Öğretmen ,veli ve öğrenci üçgeni

bu veli düzelmez. yapacak bir şey de yok düzelmesi için. diğer velilerin haberi vardır zaten, gönüllü olmak isteyen olursa o alsın, yoksa da maddi durumunuz iyiyse siz alın. yazık çocuğa üzüldüm, travmatik bir durum haline gelebilir bu tür şeyler çocuklarda. aileye kızıp çocuğu cezalandırmayın, yardımcı olun bence.

Burada bile okudum.
Sınıf Öğretmeni çocuklara kitap alınmasını istedi diye öğretmeni hemen şikayet ettim yazanları, fotokopi kağıdı istendi diye Cimere koşanları
Aynı veliler öğretmenden çok soru çözdürmesini,çocuğu özel okul öğrencisiyle yarışacak hale getirmesinide istiyor işin garip tarafı

Çocuğuna aynı sene içinde ikinci matematik defterini aldıramadık bir veliye
Dediğim veli 5 tane evi ve 2 tane dükkanı olan kendisinde çalışan bir adam
Altı üstü defter ya, evi dükkanı olmasa ne olur. İnanamıyorum şu okuduklarıma.

Yani anlamıyorum çocuk doğunca masrafları olacağı belli masrafları karşılamak istemiyorsanız ne diye doğurursunuz ki... Ben olsam veli toplantısı düzenler ve bu konuyu toplantıda açardım. Bazı veliler yüzünden insan en çok sevdiği işten bile soğur hale geldi. Kendileri için harcarlar ama sıra çocuğuna geldi mi mırın kırın ederler.

Kaynak kitap aldırmak zaten çok da yasal değil
Bununla ilgili cimere şikayette bulunması kendi ayağına sıkmak gibi olur konu sahibi açısından

Kaynak kitap gereksinimi ders kitabından verimli ders işlenemediği için zaten 🙄
O kitaplar sayesinde hem öğretmen konuyu daha verimli anlatıyor hem çocuk daha iyi kavrıyor
Çoğu genelde daha ilgi çekici ve daha hayata dair oluyor
En azından İngilizce kaynaklar öyle
Sadece test kitapları değil yani
Kitaptan ben fayda göremeyecek olduktan sonra zaten isteyen istediğini alsın
En fazla yayınevi tavsiye ederim
Sınıfça aldırma gibi kendimi de riske atacak işlere girmem
Hiçber öğretmen zorunlu tutmuyor sadece eğer alıcaksanız bu olsun diyor.bence öğretmenleri çok zor durumda bırakıyorlar.öğretmen cimere şikayet etme hakkına sahip olmalı bir birey olarak.yok onu yaptı zor durumda kalır.yok öğrenciyi azarladı zor durumda kalır.böyle olmamalı öğretmenler bu çağda zor durumda kalmamalı

Hiçber öğretmen zorunlu tutmuyor sadece eğer alıcaksanız bu olsun diyor.bence öğretmenleri çok zor durumda bırakıyorlar.öğretmen cimere şikayet etme hakkına sahip olmalı bir birey olarak.yok onu yaptı zor durumda kalır.yok öğrenciyi azarladı zor durumda kalır.böyle olmamalı öğretmenler bu çağda zor durumda kalmamalı
Bence de keşke kalmasa ama kalıyorlar sonuçta
Kaynak kitap işi yasal olarak baktığımızra öğretmenlere tamamen kapalı bi kapı olduğu için kaynak kitap almıyor diye bir yere şikayet etmesi mümkün değil
Onu belirtmek istedim sadece

Zaten bir veli çocuğunun gelişimini önemsemiyorsa devlet baksın devlet alsın diyorsa.o zaman doğurup doğurup aile sosyal bakım hizmetlerine bıraksın.devlet çok güzel bakar.ek kitap onlarda alıyor bu arada 🤣

Bence de keşke kalmasa ama kalıyorlar sonuçta
Kaynak kitap işi yasal olarak baktığımızra öğretmenlere tamamen kapalı bi kapı olduğu için kaynak kitap almıyor diye bir yere şikayet etmesi mümkün değil
Onu belirtmek istedim sadece
Edebilir bence veliler öğretmenlere çok ağır söylemlerde bulunuyor.eğer veliye azıcık söylen hemen cimere şikayet ediyor.ya öğretmenin yeri değişiyor.yada açığa alınıyor ceza alıyor.tanıdığım var öğrencisini koruduğu için şuan öğretmenlik yapamıyor.dönmesine daha var.dava açtı veliye kazanıcak hukuk olarak öğretmen haklı.adalet olarak kazanacak bir öğretmen milli eğitimden niye hemen uzaklaştırılıyor.bu yaşanan psikolojik durumu kim düzelticek.buna dur demeli milli eğitim bakanı öğretmen sürekli velilerden azar işitiyo çocuk gibi çocuğuma bağırma çocuğum aracılığıyla para isteme çocuğuma okulda sahip çık.çocuğumu okulda dövdürtme.öğretmen bakıcı değildir.eğitim evde başlar bunu tüm veliler unutuyor maalesef.

Wp grubunda isim vererek katılacak mısınız diye sormanız mümkün mü?
Cünkü aile yokluktan değil,umursamamazlıktan vermiyor anlasılan.
Size gelirlerse de para konularında ben degil sınıf annesi ilgileniyor diyebilirsiniz.
Cidden ihtiyacı yoksa,gercekten ihtiyacı olana yapılır yani bu yardımlar.

Edebilir bence veliler öğretmenlere çok ağır söylemlerde bulunuyor.eğer veliye azıcık söylen hemen cimere şikayet ediyor.ya öğretmenin yeri değişiyor.yada açığa alınıyor ceza alıyor.tanıdığım var öğrencisini koruduğu için şuan öğretmenlik yapamıyor.dönmesine daha var.dava açtı veliye kazanıcak hukuk olarak öğretmen haklı.adalet olarak kazanacak bir öğretmen milli eğitimden niye hemen uzaklaştırılıyor.bu yaşanan psikolojik durumu kim düzelticek.buna dur demeli milli eğitim bakanı öğretmen sürekli velilerden azar işitiyo çocuk gibi çocuğuma bağırma çocuğum aracılığıyla para isteme çocuğuma okulda sahip çık.çocuğumu okulda dövdürtme.öğretmen bakıcı değildir.eğitim evde başlar bunu tüm veliler unutuyor maalesef.
Peki ögretmen sikayet edemiyor mu veliyi?
Cidden bilmediğimden soruyorm.
Cimer sadece ögretmen sikayet edilince mi calısıyor?
Ögretmen veliyi nereye sikayet edecek?

Benim önceki çalıştığım kurum özel bir kurumdu. Velilerim de kalburüstü insanlardı,o zamanlar WhatsApp grupları falan yok tabi,haftanın her günü istisnasız aynı soruları soruyorlardı hemde toplanıp. Ve ellerinde liste var. Neden 4 renk oyun hamuru,neden 2 paket ıslak mendil,neden 2 kat baştan aşağı yedek kıyafet neden neden neden derken dönemi bitirdik. Ya arkadas aylığına 2500lira ödediğiniz okula paketi 5liradan aldığınız ıslak mendil neden bu kadar koyuyor anlayamıyorum. Sanki yedek kıyafetleri kendim giyeceğim ,öyle bı celallenerek geliyorlardı okula. Tedarik olayını üstlendiğiniz an yakanizi kurtarmanız zor oluyor. Ha durumu çok çok kötü öğrencileri tenzih ediyorum tabi
Bu modelden bizim evde de var😅
Kızım kresde ,özellikle sabah kahvaltıyı hic yapmıyor.
Kocam saolsun paket yapsınlar biz yeriz evde para veriyoruz yesene kızım diyo😂

Peki ögretmen sikayet edemiyor mu veliyi?
Cidden bilmediğimden soruyorm.
Cimer sadece ögretmen sikayet edilince mi calısıyor?
Ögretmen veliyi nereye sikayet edecek?
Karşılıklı hakaret tarzı bir şey varsa cimere şikayet etmenize gerek yok.
Zaten savcılığa da suç duyurusunda bulunabilirsiniz
Cimer sanırım daha çok kurum şikayetleri için

Bu modelden bizim evde de var😅
Kızım kresde ,özellikle sabah kahvaltıyı hic yapmıyor.
Kocam saolsun paket yapsınlar biz yeriz evde para veriyoruz yesene kızım diyo😂
Neden pilav yemedi ki evde severek yiyiyor diye veli toplantisinda hesap soran velim vardı😂😂 eşinize söyleyin paket servis yok:KK53:

Neden pilav yemedi ki evde severek yiyiyor diye veli toplantisinda hesap soran velim vardı😂😂 eşinize söyleyin paket servis yok:KK53:
Bizim de öğretmen foto atmış çocugumun tabağında ki köfte niye az diye hesap soran vardı:KK53:

Anaokulunda da şimdi bizim çocuk ne kadar ingilizce konusacak diye soruyordu:dondurma:

Burada bile okudum.
Sınıf Öğretmeni çocuklara kitap alınmasını istedi diye öğretmeni hemen şikayet ettim yazanları, fotokopi kağıdı istendi diye Cimere koşanları
Aynı veliler öğretmenden çok soru çözdürmesini,çocuğu özel okul öğrencisiyle yarışacak hale getirmesinide istiyor işin garip tarafı

Çocuğuna aynı sene içinde ikinci matematik defterini aldıramadık bir veliye
Dediğim veli 5 tane evi ve 2 tane dükkanı olan kendisinde çalışan bir adam
Lisede görev yapıyorum. Veli toplantısında bir veli kalkıp “öatematik öğretmeni kitap istemiş, devlet göndermiyor mu bedava kitap, yasak değil mi kitap istemek” dedi. Bunu duyan fizikçi bize dönüp “ben kitap falan aldırmayacağım arkadaşlar, duydunuz değil mi” dedi. Kim için isteniyor bunlar, öğrrtmen ne kazanıyor... böyle toplumda öğretmenden beklentiler über fantastik. “Al o zaman çocuğunu açık liseye, benim çalışmama mani olma” desen yassah hemşerim

Merhaba Arkadaşlar.Ben bir devlet okulunda sınıf öğretmeniyim.Benim derdim veli ve öğrenci arasında kalmak.
İki tane öğrencim var.Bu öğrenci velilerinin çocuklarının eğitimine maddi ve manevi hiç bir katkısı yok.Bir tanesi üzerinden örnek olay anlatayım:
1. Sınıfa başladığımızda genel ihtiyaçlarımız için ücret toplayalım dedik.Velilerim hepsi destek oldular,zaten herkesin rızasını alıyorum.Bu ihtiyaçlar ise yazıcı,perde,fotokopi kağıdı vs.Yani devletimizin karşılamadığı,bize bıraktığı eşyalar.Kaynak kitap alalım dedik.Yine herkese sordum,oylama yaptım.Dışarıdan hepiniz kaynak ihtiyacı hissedip kendi düşüncenize göre alacaksınız,bana soracaksınız.Bu bir ihtiyaçtır.Almak istiyorsanız topluca tek bir kaynak alalım,beraber Sınıfta kullanalım dedik.Hepsi bu konuda istekli.Aldırdık.Meslekte 8. Senem.İstanbulda merkezi ,güzel bir okulda çalışıyorum bu arada.Velim kaynak kitap almadı,sınıfça yaptığımız çalışmalara da destek olmadı.Durumu yoktur dedim.Ben destek oldum.Kitaplarını aldım.Okul kıyafeti,kırtasiye yardımı için okul aile birliğine öğrencinin ismini verdim.
Tabi bu ihtiyaçlar tek bir seferlik olmuyor.zaman geçtikçe artarak devam ediyor.Yine bir şey yapamadığını gördüm.Yine destek oldum fakat sonrasında veli artık kendisi istemeye başladı.”Hocam bize kitap verecektiniz,hocam tatil kitabı verecek misiniz?” Vs taleplerde bulundu.Sınıf annem bu veliye destek olmak istedi fakat veli durumunun iyi olduğunu söylemiş.Şaşırdım.Benim de iyiliklerim göreve dönüşmeye başlayınca hiç bir şey yapmamaya karar verdim.
Bu sene de sınıfın genel ihtiyaçları için 20 TL gibi bir ücret topladık.Kitap aldırıyoruz vs.Yine yok.Çocuk her gün okulda ağlıyor.Fotokopi çekip veriyorum ben de.
Veli okula geldi.Devlet kitap vermiyor mu?Perde vermiyor mu?Yazıcı vermiyor mu?gibi sorular.Kadına anlatamıyorum.Ben müdürle konuşacağım falan filan...
Devlet okulu yapar,sırasını koyar vs ama içini doldurmak bizim görevimiz,Bunlar mahalli imkanlarla olacak şeyler diyorum.veli ısrarla eğitime destek olmak istemiyor.Yanlış anlamayın,olmasın ..Zorla değil.
Esas sorun çocuklar..Ben çocukla veli arasında kalıyorum.Gözümün önünde her gün ağlayan bir çocukla kitabını bile almak istemeyen bir veli arasında kalıyorum.Ben de alırım ama nereye kadar?Veli alabilirim,ama devlet yapsın diyor.Devlet yapmıyorsa aldırmayın diyor..
Arkadaşlar siz olsanız ne yapardınız?Ben yoruldum bu düşüncedeki velilerden..Eğitim bedava diye kendi görevlerini bile yapmak istemiyorlar..Ben de açıkçası artık kendi bütçemden bir şey yapmak istemiyorum.Gerçekten zor durumda olan veliler böyle yapmıyor.Onunkini yapacağıma gerçekten duyarlı ,ihtiyaç sahibi insana destek olmak istiyorum.Ama çocuğun her gün ağlaması da vicdanımı sızlatıyor
Alamayan öğrenciler için ben bayi ile görüşüyorum ücretsiz temin ediyorum onlarınkini. Çocukları yalnız çağırıp veriyorum yok öğretmenim ben almayacağım babam parasını veremez diyor. 'Para istemedim ki senin' diyorum .Benim çocuklardaki onurun binde biri o kadında yok. Ben ortaokulda branş öğretmeniyim. 8 ayrı sınıfın dersine giriyorum bu yıl. Toplamda 17 yılı geride bıraktım ama sizin veli gibi arızalısıyla karşılaşmadım. Yerinizde olsam katı davranırdım. Bırakın da ağlayan çocuğa annesinin vicdanı sızlasın sizden önce. Gitsin konuşsun müdürle neden çekiniyorsunuz ki? Ne yaparsa yapsın hiç umursamazdım anlatmaya da çalışmam tahammülüm yok benim böyle tiplere.

Bizim de öğretmen foto atmış çocugumun tabağında ki köfte niye az diye hesap soran vardı:KK53:

Anaokulunda da şimdi bizim çocuk ne kadar ingilizce konusacak diye soruyordu:dondurma:
Herkese ay lav yu öğretmeyi vaadediyoruz:KK53: fıstıklı kurabiyeyi benim oğlan asla yemez diyen velinin cocugunun 3 tane fıstıklı kurabiye yemesi şoku peki:KK70::-)

bu veli düzelmez. yapacak bir şey de yok düzelmesi için. diğer velilerin haberi vardır zaten, gönüllü olmak isteyen olursa o alsın, yoksa da maddi durumunuz iyiyse siz alın. yazık çocuğa üzüldüm, travmatik bir durum haline gelebilir bu tür şeyler çocuklarda. aileye kızıp çocuğu cezalandırmayın, yardımcı olun bence.
Almamaya karar verdim hocam,üzücü bir durum ama Malesef ben anne baba değilim.Velinin sorumluluğunu alamam.Bu da beni kötü bir öğretmen yapmaz

Yani anlamıyorum çocuk doğunca masrafları olacağı belli masrafları karşılamak istemiyorsanız ne diye doğurursunuz ki... Ben olsam veli toplantısı düzenler ve bu konuyu toplantıda açardım. Bazı veliler yüzünden insan en çok sevdiği işten bile soğur hale geldi. Kendileri için harcarlar ama sıra çocuğuna geldi mi mırın kırın ederler.
Hocam toplantıların hiç birine katılmadı.Ah bi katılsa başına gelecekleri biliyor.

Böyle bir sistem içinde mükemmel bir öğretmen olmamızı bekliyorlar.Öğretmenin psikolojik durumu umurlarında değil.Geçen sene okuma yazma öğrenemeyen,uzaktan eğitime katılmayan iki öğrencim Veli isteği ile SINIFI geçti ve hala okumayı öğrenmedi,sorumsuz Veli çocukları olduğu İÇİN de çok yaramaz ..Bı durumda nasıl sakin kalabiliriz.Yaramazlık dediğimde aklınıza gelen basit şeyler değil.

X