat ve ekstra para aliyor. Gecenin köründe bir dogum pesine gitmek zorunda kalmiyor. Anne adayi oda süslüyor ve tam dogum tarihini biliyor. Ne biliyem, bana dogru gelmiyor.

Ve doktora güvenmek zor bence, yada paran cok olacak ve iyi bir doktora gideceksin. Yani ne anlatmak istedigini anliyorum ve hak veriyorum fakat burda okudugum kadari ile Türkiye sartlarinda zor birsey.
Hastaneye isin dusmesi basli basina zor zaten. Dogum olunca soz konusu olan sey,insanlar bir suru sey yaptiriyor dedigin gibi, suslemesi sekeri cart curt... yaptirmayana da deli gozuyle bakiyorlar :KK66: duzgun bir doktordan randevu bulmak bile zor,ben biraz once aradim bir ay dolu adam. Sgk kapsaminda bile muayene ucretler pahali.

Dogumun ayri bir psikolojisi var,korkutucu da geliyor cogu anne adayina. Keyfi sezeryan secene de neden diyemiyorum ya,ne bileyim.

Bir de cogu hastanede sadece ebeler hemsirelere kaliyor normal dogum. Doktor son asamada geliyor. Sezeryanda basindan sonuna kadar doktor var anne adayinin basinda. Biraz da bu etken sanirim.

X