Oğlumdan dayak yiyorum

Konuskan anne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2018
39
10
25
Kızlar merhaba 18 aylık oğlum var bir keresinde yüzüme vurduğu için herkes gülmeye başladı çünkü ilk defa yaptı ve herkesin hoşuna gitti sonra o bunu oyun haline getirip tekrar yapmaya başladı ve sadece bana vuruyor nasıl bir yol izlemeliyim şak diye suratıma yapıştırıyor kızıyorum daha çok vuruyor küsüyorum bu sefer ağlayıp sarılıyor ne yapacağımı şaşırdım

Tepki vermeyeceksiniz. Verdiğiniz tepkileri oyun yapm

Niye böyle bir şeye herkes güldü ki, niye bir insanın hoşuna gider?
Vurucakken elini tutup dikkatini dağıtıcı şeyler yapın. Hoopppaaa deyip elini salla mesel
Yapıyorum o zman unutuyor evet ama ne zaman kucağıma alsam şak suratıma
Niye böyle bir şeye herkes güldü ki, niye bir insanın hoşuna gider?
Vurucakken elini tutup dikkatini dağıtıcı şeyler yapın. Hoopppaaa deyip elini salla mesela

O gülenler kimdi ve neden güldüler? Kendileri de aynı muameleyi görüyor mu? Ve bundan keyif alıyorlar mı?

Benimde bebeğim ağzına herşeyi götürme isteği vardı yada kavanoz yada bardakları yere atma bir kitapda çocuk bardakları düşürüyor kırılıyor anneside temizliyordu aynen onun gibi anlattım eğer düşerse kırılır pat olur sana zarar gelebilir dedim yapmıyor artık. Ağzına kum yada hamur atıyordu yada yerde gördüğü küpürleri bunu yapmıyoruz sana zarar gelebilir bunları söylerken vücut dilimlede olumsuz olduğunu belirtiyordum. İsaret parmağımı sallayıp yüzümü sağa sola çevirip ııgı ııgı diyordum.televizyonu elini sürüyordu kapalı bu arada hayır bunu yapmamalisin düşebilir diyordum beden dilimlede aynen gösteriyorum parmağımı sallayarak. Zamanla azaldı yok şuanda bunlar. Kavanoz atma hala ilgisini çekiyor alıyor bana gösteriyor ben gene uyariyorum. ama bu olumsuz davranışı her yaptığında aynı tepkiyi vermelisin.Bebeginin sana vurmasına izin verme lütfen ..O gülenleride uyar . Ayrıca hiç komik değil diyorum gulerse ben böyle uyarirken. 16 aylık bu arada bebeğim.onlar her söylediğinizi anlıyor biz doğru olanı bıkmadan sade ve açıklayıcı birsekilde anlatmalıyız.

Son düzenleme:
Davranışı pekiştirmemelisiniz. Küçük bir çocuk. Sözlü dilden tabiki bir yetişkin gibi anlamadığı için beden dili, jest ve mimiklerle kesin ve net olmanız gerekli. Soyut kelimeler kafasında oturmuyor ama duyguları anlarlar, ve ikisi bir arada olursa sizi algılar.
Aynı zamanda vurma eylemine izin vermeyin, elini tutup istemediğinizi belli etmelisiniz. Tabiki bilinçli yapmıyor ve oyun sanıyor öğreniyor ama işte bazen doğru bazen yanlış pekiştireçler oluyor🤷🏻‍♀️
Diğer gülen insanları da net bir dille uyarın, bu davranış giderek artar yoksa, sonra nasıl böyle bir çocuk oldu diye dönüp size soracaklar. 🤷🏻‍♀️

İnanın beş buçuk aylık bebeğim bile olumsuz ifadeleri anlıyor. Saçımı çekmesi ilk zamanlar komiğimize gitti güldük yol anneyi diye, daha çok yapmaya başladı. Birkaç gündür saçımızı çektiğinde nötr bir yüzle hayır kızım saçlar çekilmez doğru değil diyip başımızı hayır anlamında sallıyoruz eşim de ben de ve bu davranışı azaldı. Bu kadar etkili olacağına asla inanmamıştım üstelik de bu kadar küçük aylarda ama işe yarıyor. Etrafınızdakileri de uyarın gülmesinler zamanla azalacaktır.

Kızlar merhaba 18 aylık oğlum var bir keresinde yüzüme vurduğu için herkes gülmeye başladı çünkü ilk defa yaptı ve herkesin hoşuna gitti sonra o bunu oyun haline getirip tekrar yapmaya başladı ve sadece bana vuruyor nasıl bir yol izlemeliyim şak diye suratıma yapıştırıyor kızıyorum daha çok vuruyor küsüyorum bu sefer ağlayıp sarılıyor ne yapacağımı şaşırdım
Gülen kişiler ne kadar hatalıysa çocuğunuzun hatasında küsmek de bir o kadar hatalı davranış size vurduğunda tepkinizi çok net bi şekilde koyun asla gülmeyin ağladığı zaman sakinleştirmeyin ve sarılmak istediğinde sarılmayın kızın gerekiyorsa da eline vurun ve canının yanıp yanmadığını sorduğunuzda benimde sen vurunca canım böyle yanıyor diyin burda önemli olan verdiğiniz tepki bunun komik olmadığını oyun olmadığını öğrensin ilerisi için hem size hem okulda çok zorluk çekersiniz.

Benim kızımda mesela ben tam onu sevecekken bana vuruyordu bi kaç kere yapma dedim sonra aldım karşıma ben seni seviyorum sen bana neden vuruyorsun benim canım yandı dedim daha sonrada sadece bana değil kimseye vurmamalısın diye anlattım ellerini tutarak 20aylık falandı o gün anladı. 2yaşında şuan bir daha vurmadı güzel bir dille anlatın küsme ile olacak birşey değil bu.

Ayrıca o etrafta gülenlere uyarın çocuğum kötü birşey yaptığında herkes benim yüzüme bakar önce ne tepki vereceğim diye kötü birşeyse ben kızarım ve kimse sesini çıkartmaz iyi birşeyse ben gülerim etrafımdakiler öyle gülmeye başlar bu şekilde söyleyin onlarada.

Kesinlikle tepki vermeyin kızım öyle yapmaya başladığında ya kucağımdan indirdim ya ellerini tutup başka bir şeye yönelttim. Yapma etme dedikçe daha çok yapıyorlar

hiçbir tepki vermeyin sizin iyi veya kötü verdiğiniz her tepki bu olayı oyun gibi görmesini sağlıyor sizin yüzünüzden duyguları tanıyor. hiçbir tepki vermezseniz zamanla bir karşılığını göremediği için bu davranışı sönecektir.

Baslik biraz dramatik olmamis mi :) Dayak yiyorum deyince ben de... Kizmayin da kusmeyin de, tepkisiz kalin unutur.

Tepki aldığı için yapıyor. Vurunca tepki vermeden iletişimi kesmek belki işe yarar mı acaba denediniz mi? İlk seferinde tepki alınca hep alacağını sanıyor. Bizimki de hep tehlikeye koşuyor benim korkup müdahale edeceğimi bildiği için. Büyük tepkiler hoşlarına gidiyor maalesef 😕

19 20 ay doneminde benim oğlumda ısırma ve vurma başladı o dönem bir tatile gittik ve babasıyla sürekli biraradaydik babası poposuna falan vurarak veya hafifçe ısırarak sevdi oglum aynısını yapınca güldü ve o bunu oyun sandi evde de bu davranışı devam ettirdi ilk başta güzellikle anlattım anlamadı yeri geldi kızdım anlamadı artık tepkisiz kaldım vurmak ısırmak istediğinde yanından uzaklaştım odadan çıktım, veya ilgisini çekecek birşey gösterdim illa ısırmaya vurmaya devam ettiyse tepki vermedim yaklaşık 1 haftada bıraktı bu davranışı

X