Öğretmen ,veli ve öğrenci üçgeni

Konuya çözüm sunabilecek bir mesaj değil yazdığım ama sizin gibi kalbi güzel öğretmenleri gördükçe her zaman duygulanırım.

Genelde ilkokul öğretmenleri güzel hatırlanır ama maalesef benim için öyle değil.
Babam taş fırın ustası, iş oldukça çalışır (65 yaşında, dördüncü evre kemik iliği kanseri atlattı, kök hücre nakli oldu, hala çalışıyor)
Annem ev hanımıyken baktı geçim zor oluyor, o dönem (1995-2005 yılları arası) istanbuldan toplu mal alıp valizle sırtında kapı kapı gezerek eşya satarak para kazanırdı, babam da fırın yapmadığı zamanlarda sepete balon oyuncak vs koyar sahilde satış yapmaya giderdi. Niye anlattım asla tembel geçimi başkasının üstüne atan insanlar değiller ama yetmeyince yetmiyor işte.
İkizimle aynı sınıftaydık, sınıfça minik bir geziye gidilecekti ilçe içinde, küçük bir miktar toplanıyordu, babam sadece birimizin parasını verebildi, öğretmeninden rica edin ikinizin de adını yazsın dedi.
Sınıfta para toplanırken kardeşimle gittik masaya, parayı verdik durumu açıkladık, öğretmen bu paraya ikinizin adını yazamam birinizi yazıyorum para gelmezse biriniz gelirsiniz dedi ikizimin adını yazdı bizi de yerimize gönderdi, o gün çok ağlamıştım, 32 yaşındayım hala aklıma geldikçe gözlerim dolar.

O zamanlar kırmızı kolej kitabı denilirdi, kaynak kitap alınıyordu, pahalıydı da. İkimize bir kitap alındı, annem öğretmenden rica etti hocam aynı sıraya otursunlar birlikte baksınlar dedi öğretmen suratını astı geçti.

Okul aile birliği yardım paketi ayarlamış, sınıfta herkesin içinde bizi çağırdı, bunu alın Eve götürün dedi verdi, Çocuk aklı o zaman herkes bizle dalga geçmişti siz fakir misiniz diye.

Sınıfta asker çocukları vardı, her Pazartesi veya her tatil dönüşü onları tahtaya çıkarır nereleri gezdiler nasıl eğlendiler neler yediler onları anlattırırdı, biz de dinlerdik.

Konuya çözüm sunabilecek bir mesaj değil yazdığım ama sizin gibi kalbi güzel öğretmenleri gördükçe her zaman duygulanırım.

Genelde ilkokul öğretmenleri güzel hatırlanır ama maalesef benim için öyle değil.
Babam taş fırın ustası, iş oldukça çalışır (65 yaşında, dördüncü evre kemik iliği kanseri atlattı, kök hücre nakli oldu, hala çalışıyor)
Annem ev hanımıyken baktı geçim zor oluyor, o dönem (1995-2005 yılları arası) istanbuldan toplu mal alıp valizle sırtında kapı kapı gezerek eşya satarak para kazanırdı, babam da fırın yapmadığı zamanlarda sepete balon oyuncak vs koyar sahilde satış yapmaya giderdi. Niye anlattım asla tembel geçimi başkasının üstüne atan insanlar değiller ama yetmeyince yetmiyor işte.
İkizimle aynı sınıftaydık, sınıfça minik bir geziye gidilecekti ilçe içinde, küçük bir miktar toplanıyordu, babam sadece birimizin parasını verebildi, öğretmeninden rica edin ikinizin de adını yazsın dedi.
Sınıfta para toplanırken kardeşimle gittik masaya, parayı verdik durumu açıkladık, öğretmen bu paraya ikinizin adını yazamam birinizi yazıyorum para gelmezse biriniz gelirsiniz dedi ikizimin adını yazdı bizi de yerimize gönderdi, o gün çok ağlamıştım, 32 yaşındayım hala aklıma geldikçe gözlerim dolar.

O zamanlar kırmızı kolej kitabı denilirdi, kaynak kitap alınıyordu, pahalıydı da. İkimize bir kitap alındı, annem öğretmenden rica etti hocam aynı sıraya otursunlar birlikte baksınlar dedi öğretmen suratını astı geçti.

Okul aile birliği yardım paketi ayarlamış, sınıfta herkesin içinde bizi çağırdı, bunu alın Eve götürün dedi verdi, Çocuk aklı o zaman herkes bizle dalga geçmişti siz fakir misiniz diye.

Sınıfta asker çocukları vardı, her Pazartesi veya her tatil dönüşü onları tahtaya çıkarır nereleri gezdiler nasıl eğlendiler neler yediler onları anlattırırdı, biz de dinlerdik...
Yaşadıklarınız her eğitimci için ders alınacak şeyler ve çok önemli.Öğretmenliğin bir de bu yönü var.İyi okunmalı.Tabi daha neler vardır da.Bu yazdıklarınız bile az değil.O çocukların rol modeli oluyorsunuz .Eğitimciler bunları iyi değerlendirin lütfen.Bıraktığınız izler silinmiyor bakın....

Para

Para mevzularinda velilerle direkt muhatap olmamaya çalışsanız.Mesela ihtiyaçlar olduğunda oylama yaptığınızdan bahsetmissiniz.Hemen akabinde veliler arasından gönüllü olarak 2-3 kişiyi secseniz ve takipçisi onlar olsalar.Yani para tamamen toplanınca size teslim etseler.Siz de eksikleri tamamlasaniz.Belki çoğunluk olunca baskı hisseder ve vermek zorunda kalır.Yani durumunun olmadığını güzel bir dille anlatsa ve sizden yardım istese daha hoş olurmuş.Diger türlü iyi niyeti suistimale giriyor.Bir de böyle deneyin isterseniz.
Çok mantıklı

Malesef bu şekilde ailenin tutumunu desteklemiş olduğumu fark ettim.
Çok iyi bir öğretmensiniz ve çok da haklısınız ama ailesinin düşüncesizce acı çektirdiği bu çocuğa siz kol kanat geriyorsunuz. Yaptığınız küçük yardımlar o anne baba için değil öğrenciniz için. Bu şekilde düşünerek kendinizi de ferahlatin ve öğrencinize destek olmaya devam edin.
Hiç anne baba olmaması gereken kişiler bunlar ama olmuşlar ve o çocuk heba oluyor. Bu çocuğun bence fakir aile çocuklarından daha çok ihtiyacı var, çünkü onlar fakir de olsa ellerine geçen para ile çocuklarının eksiklerini almak isterler ama bunların öyle bir gayeleri yok.

Ben bu soruyu sordum hatta diger velilerde zoomdaki veli toplantisinda sorduk bize öğretmenin verdigi cevap ben yazi yazdirmayi sevmiyorum ogrencilerede yazdirmak istemiyorum oyun oynatarak öğretmeye calisiyorum diyor kitaplarda milli egitime uyumlu kitap fakat bulmaca bazli oyun bazli kitaplar fakat onlarida yaptirmiyor twining falan diyor sonra çocuklara internet uzerinden belge veriyor ebaya yükleyin diye çocuklara soruyoruz bu nedir haberin varmi diye çocuklarda bilmiyoruz diyorlar işi gücü İnternet ogretmenin kitaplari biz yaptiriyoruz çocuklara anlayabildigi kadar işte çocuklar okuyorlar
Anladığım kadarıyla herkes rahatsız bu durumdan..

X