Otistik otizim

Anlattıklarınıza bakılırsa çocuğunuz bazı gelişim basamaklarını geriden takip etmiş, konuşma, yutma gibi. Bence doktorunuzu dinlemeniz ve düzgün bir tedavi almanız çok önemli. Gerekirse kreşe otizm vs demeyin ki zaten tanı almamış, bahsetmenize gerek yok. Ama mutlaka doktorunuzun önerilerine uyun. Abilify böyle durumlarda sık kullanılan bir ilaç (çocuk psikiyatristi ile birlikte çalışıyorum).
Teşekkür ederim

Umarım öyledir benim oğlumda tam dediğiniz gibi çok neşeli güler yüzlü aşırı hareketli bir çocuk fakat tek sorun bana çok bagımlı olması ve başkalarıyla konuşmaması
Size önerim çocuğunuza neden konuşmuyorsun gibi şeyler soylemeyin,öğretmeni de söylemesin, bunlar kaygısını daha da arttırıyor..oyunlar oynayın, parklara götürün, oyun ortamlarina sokun..

Götürdüm çocuk doktorumuz var 6 aylık dan beri gittiğimiz o bizi gelişim uzmanına göndermişti nöroloji ye nöroloji gelişim testi istemişti 3 yaşında orda sadece konuşması geri de çıkmıştı onlarda kreş önermişti ama o dönem yeme problemi vardı püre şeklinde yiyor çiğnemeyi bilmiyordu bu durum suan düzeldi kreşte sorun olur bogulur filan diye verememiştik malesef 4 yasa doğruda hafiften konuşmaya başlayınca anaokuluna veririz orda açılır tek fazla çocuk görmediği için diye düşündük ama bu seferde başkalarının yanında konuşmuyor

Çiğnemiyor olması püre yemesi de bir belirtiymiş o dönem aslında..
Bir de kreşler neden kabul etmiyor?
Söylemeyin şimdilik otizm belirtileri var diye.
Bir başlasın. Onların yorumlarını bekleyin. Bakalım ne gözlemleyecekler.

Çiğnemiyor olması püre yemesi de bir belirtiymiş o dönem aslında..
Bir de kreşler neden kabul etmiyor?
Söylemeyin şimdilik otizm belirtileri var diye.
Bir başlasın. Onların yorumlarını bekleyin. Bakalım ne gözlemleyecekler.
Aslında çiğnememe sebebi bizden kaynaklı oldu eline bişey aldığında elinden aldık yutamaz bogulur diye korktuk çocuğa da o korku geçmişti ama suan kendiliğinden düzeldi bu durum

Aslında çiğnememe sebebi bizden kaynaklı oldu eline bişey aldığında elinden aldık yutamaz bogulur diye korktuk çocuğa da o korku geçmişti ama suan kendiliğinden düzeldi bu durum

Uzman değilim ama her şeyi elinden de alsanız o yaştaki bir çocuğun püre ile beslenmeyi reddetmesi gerekir diye düşünüyorum, mesela hiç mi dışarıda sağda solda kraker kek elma armut vs görüp yemek istemedi? Yani bu bile aslında bir sorun olabileceğinin belirtisi miydi acaba diye düşündüm. Belki otistik değil ama duyusal hassasiyetleri olan bir çocuk. Mutlaka uzmanların önerilerine uyun, artık zamana bırakmayın

Uzman değilim ama her şeyi elinden de alsanız o yaştaki bir çocuğun püre ile beslenmeyi reddetmesi gerekir diye düşünüyorum, mesela hiç mi dışarıda sağda solda kraker kek elma armut vs görüp yemek istemedi? Yani bu bile aslında bir sorun olabileceğinin belirtisi miydi acaba diye düşündüm. Belki otistik değil ama duyusal hassasiyetleri olan bir çocuk. Mutlaka uzmanların önerilerine uyun, artık zamana bırakmayın
Aldı ama biz hep ısırma bogazını alır dedik elinden aldık hata yaptık diğer çocuklarla bas basa bırakmadık pandemi diye bu zamana kadar yalıyordu herseyi suan aniden bütün bir gofreti krakeri rahatlıkla yiyor

Aslinda bebeklerde öğürme refleksi çok güçlüdür gitgide korelir o dönem çiğneme için büyük fırsattır yeter ki doğru teknik ve sıra ile verilsin gelişim basamakları eksik ve yanlış ilerlemiş bundan sonra doktora uyun

Bence aşırı korumacı tavır, asosyal hayat buna neden olmuş. Pandemi dönemi çocuklarında bu tarz sorunlar çok sık. Benim de sizinle aynı yaşta oğlum var, konuşması gecikmişti, bilmediği ortamlarda çok sessizdi, 3 yaşta kreşe başlattım, hatta kreş öğretmeni dedi yaşıtlarından çok geride henüz erken önce oyun terapileri alsın sonra başlasın. Benim de evde1 yaş bebeğim daha vardı ve ikisine de yetemiyordum. Dedim bu çocuk başlayacak gerekirse 2 yaş grubuyla başlasın, kreşe başladı ama alışma süreci zorlu oldu, her gün saati artıra artıra tam güne geçtik, 4-5 ay sonra kendi yaş grubuna geçti. Çocuk doktoru 4 yaşı bekleyin sonra dil terapisi dedi şimdi terapi de alıyor. Çok açıldı konuşması, aynı zamanda tiroid bozukluğu da varmış endokrin uzmanı ilaç başladı, büyüme gelişme konuşma geriliği o da yapıyormuş. Bence sizin çocuk da hayatı deneyimleyemediği için geri kalmış, hızlıca çocuğu sosyal hayatın içine dahil edin, tv vs kesin. Bir doktordan daha görüş alın ona göre ilacını da kullanın. Kısa zamanda akranlarına yetişecektir.

Bence aşırı korumacı tavır, asosyal hayat buna neden olmuş. Pandemi dönemi çocuklarında bu tarz sorunlar çok sık. Benim de sizinle aynı yaşta oğlum var, konuşması gecikmişti, bilmediği ortamlarda çok sessizdi, 3 yaşta kreşe başlattım, hatta kreş öğretmeni dedi yaşıtlarından çok geride henüz erken önce oyun terapileri alsın sonra başlasın. Benim de evde1 yaş bebeğim daha vardı ve ikisine de yetemiyordum. Dedim bu çocuk başlayacak gerekirse 2 yaş grubuyla başlasın, kreşe başladı ama alışma süreci zorlu oldu, her gün saati artıra artıra tam güne geçtik, 4-5 ay sonra kendi yaş grubuna geçti. Çocuk doktoru 4 yaşı bekleyin sonra dil terapisi dedi şimdi terapi de alıyor. Çok açıldı konuşması, aynı zamanda tiroid bozukluğu da varmış endokrin uzmanı ilaç başladı, büyüme gelişme konuşma geriliği o da yapıyormuş. Bence sizin çocuk da hayatı deneyimleyemediği için geri kalmış, hızlıca çocuğu sosyal hayatın içine dahil edin, tv vs kesin. Bir doktordan daha görüş alın ona göre ilacını da kullanın. Kısa zamanda akranlarına yetişecektir.
Aslında bir anne olarak otizim den çok sosyal hayattan uzak bir çocuk ve dil geriliği var benim gördüğüm kalabalık toplum ne bilmiyor çok çocuk görmedi yalnız kaldı çocuklu ortama girince akranları gibi olur diye düşünüyorum karakteristikte olabilir insanlara ısındıktsn sonra yanaşıyor nasıl her birimiz aynı karakterde değilse çocuklarda öyle biri daha sakin biri daha sessiz biri daha cana yakın biri daha soğuk eşimde çocukken çok geç konuşmuş misal oda herkesle uzun süre göz teması kurmaz ama yapısı bu şekilde ve aşırı zeki dir oğlum da çok zeki ama zekasını yanlış kullanıyor bir de biz hiç ayrı kalmadık yani doğdu günden beri hiç anneanne babaanne falan bırakıp ayrı bir yere gitmedim bu yüzden bana çok bağlı ve bu yüzden beni bırakıp başka ortama girmek istemiyor anaokulundada öğretmenle sınıfa çıkmadı benimde gelmemi istiyordu aslında beni görebileceği bir ortamda başka çocuklarla gayet güzel iletişim kurabilir neden bilmşyorum ama sadece bizle konuşur dışarda asla konuşmaz çocuk bu sorun çözülse belkide düzelecek ama işte insan üzülüyor

9 aylıkken bir boğulma yaşadı çocuk o günden sonra korktuğum için ilk çocuk be tecrübesizlikten dolayı püre şeklinde verdik aynı şeyi yasamamak için oda katı şeyleri reddetdi ama suan bir sorun yok düzeldi kendiliğinden
3 yasina kadar bir kez siz korktunuz diye cocuk pure yemis 😳.
Tv tablet vb ile ne zaman tanisti ?

3 yasina kadar bir kez siz korktunuz diye cocuk pure yemis 😳.
Tv tablet vb ile ne zaman tanisti ?
1 yaşında fakat öyle başında oturup saatlerce izleyen bir çocuk değil max bir iki saat oda o kadar saat başında oturmaz canı isterse bakar bazen açken o bisiklet falan sürer evde pek bakmaz yani

1 yaşında fakat öyle başında oturup saatlerce izleyen bir çocuk değil max bir iki saat oda o kadar saat başında oturmaz canı isterse bakar bazen açken o bisiklet falan sürer evde pek bakmaz yani
Tabikii artik gecmis ama konuyu okuyanlar icin bu mesaji yazmak istiyorum. Konu sahibi Sizi uzmek istemiyorum.
Hep ayni bahane kimde duysam cocugu bakmazdi ilgilenmezdi oyle bir dunya yok cocuklara o ses o goruntu 5 dakika bile yeterli. Nasil zarar verdigini genelde bu tarz tanilara sebebiyet verdigini konusma geriligi vs bir cok seyin sebebi oldugunu butun uzmanlar bilimsel veriler anlatiyor. Hele ki 1-2 aaat diyorsunuz 😳 ben bile 1-2 saat gun icinde izleyince beynim ugulduyor. Doktorumuz 3 yasina kadar sifir ekran sonrasinda yasi *5 dakika baslayabilirsiniz yani 3 yasinda en fazla 15 dakika vereceksiniz dedi.

Zaten doktorunuz uyarida bulunmus ekrani tamamen sifirlamanizi tavsiye ediyorum

X