Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
ay tek tek geliyor aklıma birde otizmle ilgili çok şey anlatmış eşime eşimde diyor ne kadar çok şey biliyor çünkü orada bizim çocuklarımıza ayrı eğitmenler geliyor dedim izlemeye gidelim dedide benimki hayatta izlemez direkt suya girmek ister :84:kıyamet kopar öğretmenimizi aradım bugün anlattım oda çok sevindi onayladı kendisi gitmiş zaten oraya aynı bizim dersler gibi 45 dk lık seanslarmış bakalım fiyet ne olacak çünkü sitesine baktım yunuslarla yüzmek fiyat olarak 100 tl yazıyordu bize 10 seans ortalama yazıyor yukarıda duruma göre daha az veya daha fazla olabilirmiş bi gidelim yarın bakalım ne diyecekler belki bu paket program gibi oluyorsa daha düşük olur diye düşünüyorum

yunuslarla yüzmek cok güzel bişey olsa gerek canım inş. oglusuna cok cok faydalı olur

inş. canım bakalım yarın bi görüşelimde suyu sevdiği için avantaj bu yani yazıyı okudunmu bilmiyorum ama baya faydalı geldi bana çıkardıkları sesler ayak altlarına yaptıkları refleksiyoloji gibi oluyormuş

çok sevindim canım yunus terapisini haberlerde izlemiştim otizimde dahil alternatif tedavi olarak birçok rahatsızlıkta uygulanıyormuş benim oğlumda bayılır eminim bir gidin bakalım haber verirsin bizede

çok sevindim canım yunus terapisini haberlerde izlemiştim otizimde dahil alternatif tedavi olarak birçok rahatsızlıkta uygulanıyormuş benim oğlumda bayılır eminim bir gidin bakalım haber verirsin bizede

kesinlikle ilk aklıma gelen sen oldun zaten eve gelince hemen haber veririm yazarım

kızlar biz gittik bugün görüşmeye fiyatlar bi hayli uçuk ama faydaları yanında hiç diycem artık sıkı durun 10 günlük seans toplam 3.500 tl 500 kayıtta veriliyor geriside hemen 5gün sonra veriliyor biz ön kayıt yaptırdık mayıs 29 da başlayacak 2haftaya bölünüyor seanslar beş gün bi hafta beş gün öbür hafta kadın çok bilgiliydi ayrıca bizim çocuklar için özel eğitimli kişiler birde bir annenin çocuüu için buraya gelmeden önce ve sonra neler başarabildiği hakkında yazdığı bir günlük tutmuş 10 günlük isterseniz okuyun dedi zaten kadının odası özel eğitim odası bizim dersliklerimizde ne varsa aynısı bana çok soru sordu hamilelik nasıl geçtiden başladı hepsini not aldı geçirdiği hastalık varmı hepsini sordu aklıma geldikçe yazareım bide şimdi acelem var aklıma gelmiyor gece yazarım dışarı çıkıcam görüşmek üzere

hayırlı olsun canım otizim hastalı zengin hastalığı diye okmuştum biryerde gerçekten yüksekmiş ama olsun umarım değer peki 10 günlük seanstan sonra neler değişecekmiş bilgi verdilermi yoksa devamlı mı gidecek

hayırlı olsun canım otizim hastalı zengin hastalığı diye okmuştum biryerde gerçekten yüksekmiş ama olsun umarım değer peki 10 günlük seanstan sonra neler değişecekmiş bilgi verdilermi yoksa devamlı mı gidecek
çocuktan çocuğa değişirmiş ama ben fazla okumadım bayanın yazdıklarını çocuğu hakkında değişimleri gün gün yazmış 2sayfaydı eşim okudu hayret etti gerçekten böleyse denemeye değer dedi hem zaten bizi dışardan gören anlamıyorki iki ufaklığıda götürdük içeri girince bayan sordu hangisi için geldiniz diye biz çoğu zaman sesleniriz beyfendi dönüp bakmaz bayan seslendi hiç ikiletmedi bile sırıta sırıta baktı ona hemen ama oda iyi gördü 10seans yeter sanırım dedi şimdi çok soğuk ve deniz suyu olduğu için yunuslarda ısıtılmış suda duramayacakları için mayıs iyi olur dedi 29mayısa tamam dedik bakalım kısmet birde devamlı soru sordu bana not aldı kardeşiyle beraber halini beğendi ilgili dedi büyüklerle nasıl dedi yabancılamaz herkeze gider mıncıklanmayı sever güleryüzlüdür ne gerekiyorsa anlattım işte rus bayan zaten onlar heryerde olduğu gibi otizm konusundada bizden ilerdeler aldığım bi duyuma göre aslında ilaç geliştirmişler denek olarak gönüllü bir aile çok ağır durumdaki çocuklarını bir umut diyerek vermişler çocuk düzelmiş hemde tamamen ama üzerinde hala çalışma yapıyorlarmış diye duymuştum en azından uğraşıyorlar bizde ne yapıyorlar

anlattıkların çok güzel umarım faydalı olur zaten şu anda çok büyük bir probleminiz yok algılaması iyi komut alan bir çocuk anlattıkların doğrultusunda yazıyorum canım ben en son doktora gitmiştim ya o zaman sordum doktora otizimde en belirgin özellik nedir yani ilk öncelik nedir bir çocuğa otizim denilmesi için.. ismine tepki vermemesi ,göz teması kurmaması,yanında kimse yokmuş gibi davranması tekrarlayıcı davranışlar bunlar en yoğun özellikler dedi takıntılarda oluyor hiperaktivede oluyor ama bunlar zamanla aşılıyor ve çocuğun kendine has davranışı oluyor dedi senin oğlununda öyle büyük problemleri yok bana göre bunu aşacağınıza eminim ben...bizim ülkemizde otizim için hiçbirşey yapılmıyor doğru devletin verdiği 8 ders 45 dk oda şansına iyi biryer düşerse yoksa vay haline bu yunus terapisi madem iyi geliyor bu çocuklara tayip bey neden bunu ücretsiz yapmıyor ücretsizi de var ama bekleki sıran gelsin ve heryerde yok herkes faydalanamıyor yurt dışında tam gün otizim okulları varmış bizde 8 saat bireysel ken onlarda 12 bireyselmiş ama burası türkiye işte zaten ilk burada kaybediyoruz

anlattıkların çok güzel umarım faydalı olur zaten şu anda çok büyük bir probleminiz yok algılaması iyi komut alan bir çocuk anlattıkların doğrultusunda yazıyorum canım ben en son doktora gitmiştim ya o zaman sordum doktora otizimde en belirgin özellik nedir yani ilk öncelik nedir bir çocuğa otizim denilmesi için.. ismine tepki vermemesi ,göz teması kurmaması,yanında kimse yokmuş gibi davranması tekrarlayıcı davranışlar bunlar en yoğun özellikler dedi takıntılarda oluyor hiperaktivede oluyor ama bunlar zamanla aşılıyor ve çocuğun kendine has davranışı oluyor dedi senin oğlununda öyle büyük problemleri yok bana göre bunu aşacağınıza eminim ben...bizim ülkemizde otizim için hiçbirşey yapılmıyor doğru devletin verdiği 8 ders 45 dk oda şansına iyi biryer düşerse yoksa vay haline bu yunus terapisi madem iyi geliyor bu çocuklara tayip bey neden bunu ücretsiz yapmıyor ücretsizi de var ama bekleki sıran gelsin ve heryerde yok herkes faydalanamıyor yurt dışında tam gün otizim okulları varmış bizde 8 saat bireysel ken onlarda 12 bireyselmiş ama burası türkiye işte zaten ilk burada kaybediyoruz

kadında öle dedi işte 3 yaş çok idealimiz bizim dedi büyük problemimiz yok bi kendini ne itediğini konuşarak halledebilse ifade edebilse hiç problemimiz kalmıycak öğretmenin hazırladığı raporuda söledim birer kopyasınıda istedi renkleri sayıları bildiğini söledim çok iyi dedi biraz bıdır bıdır konuşmaya çalıştı kelime üretmeyede başlamış buda iyi dedi 10ar 10ar elliye kadar sayıyor dedim meşur pepemizden bahsettim tüm şarkılarını ezberledi dedim hangi kelimeleri kullandığını sordu en çok baba, hadi ,anne,giy gibi aklıma gelenleri hemen söledim senin dediğin konuyuda okadar çok konuştukki aklıma sonradan geliyor eşim sordu bu devletin verdiği rapordan burda faydalanamıyormuyuz dedi hayır dedi belediye çok az bi yardımda bulunuyor bize dedi ya canım temelli ücretsizinide bırak madem ortalama 10seans iyi geliyorsa hiç olmazsa yarı ifiyatına çekilse dur bakalım büyükşehir belediye başkanımızın kardeşi dedi eşim yanılmıyorsam önümüzdeki hafta belediyeye bi sorduracak gerçekten neden bu kadar pahalı ve neden belediye yardım etmiyor hiç olmazsa yarı fiyat bile indirseler hiç yoktan iyidir öğrenelimde ben sana haber kesinlikle vericem senin oğlanda maşallah iyi ama daha iyi olsunlar keşke bütün çocuklar yararlanabilse bugün aklımdan bi sürü şey geçti paran yokda yaşamaya hakkımız bile yok maalesef at terapisinide sordu tamam o ücretsiz var ama taaaa riva daymış nasıl gidecek durumu olmayan insanlar riva ya facede imza toplanıyordu tayyip beye yollanmak için ayda sekiz değil günde sekiz saat eğitim hakkımızı istiyoruz diye ama sonuç ne oldu bilmiyorum

selam kızlar masumcum ben azcık sallamışım hehe büyükşehir belediye başkanı değil eşimin dükkanının bulunduğu yerin bir önceki dönem belediye başkanının kardeşi orada muhtarmış belediye başkanıda şuan milletvekiliymiş bizim öğrenmek istediğimiz oranın belediyeye ait olup olmadığı veya belediye ordan kiramı alıyor yada beli bi yardımda bulunuyormu eşim görüşmüş haber bekliyoruz birde indirim konusunda tabiki yokda çokta ilgimizi çekmiyor kim nereye ne veriyor yada vermiyor bi dahaya daha üsturuplu sallarım :KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:

selam kızlar masumcum ben azcık sallamışım hehe büyükşehir belediye başkanı değil eşimin dükkanının bulunduğu yerin bir önceki dönem belediye başkanının kardeşi orada muhtarmış belediye başkanıda şuan milletvekiliymiş bizim öğrenmek istediğimiz oranın belediyeye ait olup olmadığı veya belediye ordan kiramı alıyor yada beli bi yardımda bulunuyormu eşim görüşmüş haber bekliyoruz birde indirim konusunda tabiki yokda çokta ilgimizi çekmiyor kim nereye ne veriyor yada vermiyor bi dahaya daha üsturuplu sallarım :KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:

salla be canım ne olacakki böyle şeyler için sallamak bişey değil millet nelere sallıyo :KK52::KK52:biraz karışık oldu neyse eyüp belediyesi başkanı varmı yoksa eyüp gaziosmanpaşayamı bağlıydı acaba..belediye ordan mutlaka kira alıyordur be canım hiç bırakırmı

salla be canım ne olacakki böyle şeyler için sallamak bişey değil millet nelere sallıyo :KK52::KK52:biraz karışık oldu neyse eyüp belediyesi başkanı varmı yoksa eyüp gaziosmanpaşayamı bağlıydı acaba..belediye ordan mutlaka kira alıyordur be canım hiç bırakırmı

evet iyice karıştı :KK1:aman neyse ne işimi görsünlerde canım otizm zengin hastalığı yazmıştın birde tohumu biliyorsun zengin çocukları gidiyormuş genelde bursluda alıyolarmış ben ismini yazdırmıştım oğlumun ama bi haber çıkmadı geçen sene sayı dolmuş bu sene için yazmışlardı ama hava aldık hem zaten orada bulunan bikaç öğretmende eşime pekte iyi değil demiş işte isim yapmış o yani demiş bizlerde zengin insanlar değiliz kendi yağımızda az çok geçinip gidiyoruz artık indirim de yapmazlarsa bi şekilde vericez eşim güne katılmıştı dolar günü sıra gelmiş 2bin öle gelecek üstünüde tamamlarız diye düşünmüş oda oğlana yaradı napalım iyi olsunda elimizden geldiğince artık

tohumla bende görüşmüştüm raporunu aldığı gibi ayda milyarlar istemişlerdi hadi birkere iki kere verdin ama sonra 2 yıldır özel eğitime gidiyoruz ben karşılayamazdım zenginlerin çocukları gidiyor oaraya doğru burs alabilenlerde şanslı alıyorlar işte bizim okuldan bir öğretmen çalışmış tohumda bizim öğretmen demişti kadın istifa etmiş çalışma tohumun eğitim anlayışı onalara uymamış söyleyemiycem dedi ama ben anladım çocuklara katı davranıyorlarmış sanırım zorakilik yaptırıyorlarmış..oğlunun şansı gelicek parası allahım şifa versin yarrabbim emeklerinizi boşa çıkarmasın inşallah

tohumla bende görüşmüştüm raporunu aldığı gibi ayda milyarlar istemişlerdi hadi birkere iki kere verdin ama sonra 2 yıldır özel eğitime gidiyoruz ben karşılayamazdım zenginlerin çocukları gidiyor oaraya doğru burs alabilenlerde şanslı alıyorlar işte bizim okuldan bir öğretmen çalışmış tohumda bizim öğretmen demişti kadın istifa etmiş çalışma tohumun eğitim anlayışı onalara uymamış söyleyemiycem dedi ama ben anladım çocuklara katı davranıyorlarmış sanırım zorakilik yaptırıyorlarmış..oğlunun şansı gelicek parası allahım şifa versin yarrabbim emeklerinizi boşa çıkarmasın inşallah

işte bizde iyi şeyler duymadık neyse valla adamcağız 2senedir kulağını ameliyat ettiremedi dur onuda yapıyım dur bunuda yapıyım şimdide yunuslar için fedakarlık yaptı elimizden geldiğince ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz bugün ram randevumuz vardı ama benim oğlanın tam uyku saatiydi yine her zamanki gibi güleryüzlü sokulgandı mıncıklamayan kalmadı ama gelgelelim kadının yap dediklerinide yapmadı biraz ben zorladım ilk bi beş dk kalemlerle karalama yaptı renkleri eşleştirmesini söledi ama benim akıllı yapmadı bana sordu biliyor dedim mesela 3parmak seti aldım şekilleri renkleri eşliyor biliyor artık bişey yapmak istemeyince bana sordu hep haftaya en geç salı arayın hazır olur dedi birde şu rapordaki yüzde meselesini sordum hastanede mesela bizim raporda %80 yazıyor sizin verdiğinizde ne yazacak bunu neye göre değerlendiriyorsunuz dedim biz değerlendirme yapmıyoruz hastaneninkiyle aynı yazmak zorunda biz onu değiştiremeyiz bizim görevimiz sadece çocuğun eğitim kısmıyla eğitime ihtiyacı varmı yada ne gibi eğitime ihtiyacı var biz bunla mesulüz sadece dedi yani demekki hastaneden aldığımız raporda %80yazıyor ramınkindede öle yazacak birde dedim rapor alabilmemiz için %80şart koşulmuş devlet tarafından eğitim için orda bikaç raporada baktı yok öle bişey dedi mesela önünde bir rapor vardı otizm raporu %76 yazıyordu benim anlamadığım o zaman benim oğlanın ağır otizmli olması gerekmiyormu ama değil kafam iyice karıştı valla ordanda merkeze gittik eşimle baya bi konuştuk bırakmak istemiyolar tabi eşimde dedi sırf öğretmenimiz i,çin yoksa merkezmi yok onunla bağları çok iyi ve çok ilerledi yoksa bi hata daha istemiyorum anında ilişiğimizi bitiricem bu sefer dedi şimdilik kaldık bakalım kreş arıyorduk defalarcada sölemiştim ama iş ciddiye binince hemen bi kerş nosu verdiler bizden 2öğrenci, daha gidiyormuş birazdan bakıcam onada bakalım nasıl biyermiş birde ramdaki öğretmen bakayım eğitim için okul çıkıyormu dedi birazda büyük gösteriyorya minişim büyük sandı anaokulu için dedim seneye baktı oda aynen yaş küçük işte böle allah hakkımızda hayırlısını versin

işte bizde iyi şeyler duymadık neyse valla adamcağız 2senedir kulağını ameliyat ettiremedi dur onuda yapıyım dur bunuda yapıyım şimdide yunuslar için fedakarlık yaptı elimizden geldiğince ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz bugün ram randevumuz vardı ama benim oğlanın tam uyku saatiydi yine her zamanki gibi güleryüzlü sokulgandı mıncıklamayan kalmadı ama gelgelelim kadının yap dediklerinide yapmadı biraz ben zorladım ilk bi beş dk kalemlerle karalama yaptı renkleri eşleştirmesini söledi ama benim akıllı yapmadı bana sordu biliyor dedim mesela 3parmak seti aldım şekilleri renkleri eşliyor biliyor artık bişey yapmak istemeyince bana sordu hep haftaya en geç salı arayın hazır olur dedi birde şu rapordaki yüzde meselesini sordum hastanede mesela bizim raporda %80 yazıyor sizin verdiğinizde ne yazacak bunu neye göre değerlendiriyorsunuz dedim biz değerlendirme yapmıyoruz hastaneninkiyle aynı yazmak zorunda biz onu değiştiremeyiz bizim görevimiz sadece çocuğun eğitim kısmıyla eğitime ihtiyacı varmı yada ne gibi eğitime ihtiyacı var biz bunla mesulüz sadece dedi yani demekki hastaneden aldığımız raporda %80yazıyor ramınkindede öle yazacak birde dedim rapor alabilmemiz için %80şart koşulmuş devlet tarafından eğitim için orda bikaç raporada baktı yok öle bişey dedi mesela önünde bir rapor vardı otizm raporu %76 yazıyordu benim anlamadığım o zaman benim oğlanın ağır otizmli olması gerekmiyormu ama değil kafam iyice karıştı valla ordanda merkeze gittik eşimle baya bi konuştuk bırakmak istemiyolar tabi eşimde dedi sırf öğretmenimiz i,çin yoksa merkezmi yok onunla bağları çok iyi ve çok ilerledi yoksa bi hata daha istemiyorum anında ilişiğimizi bitiricem bu sefer dedi şimdilik kaldık bakalım kreş arıyorduk defalarcada sölemiştim ama iş ciddiye binince hemen bi kerş nosu verdiler bizden 2öğrenci, daha gidiyormuş birazdan bakıcam onada bakalım nasıl biyermiş birde ramdaki öğretmen bakayım eğitim için okul çıkıyormu dedi birazda büyük gösteriyorya minişim büyük sandı anaokulu için dedim seneye baktı oda aynen yaş küçük işte böle allah hakkımızda hayırlısını versin

ben kimden duyduysam herşeyi yapan çocuk oraya gidince yapmıyormuş kendilerini baskı altında hissediyor olabilirler ama sen bilgi vermişssin onları dikkate almışlardır bakalım benimkisi ne yapacak...bu rapor oranı benide şaşırttı bak şimdi bayramdan önce doktora gittiğimizde ben raporumuz %70 demiştim oranı düşermi diye doktor dedi bu ram şaşırmış kendini nasıl %70 neye göre vermişler dedi ben 2 sene önce aldığımdada ramdan sormuştum çok yüksek demiştim %70 ramdaki görevli siz oraya bakmayın oran çok önemli değil dedi oran ağırlı hafifliği göstermiyor yada bunlar kafasına göremi yazıyorlar merak ettim benim oğlumdan çok ağar çocuklar gördüm rapor oranları daha az..kreşe mutlaka ver canım oğlunu okadar çok faydası oluyorki sende görüceksin 1 ayda nasıl değişicek tabi iyi öğretmenlerin eline düşerse...bizim özel eğitimde 2 öğretmen var söyledimya sanada ikiside çok iyiler allah razı olsun ama biri bugünlerde oğlumla bi intalaşma içine girdiki sorma çocuk onu görünce arkasını dönüyo artık ki kucağandan inmezdi geçen hafta derse bende girmiştim çocukla bir inatlaşma bir çatışma neden soruma cevap vermedin şimdi ben seni istediğin oyuncakla oynatmıycam neden yerinden kalktın o zaman ver elindekini bununla oynamıycaksın gibi hareketler yaptı dün diğer öğretmenle ders vardı çok mutluydu dersten çıkınca inatlaşan öğrtemnei gördü hiç bakmadı bile suratına oda aldı onu gıdıkladı sen niye bakmıyosun bakıyım bana şöyle böyle tabi oğlumun gönlünü aldı yine sarıldılar öpüştüler

bilmiyorum valla canım çok sıkılıyor dokunsalar ağlıycam o derece yani sinirlerim bozuk hiç iyi hissetmiyorum kendimi :KK58:

bilmiyorum valla canım çok sıkılıyor dokunsalar ağlıycam o derece yani sinirlerim bozuk hiç iyi hissetmiyorum kendimi :KK58:

oğlun ramda bildiklerini yapmadı diye sıkmıyosundur inşallah canını değilmi canım bu günlerde geçicek inşallah sonra niye bu kadar üzülmüşüm diye kendine kızacaksın

oğlun ramda bildiklerini yapmadı diye sıkmıyosundur inşallah canını değilmi canım bu günlerde geçicek inşallah sonra niye bu kadar üzülmüşüm diye kendine kızacaksın

yoo onun için değil bunu zaten normalde her çocuk yapar yap denileni yapmazlar bu normal çok yoruldum etrafa sahte gülüş atmaktan yoruldum büyük okulu temelli bıraktı kafası çalışmasa hiç umursamıycam ama arkadaş kurbanı oldu ortanca bildiğiniz gibi bikaç haftadır hastane ram yok yunus merkezi eğitim merkezi bide yetmez gibi evi kaldırdım verilecekleri ayırdım atılacakları attım dün bide çamaşır makinasının hortumu boşa sallan bi güzel holdeki halılar suda yüzdü yıkamacıya verdim nerde kurutayım bide hiç yoktan bahçe kazılacak kanalizasyon çökmüş iskiyi çağardım heryerim ağrıyor artık beynim yorgun bedenim bitti

yoo onun için değil bunu zaten normalde her çocuk yapar yap denileni yapmazlar bu normal çok yoruldum etrafa sahte gülüş atmaktan yoruldum büyük okulu temelli bıraktı kafası çalışmasa hiç umursamıycam ama arkadaş kurbanı oldu ortanca bildiğiniz gibi bikaç haftadır hastane ram yok yunus merkezi eğitim merkezi bide yetmez gibi evi kaldırdım verilecekleri ayırdım atılacakları attım dün bide çamaşır makinasının hortumu boşa sallan bi güzel holdeki halılar suda yüzdü yıkamacıya verdim nerde kurutayım bide hiç yoktan bahçe kazılacak kanalizasyon çökmüş iskiyi çağardım heryerim ağrıyor artık beynim yorgun bedenim bitti

geçmişler olsun diyeyim canım büyük oğlanın bu yılı bitti anlaşılan seneye gitmezmi acaba belki aklı başına gelir ah bu arkadaşlar zaten nerde bir saf temiz akıllı çocuk bulurlarsa yapışırlar..benim çamaşır makinesininde hortumu birkere çıkmıştı o gün öyle moralim bozuktuki salondan bir çıktım benim makinem holde dolabın içinde bütün hol halılar su içinde yüzüyo oturup ağlamıştım yıkamacılarda 2 gün sonra geldiler küvete atıp bekletmiştim öyle çok sinir bozucu gerçekten herşeyin üst üste gelmesi allah başka büyük dert vermesin arkadaşım sabır çek

X