3 yaş kreş

Hayatiminanlami3

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2021
312
264
33
Bayanlar merhaba dert değil ama akıl almak için yazıyorum ,3 buçuk yaşındaki oğlumu bugün kreşe kayıt yaptırmaya gittim,hemen sıkılan,fazlasıyla hiperaktif bir çocuk öğretmen çok hoşuma gitti gayet donanımlı,ılımlı,sevgi dolu birisi oğlumda kayıt gorusmesindeyken ben çok güzel eğlendi hatta gelirken ağladı zor getirdim,ama dediğim gibi çok çabuk sıkılıp vazgeçiyor bu yüzden 2 gün oryantasyon süreci yapacagiz,ben gitmesini çok istiyorum hem dil gelişimi için hem hircinliklari için iyi gelecek biliyorum,inanıyorum🙏 ama az önce yanıma gelmiş anne benim bacağım aciyo ben okula gitmiycem dedi 🤦 şimdiden başladı onun huyunu bildiğim için korkuyorum ya gitmezse diye,şimdi cevap vermedim ama aynısini tekrar söyleyecek biliyorum nasıl yaklasayim gideceksin mi diyeyim,yoksa nasıl söyleyeyim ki bu çocuk baslamadan bitirmesin bu işi??

Öncelikle ağlamadan bu süreci geçiremezsiniz. Kaç yaşında başlarsa başlasın olacak. Bizim zamanımızda ilkokul birler nasıl ağlardı hatırlarsınız. Yani 7 yaşında da başlasa ağlayacak. Bu normal bir süreç.
Siz net olacaksınız. Ağladı diye gitmeyebileceğini öğrenirse seneye yine aynı yolu deneyecektir daha şiddetli haliyle hem de.
Okul rehberlik birimiyle beraber net bir şekilde ilerleyin.

Öncelikle ağlamadan bu süreci geçiremezsiniz. Kaç yaşında başlarsa başlasın olacak. Bizim zamanımızda ilkokul birler nasıl ağlardı hatırlarsınız. Yani 7 yaşında da başlasa ağlayacak. Bu normal bir süreç.
Siz net olacaksınız. Ağladı diye gitmeyebileceğini öğrenirse seneye yine aynı yolu deneyecektir daha şiddetli haliyle hem de.
Okul rehberlik birimiyle beraber net bir şekilde ilerleyin.
Çok haklısınız hiç böyle düşünmemiştim 🤦 umarım kararliligim onuda yola sokar🙏

Bence sabırlı olun, oynamayı seviyorsa yaşıtllarıyla oynar mutllu olur diye düşünüyorum. Siz de öğretmen seni çoks evmiş, arkadaşların da oynamak için bekliyormuş bir bak bence seveceksin diyin. Gittikçe ısınır diye düşünüyorum , çocuk bu lafına çok da bakmayın.
Evet çok sevdi orayida umudum zaten belki gidince yarın bu gitmiycem laflarını bırakır ,kesinlikle gideceğini anlatacagkm ins🙏

Bayanlar merhaba dert değil ama akıl almak için yazıyorum ,3 buçuk yaşındaki oğlumu bugün kreşe kayıt yaptırmaya gittim,hemen sıkılan,fazlasıyla hiperaktif bir çocuk öğretmen çok hoşuma gitti gayet donanımlı,ılımlı,sevgi dolu birisi oğlumda kayıt gorusmesindeyken ben çok güzel eğlendi hatta gelirken ağladı zor getirdim,ama dediğim gibi çok çabuk sıkılıp vazgeçiyor bu yüzden 2 gün oryantasyon süreci yapacagiz,ben gitmesini çok istiyorum hem dil gelişimi için hem hircinliklari için iyi gelecek biliyorum,inanıyorum🙏 ama az önce yanıma gelmiş anne benim bacağım aciyo ben okula gitmiycem dedi 🤦 şimdiden başladı onun huyunu bildiğim için korkuyorum ya gitmezse diye,şimdi cevap vermedim ama aynısini tekrar söyleyecek biliyorum nasıl yaklasayim gideceksin mi diyeyim,yoksa nasıl söyleyeyim ki bu çocuk baslamadan bitirmesin bu işi??
Halletmeniz gereken mesele çabuk sıkılması bence. Kreşe düşündüğünüzden daha çabuk adapte olacaktır emin olun.

Evet çok sevdi orayida umudum zaten belki gidince yarın bu gitmiycem laflarını bırakır ,kesinlikle gideceğini anlatacagkm ins🙏
Oğlum da o yaşlarda okula başladı. Bizimki direkt iki hafta her gün ağladı. Ağlamayan uyum sağlayanlar vardı. Onlar da bir iki hafta içinde sıkıldı, zora gelemedi ağlamaya başladı.
Özetle ağlamadan alışan çocuk yok.
Bir konuda ağladı diye yapmazsanız o size iki kat direnç olarak dönerek.
Okula adaptasyon da çok sabır gerektiren bir süreç.
ağlaması olağan, gitmek istememesi de olağan. Zamanla kararlı olduğunuzu anlayacak ve zorunlu olduğunu anlayacak. O zamana kadar sabırla devam etmek zorundasınız

Ya gitmezse diye değil süreci doğru yönetip kararlı olmanız onun sonraki eğitim hayatı açısından iyi olacaktır. Bir şekilde zorlanaack ama gün sonunda sizin geleceğinizi bilecek bu güveni vermeye çalışın. Mümkünse kısa saatler ile ilerleyin oryantasyonu hızlandırmayın. Yavaş yavaş güven vererek ve her geldiğinizde söz verdiğiniz gibi geldiğinizi belirtin. Vedalaşmaları çok uzatmayın. Onu bırakacağınız alacağınız saatleri onun anlayacağı şekilde açıklayın. İkindi kahvaltısından sonra seni alacağım gibi. Ya da koluna bir saat takıp büyük olan buraya geldiğinde ben geleceğim diyebilirsiniz. Gitmek istemediği zamanlar okula gitmek istemiyprsun anlıyorum. Biliyor musun bende küçükken bir kere okula gitmek istememiştim bacağım çok ağrımıştı sonra okula gittim ve arkadaşlarımla oynamak bana çok iyi geldi gibi örneklendirebilir. Gece yatmadan önce hikaye anlatıyorsanız okula giden bir çocuğu anlatın hikayelerde.

6 yaşındaki oğlum anasınıfına gitmek istemiyor. Mecbursun diyorum, gidiyor bir şekilde.

Ya hiç başlatmayın yada ağlıyor, üzülüyor diye okula gönderip geri almayın. Anne tavsiyesi 😅

Bir de annesinden bugüne kadar hiç ayrılmamış bir çocuk için 2 günlük oryantasyon çok az 1 haftaya yaymanız süreyi gittkçe uzatmanız. Çocuğun bir sonraki günü merak etmesiEn güzeli olur
Yorumlarınız için teşekkür ederim🙏 2 yaşındayken kursa gidiyordum 9 ay kadar sürdü bu sürede annem baktı ona haftanın birkaç günü ayrı kalmaya alışık aslında ama son zamanlarda yapıştı iyice,babası 2 haftada bir bensiz (kafamı dinlemem için) ilgilenir ben sabah evden çıkarım akşam gelirim ama yinede tanımadığı kişilerle yalnız bensiz dururmu diye birazda korkum,çok sagolun

Benim oğlum bir yaşinda başladi.
Oryantasyon zamanina 4 haftaya yaydik (almanyada 4-12 hafta arasi yapiliyor). Fazla zorluk cekmedik. Ilk 2-3 gün mizmizlandi şimdi eve gelmek istemiyor

6 yaşındaki oğlum anasınıfına gitmek istemiyor. Mecbursun diyorum, gidiyor bir şekilde.

Ya hiç başlatmayın yada ağlıyor, üzülüyor diye okula gönderip geri almayın. Anne tavsiyesi 😅
☺️☺️Haklısınız yyarin için ufak bir veda konuşması bile hazırladım sanırım bazı şeyleri keyfine göre yapamayacağını bilmesi lazım artık,kısa öz bir vedayla kesinlikle gitmesi gerektiğini anlatacağım ve tekrar dönüp alacagimi🫠

Yorumlarınız için teşekkür ederim🙏 2 yaşındayken kursa gidiyordum 9 ay kadar sürdü bu sürede annem baktı ona haftanın birkaç günü ayrı kalmaya alışık aslında ama son zamanlarda yapıştı iyice,babası 2 haftada bir bensiz (kafamı dinlemem için) ilgilenir ben sabah evden çıkarım akşam gelirim ama yinede tanımadığı kişilerle yalnız bensiz dururmu diye birazda korkum,çok sagolun
Rica ederim ama okul biraz daha farklı bir ortam elinizden geldiğince ona bilgi vermeye ve açık olmaya çalışın. Hayatta siz net ve kararlı olun ağlıyor , alışamıyor diye geri adım atarsanız tüm hayatı boyunca istikrar sağlamasına engel olursunuz. Dolayısıyla üzülecek zor olabilir ama her koşulda yanında olup onu alayım çok ağlıyor yerine onun için ne yapabilirim i sorgulamak. Herkesin bir görevi olduğunu annenin babanın işe gittiğini çocuğunda okula gitmesi ve orada yeni bilgiler öğreneceğini anlatmak çok faydalı olur

Durmak yok,fikrinizde net olduğunuzu gösterin, illaki direnç gösterecek çaresi yok :)

Çocuk tabiki öyle diyecek. Burada yönlendirici olacak olan sizsiniz. Okula başladıktan sonra gitmenin gerektiği aksatılmaması gerektiği belirtilmeli ki çocuklara bizlerde okulda destekleyelim, alıştıralım.
Aile bir gün getiriyor, 3 gün getirmiyor o zaman daha zorlu oluyor alışması.
Ne olursa olsun götürün.

X