Otizm olabilir mi ?

ikimavisannesi

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2023
65
2
42
Merhaba Arkadaslar
Oğlum 14 aylik ve hala içime sinmeyen bir çok şeyi var kuruntu mu yapıyorum diyorum ama 2.cocugum ve bazı seyler bana normal gitmiyor gibi geliyor :KK43: Aşağıda siraladim neler olduğu h sizce normal şeyler mi cevap verirseniz sevinirim.
1-Dizlerime oturtuyorum yüzü bana dönuk olacak şekilde fakat benimle hiç bir şekilde goz temasi kurmak istemiyor .(Uzaktan bakinca kuruyor )
2-Elektrik süpürgesini çalıştırdığım an o anda ne yaparsa yapsın koşarak süpürgenin yanına geliyor.
3-Baba nerde diyorum göstermiyor yada babasına bakmıyor sorduğumda
4-Herseyi agzina sokuyor.
5-Hayirdan anlamiyor
6- Arkamdan hiç ağlamıyor yabancıların kucağına gidiyor
7-Herseye " ıııı ıııı " yaparak istiyor.
8-Odada asla hiç yalnız kalmak istemiyor,ablasıyla oynasa ablası odadan çıktığı an oda arkasından cikiyor ,yada benim aynı şekilde
5- İsmine seslendigimde bazen hiç tepki vermiyor (ara sıra bakıyor )
6-Bay bay yapiyor aslında ama çok çok nadir yapar .
7-Taklit ediyor bazı şeyleri
8- Herkese herseye "Baba " diyor ,dediği şeyler baba ,aba,dede,mama başka kelimesi yok.
9-Oyuncakla çok kısa oynuyor.
10-Disariya çıkardığında bebek arabasında donuklasiyor.

O kadar güzel yazmışsınız ki kendimi bi cocuk ergen psikoloğunun yazısını okur gibi hissettim tanımadan bu kadar güzel yorumlar ne kadar tecrübeli olduğunuzu gosteriyor ,gerçekten çok teşekkürler babası hep aynı saatlerde gelir işten ilgi gösterir sever oynar, ııii iiii yaparak isterken önceleri isaret parmagini kullanıyordu şimdi kullaniyor göstererek iiii iiii yapiyor, hayırdan anlamiyor ama elinde bisey varsa bana ver dediğimde veriyor, kulak muayenesi yaptirmistik bisey yok demişti doktor ama işitme testi yaptirmadik ama duyduğumdan eminim herseyk denver testi 6 aylıkken yaptirmistik.3 ay geriden geliyor demisti uzamis sarılık olmustu oglum benim 3 ay hep sariliktan uyumuştu söyledikleriniz ve tespitlerini ne kadar tecrübeli olduğunuzu gosteriyor çok teşekkür ederim.🌸🌸🌸

Estafurullah, telasinizi okudugum icin cevaplamak istedim sadece. Iclerinde dogru bilgiler oldugu kadar yanlislarda olabilir. En dogru bilgi isin uzmanlarinda en nihayetinde, ben sadece zamaninda benzer suphelere kapilip, kapi kapi care arayan, sonra farkli sorunlar oldugunu / olabilecegini gormus bir anneyim, hepsi bu.

Bence siz yine de icinizin de rahat olmasi acisindan ilk firsatta bi gelisimsel pediatri randevusu alip, uzmanlarla gorusun.

Bu arada isitme deyip gecmeyin, duyuyor olabilir ama duyduklarını isleyemiyor da olabilir, ya da ayirt edemiyor da olabilir. Duyma / isitme dedigimiz cok kapsamli bir surec, ornegin benim annemin kulaklari fiziksel olarak yuzde 100 sagliklidir ama kalabalik ortamlarda bulunurken odaklanamadigi icin sizi duymaz. Yani beyni dinlemek istedigi kisinin sesini diger seslerden izole edipte isleyemiyor, dolayisiyla duyma merkezi duzgun çalışmıyor.

Gecmis olsun, umarim hepsi sizin vesvesenizden ibarettir, sağlıkla buyutun 💕

Merhaba Arkadaslar
Oğlum 14 aylik ve hala içime sinmeyen bir çok şeyi var kuruntu mu yapıyorum diyorum ama 2.cocugum ve bazı seyler bana normal gitmiyor gibi geliyor :KK43: Aşağıda siraladim neler olduğu h sizce normal şeyler mi cevap verirseniz sevinirim.
1-Dizlerime oturtuyorum yüzü bana dönuk olacak şekilde fakat benimle hiç bir şekilde goz temasi kurmak istemiyor .(Uzaktan bakinca kuruyor )
2-Elektrik süpürgesini çalıştırdığım an o anda ne yaparsa yapsın koşarak süpürgenin yanına geliyor.
5-Hayirdan anlamiyor
8-Odada asla hiç yalnız kalmak istemiyor,ablasıyla oynasa ablası odadan çıktığı an oda arkasından cikiyor ,yada benim aynı şekilde
8- Herkese herseye "Baba " diyor ,dediği şeyler baba ,aba,dede,mama başka kelimesi yok.
Bence çok normal şeyler benim oğlum 2 buçuk yaşında asla tek kalmayı tek oynamayı sevmezdi bilmezdi, biz oynatirsak oyun oynardi oynatmazsak boş boş dolanirdi evde, son 2 aydır kendi oynamaya başladı, elektrik süpürge hala aynı mesela süpürge çalışınca ne iş yapiyorsa bırakır gelir başına 1 yaşına kadar herkese atılırdı yoldan geçen yabancı alda götürse aglamazdi bizim peşimizden şimdi kimseye gitmez , kimsede durmaz, kendini opturmez sevdirmez.

Bence çok normal şeyler benim oğlum 2 buçuk yaşında asla tek kalmayı tek oynamayı sevmezdi bilmezdi, biz oynatirsak oyun oynardi oynatmazsak boş boş dolanirdi evde, son 2 aydır kendi oynamaya başladı, elektrik süpürge hala aynı mesela süpürge çalışınca ne iş yapiyorsa bırakır gelir başına 1 yaşına kadar herkese atılırdı yoldan geçen yabancı alda götürse aglamazdi bizim peşimizden şimdi kimseye gitmez , kimsede durmaz, kendini opturmez sevdirmez.
Ayyy insallah öyle olur benim oğlumda beni şaşırtır inşallah 😥

Merhaba Arkadaslar
5-Hayirdan anlamiyor
Benim oğlumda 11 aylık bye bye yapmıyor alkış yapmıyor ama göz teması kuruyor ismine bakıyor çok hareketli bir bebek

X