Öğretmenle konuşsam mı

böyle veliler yüzünden asıl öğretmenler mesleklerini rahatca yapamıyor. sizin değil de bir başkasının cocugu davula verilse sorun yoktu ama değil mi?

ikisi de bir görev. çocuğunuz kenara atılmamış, kendisine görev verilmiş. napsın kadın herkese dans ettirip davulu size mi çaldırsın?

siz böyle yaparak en büyük zararı kendi cocugunuza veriyorsunuz. her görev önemlidir, önemli olan organizasyonun bir parçası olmak. çocuğunuzu aldığı görevin ne kadar güzel ve önemli olduğu konusunda yüreklendirmek yerine ‘BENİM COCUGUM KENARA ATILDIIĞĞĞ!!’

Aradaki cevaplarınızı çok okumadım ama siz ben öğretmenle mesafeli oldum rahatsız etmek istemedim diye beni ilgisiz sandı ve çocuğuma gereken özeni göstermedi mi demek istiyorsunuz?

Çünkü gösteri dışı bırakılmamış rol verilmiş çocuğunuza. Ama bu gösteriler daha çok velilerin gösterisine dönüyor ne yazık ki öğretmenin adaletsiz davrandığını düşünüyorsanız ya da bu rol çok kısa izlemeye gelmeye değmez başka roller de verir misiniz şeklinde konuşmak istiyorsanız gidip konuşabilirsiniz öğretmenle.

Ben de öğretmenim ve bazen bazı çocuklar kendileri de istemiyor gösteride yer almak, sosyalleşsin kendine güveni gelsin diye elbette çekimser çocukları da eklemeye çalışıyoruz ama çok üstüne gitmek de yanlış mesela. Ya da yetenek açısından sıkıntılı ise emek verip yeteneğini sergileyen çocuklara da haksızlık yapmamak lazım duruma göre bazı çocukları daha arkaya koyabiliyoruz mesela. Tek yönlü bakmamak lazım öğretmen de günlerce prova aldığı gösteri beğenilsin istediğini için ön tarafa güzel yapanları koymak ister yani.
Veliler de elbette izlemeye geldiği çocuklarını kenara atılmış gibi görmek istemez siz kasıtlı olarak öyle bir durum görüyorsanız gidin konuşun yargılayıcı şekilde değildi olayı anlamaya çalışarak konuşun yani.

Ben sizi haklı buldum. Bizim de böyle bir öğretmenimiz vardı. Oğlum zorlu bir çocuktu. Öğretmen de uğraşmak istemiyordu. Çocuğa görev olarak ağaç olmayı vermisti. Sahnede sadece ağaç olarak vardı.

İlla dans etmede olmak zorunda değil ama daha aktif, çocuğu eğitsel olarak geliştirici bir görev verebilirdi. Çok rahatsız olmuştum. Sadece ve sadece çocuğumla uğraşmak ilgilenmek istememiş ve aktif olmayan bir yeri vermişti.

O kadar pişmanım ki o yıl çocuğun sınıfını değiştirmedigim için. Çünkü çocuğuma bir taş bile eklemedi. Boşuna gitti bir yili. Okulu o kadar seven çocuk okula gitmek istemezdi. Çocuğum hareketli diye kazanacağız çocuğu demişti. Sanki kayıp benim oğlum.

Sonra bizim dönem bitti. Öğretmeni okuldan attılar başka bir sürü sorunlu olayı varmış meğer.

Çocuğunuzu öğretmen diye birine hibe edip her yaptığına onay vermeyin.

Ben de bir öğretmenim, çalıştığım bazı insanlara bırak çocuğu, koyun bile emanet etmezdim. O yüzden de artık anne olarak da hoşuma gitmeyen hiç birşeyi sineye cekmiyorum. Bunun prens/prenses sahibi olmakla zerre alakası yok. Eğitimle alakalı çocuğunu en iyi ilgili bir anne bilir.

Sırf bu olaydan dolayı da çocuğumun bilsem deki öğretmenini binbir zorlukla değiştirdim. Çocuğuma olumlu katkısı olmadığı için. Ve bilin bakalım ne oldu, öğretmen bilsem öğretmeni değilmiş görevlendirme gelmiş. Liyakat yoksunu biri. Şu an harika bir öğretmende her hafta harika şeyler öğrendiği bir süreçte. Yine olsa yine yaparım.

Size de tavsiyem özel/ devlet farkı diye dusunmeyin. Bizim çocuk da ozeldeydi. Devlet bu konuda daha güvenilir bile olabilir hatta. Rahatsız olduğunuz konuları önce öğretmenle gerekirse de idareyle mutlaka konusun. Meselenin sadece cocugum dans etmiyor da davul çalıyor olduğunu sanmiyorum. Arkasında başka işlerde var belli ki.

anlamadığım birkaç şey var:

1. Davul görevinin daha pasif bir görev olduğuna nasıl hakimsiniz? Okula hiç gitmiyormuşsunuz. Gösteriyi bilmiyorsunuz.

2. Nasıl bir gösteri ki bu illa birileri kenara atılıp davul çalmak zorunda? Öğretmen oturup şöyle mi düşündü? Offf mecburun birilerini kenara atıp davul çaldıracağım en iyisi çalışan anne çocuklarını seçeyim?

3. Neden gösteride size göre ezik rol var? Herkes aktif olsun dans etsin mesela? Sizin oğlunuz güzel davul çalıyor olabilir mi?

bir öğretmen gözünden söylemek isterim ki çocuğunuz özel gereksinimli bir birey değilse bu konuda hassasiyetiniz anlamsız. Özel birey olarak belirtmemin nedeniyse bazı meslektaşlarımız bu çocuklarla ilgilenmek istemediği için özellikle ayrıştırabiliyor. Onları kınıyorum. Lakin velilerimizde şöyle bir sorun var ki herkes kendi çocuğunu mükemmel sanıyor. En iyi onun dans ettiğini düşünebilirsiniz ancak öyle olmayabilir. Bu tarz gösterilerde koreografi ve düzen önemlidir ki bizler de buna önem vererek en iyi yapan çocukları en öne koyarız. Hem görüntü hem de arkadaki arkadaşları onlara bakıp yardım alsın diye. Bunda alınacak bir durum yok. Kasıtlı yapılan bir şey de yok. Hepimiz birbirimizden farklıyız ve her şeyde iyi olamayız. Çocuğunuz dans edemiyor olabilir ve bu normal bir durum. Bilmeniz gereken ise tüm veliler kendi çocuklarını mükemmel sanıyor ve öğretmenler odasında en çok konuşulan konulardan biri de velilerin bu gereksiz düşünce ve davranışları. Yapmayınız.

Kim olsa rahatsız olur. Burda çocuğun görevini de küçümsemek niyetinde olduğunu düşünmedim ben konu sahibinin. Şüphelendiği bir şey olmuş ve çocuğuna sormak istemiş. Herşeyden de bu çocuklarda travma oluşacaksa yandık vallahi ya.

Ve sonuna kadar katılıyorum. Çirkeflerin işi her zaman en güzel, en kolay şekilde hallolur. Neyse önümde 3 yıl var azıcık çirkefliği öğrensem iyi olacak.

Çocugunuz dansa yetenekli değildir başka bir açıklaması oldugunu düşünmüyorum valla öğretmenlerin gösteri de kim nerde umrunda oldugunu düşünmüyorum babasının oğlu yok sonuçta kim en iyi nerde kullanır ona bakar herkes de dans edecek diye bir kaide yok belki gösteride bile olmayabilirdi

Dans edememesiyle ne alakası var o göreve vermiştir. Bir gosteride herkes dans edecek diye bir kaide yok. Davul çalma görevi verildi diye gösteri dışı mı kalmış oluyor sanki
Böyle düşündüm herkes kalitesini farklı belli eder nezaket ve hanımefendi cizginizden çıkmayın derim ...o dediğiniz cazgır tiplerin de başarılı olduğu yok tam tersi geliyor yine bayan sinir gidiyor yine bayan felaket gibi isimlerle aniliyorlar ....görgüsüz olmak nazik olmak cazgır olmak bunların hepsinin bir aurasi var ....bence nazik ve olduğunuz gibi olun kendinizi doldurmayın fikrim bu .

Neden "çocuğum iyi dans ederken öğretmen çocuğumu ön plana çıkarmıyor" diye dertleneceğinize, "çocuğumun ritim becerisi diğerlerinden daha iyi demek ki öğretmen ona davul çalma görevi vermiş" diye iyi tarafından bakmıyorsunuz. Ki büyük ihtimalle durum bu. Davulu 3 çocuğun ritmi tutturarak çalması kolay değil. Demek ki çocuğunuz bu konuda daha iyi

Devlet okullarında sosyal medyadan izlediğim kadarı ile bu gösteri işlerini hiç iyi yönetemiyorlar eşitlik sağlanamıyor. 5 dakikalık gösteride 30 sn davul çalıp gitmesi bence de adaletsiz olmuş. Anaokulu çocuğundan zaten çok iyi dans etmesi beklenemez eğer bunu sebep gösterilecekse. Bizim anaokulu gösterisinde herkes aynı koreografide dans etti. Müzik aletleri işin içine çok ileriki yıllarda(4.sınıf itibari ile) çocuğun tercihine göre seçilir çocuğun tercihi doğrultusunda gösterilerde yer verilir. Anaokulunda adaletsiz olur kısa süreli çocuğun gösteride kalması bence de. Bazı öğretmenler tepki göstermiş konuya ve devlet özel ne farkı var diyen olmuş ama bariz kaliteli okul/ öğretmen kalitesi farkı var. Dilan polat olmuştu çocuğun biri 23 Nisan gösterisinde sosyal medyada izledik şok oldum,sonuç itibariyle bunu yaptıran da maalesef devlet okulunda bir öğretmen. Öğretmeni ile yine mesafeli şekilde konuşup konuyu çözün derim. Gelişim problemi ile ilgili mi diye düşünmeniz de doğru değil buarada. Daha anaokulu bu çocuk dans edemese ne olacak geri mi diyeceksiniz? Bazıları tüm hareketleri ezberler yapar bazıları heyecanlanır veya o anki müziğin coşkunun içinde kaybolur kaçırabilir bunlar normal ve çocuğu baskı altında bırakmaya hiç gerek yok bırakın eğlensinler

Son düzenleme:
Gösteriyi izleseniz pek de bir parçası gibi durmuyor :) ya dediğim gibi benim derdim davul falan değil özetle 2 senedir öğretmeni darlayıp yakın ilişki kurmadığım için genel olarak çocuğun arka plana atıldığınu düşünmem. Bu sadece bir örnekti yorumunuz için teşekkürler.
Ben de şunu anlamadım . Oğlunuz yıl sonu gösterisine hazırlanıyor. Herkes dans edecek o davul çalıyor ve siz bunu başka bir veliden öğreniyorsunuz . oğlunuz okulda yaptıklarını size anlatmıyor mu hiç ya da siz sormuyor musunuz? Bana siz de çok ilgili bir veli değilsiniz gibi geldi .

Söyledikleriniz doğru bu eleştiriyi ben de kendime yaptım. Çocuğa kırıcı olduğumu düşündüm ve pişman oldum. Fakat biraz sorgulayınca kendisi de durumun farkındaymış ve biraz içerlemiş onu anladım. Ben önce öndeydim sonra öğretmen fikrini değiştirdi dedi. Sen nasıl hissediyosun gidicek misin gösteriye dedim. Gitmek istemiyorum zaten görünmüyorum sahnede dedi. Eğer pozitif his belirtse ordan yürüyüp telafi edecektim aslında ama beklediğimden daha fazla farkındaydı.
Görünmüyorum dediği yerde önemli olan benim seni görmem nerede durdugunun bir önemi yok ben seni göreceğim demeliydiniz
Bana yanlış geliyor tutumunuz o anda farketmemiş olabilirsiniz ama sizin verdiğiniz tepki sonrası kendini kötü hissedip gitmek istemediği söylemiştir

Ay ne alakası var.

Çocuğunuz var mı bilmiyorum ama kızınız var diyelim. Prensesi mi yoksa kötü kalpli cadıyı mı oynaması sizi içten içe mutlu eder? Dürüst konuşursanız cevap zaten ortada. Tabi ki herkes kendi çocuğunun "en" olmasını ister. Aksini söyleyen yine yalan söyler. Bu bi sendroma yakalanmak mı oluyor?

Bizim zamanımızdaki gibi saldım çayıra, okulda ne yapıyor, kendini nasıl hissediyor zerre ebeveyn tarafından önemsenmeyen nesil bitti. O yüzden herkes "çocuğumu nasıl daha özgüvenli yetiştiririm, nasıl değerli hissettiririm" in peşinde

Ama çocuğunuz hiçbir zaman ‘en’ olamayacak. Çünkü en diye birşey yok. Her yaptığı kendi içerisinde en zaten. Başkalarıyla kıyaslayınca mı özgüvenli olacak? Değerli hissedecek? Her çocuğu mutlu huzurlu başarılı olsun ister ama kıstas okul gösterisinde ki çalı rolü veya prenses rolü değil.

Kizimin okulunda 23 nisanda dans ve davullu bir gosteri vardi. Dans 4 dk surduyse ilk 2 dksi davul calanlar son 2 dk dans etti. Ilk 2 dk dans edenler son 2 dk davul caldi. Cocuklar bu konuda cok hassas niye ben dans etmiyorum niye onlar cok kaldi ben kalmadimi sorgular. Dahasi ogretmenlerde bu konuda cok hassas oldukca esitlikci davraniyorlar.

Acikcasi benim cocugum olsa bende sorgulardim ve ogretmene sorardım. Konu da ki sorun daha en basta 3 cocugun bu sekilde dislanmasi.

Bence, hakkı olabilirsiniz. Ama öğretmenin söyleyeceğini düşünerekte biraz rahat davranmışsınız gibi geldi.
Çocuğunuz eğer ki gösteride arka plana stıldığını düşübüp istemiyosa o zaman konuşmanız gerektiğini ama yok zaten istemiyosa ve yapması gerektiği için yapıyosa davul konusunda destekleyebilirsiniz hem geri kalmaz hem çok durmaz sahnede istediği olur.
Ama dansta hevesli ve bu sebeple olduğu konumdan mutsuzsa öğretmeniyle görüşüp böyle böyle hissettiği için etkinliğe katılmaz istemiyor. Bu konuda yapabileceğimiz bişey var mı? Diyebilirsiniz. Nezaketinizi bozmamanız gerektiğini ama seneye çok daha sık öğretmenle iletişim içinde olmanızı öneririm hiç değilse haftada bir düzenli olarak bi gün çocuğunuz hakkında konuşun.
Başka arkadaşın önerdiği 3 güzel 3 kötü şey oyunu da çok güzel bi tavsiye uygulayın derim.

Ama çocuğunuz hiçbir zaman ‘en’ olamayacak. Çünkü en diye birşey yok. Her yaptığı kendi içerisinde en zaten. Başkalarıyla kıyaslayınca mı özgüvenli olacak? Değerli hissedecek? Her çocuğu mutlu huzurlu başarılı olsun ister ama kıstas okul gösterisinde ki çalı rolü veya prenses rolü değil.

Tamam

X