Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba adet gecikmesi sonrası fsh bakmak doğru değildir size ilaç verip kanamanızı sağladıktan sonra adetin 3. günü bakılacak fsh ve estrodiol değerieri birlikte değerlendirilmeli ve ona göre size tedavi programı belirlenmelidir. sevgiler. canınızı sıkmayın allah evlad sahibi olamnızı nasip etmiş ne güzel.

Selam sayin Aktan
Ben 40 yasindayim oncedende baska soru sorup guzel yanit almistim tesekkurler Dunden beridir moralim coook bozuk Bizim 20 yil sonra bebegimiz oldu sukur.
Yavruma bir kardes istiyorum son iki aydiradet olamamistim doktoruma gittim doktorum 19mm yumurtam oldugunu catlatma ignesi yapalim iliskiye girin demisti sperm problemi var diyince vaz gectik kan alip hormonlara bakalim dedi fsh esradiol amh fakat ben hocam dedim bu testler adetin 3. 2. gunu yapilir dogru sonuc icin dedim.
Biz bir bakalim dedi dun sonuclari ogrendigimde buyuk sok yasadim 7.2 olan fsh 48 0.3 olan amh 0.16 cikmis sizce bunlarin gercek payi varmidir.
FSH BU KADAR YUKSEK NEDEN CIKTI ANLAMADIM GECEN SENEYE RAGMEN COOK YUKSEK DR ilac verecegini ve fsh dururuz dedi iki hafta once gittigimde hatta folikullerin oldugunu soylemisti ultrasahall durumumda iyi cikmisti yani ben su anda menepozdamiyim beni bilgilendirirseniz memnun olurum simdiden tesekkurler

merhaba adet gecikmesi sonrası fsh bakmak doğru değildir size ilaç verip kanamanızı sağladıktan sonra adetin 3. günü bakılacak fsh ve estrodiol değerieri birlikte değerlendirilmeli ve ona göre size tedavi programı belirlenmelidir. sevgiler. canınızı sıkmayın allah evlad sahibi olamnızı nasip etmiş ne güzel.

Selam dr hanim cevabiniz icin coook tesekkur bu durumda axaba diyorum menepoz olabilirmi kafam coook karisti bu kadar yuksek cikmasi evet nasip oldu sukur 8. migro tedavimde tek bir yumurtayla hamile kaldim sukur fakat kendi doktorum tekrar deneme yapabilirsiniz dedi yum ultrashalll durumun iyi deyince adettte olamayinca dr gittim.
Doktorum bana duphaston isminde ilac verdi bitirdikten iki gun sonra normal adetimi oldum dun sonuclari almak icin aradim hemsire bana menepoz deyince soke oldum.
Bende turkiyede denemistim siz bahcecidemisiniz yoksa baska merkezdemi sevgiler

deidiğim gibi sonuçlarınızı yaptırınca bana haber verin lütfen. evet bahçeci kliniğindeyim.

Selam dr hanim cevabiniz icin coook tesekkur bu durumda axaba diyorum menepoz olabilirmi kafam coook karisti bu kadar yuksek cikmasi evet nasip oldu sukur 8. migro tedavimde tek bir yumurtayla hamile kaldim sukur fakat kendi doktorum tekrar deneme yapabilirsiniz dedi yum ultrashalll durumun iyi deyince adettte olamayinca dr gittim.
Doktorum bana duphaston isminde ilac verdi bitirdikten iki gun sonra normal adetimi oldum dun sonuclari almak icin aradim hemsire bana menepoz deyince soke oldum.

doktor hanım merhaba
bende dün kimyasal gebelik geçirdiğimi öğrendim ilk doktora gittiğimde beta 340 sonrakinde 83 en son yaptığımdsa 52 çıktı doktor gebeliğimin sonlandığını soyledi daha once hiç düşüğüm olmadı fakat adetimde düzensizlikler oluyodu birde 4 ay doğum kontrol hapı kullandım bunlarla alakalı olabilirmi birde kımyasal gebelik nasıl bişey sakıncaları neler neden oluşur bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

merhaba, biyokimyasal gebelik doğum kontrol hapıl-yla ilgili değildir. geçmiş olsun. anacak bu durum bir çok kadn tarafından farkedilmiyor bile. size bir sorun yaşatmaz. daha sonra tekrar etmesi durumnda detaylı araştırma yapmak gerekir. şimdi ayrıca birşey yapmanıza gerek yok. sevgiler.

doktor hanım merhaba
bende dün kimyasal gebelik geçirdiğimi öğrendim ilk doktora gittiğimde beta 340 sonrakinde 83 en son yaptığımdsa 52 çıktı doktor gebeliğimin sonlandığını soyledi daha once hiç düşüğüm olmadı fakat adetimde düzensizlikler oluyodu birde 4 ay doğum kontrol hapı kullandım bunlarla alakalı olabilirmi birde kımyasal gebelik nasıl bişey sakıncaları neler neden oluşur bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

merhaba, biyokimyasal gebelik doğum kontrol hapıl-yla ilgili değildir. geçmiş olsun. anacak bu durum bir çok kadn tarafından farkedilmiyor bile. size bir sorun yaşatmaz. daha sonra tekrar etmesi durumnda detaylı araştırma yapmak gerekir. şimdi ayrıca birşey yapmanıza gerek yok. sevgiler.

doktor hanım teşekkür ederim cevabınız için ben bide şunu danışmak istiyorum ben 12 24 çalışıyorum yani sürekli vardiyalı gece vardiyalarım 14 saat sürüyo uykusuzluk ve düzensiz beslenme problemlerim oluyo bu hamilelikte bebeğin gelişimine olumsuz etkide bulunurmu acaba

merhaba iş koşullarınızı düzeltme şansınız var ise elbette düzenli uyku uyayabileceğiniz bir tempoyu gebelikte öneriririm. ancak bilinen çok büyük bir olumsuzluktan bahsetmek mümkün değil. iyi beslenip fırsat buldukça da dinleneceksiniz. sevgiler.

doktor hanım teşekkür ederim cevabınız için ben bide şunu danışmak istiyorum ben 12 24 çalışıyorum yani sürekli vardiyalı gece vardiyalarım 14 saat sürüyo uykusuzluk ve düzensiz beslenme problemlerim oluyo bu hamilelikte bebeğin gelişimine olumsuz etkide bulunurmu acaba

Aytun Hanım Merhaba ;
4 Yıllık evliyim 28 yaşındayım eşimde 29 yaşında .ilk 3 sene cocuk düşünmedik fakat herhangi bir ilaçla korunma yöntemimizde olmadı eşim geri çekilme yöntemini kullandı.8-9 aydır cocuk istiyor ve deniyoruz.Geçen ay doktora gittik ve bu korunma yönteminin sağlıklı bir yöntem olmadıgını öğrendik.İlgili testler yapıldı kan idrar birde üstten ultrasonla bakıldı eşimde spermiyografi yaptırdı herşey normal cıktı.Doktor ikinci aşama olarak HSG yapılabilir dedi.Sizce doktorun söyledikleri mantıklımıdır doğru bir korunma yontemi değilmiydi bu durumda 4 yıldır cocugum olmuyor diyemi düşünmeliyim.Birde bu testi yaptırmak istiyorum.Sizinle ilerlemem mümkünmüdür.Bilginizi rica ederim.Şimdiden teşekkürler.

Aytun Hanım Merhaba ;
4 Yıllık evliyim 28 yaşındayım eşimde 29 yaşında .ilk 3 sene cocuk düşünmedik fakat herhangi bir ilaçla korunma yöntemimizde olmadı eşim geri çekilme yöntemini kullandı.8-9 aydır cocuk istiyor ve deniyoruz.Geçen ay doktora gittik ve bu korunma yönteminin sağlıklı bir yöntem olmadıgını öğrendik.İlgili testler yapıldı kan idrar birde üstten ultrasonla bakıldı eşimde spermiyografi yaptırdı herşey normal cıktı.Doktor ikinci aşama olarak HSG yapılabilir dedi.Sizce doktorun söyledikleri mantıklımıdır doğru bir korunma yontemi değilmiydi bu durumda 4 yıldır cocugum olmuyor diyemi düşünmeliyim.Birde bu testi yaptırmak istiyorum.Sizinle ilerlemem mümkünmüdür.Bilginizi rica ederim.Şimdiden teşekkürler.

Birde şuan HSG için uygun dönemdeyim.Reglim devam ediyor bugun dorduncu gunum sizden gelcek cevaba göre hareket edeceğim.

merhaba seçtiğiniz korunma yöntemi en çok gebelik riski taşıyan yöntemdir ama bu yöntemle gebe kalmamış olmanız temelde bir sorun olduğunun işareti olamaz. sperm testi iyi ve diğer bulgularınız da normal ise evet hsg filmi çekilsin o da doktorunuz söylemiştir adetin bitiminde çekiliyor. o nedenle bence de çektiriniz. benimle devam etmek isterseniz de bahçeci kliniğinden iletilşime geçebilşirsiniz. 02123103100. sevgiler.

Aytun Hanım Merhaba ;

Hocam merhaba,

son adet tarihim 2 kasım 2011.muhtemel ovulasyon tarihim 16 kasım 2011. 29 Kasımda boğaz enfeksiyonu için gittiğim bir özel hastanede Klocid denen bir ilaç verildi. Hamile olabileceğim düşüncesiyle idrar testi aldım ve negatif çıkmasının ardından 30 kasımda ilacı kullandım. ilacın Gebelik derecesi C. Toplamda 7 gün bu ilacı kullandım ve 6 aralıkta ilaç bitti. daha sonra 20 aralık gibi adetimin gecikmesi nedeniyle tekrar idrar testi aldım ve sonuç pozitifti. İlk başlarda çok endişelendik ama doktorumuz ilacın ancak 5 aralıktan sonra kullanılmasının bebeğe zarar vereceğini bu nedenle 1 günlük bir risk olduğunu onunda ultrasonografide izlediği kadarıyla ve tahlil değerleri ile önemsiz olduğunu söyledi.

gebeliğin 9-10 haftasında normal testlerimizi yaptırdık. 1 ocak 2012 de Bu testlerde CMV İgm testi sonucu 0,9 Pozitif çıktı.
doktorumuz bunun sınırda bir deger olduğunu bu testi yeniden yaptırmamızı söyledi.
Bundan 4 gün sonra ayın 5 inde aynı testi başka bir hastanede yaptırdık bu seferde sonuç 0,269 çıktı.

Doktorumuz bu değerlerin neden birinin yüksek birinin düşük çıktığını merak edip başka bir bağımsız laboratuvara gönderdi.
Ama tesadüf bu ya ilk Pozitif değeri yakalayan sonuç gittiğimiz laboratuvarda yapılmış. (İlk gittiğimiz özel hastane oraya göndermiş,)
Laboratuvardaki Biyolog bu testi yeniden yapmanın bir anlamı olmadığnı ve Avidite testini yapmamızı önerdi doktorumuza da danışarak bu testi yaptırdık.

Şimdi, sizce bu ilk hamilelik öncesi yaşanan boğaz enfeksiyonu ile CMV testinin pozitif çıkması arasında bir bağlantı olabilirmi..
Ovülasyon tarihi ile kullanılan ilaçları hamilelik haftasına ve dönemine kıyaslarsak bebek üzerinde bir etki bırakırmı.
Başka neler aktarabilirsiniz bu konu ile ilgili şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Merhaba avidite testinizin sonucu önemli çünkü pencere dönemi denilen ve hastalığın aslında geçirilip bağışıklığın başladığı sürecin tespiti önemlidir. Eğer implantasyon aşamasında ve devamında bu enfeksiyonla karşılaştıysanız gebeliğinizin etkilenmiş olma ihtimali yüksek. Benim önerim perinatologlardan görüş almanız ve bu yolda ilerlemnizdir. Sevgiler.

hocam merhaba,

son adet tarihim 2 kasım 2011.muhtemel ovulasyon tarihim 16 kasım 2011. 29 kasımda boğaz enfeksiyonu için gittiğim bir özel hastanede klocid denen bir ilaç verildi. Hamile olabileceğim düşüncesiyle idrar testi aldım ve negatif çıkmasının ardından 30 kasımda ilacı kullandım. Ilacın gebelik derecesi c. Toplamda 7 gün bu ilacı kullandım ve 6 aralıkta ilaç bitti. Daha sonra 20 aralık gibi adetimin gecikmesi nedeniyle tekrar idrar testi aldım ve sonuç pozitifti. Ilk başlarda çok endişelendik ama doktorumuz ilacın ancak 5 aralıktan sonra kullanılmasının bebeğe zarar vereceğini bu nedenle 1 günlük bir risk olduğunu onunda ultrasonografide izlediği kadarıyla ve tahlil değerleri ile önemsiz olduğunu söyledi.

Gebeliğin 9-10 haftasında normal testlerimizi yaptırdık. 1 ocak 2012 de bu testlerde cmv igm testi sonucu 0,9 pozitif çıktı.
Doktorumuz bunun sınırda bir deger olduğunu bu testi yeniden yaptırmamızı söyledi.
Bundan 4 gün sonra ayın 5 inde aynı testi başka bir hastanede yaptırdık bu seferde sonuç 0,269 çıktı.

Doktorumuz bu değerlerin neden birinin yüksek birinin düşük çıktığını merak edip başka bir bağımsız laboratuvara gönderdi.
Ama tesadüf bu ya ilk pozitif değeri yakalayan sonuç gittiğimiz laboratuvarda yapılmış. (ilk gittiğimiz özel hastane oraya göndermiş,)
laboratuvardaki biyolog bu testi yeniden yapmanın bir anlamı olmadığnı ve avidite testini yapmamızı önerdi doktorumuza da danışarak bu testi yaptırdık.

şimdi, sizce bu ilk hamilelik öncesi yaşanan boğaz enfeksiyonu ile cmv testinin pozitif çıkması arasında bir bağlantı olabilirmi..
Ovülasyon tarihi ile kullanılan ilaçları hamilelik haftasına ve dönemine kıyaslarsak bebek üzerinde bir etki bırakırmı.
Başka neler aktarabilirsiniz bu konu ile ilgili şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Aytun Hanım Merhaba ;
ben 1 buçuk senelik evliyim hiç korunmadığımız halde gebe kalamadım adetlerim çok düzensiz devamlı ilaç kullanıp adet oluyorum ilaç kullanmasam 8-9 ay olmuyorum bi üniversitenin infertilite bölümünde tedaviye başlıyalım dedik gittik ve benden bi kaç tahlil istendi hormon tahlili ilaçlı rahim filmi ve rahim ağzı tarama testi ilaçlı rahim filmi dışındakileri yaptım onuda bu ay yapıcam eşimin sperm testide yapıldı bi sorun çıkmadı benim hormon tahlili sonucum :
tsh:2.11
serbest t-3 :3.32
serbest t-4 :1.43
fsh :5.72
lh :10.29
estradiol :19.55
prolaktin :17.78 adetimin 2. yada 3. günü yapıldı doktorumdan net bi cevap alamadım hangi hormonumda ne gibi bi problem var bide bu değerlerle kendiliğinden hamile kalmam mümkünmü acaba yaşım daha küçük kalabilceğimi bilsem acele etmicem ama bi yandanda kendimide psikolojik olarak çok yıprattım şimdiden teşekkür ederim...

doktor hanım iyi çalışmalar;ben tüp ebekle hamile kaldım ama 6 haftalık bebeğin kalbi durduğu için kürtaj oldum ve kürtaj sonrası kontrole gittim ve dr içerde 1 cm kadar kan pıhtısı olduğunu ama miyom yada kistde olabileceğini tam seçemediğini söyledi.kan pıhtısı için cytotec kullandım 2 gün düşmesi için ama bişey olamdı tekrar kontrole gittim değişme yok,doktorum emin olmak için kısa süren ikinci kürtajla ne olduğuna bakmak istedi ve miyom olduğuna karar verdi ve endometrium tabakasındaymış rahmin içine doğru olan 8 mm lik miyommuş,histereskopi ile alınabilirmiş.Benim size asıl sormak istediğim soru şudur;dokttor bu miyomu daha ilk kürtajda anlayamazmıydı yada göremezmiydi neden ikinciye gerek kaldı.Bana doktorumun dediği şey şuydu;kürtajın tam temizlendiğine emin olduktan sonra orada küçük bişey gördüğünü ama ne olduğunu anlayamadığı için bişey yapmadığı söyledi belki kan pıhtısıda olabileceği için müdahale etmek istemediğini söyledi.birde histereskopi ile alınabilirmiş miyom sizce alınmasının zararı olurmu yada benim için iyi olurmu.TEŞEKKÜRLER...

merhaba geçmiş olsun öncelikle. rahim içi kürtaj gibi işlemlerden sonra ya da adet kanamsının hemen ardıından ince görünür ve rahim içine baskı yapan miyom ya da polipler gözden kaçabilir. doktorunuz öncelikli olarak kürtaj sonrasına ait bir durumdan şüphelenmiş doaldır. yeni bir tadaviye başlayacaksınız ve miyom gerçekten rahim içine baskı yapıyor ise histeroskopi ameliyatıyla kolayca alınabilir. bunun büyük sorun olup olmadığını anlamnın başka basitt bir yolu da hsg denilen rahim flmi çekmektir. böylece rahim içine ne kadar baskı yapıyor daha iyi anlaşılır ve gerekli ise iyi ellerde bir histeroskopi ile tedavi öncesi bu işi halletmiş olursunuz. geçmiş olsun sevgiler.

doktor hanım iyi çalışmalar;ben tüp ebekle hamile kaldım ama 6 haftalık bebeğin kalbi durduğu için kürtaj oldum ve kürtaj sonrası kontrole gittim ve dr içerde 1 cm kadar kan pıhtısı olduğunu ama miyom yada kistde olabileceğini tam seçemediğini söyledi.kan pıhtısı için cytotec kullandım 2 gün düşmesi için ama bişey olamdı tekrar kontrole gittim değişme yok,doktorum emin olmak için kısa süren ikinci kürtajla ne olduğuna bakmak istedi ve miyom olduğuna karar verdi ve endometrium tabakasındaymış rahmin içine doğru olan 8 mm lik miyommuş,histereskopi ile alınabilirmiş.Benim size asıl sormak istediğim soru şudur;dokttor bu miyomu daha ilk kürtajda anlayamazmıydı yada göremezmiydi neden ikinciye gerek kaldı.Bana doktorumun dediği şey şuydu;kürtajın tam temizlendiğine emin olduktan sonra orada küçük bişey gördüğünü ama ne olduğunu anlayamadığı için bişey yapmadığı söyledi belki kan pıhtısıda olabileceği için müdahale etmek istemediğini söyledi.birde histereskopi ile alınabilirmiş miyom sizce alınmasının zararı olurmu yada benim için iyi olurmu.TEŞEKKÜRLER...

merhaba bana yazdığınız bütün hormon değerleri adet gününzle uyumlu ve normal bu nedenle bunlarda düzenlenecek birşey yok. anacaka det düzensizliğiniz mutlaka gebelik isteminizinde gözönünde bulundurularak düzenlenmesi gerekir. diğer testleriniz de normalmiş yumurtlama takipleri başlangıç için önerilebilir başarı sağlanamaz ise tüp bebek tedavisi bir seçenek olarak sırada bekler. sevgiler.

Aytun Hanım Merhaba ;
ben 1 buçuk senelik evliyim hiç korunmadığımız halde gebe kalamadım adetlerim çok düzensiz devamlı ilaç kullanıp adet oluyorum ilaç kullanmasam 8-9 ay olmuyorum bi üniversitenin infertilite bölümünde tedaviye başlıyalım dedik gittik ve benden bi kaç tahlil istendi hormon tahlili ilaçlı rahim filmi ve rahim ağzı tarama testi ilaçlı rahim filmi dışındakileri yaptım onuda bu ay yapıcam eşimin sperm testide yapıldı bi sorun çıkmadı benim hormon tahlili sonucum :
tsh:2.11
serbest t-3 :3.32
serbest t-4 :1.43
fsh :5.72
lh :10.29
estradiol :19.55
prolaktin :17.78 adetimin 2. yada 3. günü yapıldı doktorumdan net bi cevap alamadım hangi hormonumda ne gibi bi problem var bide bu değerlerle kendiliğinden hamile kalmam mümkünmü acaba yaşım daha küçük kalabilceğimi bilsem acele etmicem ama bi yandanda kendimide psikolojik olarak çok yıprattım şimdiden teşekkür ederim...

X