Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba maalesef çok düşük bir değer. gebelik kabul edemeyiz.

merhaba doktor hanım,
bu ay bana yumurta takibi yapıldı. dün progestan bitti bugün kan tahlili yaptırdım. bat yarın. beta değerim 2,39 çıktı. şimdi ben hamile oluyor muyum anlayamadım, yorumlarsanız sevinirim. teşekkürler.

mrb dr hanım.ben 29 yaşındayım.1 yıldr korunmuyorum .adetimin 21.günü test yaptrdm.progesteron 0.1 çıktı.dr cc tedavisi planlandı dedi.bu nemek hamile kalma şansım varmı.progesteron değerim menopoz dönemindeki bi bayanla benzer değerlermi?

merhaba progesteron değeriniz düşük ama bu ay yumurtlamanızın olmadığını gösterir sadece menapozla alakası yok. rahat olun doktorunuz da size yumurta takibi planlamış. sevgiler. bolşans.

mrb dr hanım.ben 29 yaşındayım.1 yıldr korunmuyorum .adetimin 21.günü test yaptrdm.progesteron 0.1 çıktı.dr cc tedavisi planlandı dedi.bu nemek hamile kalma şansım varmı.progesteron değerim menopoz dönemindeki bi bayanla benzer değerlermi?

merhaba kendiliğinden adet göremiyorsanız bu olumsuzluk işaretidir. amh olumlu demişsiniz ama değeriniz belirtmemişsiniz 2 nin altındaysa hele de sıfırn altındaysa menapoz için endişelenmek gerekir. ya da ilaçla göreceğiniz adetin ardından adetinizin 3. günü fsh, lh, estrodiol testleri yapılarak dumunuz hakkında yorum yapılabilir. uayenenizi yapabilmiş olsam tüm bu testlere ihtiyaç kalmadan yumurtalık rezervinizle ilgli ve olsaı bir tüp bebek tedavisindeki ihtimallerinizle ilgili konuşmam mümkün olacaktır. sevgiler.

iyi günler,
benim 2008 yilinda tüp bebek girisimim oldu.ama olumsuz sonuclandi.daha sonra almanyaya tasindik.burada birden adetten kesildim.erken menopoz dendi.cesitli dogal yöntemlerle hastalanmaya calistim.sonra cyclo prognova adli ilacla hastalandim.amh testim olumlu cikmisti.acaba hormon hapi ile hastalandigim dönemde yumurtlalarim bitmis olabilir mi?bu arada buradaki tüp bebek merkezine basvurdum.ilaci birakip kendiliginden hastalanmaniz gerekiyor dediler.ancak 3 aydir tekrar hastalanamadim.hastalanirsam ihtimalim gene varmidir acaba? bu arada 41 yasindayim yüzdelik azalmistir diyede düsünmeden edemiyorum.

Merhabalar doktor hanım benimde size sormak istediğim bir kaç husus olacak,3 yıllık evliyiz 1,5 yıldır korunmamamıza rağmen çocuğumuz olmadı yapılan testler sonucunda eşimde spermlerinde hareketliliğin az olduğu söylendi ve doktorumuz aşılama tedavisi önerdi fakat şu an maddi anlamda sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz bu durum bitene kadar aşılama yaptırmasak(4 ay sonra yaptırsak) daha sonra düşünsek tekrardan aynı tahlilleri yaptırmak zorunda kalırmıyız cevabınızı merakla bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı akşamlar

merhaba tiroid, prolaktin ve tam kan sayımı testlerinizin tekrarlanması gerekebilir. onundışındakilere ihtiyaç olmaz. bolşans.

Merhabalar doktor hanım benimde size sormak istediğim bir kaç husus olacak,3 yıllık evliyiz 1,5 yıldır korunmamamıza rağmen çocuğumuz olmadı yapılan testler sonucunda eşimde spermlerinde hareketliliğin az olduğu söylendi ve doktorumuz aşılama tedavisi önerdi fakat şu an maddi anlamda sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz bu durum bitene kadar aşılama yaptırmasak(4 ay sonra yaptırsak) daha sonra düşünsek tekrardan aynı tahlilleri yaptırmak zorunda kalırmıyız cevabınızı merakla bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı akşamlar

Merhaba sayin doktorumuz. size bir sorum olacak.10 aydir evliyim , hafif pko var kendimde, esimde de hizli sperm harektliyi dusuk biraz , gecen ay 12si adet oldum, ve adetliyken baska bir ulkeye gitdim, esimse burada kaldi,ben bir ay esimden ayri kaldim, taa ki adet gunum olmasi gerek 12i mayis geri dondum, 12i mayis adet olmam gerekiyordu, ama bugune kadar yani 10gun olacak neredeyse adet olmadim, agrilarim akintim falanda yok, aslinda adetim hic gecikmez, hep vaktinde olur,hormonlarimda yolunda, bir hamilelik ola bilirmi sizce ? gec dollenme falan ? birde ki ben adetimin 10cu gununde altdan ultrason cekilmisdim, yani gec dollenme olsaydi bile gostermesi gerekmezmiydi gebelik vardiysa ? acaba iklim deyisikliyi adetimin gecikmesine sebeb ola bilirmiydi ? sunuda belirteyimki daha bi hamilelik testi yapmadim, acikcasi elim gelmedi..Siz ne dusunuyorsunuz doktor bu konuda ?

Merhaba adet gecikmenizin nedeninin gebelik olup olmadığını ancak kanda gebelik testi yaparak ve de beraberinde ultrason muayanesinde aksayan bir soun olup olmadığını görerek söyleyebiliriz. Sizin endişelerinizi de anlıyorum ama bu bilimez süreyi uzatıp stres yaşayacağınıza doktorunuza başvurmalı ve gerekli test ve muayenenizi yaptırmanızı öneririm. Dilerim iyi haberleriniz gelir. Sevgiler.

merhaba sayin doktorumuz. Size bir sorum olacak.10 aydir evliyim , hafif pko var kendimde, esimde de hizli sperm harektliyi dusuk biraz , gecen ay 12si adet oldum, ve adetliyken baska bir ulkeye gitdim, esimse burada kaldi,ben bir ay esimden ayri kaldim, taa ki adet gunum olmasi gerek 12i mayis geri dondum, 12i mayis adet olmam gerekiyordu, ama bugune kadar yani 10gun olacak neredeyse adet olmadim, agrilarim akintim falanda yok, aslinda adetim hic gecikmez, hep vaktinde olur,hormonlarimda yolunda, bir hamilelik ola bilirmi sizce ? Gec dollenme falan ? Birde ki ben adetimin 10cu gununde altdan ultrason cekilmisdim, yani gec dollenme olsaydi bile gostermesi gerekmezmiydi gebelik vardiysa ? Acaba iklim deyisikliyi adetimin gecikmesine sebeb ola bilirmiydi ? Sunuda belirteyimki daha bi hamilelik testi yapmadim, acikcasi elim gelmedi..siz ne dusunuyorsunuz doktor bu konuda ?

Aytun hanım merhaba,
ben düzenli olarak adet gören biriyim.Fakat bu son adetimde adet sürem 2 gün bile sürmedi ve çok az geldi.hiç bu kadar az gelen bir adet kanamam olmamıştı.(1 ped bile gitmedi) Fsh hormonu biraz yüksek çıkıyor(yaptırdığım testlere göre 9 ila 16 arasında değişiyor)acaba adet kanamasının az olmasında fsh hormonumun yüksek çıkmasının bir etkisi varmıdır.ve bu sorunun sebebini öğrenmek için hangi testleri yaptırmam uygun olur.Doktora gitmeyi planlıyorum fakat elimde verilerle daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

merhaba rahimiçine bir müdahale gerçekleşmedi ise kürtaj gibi mesela adet azalması hormonal nedenli olabilir. bence test yaptırıp gitmektense önce muayeneniz olsun doktorunuz duruma uygun tetsleri ondan sonra istesin. zaten elinizde fsh değerleriniz de varmış. sevgiler.

Aytun hanım merhaba,
ben düzenli olarak adet gören biriyim.Fakat bu son adetimde adet sürem 2 gün bile sürmedi ve çok az geldi.hiç bu kadar az gelen bir adet kanamam olmamıştı.(1 ped bile gitmedi) Fsh hormonu biraz yüksek çıkıyor(yaptırdığım testlere göre 9 ila 16 arasında değişiyor)acaba adet kanamasının az olmasında fsh hormonumun yüksek çıkmasının bir etkisi varmıdır.ve bu sorunun sebebini öğrenmek için hangi testleri yaptırmam uygun olur.Doktora gitmeyi planlıyorum fakat elimde verilerle daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

merhaba hocam. gebelik icin ugrastıgımızın 3. ayındayız. ates olcme yontemını kullanırken yumurtlama sonrası atesım yukselmedıgı ıcın doktora gıttım ve hormon testlerım yapıldı. ilk ay fsh 8.07 , 2. ay ise 8.27 idi. doktorum dıgerlerınde hıcbır sorun olmadıgını, FSH degerimin ıstenılenden yuksek oldugunu ve sansımızın az oldugunu soyledi. esimin de sperm sayısı 1 ml 16.4 mılyon, 1. saat hızlı hareketli %40, yavas hareketli %5, hareketsiz %55 ve morfoloji %91 idi.
2. ayda yumurta takibi yapıldı ve 10. gun 21 mm yumurtam olusmustu, 14. gun gıttıgımde catlamıs oldugunu soyledi. nıtekim 3. ayımızda klomen ve catlatma ıgnesi verdi. ılacı kullandıgım ilk gun bugun. benim sorum, hemen tedavıye gececegk kadar umutsuz vaka mıyım?
dogal yolla olması cok mu zor? sizce doktorumun hemen klomene baslaması uygun mu?? klomen ve ıgnenin rahim ıncletme, yumurta ıslevlerini bozma gıbı yan etkıleri oldugu soyleniyor, lutfen yardım edin.. tesekkur ederim

Hocam bir de rahimde 1cm boyutunda polip var. Dr alma taraftarı değil, gebelikle ilgisi tartısmalı diyor. Ama ben internetten okudugum kadarıyla gebeliğe engel veya gebe kalınsa bile dusuk rıskı oluyormus. Aldırmalı mıyım? sizin öneriniz nedir?

benim de her iki overde 1cmden küçük birkaç tane anekoik kist tespit edildi 3 ay kadar önce.3 ay sonunda kontrole gidicektim ama hastaneden günü anca aldım 4.ayda gidicem doğum kontrol hapı vermişti doktor kullanıyorum geçmeme ya da küçülmeme gibi bir sorunla karşılaşabilir miyim? Şimdiden teşekkürler..

Merhaba,
şu anda bir hekim arkadaşım tarafından takipte olduğunuz için bu yolda ilerlemenizi tavsiye ederim. Ve durmunuzla ilgili sorularınızı endişelerinizi kendisiyle paylaşın ki sizi bedeninizi daha iyi tanıdığı için doğru yönlendirebilsin. Bebğinize bir an önce kavuşmanız dileğiyle sevgiler.

merhaba hocam. Gebelik icin ugrastıgımızın 3. Ayındayız. Ates olcme yontemını kullanırken yumurtlama sonrası atesım yukselmedıgı ıcın doktora gıttım ve hormon testlerım yapıldı. Ilk ay fsh 8.07 , 2. Ay ise 8.27 idi. Doktorum dıgerlerınde hıcbır sorun olmadıgını, fsh degerimin ıstenılenden yuksek oldugunu ve sansımızın az oldugunu soyledi. Esimin de sperm sayısı 1 ml 16.4 mılyon, 1. Saat hızlı hareketli %40, yavas hareketli %5, hareketsiz %55 ve morfoloji %91 idi.
2. Ayda yumurta takibi yapıldı ve 10. Gun 21 mm yumurtam olusmustu, 14. Gun gıttıgımde catlamıs oldugunu soyledi. Nıtekim 3. Ayımızda klomen ve catlatma ıgnesi verdi. ılacı kullandıgım ilk gun bugun. Benim sorum, hemen tedavıye gececegk kadar umutsuz vaka mıyım?
Dogal yolla olması cok mu zor? Sizce doktorumun hemen klomene baslaması uygun mu?? Klomen ve ıgnenin rahim ıncletme, yumurta ıslevlerini bozma gıbı yan etkıleri oldugu soyleniyor, lutfen yardım edin.. Tesekkur ederim

Merhaba benim yaklaşımım da hastamın durumuna göre değişmektedir. çok denemeli ya da az yumurtalı hastamda, buyuk ve fazla sayıda poliplerde aklımızda soru işareti kalmaması için alıyorum ama acele etmiyorum. Yani tek bir doğrusu yok.

hocam bir de rahimde 1cm boyutunda polip var. Dr alma taraftarı değil, gebelikle ilgisi tartısmalı diyor. Ama ben internetten okudugum kadarıyla gebeliğe engel veya gebe kalınsa bile dusuk rıskı oluyormus. Aldırmalı mıyım? Sizin öneriniz nedir?

Merhaba geçip geçmediğini ancak ultrason muayenesinden sonra görebiliriz. şimdi bişey söylemek zor.

benim de her iki overde 1cmden küçük birkaç tane anekoik kist tespit edildi 3 ay kadar önce.3 ay sonunda kontrole gidicektim ama hastaneden günü anca aldım 4.ayda gidicem doğum kontrol hapı vermişti doktor kullanıyorum geçmeme ya da küçülmeme gibi bir sorunla karşılaşabilir miyim? şimdiden teşekkürler..

kızlar merhaba bende anne ol mak isteyenler kervanındayım 5 ay oldu evleneli bu ay yumurtalarım büyümedi eşiminde sperm hareketliliğinde biraz sıkıntımız var ben agnucaston kullandım bu ay ve hiç bebeğim olcak gibi düşünmedim ilk defa erken gebelik belirtisi bakmadım adetim 5 gün geçti idrarda çıkmıyor geç döllenme belki diye umut ediyorum kan tahlili yaptırmak istemiyorum negatif olma riski yüksek diye sizce olurmu böyle olan varmı 16. günümde 10 mm di yumurtam

Merhaba fsh değerleriniz yüksek değil ancak eşinizin sperm sayısı normal sınırların altında ve hareketliliği de bu anlamda yavaş. Benim size önerim infertilite uzmanı kadın doğum hekimi arkadaşlarımdan yardım almanız yönünde olacaktır. çünkü size bir takvim çizilmeli, rahim filmi ve aşılma tadavisi için önünğze veriler konulmalıdır. Tedavi için erken değil, kendiliğinden de gebelik elbette mümkün ama artık destek almanız yerinde olacaktır. Ayrıca bir kez daha sperm testiniin yapılması da iyi olabilir. Polip konusu tartışmalıdır ben hastalarıma tüp bebek tedavisi başlayacaksam alıyorum basit tedavilerde acele etmeye gerek yok. Sevgiler. Bolşans.

merhaba hocam. Gebelik icin ugrastıgımızın 3. Ayındayız. Ates olcme yontemını kullanırken yumurtlama sonrası atesım yukselmedıgı ıcın doktora gıttım ve hormon testlerım yapıldı. Ilk ay fsh 8.07 , 2. Ay ise 8.27 idi. Doktorum dıgerlerınde hıcbır sorun olmadıgını, fsh degerimin ıstenılenden yuksek oldugunu ve sansımızın az oldugunu soyledi. Esimin de sperm sayısı 1 ml 16.4 mılyon, 1. Saat hızlı hareketli %40, yavas hareketli %5, hareketsiz %55 ve morfoloji %91 idi.
2. Ayda yumurta takibi yapıldı ve 10. Gun 21 mm yumurtam olusmustu, 14. Gun gıttıgımde catlamıs oldugunu soyledi. Nıtekim 3. Ayımızda klomen ve catlatma ıgnesi verdi. ılacı kullandıgım ilk gun bugun. Benim sorum, hemen tedavıye gececegk kadar umutsuz vaka mıyım?
Dogal yolla olması cok mu zor? Sizce doktorumun hemen klomene baslaması uygun mu?? Klomen ve ıgnenin rahim ıncletme, yumurta ıslevlerini bozma gıbı yan etkıleri oldugu soyleniyor, lutfen yardım edin.. Tesekkur ederim

Dilerim gönlünüzce olur ama kanda gebelik testi en güvenilir yanıt olacaktır size.

kızlar merhaba bende anne ol mak isteyenler kervanındayım 5 ay oldu evleneli bu ay yumurtalarım büyümedi eşiminde sperm hareketliliğinde biraz sıkıntımız var ben agnucaston kullandım bu ay ve hiç bebeğim olcak gibi düşünmedim ilk defa erken gebelik belirtisi bakmadım adetim 5 gün geçti idrarda çıkmıyor geç döllenme belki diye umut ediyorum kan tahlili yaptırmak istemiyorum negatif olma riski yüksek diye sizce olurmu böyle olan varmı 16. Günümde 10 mm di yumurtam

selam arkadaşlar

ben 5 yıllık evli ve 5 yıldır çocuk istiyorum 2 aşılama 1 tüp bebek negatif denenem olsu :KK43:

şu an kist için doğum kontrol hapı kullanıyorum 1 ay kulannadım şu an adetliyim
yarın takrar başlamam gerekiyor 3 ay kullanmam gerekiyormuş
dün neredeyse ceviz büyüklüğünde et gibi bi parça geldi ürktüm biraz daha sonra iyi söküldüğüne işarettir diye okuyunca bi nebze rahatladım
ALLAH nasip ederse gelecek ayda eşim gidecek doktora şuan
tetradoks ve endol kullanıyor
varikosel ameliyatı oldu 3,5 yıl önce

onun muayene ve tedavisinden sonra tüp gideceğiz tekrar inşallah
yalnız kafama birşey daha takıldı
bana bu hapı veren doktor
olası bi hamilelikte bu hapı bilmeden kullansan bile hiç bir zararı olmaz demişti
benim internetten okuduğuma göre
bebekte geri dönülmez zararlara yol açar diyor

o yüzden kalbim hiç rahat değil
ne yapmam nasıl kullanmam lazım bu hapı
he bide bana yazmadan direk kendi verdi doktor hapı
benim şimdi gidip yazdırmammı lazım yoksa kendinndemi isteyecem tekrar ne yapcam :26:

ALLAH tüm isteyenlere tez zamanda versin meleklerini inşAllahhhhhhh

X