Otistik otizim

sedasvda

Üye
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2020
93
13
25
Öncelikle merhabalar 5 yaş bir aylık bir oğlum var bu sene anaokuluna verdik fakat beni bırakıp sınıfa çıkmadı benden ayrılmak istemiyor bu yüzden oryantasyon süreci kötü geçtiği için okul bi çocuk gelişim uzmanı görsün normal olmayan birşeyler var dedi çocuk gelişim uzmanına götürdük denver gelişim testleri yapıldı dediklerini yaptı ama hepsini değil tabi ama evde tüm bunları yapıyor zaten bizde ki sorun çocuk geç konuşmaya başladı ve suan sular seller gibi konuşmuyor ama bizle konsuuuor biz onu anlıyoruz yani 3 ve 4 lü cümle kurar istediğini işaret parmağı ile gösterir ismine bakar taklit yeteneği çok iyi oğlum şunu getir dediğimde getirir bazende inat eder sen al der çok fazlası ile inat bir çocuk yapmak istemediği hiç birşeyi yaptıramıyoruz her komutu almıyor yapmak istemiyor ve bizden başka kimseyle konuşmuyor yani sadece anne baba anne anne kuzeninin yanında konuşuyor biz yanındaykende baska biyerdeysek asla açmaz ağzını konuşmaz kuzenleriyle falan oynar genelde ama dışarda bi parkta baska çocuğun yanına gitmez ama o ortamda çocuk onun hoşuna giderse onun yaptıklarını yapar ona bakıp uzun süre kalırsa belki oynar onu denemedik hiç yani bizim asıl gördügmüz çocukta başkalarıyla iletişim kurmaması ve evde olduğu gibi dışarda davranmaması resmen olmadığı biri gibi davranıyor bildiği hiç birşeyi yapmıyor misal m harfi ni biliyor bune diyoruz l diyor yada bişey ama onun m olduğunu biliyor yanlış söyleyip gülüyor sonra doğrusunu söylüyor gelişim uzmanı da önce bi dil terapisi alması gerektiğini suan okul için hazır olmadığı akran zorbalıgına ugricagı gerekirse önce bi özel eğitim teke tek alsın yavaş yavaş çocuklarla kaynaştırıp sosyal ortama alışıp gurup şekline geçip devam etsin suan sizi bırakıp gitmez asla sizde bu süreçte çocuğuna kurallar koyun sınırlarını öğrensin dedi siz onu değil o sizi yönetiyor dedi gerçekten de öyle her dediğini yaptık ve artık o bizi yönetir hale geldi bizde dil terapisi ile görüşüp bide onun görüşünü alıcaz gelişim uzmanı yandığı birine yönlendirdi 3 ay sonra tekrar gelin dedi tabi otizim falan demedi onun tanısını çocuk psikiyatri koyar ben çocuğun gelişimini takip ederim dedi bende bu süreçte devlette psikiyatriye gittim doktor abilifiy şurup verdi bunu kullan 3 ay sonra görüşelim çocukta otistik belirtiler var ama suan bi rapor vermicem 3 ay içinde ilacı kullanıp tv yi kesip okula başladın okulda ki izlemi önemli benim için gerekirse 1 saat duracak ama durucak gidicek dedi ben ilacı kullanmak istemediğimi söyledim ama mecbursun çocugun gelişimi için çok hareketli ve komut almıyor ilacı kullanması gerek okula uyumdada işe yarar dedi genetik test istedi otizim için bi kaç kreş aradım ama almak istemiyorlar doktora siz şimdi tam olarak otizimmi demek istiyorsunuz dedim söyle söyleyeyim otistik belirtiler var 3 ay sonra duruma göre bakıcam bi gelişme olmazsa mecbur özel eğitime başlaması için rapor çıkarmam lazım dedi bi yemek vardır çok tuzludur yenmez bide yemek vardır az tuzludur ama yenir sizin kide böyle işte Ağır bişey değil ama belirtiler de var dedi yani kafam çok karıştı bu durumda olan arkadaşlar varsa bilgilendirirse çok sevinirim

Bizimki de aynı korumanızı gerektiren hiçbir durum yok özel eğitimden korkmayın benim oğlum 1 yaşından beri alıyor şuan 3 yaşında maşallah inanılmaz aktiflesti birkaç seneye raporu iptal olabilirmiş aklınıza takılan soru olursa sorun

Bizimki de aynı korumanızı gerektiren hiçbir durum yok özel eğitimden korkmayın benim oğlum 1 yaşından beri alıyor şuan 3 yaşında maşallah inanılmaz aktiflesti birkaç seneye raporu iptal olabilirmiş aklınıza takılan soru olursa sorun
Sizde ki sorun neydi nasıl farkettiniz kesin tanı aldımı

Siz daha önce götürmediniz mi hiç iletişim.problemi varmış.
Götürdüm çocuk doktorumuz var 6 aylık dan beri gittiğimiz o bizi gelişim uzmanına göndermişti nöroloji ye nöroloji gelişim testi istemişti 3 yaşında orda sadece konuşması geri de çıkmıştı onlarda kreş önermişti ama o dönem yeme problemi vardı püre şeklinde yiyor çiğnemeyi bilmiyordu bu durum suan düzeldi kreşte sorun olur bogulur filan diye verememiştik malesef 4 yasa doğruda hafiften konuşmaya başlayınca anaokuluna veririz orda açılır tek fazla çocuk görmediği için diye düşündük ama bu seferde başkalarının yanında konuşmuyor

Bu çocuk 5 yaşına gelene kadar durumun hiç fark edilmemesine inanmıyorum.
3 yaşına gelmiş bir çocuğun püre şeklinde beslenmesi ve bu nedenle anaokuluna gidememesi apayrı bir konu.

Bu tip durumlarda erken teşhisin ve tedavinin önemi çok büyük.
Zararın neresinden dönülürse kârdır lütfen daha fazla oyalanmayın.
Doktorun verdiği ilacı kullanın.
İçiniz rahat değilse bir çocuk psikiyatristinden daha görüş alın.
tv-tablet-telefon kesinlikle olmasın çocuğunuzun bulunduğu ortamda.
Bol bol sohbet, resimli kitapları okuma, etkileşimli oyunlar ve akranlarla bir arada bulunma artı özel eğitim tavsiye ediyorum.

Uzun yıllardır 3-12 yaş arasındaki çocuklarla çalışıyorum.

Götürdüm çocuk doktorumuz var 6 aylık dan beri gittiğimiz o bizi gelişim uzmanına göndermişti nöroloji ye nöroloji gelişim testi istemişti 3 yaşında orda sadece konuşması geri de çıkmıştı onlarda kreş önermişti ama o dönem yeme problemi vardı püre şeklinde yiyor çiğnemeyi bilmiyordu bu durum suan düzeldi kreşte sorun olur bogulur filan diye verememiştik malesef 4 yasa doğruda hafiften konuşmaya başlayınca anaokuluna veririz orda açılır tek fazla çocuk görmediği için diye düşündük ama bu seferde başkalarının yanında konuşmuyor
Çok geçmiş olsun..Benim oğlum da 4 yaş civarı kreşe yazdırdigimda kimseyle tek kelime konuşmadı, aile üyeleri dışında dışarıda da kimseyle konuşmazdı..çocuk psikiyatristi şurup vermişti, 1 ay içinde kendiliğinden konuştu, anksiyete, kaygı durumu..sizinki de belki böyle bir durumdur..

Peki 3 yaşına kadar püre yemesi nedenmiş

Dr.Handan Kılıç var eğer İstanbuldaysanız ona gidin derim. İnstagramdan takip ediyorum kadın çok mantıklı konuşuyor. Herkese otizm denir oldu, bu olmamalı.

Bu çocuk 5 yaşına gelene kadar durumun hiç fark edilmemesine inanmıyorum.
3 yaşına gelmiş bir çocuğun püre şeklinde beslenmesi ve bu nedenle anaokuluna gidememesi apayrı bir konu.

Bu tip durumlarda erken teşhisin ve tedavinin önemi çok büyük.
Zararın neresinden dönülürse kârdır lütfen daha fazla oyalanmayın.
Doktorun verdiği ilacı kullanın.
İçiniz rahat değilse bir çocuk psikiyatristinden daha görüş alın.
tv-tablet-telefon kesinlikle olmasın çocuğunuzun bulunduğu ortamda.
Bol bol sohbet, resimli kitapları okuma, etkileşimli oyunlar ve akranlarla bir arada bulunma artı özel eğitim tavsiye ediyorum.

Uzun yıllardır 3-12 yaş arasındaki çocuklarla çalışıyorum.
Uzman yada eğitimcimisiniz ?

Çok geçmiş olsun..Benim oğlum da 4 yaş civarı kreşe yazdırdigimda kimseyle tek kelime konuşmadı, aile üyeleri dışında dışarıda da kimseyle konuşmazdı..çocuk psikiyatristi şurup vermişti, 1 ay içinde kendiliğinden konuştu, anksiyete, kaygı durumu..sizinki de belki böyle bir durumdur..
Umarım öyledir benim oğlumda tam dediğiniz gibi çok neşeli güler yüzlü aşırı hareketli bir çocuk fakat tek sorun bana çok bagımlı olması ve başkalarıyla konuşmaması

9 aylıkken bir boğulma yaşadı çocuk o günden sonra korktuğum için ilk çocuk be tecrübesizlikten dolayı püre şeklinde verdik aynı şeyi yasamamak için oda katı şeyleri reddetdi ama suan bir sorun yok düzeldi kendiliğinden
Yani kusura bakmayın da bu ilk çocuk ve tecrübesizlik lafını sevmiyorum ben ya. Eskilerin nasıl büyüttüğünü de görüyoruz pata küte on çocuk. Valla dönüp kendimi tebrik ediyorum. Kendimden çok çok daha fazla tebrik ettiğim arkadaşlarım da var.

Çocuk sadece ilgisiz olabilir diye düşünüyorum ben şu an ya.

Yani kusura bakmayın da bu ilk çocuk ve tecrübesizlik lafını sevmiyorum ben ya. Eskilerin nasıl büyüttüğünü de görüyoruz pata küte on çocuk. Valla dönüp kendimi tebrik ediyorum. Kendimden çok çok daha fazla tebrik ettiğim arkadaşlarım da var.

Çocuk sadece ilgisiz olabilir diye düşünüyorum ben şu an ya.
Bence bukadar basit konuşmayın o anı yaşamayan bilemez çocuğum kollarımda morardı o an ki yaşadığım korkuyu ben biliyorum aynı şeyi yaşamamak için yanlış bir yol seçtim evet ama o an o şekilde oldu olmasa iyiydi ama kimse durup dururken çocuğuna püre yedirmez bi annenden başkasıda çocuğunu daha fazla düşünemez diye düşünüyorum bende tebrik ederim sizi süper annesiniz

Bence bukadar basit konuşmayın o anı yaşamayan bilemez çocuğum kollarımda morardı o an ki yaşadığım korkuyu ben biliyorum aynı şeyi yaşamamak için yanlış bir yol seçtim evet ama o an o şekilde oldu olmasa iyiydi ama kimse durup dururken çocuğuna püre yedirmez bi annenden başkasıda çocuğunu daha fazla düşünemez diye düşünüyorum bende tebrik ederim sizi süper annesiniz
Sizle kıyaslamadım kendimi tecrübeli olduğunu iddia edenlerden bahsediyorum böyle bi iddianız yok zaten.

Anlattıklarınıza bakılırsa çocuğunuz bazı gelişim basamaklarını geriden takip etmiş, konuşma, yutma gibi. Bence doktorunuzu dinlemeniz ve düzgün bir tedavi almanız çok önemli. Gerekirse kreşe otizm vs demeyin ki zaten tanı almamış, bahsetmenize gerek yok. Ama mutlaka doktorunuzun önerilerine uyun. Abilify böyle durumlarda sık kullanılan bir ilaç (çocuk psikiyatristi ile birlikte çalışıyorum).

X