Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Pamukçuk mantarı (candica albicans)

Normalde pamukçuk mantarı (candica albicans) ağızdan makat deliğine kadar bütün sindirim borusu ve vajinanın mukozasında (sümüksel zar) küçük koloniler halinde bulunur. İnsanın bağışıklık sistemi ve adı geçen boşluklardaki faydalı mikroplar pamukçuk mantarının aşırı üremesini engellerler. Bu engellemede en önemli görev probiyotiklerdir. Probiyotikler – onlarla rekabet ederek- mantarların aşırı üremesini engellerler.

Tıp dünyasında ağız kandidiyazisi (pamukçuk) ve vajinal kandidiyazis iyi bilinen hastalık durumlarıdır. Vajinal yolla doğan yenidoğan bebeklerin ağzında pamukçuk olması nadir bir durum değildir ve bu durum doğum kanalından geçerken anneden alınır.

Son yıllarda kandida enfeksiyonunun sadece vajinit ve pamukçuğa neden olmadığı, bu mantardan çıkan zehirli maddelerin bağışıklık sistemini bozarak beyinde ve diğer organlarda hasara yol açtığı anlaşılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda kandidaların otizmin temel nedenlerinden biri olduğu da ortaya konmuştur. Kandida enfeksiyonlarının kontrol altına alınması ile otistik çocukların belirtilerinde belirgin düzelmeler sağlanabilmektedir.

Mantarlar bağırsak büklümlerine gizlenerek antimantar ilaçların etkisinden korunabilirler. Bağırsak duvarına yapışan mantarlar çıkardıkları enzimler ile bağırsak duvarının geçirgenliğini artırırlar.Mantarlar bizatihi kendileri otizme neden olabilirler, ama daha çok görülen otistik tablonun mantarlar ile daha da ağırlaşmasıdır.

benim oğlumda dışkısında bu çıkmıştı bağarsaklar için ilaç kullanıyoruz bu ay son 2ay sonra kontrole gidicez

merhaba kızlar nasılsınız nöbetteyım pek onlıne olamıyorum nazdemcım doktor bana ınce motor gerılıg dıyo ama benım oglan bul tak yapıyo nebılım kıtap cevırır karalama yapar küçük seylerı ısaret ve bas parmagıyla alır ne bılım yanı bunlarda ınce motor ama bıza hıc bunlardan sormadılar sastım kaldım ıyıce ama özel egıtım alacagı ıcın sevınıyorum sadece aman ne bılım ya cok anlayamıyorum ben bu doktorlar bende ogluma balık yagı alıcam zekayı gelıstırır ınsallah Masaallah canım senıkı yasıtlarına yetişmiş mutfakta cekmecedekı kasıgı getır deyınce yapıyormu benım suyu getır deyınce bıle getırmıyo

merhaba kızlar nasılsınız nöbetteyım pek onlıne olamıyorum nazdemcım doktor bana ınce motor gerılıg dıyo ama benım oglan bul tak yapıyo nebılım kıtap cevırır karalama yapar küçük seylerı ısaret ve bas parmagıyla alır ne bılım yanı bunlarda ınce motor ama bıza hıc bunlardan sormadılar sastım kaldım ıyıce ama özel egıtım alacagı ıcın sevınıyorum sadece aman ne bılım ya cok anlayamıyorum ben bu doktorlar bende ogluma balık yagı alıcam zekayı gelıstırır ınsallah Masaallah canım senıkı yasıtlarına yetişmiş mutfakta cekmecedekı kasıgı getır deyınce yapıyormu benım suyu getır deyınce bıle getırmıyo

yok canım yaa hatta anladığınıda sanmıyorum bişey getirdiği yok bende buna sinir oluyorum bişey getir deyince getirmiyor ama mesela seslendiğimde bakmazsa bana bende al ekliyorum isminin yanına ozaman bişey vericem sanıp bakıyor kalın motor ince motor bunları yazdım yukarıda neye göre karar veriyolar bende bişey anlamış değilim şu metal testlerini dışkı testlerini filanda bi yaptır istersen benimkide susayınca şişeyi getiriyo açayım diye ama aç demiyor yada damacanaya basmaya çalışıyor bu aralar biraz huysuz bazen şarkı sölüyoruz beraber bazende ben söleyince ağzımı kapatıyor kızıyor bağarıyor öğretmen diyor yaşıtlarının yapabildiklerini yapabiliyor eee bana görede tamam çoğu şeyi yapıyor ama beni anladığını sanmıyorum yani bişey getir deyince getirmiyor ver deyince vermiyor karmakarışığım bazen çok bunalıyorum çok yoruldum artık ne yapacağımı bilemez duruma geliyorum bazen benim oğlandan bikaç ay küçük kuzeni var mesela benle telefonda bile konuşuyor napıyosun diyor ben sorunca oturuyorum diye cvp veriyor

canım benım bılıyorum kolay degil yiğit kucuk cocuk var o mesela ıstıklal marsını okuyo ama ben artık onlara takılmıyorum canım temeldekı ınce motor hareketlerı geliştiyse gerısıde gelecek ınsaallah doktor bana dedı ne olursa olsun 1 yıl gec yazdır normal okula bende öyle yapıcam heralde canım senın işin daha zor canım ben biriyle zor basedıyorum ınsaallah Allahım bu gunlerıde gecırecek benım subatta eskısehır fakultede randevu var cnm ozama ndicem dışkı tahlılını hayırlısı bakalım

selam arkadaslar,oglumdan süpheleniyorum.kendisi 2 yas 7 aylik,henuz duzgun akici bi sekilde konusamiyor tek tuk kelime söyluyor onuda genellikle yutuyorbir kac ikili cumleler kuruyor anne yok baba yok yada mama bitti mama yok hayir su yerine us ucak dicene cak bay bay felan yapiyor komutlari anliyor arabani getir mendil getir yada bunu cöpe at yada yasdik getir masaj yap felan bunun gibi basit komutlarida yerine getiriyor cocuklari seviyor ama paylamak isdemiyor oyuncaklarini cocuklar parkda oturup kumla oynarken bizimki pek orali olmuyor ya gidip kayar yada kosar yada tirmanir.cok hassas biraz kizinca yada 9 aylik kardesi var,onu sevince felan kuserek kacar yanimizdan coook hareketli mama sandelyesine tirmanarak kendi cikar yada iner yataginada ayni sekil hic durmazbirde oyuncak arabasini ters cevirip tekerlegiyle direksiyo gibi yani araba surer gibi cevirir birde utangacligi da oluyor arada.intden arasdirip bakiyorum oizim hakkinda o kadar cok sey yaiyor ki belirtilerin bazilari var oglumda, almanyada yasiyorum pek tanidigimiz felan olmadigi icin oglum topluma felan girmedi hep evde.parka felan bi arada göturuyorum ufak bebekde var cok fazla ilgilenemiyorum acaba diyorum ilk cocuk ve hep evde oldugundanmiki konusamiyor diyorum seneye yazin ana okuluna basliyor burda 3 yasinda baslanabiliyor en azindan sosyallesir ve konusmasin acisindanda faydali olacagini dusunuyorum

bu arada evde iki dil konusuluyor baba cerkezce ben turkce birde disarda almanca yoksa cok dil oldugundanmi konusmada gecikme olur diyorum gerci iki evde konusulan iki dilinde komutlarini yerine getiriyor

pepe nin carrefourda zıtlıkları bulma kitabı sayıları sayma resimli kitabı ve alıştırma kitabı boyama kitabı var almak istersen fiyat idare eder 11 tl dergiler 3tl bide bebekleri çıksa bu ay toys larda olacak yazıyordu dergisinde ama daha bakamadım oğluma pepe kendimede bebe alıcam :KK1::KK1::KK1:

canım benım bılıyorum kolay degil yiğit kucuk cocuk var o mesela ıstıklal marsını okuyo ama ben artık onlara takılmıyorum canım temeldekı ınce motor hareketlerı geliştiyse gerısıde gelecek ınsaallah doktor bana dedı ne olursa olsun 1 yıl gec yazdır normal okula bende öyle yapıcam heralde canım senın işin daha zor canım ben biriyle zor basedıyorum ınsaallah Allahım bu gunlerıde gecırecek benım subatta eskısehır fakultede randevu var cnm ozama ndicem dışkı tahlılını hayırlısı bakalım

bizede ilk 1 yıl geç başlasın ın demiştiler hem doktor hem öğretmenlerimiz ama artık zamanında gidebilir diyorlar çok değişiyorlar zaman herşeyin ilacı inanki ben sizden biraz daha tecrübeliyim bu konuda uykusuz geçirdiğim geceler sabahlara kadar uyumaz ağlardım oğlum okula gidemiycekmi oğlum konuşmuycakmı diye allah büyüktür arkadaşlar ben ne söylesem de şimdi inanmazsınız belki oğlum bana bir kumandayı versin diye kaç gün uğraşmısımdır bilmiyorum oğlumda hiç zeka yok diye düşünüyordum ben ama bu getir götürleri yapmamaları zeka ile ilgili değil hiç değil hemde o geçici bir dönem bazen uzun sürebilir siz yılmadan komut verin getirmezse tut elinden git mutfağa onun elini kullanarak çekmeceden kaşığı alın içeri gidin babasına verin böyle değişik değişik nesnelerle alkış yapın aferin deyin nasıl hoşuna gidicek sonra den demeden o gidip sana bişeyler getirir :))

pepe nin carrefourda zıtlıkları bulma kitabı sayıları sayma resimli kitabı ve alıştırma kitabı boyama kitabı var almak istersen fiyat idare eder 11 tl dergiler 3tl bide bebekleri çıksa bu ay toys larda olacak yazıyordu dergisinde ama daha bakamadım oğluma pepe kendimede bebe alıcam :KK1::KK1::KK1:

ayy bende alırım bebe kitaplar iyiymiş dergisi çok var ama bebekleri alırız

merhaba çocuğunuz bana gayet normal geldi daha ne yapmasını bekliyorsunuzki yaşına göre gatey iyi bence

ama okuduguma göre sizlerin cocuklarinizda massallah bir cok seyi yapabiliyor.insallah dahada iyi olurlar.ama yinede otizim teshisi konulmus.dun zamanim olmadigi icin otizme benzer davranislarini yazamadim oglum,arada parmak ucunda yuruyordu 5.6 ay öncesine kadar simdilerde yurumuyor pek,yine aynen 5,6 ay önce basini hizli bi sekilde iki yana sdöndurerek salliyordu,birde kendi kendine bagiriyordu basini sinirden bir yerlere vuruyordu birde sosyal bi cocuk deil pek oyunlara katilmaz bir cocuk geldiginde basda oyuncaklarini paylasmak isdemedigi icin kavga eder cok ileriye gittiginde ya issirir yada vurmaya baslar.birde arabasini ters cevirp tekerligini cevirir direksiyon gibi isde buna benzer davranislar insallah yokdur ama her anne gibi endiseleniyorum termin alip göturecegim ilk olraka nereye göturmeliyim yoksa doktorunami danismaliyim doktormu yönlendiri hic bir bilgim yok.

ama okuduguma göre sizlerin cocuklarinizda massallah bir cok seyi yapabiliyor.insallah dahada iyi olurlar.ama yinede otizim teshisi konulmus.dun zamanim olmadigi icin otizme benzer davranislarini yazamadim oglum,arada parmak ucunda yuruyordu 5.6 ay öncesine kadar simdilerde yurumuyor pek,yine aynen 5,6 ay önce basini hizli bi sekilde iki yana sdöndurerek salliyordu,birde kendi kendine bagiriyordu basini sinirden bir yerlere vuruyordu birde sosyal bi cocuk deil pek oyunlara katilmaz bir cocuk geldiginde basda oyuncaklarini paylasmak isdemedigi icin kavga eder cok ileriye gittiginde ya issirir yada vurmaya baslar.birde arabasini ters cevirp tekerligini cevirir direksiyon gibi isde buna benzer davranislar insallah yokdur ama her anne gibi endiseleniyorum termin alip göturecegim ilk olraka nereye göturmeliyim yoksa doktorunami danismaliyim doktormu yönlendiri hic bir bilgim yok.

evet canım bizim çocuklarımız eğitim alarak bu duruma geldiler yinede içini rahatlatmak yada bir sorun varsa ki inş.yoktur bi göster istersen ben çocuk doktorumuza söledim ismine seslenince bakmıyor diye oda otizm olabilir dedi bi çocuk psikoloğuna gidin dedi biz önce çocuk nöroloğuna gittik oda psikoloğa yolladı oda otizm dedi 22aylıktı benim oğlum teşhis konulduğunda başını sallardı tekerlek çevirirdi kollarını çırpardı parmak ucu yürürdü ama şimdi çoğu belirti kayboldu eğer şüpeleniyorsanız bi götürün fazla geç kalmayın derim çünkü erken eğitim çok önemli ve başarılı oluyor

selam kızlar bugün ram dan aradılar raporumuz çıkmış şükürler olsun bugün dersimiz vardı öğretmeni başka renklere geçti şimdide beyaz ve kahverengi (kahve)diyorlarmış benimki takmış siyaha ikisinede siyah diyormuş bunları çalışın dedi evdede birde uzun cümle kurmayın su vereyimmi değil suyu göstererek su deyin dedi eee bende öle yapıyorum zaten birde daha küçük boncuklar alın onları ipe dizdirin dedi ince motor için canım oğlum yaa bazen öle farklı oluyorki dün abisinin yatağına uzandım battaniyede yanımda ama örtmedim yanıma geldi üstüme battaniyeyi örtmeye çalışıyor bi ısırdım sormayın mıncık mıncık mahvettim gülüyor

evet canım bizim çocuklarımız eğitim alarak bu duruma geldiler yinede içini rahatlatmak yada bir sorun varsa ki inş.yoktur bi göster istersen ben çocuk doktorumuza söledim ismine seslenince bakmıyor diye oda otizm olabilir dedi bi çocuk psikoloğuna gidin dedi biz önce çocuk nöroloğuna gittik oda psikoloğa yolladı oda otizm dedi 22aylıktı benim oğlum teşhis konulduğunda başını sallardı tekerlek çevirirdi kollarını çırpardı parmak ucu yürürdü ama şimdi çoğu belirti kayboldu eğer şüpeleniyorsanız bi götürün fazla geç kalmayın derim çünkü erken eğitim çok önemli ve başarılı oluyor

cevap icin tessekkur ederim,sizin oglunuz kac yasinda?seslenince bakiyor yada göz temasida var ama anlattiklarimdan suphelendim,gerci kafa vurma bas sallama parmak ucu yurume gibi davranislari yapmiyor kalan tek tekerlek yada yuvarlak nesneleri araba surer gibi cevirmesi gerci cevirirken hinnn hinn diye araba sesiyle beraber yapiyor :) konusabiliyormu?birde bir yerde okudum otizimli cocuklar bazilari puzzle oldukca iyi oldugu yaziyor okumayida kendileri erken yasda ögrenebiliyormus,oglum puzzle 2 yasina girmeden 3 yas puzzlari cok cabuk ve ilk görusde yapabiliyordu bunlara takildim otizimlerde görulen davranis sekilleri uyuyor yani endiseliyim.

cevap icin tessekkur ederim,sizin oglunuz kac yasinda?seslenince bakiyor yada göz temasida var ama anlattiklarimdan suphelendim,gerci kafa vurma bas sallama parmak ucu yurume gibi davranislari yapmiyor kalan tek tekerlek yada yuvarlak nesneleri araba surer gibi cevirmesi gerci cevirirken hinnn hinn diye araba sesiyle beraber yapiyor :) konusabiliyormu?birde bir yerde okudum otizimli cocuklar bazilari puzzle oldukca iyi oldugu yaziyor okumayida kendileri erken yasda ögrenebiliyormus,oglum puzzle 2 yasina girmeden 3 yas puzzlari cok cabuk ve ilk görusde yapabiliyordu bunlara takildim otizimlerde görulen davranis sekilleri uyuyor yani endiseliyim.

götürün o zaman içiniz rahat etsin bana normal geldi davranışları benim oğlum 22 aylıkken kondu teşhis şimdi şuan 39 aylık 3ü bikaç ay geçti işte rica ederim

selam kızlar bugün duş aldım eşofmanımın altını giymedim benim oğluş getirdi yatağın üzerindeydi giy dedi bana bende hayır dedim attım yine giy dedi masuz ayağımı soktum bir paçasına yukarı çekmeye çalışıyor çektim bu sefer öbür ayağımı sokmaya çalışıyor ay nasıl hoşuma gitti anlatamam ağlamak istiyorum :KK43::KK43::KK43:hee birde ben demeden baktım oyuncaklarını topluyor oyuncak kutusuna dolduruyor :KK43::KK43::KK43:ufaklıkta bugün anne demeye başladı hep baba diyordu

selam kızlar bugün duş aldım eşofmanımın altını giymedim benim oğluş getirdi yatağın üzerindeydi giy dedi bana bende hayır dedim attım yine giy dedi masuz ayağımı soktum bir paçasına yukarı çekmeye çalışıyor çektim bu sefer öbür ayağımı sokmaya çalışıyor ay nasıl hoşuma gitti anlatamam ağlamak istiyorum :KK43::KK43::KK43:hee birde ben demeden baktım oyuncaklarını topluyor oyuncak kutusuna dolduruyor :KK43::KK43::KK43:ufaklıkta bugün anne demeye başladı hep baba diyordu

uyyy yerim ben o uşakları ne kadar güze.l biliyomusun aynı benim oğlumun gibi senin oğlanın gelişmesi benim oğlumda oyuncaklarını toplar yerine koyardı özel eğitimde yaptırıyorlarya öğreniyorlar ufaklığada maşallah:nazar:

diğer topiğe diyetle ilgili yazmışsın cevapladım canım

uyyy yerim ben o uşakları ne kadar güze.l biliyomusun aynı benim oğlumun gibi senin oğlanın gelişmesi benim oğlumda oyuncaklarını toplar yerine koyardı özel eğitimde yaptırıyorlarya öğreniyorlar ufaklığada maşallah:nazar:

diğer topiğe diyetle ilgili yazmışsın cevapladım canım

hmm evet okudum canım demek sen bizi başka topiklerle aldatıyorsun hee :KK1:bende baktım kimsecikler yok biraz bakınayım başka neler var derken seni gördüm

Son düzenleme:
arkadaşlar iygeceler arara topiğinize urarım hatırlarsanız egerr nasılsınızz oaltın küpü çoçuklarnızda iylermii rabim hepinize yardım etsin inş...fedakar hemde çok fedakar sınız....

X