Önyargisiz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kizlar merhaba. Size bir konuda yardım almak için yazıyorum çünkü etrafımda konusabileceğim kimsem yok. Ben 1 senelik evliyim. Bundan 5 ay önce kapandım. Kapanmaya kimse zorlamadi ama eşim istiyor ve destekliyordu. Benim de içimde vardı ve kapandım. Ama o zamana kadar hiç kapanmayı düşünmüyordum bu fikri aslında eşim kafama soktu. Kapandigim ilk aylar güzeldi sonra açılmak istedim. Bunu eşime söyledim başka çok kızdı. Sonra kararlı olduğunu görünce ne yaparsan yap ama bana sakın gelme kim ne derse desin yanında durmam dedi. Ben de tamam diyerek kabul ettim. Sonra baktı ben kararlıyım yanımda durmaya karar verdi. Ama belki bu vesvesedir benim için bir süre bekle hâlâ açılmak istiyorsan ben de seni desteklicem ama aniden açılma savaş dedi. Tamam dedim üzerinden yine aylar geçti. Ama ben hiç mutlu değilim arkadaşlar. Kapanmadan önce bir yere giderken dışarı çıkarken giyinirken dışarıda gezip tozarken mutlu olurdum şu an ne bileyim hiç boş şeyler hissediyorum mutlu olamıyorum. Bu dünya boş biliyorum ama ben bu dünyayı diyorum ki nasıl bu şekilde devam ettireyim. Eşimin taraf komple kapalı. Kimseyi kendime güldürmek istemiyorum. Ama deniyorum deniyorum ya aynada gördüğüm kız sen değil bu sen değilsin diyorum. Kapanmadan önce de acik saçık giyinmezdim normal şeyler giyiyordum ama giyinmeyi severdim zevkli bir insandım giyinip kusaninca kendimi sever mutlu olurdum. Öyle hissetmeyi o kadar çok özledim ki. Dusunmedigim zamanda bile mutlu değilim ne bileyim keşke yapmasaydim diyorum sadece aceleci olmasaydım amaan.Benim yerimde olsanız ne yapardınız. Veya böyle seyler yaşayan oldu mu. Lütfen yargılayıcı olmadan cevap yazın ben yeterince yargılama yapıyorum kendime buna ihtiyacım yok
Yani Allah için değil eşiniz için kapanınca sonucun böyle olması normal tabii
Eşiniz için kapandıysanız şimdi kendiniz için açılın
Bunun hesabını kimseye vermek zorunda değilsiniz
Gülmek isteyen açın k…na gülsün

Eşini bahane etme bence koskoca kadınsın kendin kapanmak istedin kapandın yapamadın şimdi açılmak istiyorsun açıl yani kimseye hesap vermene gerek yok mesela eşin seni kapalı alsa açılsan belki derdim eşinde haklı sonuçta o kapalı bir kadınla evlendiğini düşünmüş ama açılmışsın onun hayat görüşüne uymayabilir ama eşin seni açık görüp beğendi o yüzden böyle bir durumda olmadığına göre gönül rahatlığıyla dilediğini yap laf edenlerede ezilip büzülme cevabını ver.
Aynen öyle kapalı değildim biz bayağı flört ettikten sonra evlendik ve hep açık bildi tanıdı sevdi asla da kapan diye diretmedi konusu açılınca ben zor kapanirim falan derdim sevgiliyken. Eşimi bahane etmiyorum aksine eşim destekcim bile olur çünkü ondan başka kimsemin olmadığını en çok o bilir. Benim korkum gerçekten etraf. Özellikle kaynanam tarağı vok acayipler. Hepsi kapalı ama kuran bilenn parmakla sayılır. Ama açıldım des
Yani Allah için değil eşiniz için kapanınca sonucun böyle olması normal tabii
Eşiniz için kapandıysanız şimdi kendiniz için açılın
Bunun hesabını kimseye vermek zorunda değilsiniz
Gülmek isteyen açın k…na gülsün
Yok valla billa eşim için kapanmadim. Heveslenerek kapandım istedim istemediğim bir şeyi asla yapmam kavga ederim gene yapmam ki eşim beni açıkken sevdi 6 7 sene şu an 5 6 aydır kapaliyim

Aynen öyle kapalı değildim biz bayağı flört ettikten sonra evlendik ve hep açık bildi tanıdı sevdi asla da kapan diye diretmedi konusu açılınca ben zor kapanirim falan derdim sevgiliyken. Eşimi bahane etmiyorum aksine eşim destekcim bile olur çünkü ondan başka kimsemin olmadığını en çok o bilir. Benim korkum gerçekten etraf. Özellikle kaynanam tarağı vok acayipler. Hepsi kapalı ama kuran bilenn parmakla sayılır. Ama açıldım des

Yok valla billa eşim için kapanmadim. Heveslenerek kapandım istedim istemediğim bir şeyi asla yapmam kavga ederim gene yapmam ki eşim beni açıkken sevdi 6 7 sene şu an 5 6 aydır kapaliyim

Kapanmak heves edip yapılcak birşey değil
Heves ettim kırmızı manto aldım gibi birşey değil, anlatabildimmi
İnsan ınanarak, yaşarak kapanır
Başta çok mükemmel olmaz belki ama zamanla zamanla daha çok oturur bundan pişman olmaz
Böyle heves geldi, eşimde istedi diye yapılan birşeyin olmaması çok normal
İstemiyorsanız açın, kimsenin ne dediğinin önemi yok
Eşim açık sevdi diyorsunuz ama açılmanız onun için sorun gibi gözüküyor, evlilğinizi bir süre etkeleyecek gibi duruyor

En yakın arkadaşlarımdan birisi 56 yıl kadar kapalı kaldıktan sonra açıldı. Erkek arkadaşıyla sevgiliyken kapalı evlenirken açıktı. Hatta oğlanın ailesi onu ilk kapalı tanımıştı. Kendi annesi bi ton laf saydı. Kimseyi umursamadı ben böyle mutlu değilim dedi. Ondan birkaç sene sonra da kızkardeşi açıldı. Bakın bu bahsettikleri sadece kafayı açmadılar öyle söyleyeyim.

O yüzden siz nasıl mutlu olacaksanız öyle yapın. Konuşanlar olacaktır ama da konuşur konuşur susar zaten çok kısa süre kapalı kalmış olacaksınız. Denedim olmadı bitti. Konuşanları ya susturacak ya da uzak duracaksınız.
Zaten gereksiz insan etrafımda tutmam veya sevmediğim ortamlara girmem boş yere. İnşallah çabucak unuturlar beni de. İşleri güçleri dedikodu 😢

Kendim tesettürlü degilim, ama tesettürlü bir kac arkadasin dedigi tesettür istegi yapilan ibadetlerle güclendigi. Yani tek birinin istegi yetersiz kaliyor galiba. Motivasyon önemli.
Namaz
Kendim tesettürlü degilim, ama tesettürlü bir kac arkadasin dedigi tesettür istegi yapilan ibadetlerle güclendigi. Yani tek birinin istegi yetersiz kaliyor galiba. Motivasyon öneml

Namaz kılıp kuran da okuyorum ama aynada kendimi kapalı görünce ne bileyim hiç mutlu değilim istediğim kıyafet de değil yani hani sadece sala esarba alisamiyorum saçımı özlüyorum hep

Eşinizin etkisi altında kalarak kapanmayı kendiniz istiyor gibi kabullenmişsiniz, kapandıktan sonra da yapamayacağınızı anlamışsınız hepsi bu.

ben açıldım çok küçük yaşta isteyerek kazanmıştım çünkü hafızım vs saçma sapan etkilendim çoğu şeyden. benim zamanımda okulda başörtüsü de yoktu mesela sırf okula kapalı gidebilmem için ailem beni özel okula bile gönderdi. sonra ne oldu birden bire o başörtüsü bildiğiniz boğmaya başladı. böyle düşündüğüm bir dönem daha oldu sırf açılmamak için saçımı bile kazıttım namaz kılarken ağlıyordum bana sabır ver bana iman ver diye ama yok. sözde saçım yıprandı diye kazıttım ama herkese öyle dedim. sonra bir gün yola çıktım giderken çok güzel bir kız gördüm dedim böyle olamayacak artık eve döndüm saçımı açtım kıyafetimi değiştirdim öyle çıktım. benim inancımın da zayıflamasının etkisi büyük ama şimdi inanmıyorum. evet çevreden acayip derecede tepki alacaksınız bunu kaldırmak çok zor. herkes burnunu sokacak laf edecek. azıcık açık giyinseniz dün kapalı olmanızdan bahsedecekler. benim arkamdan bir açıldı kabak çiçeği gibii diyorlardı sosyal medyadan çoğu akrabamı o zaman engelledim bi daha açmadım engellerini. kendiniz bunu kaldıracak mısınız?

İnsanlar dışlar mi kötü kötü mü bakar diye korkuyorum açıkçası sanki gerçi çok hayırları var da iyi de olsak konusuyorlar kötü de ama ne bilim durup durup beni konuşmalarını istemiyorum hiç
İnsanlar sana zor gününde yardım ediyor mu? Karnını doyuruyor mu? Yoo

Benim eşimin ailesi de kapalı. İlk evlendiğimiz zaman herkes kapanmamı bekledi! Ancak eşim ne kadar istese de kapanayım diye asla baskı yapmadı hatta benim de sizin gibi kapansam mı diye düşündüğüm çok zaman oldu. Eşim hep beni sakinleştirip gerçekten isteyip istemediğini sordu. Taa ki bu sene yaşadığım bir olay sonrasında kendi isteğimle kapanana kadar! Şuan çok mutluyum çünkü ben istediğim için kapandım kimse istiyor diye değil.

Kapanin acilin,
Tekrar kapanin tekrar acilin,
Aslinda ne yaparsaniz yapin, 2 gun konusulur, 3. Gunu mevzu degisir. O yuzden cevreyi cok dusunmeye gerek yok.

Ama mutlulugunuzu, mutsuzlugunuzu tesetture baglamayin, yoksa her sekilse mutsuz olursunuz. Neden kapanmistiniz, su an neden mutsuzsunuz onu dusunun. Goruyorum, tesettur giyim kendini cok gelistiedi, cok sik kombinler var mesela, o yuzden bana soylediginiz bahaneler pek alakali gelmedi. Baska bir şey olmali suanki hisleriniz icin diye dusunuyorum.

Sanirsam daha yeni kapandiniz
Ben 4 yildir kapaliyim kendi istegimle
Ilk 3 4 ay cebeleştim acilmakla acilmamak arasinda kaldim ilk zamanlar oyle olur
Simdi seve seve kapaliyim
Eger sen kendin isteyerek kapandiysan istersen biraz daha bekle
Baktin olmuyor istedigini yap daha yeni kapalisin alişamamiş olabilirsin

Kizlar merhaba. Size bir konuda yardım almak için yazıyorum çünkü etrafımda konusabileceğim kimsem yok. Ben 1 senelik evliyim. Bundan 5 ay önce kapandım. Kapanmaya kimse zorlamadi ama eşim istiyor ve destekliyordu. Benim de içimde vardı ve kapandım. Ama o zamana kadar hiç kapanmayı düşünmüyordum bu fikri aslında eşim kafama soktu. Kapandigim ilk aylar güzeldi sonra açılmak istedim. Bunu eşime söyledim başka çok kızdı. Sonra kararlı olduğunu görünce ne yaparsan yap ama bana sakın gelme kim ne derse desin yanında durmam dedi. Ben de tamam diyerek kabul ettim. Sonra baktı ben kararlıyım yanımda durmaya karar verdi. Ama belki bu vesvesedir benim için bir süre bekle hâlâ açılmak istiyorsan ben de seni desteklicem ama aniden açılma savaş dedi. Tamam dedim üzerinden yine aylar geçti. Ama ben hiç mutlu değilim arkadaşlar. Kapanmadan önce bir yere giderken dışarı çıkarken giyinirken dışarıda gezip tozarken mutlu olurdum şu an ne bileyim hiç boş şeyler hissediyorum mutlu olamıyorum. Bu dünya boş biliyorum ama ben bu dünyayı diyorum ki nasıl bu şekilde devam ettireyim. Eşimin taraf komple kapalı. Kimseyi kendime güldürmek istemiyorum. Ama deniyorum deniyorum ya aynada gördüğüm kız sen değil bu sen değilsin diyorum. Kapanmadan önce de acik saçık giyinmezdim normal şeyler giyiyordum ama giyinmeyi severdim zevkli bir insandım giyinip kusaninca kendimi sever mutlu olurdum. Öyle hissetmeyi o kadar çok özledim ki. Dusunmedigim zamanda bile mutlu değilim ne bileyim keşke yapmasaydim diyorum sadece aceleci olmasaydım amaan.Benim yerimde olsanız ne yapardınız. Veya böyle seyler yaşayan oldu mu. Lütfen yargılayıcı olmadan cevap yazın ben yeterince yargılama yapıyorum kendime buna ihtiyacım yok
Hayata bir kere geliyorsunuz ve tüm tercihlerinizin sonuçlarını siz yaşayacaksınız. İçinizden nasıl geliyorsa öyle yaşayın, kimseyi ikna etmek zorunda değilsiniz. Yaradan özgür bırakmışken yargılamak kimsenin haddi değil.

Eşimin ailesinde küçücük kızlar bile kapalı.
Bir tek ben açığım. Açıkken evlendim,açık olmaya da devam edeceğim. Arkamdan dedikodu yapanlar var duyuyorum,hiç de umurumda değil. Onlar için yaşamıyorum ki,kendim için yaşıyorum.

Bu hayatta en sevdigim cumle: ben boyle uygun gordum. O cok umursadiginiz elalemden bugune kadar ne gordunuz ki dedikleri sizin icin onemli olsun. Onemli olan sizin ne istediginiz. Esinizin ne dusunecegi de degil. Siz neyi ne icin istediniz simdi neyi ne icin istiyor veya istemiyorsunuz bundan emin olun. Sonrasi kimseyi ilgilendirmez herkes kendi hayatina bakmali.

Tereddür eş istedi diye değil etraf kapalı diye değil etraf baskı yaptı diye değil içinizden geldi diye olur

Kendinizi kapalıyken mutlu huzurlu hissediyorsanız ne güzel ama kapmamak size zulüm gibi geliyorsa kapanmanın bir anlamı yoktur

Kapanmak Allah rızası için ve kendi istediğiniz için olur tabiki namaz kuran okursunuz bunun kapatmayla yada açık olmayla ilgisi yok ki

Başta botle dedi sonra destekledi Allah razı olsun şu an desem gene yanımda olur eminim ben annesi tarafından korkuyorum 😒
Insanin Allajtan kprkup ibadrt ettigini bilirim. Ama kuldan neden korkuyorsun yahu? Senin kaynanan tobe haşa Allah mi? O kim oluyor ya neden korkuyorsun? Sana ne yapabilir. Herkes yalniz ölüp, ahirette hesabini kendisi verecek. Insanlarin senin hayatini bu sekilde yon vermelerine musade etme

Tesettür kadın için ağır imtihanlardan biri o nedenle zorlanıyorsunuz. Eskiden nasılsanız yine kendinizi giyiminizle ifade edebilirsiniz. Kendinizde neyi eksik buluyorsunuz değişen ne oldu? Bunu kafanızda çözerseniz tesettürle aranızda bir sorun kalmaz. Kapandığınız için bir şey kaybetmediniz aksine kazanıyorsunuz.

Belki evlilik ağır geldi kapalılıkla bağdaştırıyorsunuz bunu bir düşünün. Onun bunun ne dediğine bakmayın lütfen siz onlar için kapanmadınız. Allah'la konuşun düşüncelerinizi hislerinizi anlatın. Size ne derdi?
Çok şeye sahibim ama tesettürüm kadar beni zengin hissettiren hiç bir şeyim olmadı. Ailem genel olarak kapalı değil ve bana baskı yapılmadı. İlk yıllarda bende zorlandım. Sizi anlıyorum. Lütfen sabredin.

Liseye başladığımdan beri baş örtüsü takıyorum. Ailemin isteğiyle oldu ve o yaşlarda tahmin edersiniz ki çok zorlandım. Sonrasında girdiğim ortamlarla birlikte biraz daha alıştım. Elhamdülillah. Eğer ailem bana bu konuda ön ayak olmasaydı ben hiç bunu yapamazdım. Çünkü kadının fıtratında güzelleşmek süslenmek beğenilmek arzusu var. Allah da bizleri bununla imtihan ediyor çünkü tesettür gerçekten zor hele de bu dönemde. Bu sizin nefsinizle mücadeleniz. Kazanmak ya da kaybetmek sizin elinizde. O hesap gününde eş anne bana hiç kimsemiz olmayacak çünkü. Allah hepimize hidayet versin. Dilerim doğru yolu size sevdirir ☺️

sadece teşvik etti
Teşvik mi manipülasyon mu? Arada ince bir çizgi var çünkü.

Ben de böyle adamları anlamıyorum. Keşke baştan kapalı kızlarla evlenseler de elin kızlarını bunalıma sokmasalar.

Sizi yargılamak kimsenin haddi değil. Öncesinde zaten kapalı olmadığınız için herhalde o kadar büyük tepkiler verilmez diye düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X