Öğretmen arkadaşlar bakar mısınız?

Esas bu çocuğu kaybedersek toplumun işi var.
Siz öğretmen temalı filmlerden kitaplardan çok etkilenmişsiniz , günümüzde hiç bir çocuk ailenin desteği olmadan kurtarılamaz , o eskidendi çocuklar öğretmene değer veriyordu aileler öğretmenin dediğini önemsiyordu .

Çok acı ama meslekse sizden kıdemli birisi olarak söylüyorum problemli çocukların düzelmesi için değil , diğer çocuklara zarar vermemesine enerjimi yöneltiyorum

Bu sekilde kazanamayacaginiz asikar
2. Ye soruyorum ama yine cevapsiz kalacak. Diger çocuklarin etkilenmemesi icin ne yapiyorsunuz? Çocuğun sinifta zorbalik yapmadigina eminmisiniz?
Diğer çocukların onunla bir sorunu yok ,aksine onun arkasındalar.Arkadaşları arasında lider konumda.Kız öğrenciler hariç erkeklerle arası iyi.Sınıfımda 20 erkek var bu arada,zorbalığına şahit olmadım,yapmadı şu ana kadar.

Diğer çocukların onunla bir sorunu yok ,aksine onun arkasındalar.Arkadaşları arasında lider konumda.Kız öğrenciler hariç erkeklerle arası iyi.Sınıfımda 20 erkek var bu arada,zorbalığına şahit olmadım,yapmadı şu ana kadar.

Bence bu konuyu daha cok irdeleyin gercekten tum cerceveyi goremiyorsunuz.

Daha yeni bir öğretmen öldürüldü ve bunun için hepimiz çok üzgünüz . Fakat bunu ileri sürüp tüm öğretmenleri hatasız ilan edemeyiz . Mesleğini çok iyi yapan mükemmel meslektaşlarım olduğu gibi , kendi çalıştığım okulda bile öğrencilere nefret kusan,zorla okula onlar yüzünden geliyormuş gibi onları suçlu gören her gördüğünde sert görünmek adı altında bağıra çağıra uyarı yapan meslektaşlarım da var.Yineliyorum öğretmenler mesleğe başlamadan pedagoji eğitimi alıyor. Her durumda öğretmen suçlu değil ama her durumda öğretmen haklı da değil!

Daha yeni bir öğretmen öldürüldü ve bunun için hepimiz çok üzgünüz . Fakat bunu ileri sürüp tüm öğretmenleri hatasız ilan edemeyiz . Mesleğini çok iyi yapan mükemmel meslektaşlarım olduğu gibi , kendi çalıştığım okulda bile öğrencilere nefret kusan,zorla okula onlar yüzünden geliyormuş gibi onları suçlu gören her gördüğünde sert görünmek adı altında bağıra çağıra uyarı yapan meslektaşlarım da var.Yineliyorum öğretmenler mesleğe başlamadan pedagoji eğitimi alıyor. Her durumda öğretmen suçlu değil ama her durumda öğretmen haklı da değil!
Kesinlikle katılıyorum,maalesef bu noktaya gelmemizde her kesimin katkısı var ama hocam şunu da söylemek isterim aile sağlıklı ise çocuğun genel anlamda çözülmeyecek afaki problemleri olmuyor.

Uç sorunlarda ise veli öğretmen ilişkisi sağlıklı olmazda bir yerden sonra öğretmenin sabrı taşıyor,yaptığı en basit hatanın sonucu çok ağır oluyor.

Yani ipte yürüyen cambaz gibiyiz bu meslekte.

Ben de 4. Sınıfım bu sene.
Öğrenciniz teneffüslerde top oynamaması gerektiğini gayet biliyordur. Buna rağmen kural bozup topu alındığında atarlanması oldukça yersiz. Kendisinin kurallar ve sınırlar konusunda ciddi bir problemi var belli ki. Başka çocuklar bozmuş kuralı ben de bozayım diye düşünmüş ama işler ters tepmiş. Bu sırada öğretmene haddini aşan şeyler söylemiş de olabilir zaten söyledim demezler genelde.

Bir diğer sorun bence sizden kaynaklı olabilir. Bizim okulda da beden dersinde top oynanır ama teneffüste yasak. çünkü minicik çocuklar var ve kalabalık bir ortam oluyor. O top herkese çarpabiliyor. Bütün nöbetimi top toplayarak geçiriyorum ve kuralı bozan çocuklar belli genelde. Ben kuralı kendi çocuklarıma anlatıyorum ve 2-3 kere aynı şey oluyorsa sınıfa o hafta top yasak oluyor. Bunu bildikleri için de kural bozmazlar artık, bozanı da uyarırlar çünkü ucu bütün sınıfa dokunur. Sizin çocukların topları sürekli alınıyorsa bir sıkıntı vardır ve belki canına tak etmiştir öğretmenin. Bu açıdan da bakın derim ben.

Çocuğun bu seneki değişimi ergenlik geçişi olabilir ancak ailenin şimdiden yardım alması ve bunu uzun soluklu olarak düşünmesi iyi olur. Devlette psikiyatriye bu tarz öfke problemi ile giden öğrencilerime genelde hep dehb teşhisi konularak ilaç verildi. Aileler de kenara çekildi, ilaç kullanıyor düzelmesi lazım diyerek. Sonuç alınamadı.
Haklısınız hocam .İlk defa top getirdik beden eğitimi dersi için,okulda genel anlamda böyle yasak yok.İkili sistem olduğu için minikler öğleci.
Kıyamadım,her gün geri dönüşümdeki kağıtları alıp top yapıyorlar,alıyorum bu sefer şişeyle oynuyorlar.Bir çocuk top oynayamayacaksa nasıl çocuk olacak diyorum.En büyük zevkleri.Kimseye zarar gelmesini istemem ama okulda tek top getirmeyen bendim zaten.

Merhabalar.Bu sene dördüncü sınıf okutuyorum.Erkek öğrenci nüfusum fazla.Sınıfımın yarısı travmatik geçmişi olan veya ailesinin travma sorunları olan öğrencilerden oluşuyor.Bu durum sınıf ve okul iklimine yansıyor.Çocuklar konusunda çok hassasım,bazen bu hassasiyetim kullanılır.Dün yaşanan sorun hakkında onlara da güvenmiyorum.

Üç yıldan beri problem yaşamadığım erkek öğrencim bu sene bana atarlanmaya başladı.Karşımda yetişkin bir insan var sanki.Saygısızlık yapmıyor ama ses tonunu yükselterek ve çirkin bakıyor.Bu durumun sebebi ise ceza vermem,hava soğuk olduğu için beden dersini sınıfta yapmam ya da iptal etmem vs.

Bu öğrencim arkadaşlarıyla bahçede top oynarken öğretmen topunu almış.Bizimki de “Ver topumu…”diyerek çekmiş.Öğretmen de çocuğa “Ahlaksız,saygısız …”gibi kelimeler kullanmış.
İlk etapta kadın bana böyle anlatmadı,aşırı öfkeliydi.Kusura bakmayın deyip öğretmeni reskin ettim.

Dınıfa topla girdiğimde çocuk sinir krizi geçiryordu.”Dövecem o kadını !”inletiyor ortalığı.

Mosmor olmuş sinirden.Kendine zarar veriyor elleriyle.
Söylediğine göre her nöbetinde bizimkilerin topunu alıyormuş,dışarda iken de (öğretmenle aynı mahallaedeler)yapmış,ve bunu diğer çocuklara yapmıyormuş.

Çocukluğumda benim de benzer bir sahnem olduğu için hassasiyetim daha da arttı.
Bir top yüzünden yediğim azar ve sonrasında annemin ve babamın o kişilere yemeğe gitmesi,olayı bildikleri halde içimde nefretle o masada oturmam….

Bu kadına öfkem daha da arttı.
Bu sene bu çocuğun saygı problemi de arttı.Özellikle bana karşı.Öyle büyük laflar ediyor ki yapa cağım en ufak bir hamle çocuğu kaybetmeme neden olabilir.

Sizce kim haklı arkadaşlar?Nasıl çıkayım sulh ile bu işin içinden?
Bizim okulda da bshcede top oynamak yasak fakat yasağı bazı öğretmen arkadaşlarım deldigi için geçen gün nöbetimde topları toplamak zorunda kaldım.Cocuklardan biri dayilaniyor,bu ne ya top oynamak niye yasak oluyormuş öğretmenim öyle bir şey söylemedi velilerimiz de izin veriyor dedi,bu ne ya diyor el kol hareketleri yaparak ve kaş çatarak ses yükselterek.Polemige girmedim,burada kurallar böyle,velilerin değil mudurun öğretmenin dediği oluyor dedim çektim gittim.
Birileri yasak delmese böyle sorunlar olmaz.

Merhabalar.Bu sene dördüncü sınıf okutuyorum.Erkek öğrenci nüfusum fazla.Sınıfımın yarısı travmatik geçmişi olan veya ailesinin travma sorunları olan öğrencilerden oluşuyor.Bu durum sınıf ve okul iklimine yansıyor.Çocuklar konusunda çok hassasım,bazen bu hassasiyetim kullanılır.Dün yaşanan sorun hakkında onlara da güvenmiyorum.

Üç yıldan beri problem yaşamadığım erkek öğrencim bu sene bana atarlanmaya başladı.Karşımda yetişkin bir insan var sanki.Saygısızlık yapmıyor ama ses tonunu yükselterek ve çirkin bakıyor.Bu durumun sebebi ise ceza vermem,hava soğuk olduğu için beden dersini sınıfta yapmam ya da iptal etmem vs.

Bu öğrencim arkadaşlarıyla bahçede top oynarken öğretmen topunu almış.Bizimki de “Ver topumu…”diyerek çekmiş.Öğretmen de çocuğa “Ahlaksız,saygısız …”gibi kelimeler kullanmış.
İlk etapta kadın bana böyle anlatmadı,aşırı öfkeliydi.Kusura bakmayın deyip öğretmeni reskin ettim.

Dınıfa topla girdiğimde çocuk sinir krizi geçiryordu.”Dövecem o kadını !”inletiyor ortalığı.

Mosmor olmuş sinirden.Kendine zarar veriyor elleriyle.
Söylediğine göre her nöbetinde bizimkilerin topunu alıyormuş,dışarda iken de (öğretmenle aynı mahallaedeler)yapmış,ve bunu diğer çocuklara yapmıyormuş.

Çocukluğumda benim de benzer bir sahnem olduğu için hassasiyetim daha da arttı.
Bir top yüzünden yediğim azar ve sonrasında annemin ve babamın o kişilere yemeğe gitmesi,olayı bildikleri halde içimde nefretle o masada oturmam….

Bu kadına öfkem daha da arttı.
Bu sene bu çocuğun saygı problemi de arttı.Özellikle bana karşı.Öyle büyük laflar ediyor ki yapa cağım en ufak bir hamle çocuğu kaybetmeme neden olabilir.

Sizce kim haklı arkadaşlar?Nasıl çıkayım sulh ile bu işin içinden?
Rehberliğe yönlendirdiniz mi?
Benim sınıfımda da bir öğrencim benzer hareketler sergiliyor hatta vuruyordu.
Direkt rehberliğe yönlendirdim, ailesine de durumu bildirdim. Rehberlik hem öğrenci hem de veli ile görüşme sağladı, şu an daha sakin bir çocuk hâline geldi.

Tutumunuz çok ciddi olmanı bence bu konuda tolerans tanımayın, bu sınıfın öğretmeni sizsiniz kimsenin sesi yükselemez, yükselecekse de sadece sizin olabilir. Bu sınıfın kuralları olduğunu, kimsenin kimseye o şekilde bakamayacağını basa basa her ders hatırlatın.

Gerekirse haftada bir sınıfınıza rehberlikçi toplu öfke terapisi vs yapsın. rehberlik ile iletisim içinde olun.

Öğretmen aşırı öfkeliydi,çok yüksek sesle konuştu,neye uğradığıma şaşırdım,dedi.Sadece,sen nasıl bir çocuksun , demiş.Öğrencim de başka şeyler anlatıyor,hatta bütün sınıf.
Her ne olursa olsun öğrencilerin yanında başka bir öğretmeni ve tutumunu eleştirmek yanlış bence.
Her insanın bir sınır noktası var, belki de o öğretmen defalarca uyardı ve sonunda patladı…
Çocuklar abartmış da olabilir, asla çocukların ağzıyla bir tutum benimsenmemeli meslektaşa karşı.
Çocuklar hep abartır.

Her ne olursa olsun öğrencilerin yanında başka bir öğretmeni ve tutumunu eleştirmek yanlış bence.
Her insanın bir sınır noktası var, belki de o öğretmen defalarca uyardı ve sonunda patladı…
Çocuklar abartmış da olabilir, asla çocukların ağzıyla bir tutum benimsenmemeli meslektaşa karşı.
Çocuklar hep abartır.
Çocukların yanında herhangi bir şey söylemedim hocam,aksine hocamızın yanında oldum.

Öğrencim öğretmenin kendisine ettiği sözleri sıralayınca öfkelenmem normal değil mi?Dördüncü sınıf öğrencisine “Ahlaksız,terbiyesiz…”gibi hakaretler edilmez.Hiç bir öğrenciye edilmez .
Ahlaksız terbiyesize ahlaksız terbiyesiz denir. Ağzına sağlık öğretmen hanımın

Hocam bu çocuğu anlamazsak bu da psikopat olacak.
Çocuklara okulda olmayacağımı söyledim.Sebebini sorduklarında ben cevap vermeden çocuk elini masaya vurarak “Öğrenci öğretmeni öldürdü çünkü” dedi.O kadar içli söyledi ki,sanki iyi olmuş dercesine.
Bu çocuk öfkene bir ve on arasında kaç puan veriyorsun küçüğüm 🥰 denilecek çocuk değil.
Ciddi psikolojik problemleri var ya tıbbi tedaviyle yahut cezayla adam edilmeli. Yoksa ileride birinin başına bela olacak.

Dokuz yaşında bir çocuğun olumsuz davranışları suç değildir,psikolojik bir problemdir.
Çocuk saygıyı da saygısızlığı da aileden ve öğretmenlerinden öğrenir.
Çocukla inatlaşmak sorunu daha berbat eder.

Kendine zarar verme ve başkalarına zarar verme söylemlerinde bulunmayı basit bir olumsuz davranış olarak tanımlayamıyorum şahsen. Bu tavır ortalama kötü bir davranış değil gayet ciddi bir sorun ve siz tek başınıza bir şey yapamazsınız. Şimdi neler okuyoruz yanına silah bıçak alıp okula giden çocuklar var. Çocukla inatlaşmamak için de çocuğun bu tarz söylemlerine göz yummak bu davranışları onaylamak anlamına geliyor bence sonuçta orda diğer çocukların sağlığı ve güvenliğinden de sorumlusunuz. Çocuklar aynı zamanda toplumu, kuralları ve otoriteyi tanıdıkları bir dönemden de geçiyorlar. Yerinizde olsam durumu idareyle görüşürdüm bence konu sizi aşan bir durumda.

Aklım fikrim gayet yerinde. Her şey çocukluktan yetiştirilmeyle başlıyor. Psikolojisi bozuk olan tüm çocuklar tedavi edilmeli. Hele ki içinde şiddet varsa. Hepsi birer psikolog eşliğinde tedavi gördükten sonra okula dönsün dönecekse. Bunun neresi yanlış? O suç makinesi de zamanında tedavi görseydi eminim böyle olmayacaktı. Öğrenciler tarafından öldürülen Öğretmenlerin haddi hesabı yok. Şiddet gören öğretmenler, saldırgan veliler,öğrenciler. Hatta sadece öğrenci değil devlet direk o öğrencinin ailesini de öğrenciyş de psikolog eşliğinde zorunlu tedaviye almalı. Ortalık katil kaynıyor. Bilmem farkında mısınız? 9 yaşındayken benim bilincim gayet yerindeydi. Doğruyu yanlışı çok güzel ayırt edebiliyordum. Kardeşlerime bakıp ev işini yapıp yemek bile yapıyordum. Gayet olgundum. Çocuk diyip geçiştirmek ne kadar doğru? Tedavi edilsin sonra okutulsun dememin neresi yanlış?
Geçenlerde başka bir konuya yazdım buraya da kopyalamak isterim

Modern dünyada yeni bir travma putu çıktı. Her davranışın sebebi araştırılıp bir sonuca bağlanıyor ve bu gereksiz empatiye neden oluyor. Bu adam seri katil ama işte çocukken annesi dövüyormuş babası uyuşturucu kullanıyormuş. Eee ?
Yani evet psikoloji bilimi olayları ve nedenlerini araştırsın ve verileri paylaşsın ki anneler babalar ders alıp aynı hataları yapmasın buraya kadar tamamız ama iş bunu geçiyor ve sonucunda kötü insan yoktur kötü yetiştirilmiş insan vardıra geliyor ve bunun sonucunda ıslah edelim yaklaşımı doğuyor. Bireysel olarak doğru toplumsal olarak korkunç bir karar.
Kanunların, kuralların herkes için kimseyi mağdur etmeyecek şekilde uygulanması ne yazıkki mümkün değil. Dünyada öyle bir sistem yok. Çoğunluğun yararı söz konusudur.
Kadın beyanının soruşturmaya başlanması için esas alınmasını kötüye kullanan kadın var mıdır ? Vardır. Bundan mağdur olan erkek var mıdır ? Vardır. Ama siz birkaç mağdur için bu uygulamayı kaldırırsanız binlerce belki milyonlarca kadın mağdur olacak. Sözlü ve basit taviz cezasız kalacak. Kâr zarar dengesini iyi yapmak lazım.
Konuyu şuna bağlayacağım evet anne babası istismar etmiş çocuğu üzücü ve bunun sonucunda bir suçlu ortaya çıkmış. Ama siz mağdur yerine faille empati yapmaya başlarsanız dünyanın çivisi yerinden çıkar. Bugün olduğu gibi. Siz o katili kurtarmak için yumuşadıkça, eylemlerine bahaneler buldukça birkaç yeni mağdur oluşturuyorsunuz farkında olmadan. Bireysel olarak empatilere sözüm yok ama bu anlamaya çalışma hukuk biliminin alanına girince olay çok sıkıntılı hale geliyor. Ben hukukun demirden bir yumruk olması gerektiğini düşünüyorum”

Yani demek istediğim öğretmene bile kafa tutan ve sinir krizi geçiren çocuk sınıf arkadaşlarına da aynısını yapıyordur başkasına da.
O kadını döveceğim sözü ne zaman sinirlenmiş yavrucak haline geldi ya. Böyle sinir mi olur
Bu çocuk acil profesyonel destek almalı almıyorsa da uzaklaştırılmalı. Sınıf arkadaşlarının selameti açısından.
9 yaşın cezai sorumluluğu olmaması bebek olduğu anlamına gelmez. Ahlaksızlık ve terbiyesizlik yapan 9 yaşa da ahlaksız ve terbiyesiz olduğu söylensin bir zahmet

Öğrencim öğretmenin kendisine ettiği sözleri sıralayınca öfkelenmem normal değil mi?Dördüncü sınıf öğrencisine “Ahlaksız,terbiyesiz…”gibi hakaretler edilmez.Hiç bir öğrenciye edilmez .
Ahlaksız ve terbiyesiz kelimeleri hukuken hakaret sayılmıyor biliyor muydunuz 🤭

Öğretmen arkadaşıniza karşı şahsi bir kininiz var gibi hissettim ben.

Konunun basinda dedim tekrarliyorum.Ofke problemi olan bir cocuga siz yardim edemezsiniz.Eksik kalirsiniz.Yapmaniz gereken veliyi cagirip en yakin tarihte bir hastaneden cocuk ve ergen psikiyatrdan randevu almaktir.Bunu diyeli 3 4 gun gecti.Bunu yaptiniz mi? Veliyi cagirip durumu anlatip yonlendirdiniz mi rehberlik servisiyle? Esim 3.sinif okutuyor.Ilk donem ayni sorunlarla bir ogrencisi vardi.YOnlendirdi aileyi .Cocuk su anda ilac kullaniyor ve daha sakin.Sinifta sizin uzerinize dusen gorevleri yaparsaniz ve gerisini uzmanina birakirsaniz daha saglikli olur.

Ahlaksız ve terbiyesiz kelimeleri hukuken hakaret sayılmıyor biliyor muydunuz 🤭

Öğretmen arkadaşıniza karşı şahsi bir kininiz var gibi hissettim ben.
9 yaşındaki çocukla hukuki suç kelimesini nasıl bağdaştırabiliyorsunuz anlamıyorum.
Çocuk hatalarından ders alarak yapmamayı öğrenecek.Ben de bunun için burdayım.

Gelmişsiniz bana hukuki suç diyorsunuz.Ne yapayım,hapse mi attırayım çocuğu?

Öğretmen arkadaşı tanımam,okulda yüz öğretmen iki öğretmenler odası var.Böyle bir öğretmenin var olduğunu bu olayla öğrendim.

X