Panik Atak sorunu olanlar....

yaa canm aslında cogu zaman basa cıkıyorum ama artık kendımı sosyallıkten cektım rahat rahat kapalı ortamlara gıtmk ıstıyorum arabalara bınıp saatlerce gezmek ıstıyorum eskıden oldugu gıbı. . bende 4-5 yıldır bu hastalıkla ugrasyorum. ınanır mısın esım askerden gelıyo stresten heycandan sevıncten 3-4 gun salak gıbı oluyorum hıc bsey yıyemıyorum evden cıkamıyorum halıyle delı gıbı bekledııgım gunler rezıl oluyo we ben kendımı kahredyorum artık kurtulmak ıstyorum of walla kımse de anlamıyor halden herkese saka gelıyor eger pa mıdeme vurmasa yemn ederım eyw dıycem ama mıdem bulanıyo basıma fılan vursa nerdeeee kızlar Allah yardımcımız olsun hepımz en kısa zamanda ıyıleselım ınsallah askım gelene kadar ıylesıyım lutfen dua edın

kızlar ilaç kullanmaya basladım yarım saat fılan oldu fecı sekılde mıdm bulanıyorr zaten mıde bulantısını unutmak ıcın ıstedım doktordan uykumda geldı off Allahm yardım et yaa.s

Son düzenleyen: Moderatör:
yaa canm aslında cogu zaman basa cıkıyorum ama artık kendımı sosyallıkten cektım rahat rahat kapalı ortamlara gıtmk ıstıyorum arabalara bınıp saatlerce gezmek ıstıyorum eskıden oldugu gıbı. . bende 4-5 yıldır bu hastalıkla ugrasyorum. ınanır mısın esım askerden gelıyo stresten heycandan sevıncten 3-4 gun salak gıbı oluyorum hıc bsey yıyemıyorum evden cıkamıyorum halıyle delı gıbı bekledııgım gunler rezıl oluyo we ben kendımı kahredyorum artık kurtulmak ıstyorum of walla kımse de anlamıyor halden herkese saka gelıyor eger pa mıdeme vurmasa yemn ederım eyw dıycem ama mıdem bulanıyo basıma fılan vursa nerdeeee kızlar Allah yardımcımız olsun hepımz en kısa zamanda ıyıleselım ınsallah askım gelene kadar ıylesıyım lutfen dua edın

canım mdeme vurmasın demıssın ama ınan ınsanın neresıne vurursa vursun cok kotu oluyor ,benım de basıma vurmustu gecen yıl 3 hafta ıse gıdemedım sureklı basım dondu yurumeye korkar oldum o da cok kotu ,mide bulantısını kesen hafıf ılaclar var onlardan kullandan dr una sorupta.

slm arkadaşlar yaklaşık iki ay önce hiçbişeyim yokken bir gece yarısı mide bulantısı kalp çarpıntısı vücutta uyuşma ve korkuyla uyandım ne olduğumu şaşırdım ailemde öle gitmediğim doktor yaptırmadığım tahlil kalmadı delirmiş gibiydim ne uyku ne yemek nede başka bişe 2 yıl çok sıkıntılar geçirdim son olarakta babanemi kaybettik ama bu kadar kendiğimi üzdüğümü sanmıodum en son psikiyatr ye gittim ilaç verdi ama yan etkileri çok ağır geldi çünkü bağılıklık sistemim çökmüş drumda şimdi psikologla tedavi oluyorum ilaç kullanmıyorum ama ara ara ataklarım oluyo nişanlıyım evllilik arefsindeyim inan mutlu olamıyorum nişanlıma hastayım demekten bıktım düğün heycanını yaşayamıyorum halbuki 7 yıl ben bu anı bekledim kurslara yazıldım arkdaşlar buldum kendimi telkin etmeye çalışıyorum ama en mutlu anımı bile zehir etmeye yetio birden gelio Allah hepimizin yardımcısı olsun

canım mdeme vurmasın demıssın ama ınan ınsanın neresıne vurursa vursun cok kotu oluyor ,benım de basıma vurmustu gecen yıl 3 hafta ıse gıdemedım sureklı basım dondu yurumeye korkar oldum o da cok kotu ,mide bulantısını kesen hafıf ılaclar var onlardan kullandan dr una sorupta.

yaa evet o ılaclar var ama psıkolojık oldugu ıcın ne kadar etkı edebılır kı . gercı bır ara kullanmıstım ama neyse bı yere gıdecegım zaman yıne kullanırım hem artık ılac kullanmktan bıktım ben . . aslında mıde hapı da etkı edyo ama o da psıkolojk ben kendm basa cıkıyorum ama kendımı sıkmaktan zorlamaktan ınan cok yoruldum bıktım.. eskısı gıbı olmak ıstyorumm. neyse buna da sukurr.. bu arada ınternette okumusutum Allah sevdgıı kullarına panık atak hastalıgını verrlermıs yanı bu durumda sınavdan gecıyorz sukur etmemız gerek ısyan etmememız gerek ama bazen olmuyo ıste .. Neyse Rabbım yınede sana bınlerce sukur olsunn

bu arada kızlar ilacımı içiyorum düzenli olarak. Doktor 1 hafta boyunca yarım iç dedi.Yarından itibaren tam içmeye başlıcam.Ama bu ilaç içtiğim andan itibaren beni mahfediyor midem çok kötü oluyor.Tanıdığımız eczacı ilk haftada böyle olacağını sikayetlerimin daha çok öne çıkacağını ama daha sonra düzeleceğini söyledi.İnsallah benim için hayırlısı olur.İyi bayramlar herkese .. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeşil soğan beni çok rahatlatıyor,bende 5 senedir bu hastalığın pençesindeyim size tavsiyem haftada en az üç gün yeşil soğan yeyin,iyi gelirse burdan paylaşın bence çok merak ediyorum doğrusu herkese iyi gelecekmi diye

benimde eşim panikatak hastası. Bunun tek çözümü psikiyatri olduğunu söylüyorlar. birsürü ilaç verid doktor ama ilaçlar başka yönden kötü yapıyor. ama bi radyo programında duydum bir tane bitki varmış onu kullanan panik atak hastalığından kesin kurtuluyormuş ismini öğrencem inş. doğrudur..

Panik atak bitkilerle vs. geçecek bir şey değildir. İlaçlar da uzun süreli tedavi amaçlıdır, sizi kötü düşüncelerden arındırmaya, mutluluk vermeye çalışırlar. Ancak herşey yine de kafanızda bitiyor. Stresten uzak durmaya çalışın.

bayan doktor ofelya cabral tek seansta panik atak a yüzde 95 basari garantisi veriyor. ücreti 990 tl ankarada klinigi galiba hipnoz tedavisi yapiyor

benimde panik atak sorunum var ve bi türlü geçmiyor geçmesi için önereceğiniz birşey varmı?

bayan doktor ofelya cabral tek seansta panik atak a yüzde 95 basari garantisi veriyor. ücreti 990 tl ankarada klinigi galiba hipnoz tedavisi yapiyor

ben hipnoza gttim kesınlıkle tavsıye etmıyorum ve hiçbir psıkıyatr pa için hipnozu önermıyor,,sadece gecıcı bır mutluku duygusu sağlıyor hıpnoz sonrasında yıne eskı halınıze dönuyorsunuz

ben hipnoza gttim kesınlıkle tavsıye etmıyorum ve hiçbir psıkıyatr pa için hipnozu önermıyor,,sadece gecıcı bır mutluku duygusu sağlıyor hıpnoz sonrasında yıne eskı halınıze dönuyorsunuz

bende panik atak hastasıyım bir ara bende düşünmüştüm hipnoz ama ücretler malum sadece psikoterapi gördüm çok sık ataklarım olmuyo ama korku ve heycan oluyo çarpıntım başlıo bundan nefret ediyorum

13.013.3705.009201t4.jpg

İÇE DÖNEREK ENERJİ BEDENİ AKTİVE ETMEK

NEFESLE İÇE DÖNME ÇALIŞMASININ AMACI,ENERJİYİ KENDİNİZE NASIL ÇEKECEĞİNİZİ,KENDİNİZİ ENERJİ İLE

NASIL DOLDURACAĞINIZI VE ENERJİYİ NASIL OLUŞTURACAĞINIZI ÖĞRENMEKTİR.

İÇE DÖNME ÇALIŞMASINA BAŞLAMADAN ÖNCE BİR SÜRE GEVŞEMEK VE DÜŞÜNCELERİNİZE İZİN VERMEK İÇİN

BURUNDAN NEFES ALIN VE YAVAŞÇA AĞIZDAN VERMEYE BAŞLAYIN.ŞİMDİ DERİN BİR NEFES ÇEKİP TUTTUKTAN SONRA

NİYET EDİN VE BÜTÜNLE BİR OLMA HALİNİZE (BÜTÜNÜ HİSSETMEK EN AZINDAN BÜTÜNÜN NE OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEK)

GEÇİN.NEFESİNİZİ VERİN.YENİ BİR DERİN NEFES ALIP TUTTUKTAN SONRA ŞİMDİ ENERJİYİ ÇAĞIRMANIZ VE

KENDİNİZİ ONUNLA DOLDURMANIZ İÇİN OLABİLDİĞİNCE GENİŞLEDİĞİNİZİ VE YAYILDIĞINIZI İMGELEYİN.

ENERJİ TOPLARKEN SİZİ DAHA RAHAT ETTİRECEK,DAHA DERİN ALABİLMENİZE VE ENERJİNİN OMURGANIZ BOYUNCA

AKIŞINA OLANAK VERECEK HERHANGİ BİR DURUŞ DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLİRSİNİZ.

DERİN BİR NEFES ALIN VE ENERJİYİ DAVET EDİN.ENERJİ SİZİN ÇAĞRINIZA DERHAL YANIT VERECEK BİR BİLİNÇTEDİR.

ŞİMDİ BAŞINIZIN ÜSTÜNDEN NEFES ALIP AYAK TABANLARINIZDAN VERMEYİ İMAJİNE EDİN.OMURGANIZI BAŞINIZIN

YUKARISINDAN BAŞLAYAN VE AYAKLARINIZDAN AŞAĞI KADAR UZANAN BİR ANA ELEKTRİK KABLOSU OLUŞSUN.

BAŞINIZIN ÜSTÜNDEN HER NEFES ALDIĞINIZDA OMURGA ÜZERİNDE YOĞUN ENERJİ OLUŞUMUNU HİSSEDİN.

HER NEFES VERİŞTE OLUŞAN ENERJİYİ OMURGANIZDAN DIŞARIYA,BEDENİNİZE DOĞRU ANA KABLODAN DİĞER KABLOLARA

ELEKTRİK YAYIN.FİZİKSEL DÜZEYDE DAHA ÇOK ELEKTRİK TUTABİLMENİZ İÇİN BEDENİNİZİN HER YERİNDE KABLOLAR

İMGELEYİN. ELEKTRİĞİ KABLOLARDAN HÜCRELERİNİZE,DNA'NIZA VE SONRA BEDENİNİZDEKİ TÜM ATOMLARA YOLLAYIN.

TÜM BEDENİNİZİ ELEKTRİKLE DOLDURUN.

Bilgelik Yolunda NEFES FARKINDALIĞI - Duygu ve Düşünceyi Özgürleştirme Sanatı
MUSTAFA KARTAL - SAYFA 211-212 Sistem Yaynclk - .-.-.

bende panik atak hastasıyım bir ara bende düşünmüştüm hipnoz ama ücretler malum sadece psikoterapi gördüm çok sık ataklarım olmuyo ama korku ve heycan oluyo çarpıntım başlıo bundan nefret ediyorum

off her beli,rtisi çok kötu bende de bazen dısarı cıkma korkusu oluyor yolda yürürken ya düşersem dıyorum:)
sıkıntı zaten sürekli var herseyı zorla yapıyorum
Allahım kımseye vermesın bize de şifa versın cok zor

burun-nefesi.jpg

Yoga nefesi, Nadı Sodhana Nefesi, Nadı sodhana Duruşu, Nadı sodhana Pozu, ölüm, burun, daima, denge, egzersiz, Gözler, göğüs, gerginlik, hafif, hafifçe, hamilelik, huzur, Nadi, nefes, normal, pozisyon, Septum, Sol, UHT, yaşam, Yoga hakkındaki bilgiler.

Burun deliklerinizden biri diğerine göre daima daha baskındır. Baskın olan delikten hava akışı çok daha serbestçe sağlanır. Bu normal bir durumdur. Sağlıklı bir insanın baskın olan burun deliği ortalama iki sa...atte bir değişir.

Ellerinizi serbest bir şekilde kucağınıza koyarak, ra...hat bir pozisyonda oturun (1). Sağ elinizle septumun ucunu (burnunuzun yumuşak olan bölümünü) hisse...din. Kapatacağınız yer burası olacak.

İşaret parmağınızı ve orta parmağınızı avucunuza doğru katlayın (2). Sağ başparmağınızı burnunuzun sağ tarafından hafifçe septuma doğru bastırarak sağ burun deliğini gunceliz.net

kapatın (3) ve sol burun deliğinizden nefes alın. Sonra sağ elinizin yüzük parmağıyla sol burun deliğinizi kapatın, başparmağınızı kaldırın ve sağ burun deliğinizden nefes verin (4). Burnun üze...rine büyük bir baskı uygulamanız gerekmez. Hafif bir dokunuş yeterli olacaktır.

Sol burun deliğini kapalı tutarak sağ burun deli...ğinden nefes alın. Başparmağınızla sağ burun deliği...ni kapatın ve sol burun deliğinden nefes verin. Bu egzersize her zaman sol burun deliğinden nefes ala...rak ve vererek başlayın ve aynı şekilde bitirin. Ritmi...niz daima sol, sağ, sağ, sol olmalıdır. Böylelikle İMadi Sodhana’nın bir turunu tamamlamış olursunuz. Eg...zersiz boyunca sağ dirseğinizi göğüs kafesinizden uzak duracak şekilde kaldırın. Omuzlarınızın rahat ol...masına ve gerginlik hissi oluşmamasına dikkat edin.

Burun deliklerinden dönüşümlü olarak nefes aldı...ğınız bu egzersizi 12 turu tamamlayana kadar yapın. Daha sonra bedeninizin normal nefes ritmine dön...mesine izin vermek üzere gözlerinizi kapatarak bir süreliğine dinlenin. Nadi Sodhana, büyük olasılıkla yoga nefes egzersizlerinin arasında en huzur verici ve sakinleştirici olanıdır. Beynin sağ ve sol yarımküreleri arasında dengenin sağlanmasını sağlayarak muhte...şem bir sükûnet hissi yaşamanıza neden olur.

Nadi Sodhana genellikle nefes tutularak yapılan bîr egzersizdir ama hamilelik sırasında nefesinizi tutma...nız önerilmediği için egzersiz boyunca nefes alışverişlerinize devam edin.

burun_tikanikligi_ve_tedavisi.jpg

BURUN TIKANIKLIĞI

Burun, insan sağlığı için çok önemli bir organdır.Sağlıklı bir solunum fonksiyonu ve sağlıklı bir vücut için burundan soluk alıp vermek esastır. Burun sadece havanın girip çıktığı bir organ değildir.Burun nefes alıp verme sırasında havayı nemlendirir, ısıtır, sesimizin bize özgü olmasını sağlar, kulağımızı havalandırır, koku almamızı sağlar.

Özellikle ülkemiz insanının burun yapısının kemikli olması ve insanların bir çoğunda allerjik hastalıkların sık olması nedeniyle burun tıkanıklığı şikayeti en sık rastladığımız şikayetlerden birisidir.Uzun süren burun tıkanıklığı hastalarında bu problem çözülmediği taktirde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

SAGLIKLI BİR NEFESİN İLK ŞARTI SAĞLIKLI BİR BURUNDUR

Kısaca burun tıkanıklığı hastanın hayat kalitesini ciddi şekilde bozar ve zamanında müdahale edilmediği taktirde ileri sağlık problemlerine sebebiyet verebilir.

Bu yazı ile burun tıkanıklığı nedenleri , hastada ne gibi şikayetlere sebep olduğu ve tedavi seçeneklerini kısaca anlatmaya çalıştım.

Burun tıkanıklığı sebepleri:

*Burun kemiğinde kayma (Deviasyon) olması
*Alt burun etlerinin (konka) büyümesi
*Burun çatısında daralma(valv daralması)
*Geniz eti büyümesi
*Yaygın burun içi polipleri

Bu sebepler tek tek veya birliktelik göstererek burun tıkanıklığına sebep olur.

Burun tıkanıklığı olan hasta:

*Devamlı ağız solunumu yapmak zorunda kalır ; Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları olur ve müzminleşmiş farenjit gelişir.
*Horlama ve uyku bozuklukları gelişir.
*Akciğer ve Kalp problemlerini ağırlaştırır.
*Sabahları ağız kuruluğu gelişir.
*Cinsel fonksiyon bozuklukları olur.
*Psikolojik sorunlar gelişmesine yatkınlık olur.Bu hastalar özellikle sinirli olduklarından yakınırlar.
*Ses kalitesi bozulur ve burundan konuşma gelişir
*Çocuklarda geceleri altını ıslatma problemleri olabilir.

Görüldüğü gibi burun tıkanıklıkları insanın hayat kalitesini ciddi oranda bozmaktadır.

Burun tıkanıklıklarında yapılan ameliyatlar:

*Burun kemiği düzeltilmesi(deviasyon ameliyatı)
*Alt burun etlerinin kısmi olarak alınması(veya radyofrekans uygulaması)
*Burun çatısının açılması (valv cerrahisi)
*Estetik burun cerrahisi (Bazı burun tıkanıklıklarının tedavisi burnun dışının da değiştirilmesi ile mümkün olur)
*Geniz eti alınması (genellikle çocuklarda)
*Burun içi poliplerinin medikal ve cerrahi tedavisi

Burun tıkanıklığı olan hastalara ilaç tedavileri ile bir yarar sağlanamadığı taktirde ameliyat gerekir.
Burun tıkanıklığı ciddi bir sağlık problemidir.Mutlaka tedavi edilmelidir.

BURUN KEMİĞİNDE KAYMA VEYA EĞRİLME (DEVİASYON) ve TEDAVİSİ

Sıklıkla karşılaşılan burun tıkanıklığı nedenlerinden biri de burun içi kemiğinde kayma veya eğrilme olmasın sonucunda nefes yolunun tıkamasıdır. Burun direği olarak da adlandırılan ve tıp dilinde septum adı verilen bu yapının düzgün olması sağlıklı nefes almanın ilk şartıdır.
Burun kemiği kayması veya eğrilme olmasının tıptaki adı Septum Deviasyonudur.
Septum deviasyonunun tedavisi ameliyattır. Septoplasti denilen ameliyatla septumun eğri kısımları çıkarılır , düzeltilir, ve septum orat hatta getirilerek her iki burun pasajının açık olması sağlanır.
Ameliyat genel ve lokal anestezi ile yapılabilir,bu hastanın ve doktorun seçimine bağlıdır.Ameliyat ortalama 30dk-45dk arası sürer .Ameliyatta hastanın burun içine yeni geliştirilmiş sünger yada silikon tamponlar koyulur. Yeni geliştirilen bu tamponlar sayesinde hastaları en çekindikleri tamponun çekilmesi ağrısız ve oldukça kolay olmaktadır.
Ameliyattan iki gün sonra hastanın burunundan tamponlar alınır. Ve hasta günlük aktivitelerine devam edebilir.Ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken durumları lütfen doktorunuza danışınız.

BURUN ETİ (KONKA) BÜYÜMESİ VE TEDAVİSİ

Burun eti büyümesi burun tıkanıklıklarının çok önemli ve sık karşılaşılan bir sebebidir.Burun içinde alt orta ve üst burun etleri olmak üzere üç adettir.Alt burun etlerinin büyümesinde burun tıkanıklığı gelişirken orta burun etlerinin büyümesinde sık tekrarlayan sinüzit atakları ve kronik sinüzite yatkınlık gelişir.Bu nedenle burun eti büyümelerinde gerekli ilaç tedavilerine rağmen iyileşme sağlanamadığında cerrahi tedaviye başvurulmalıdır.

Burun eti büyümesinin nedenleri:

*Alerjik burun eti büyümesi
*Burun kemiğindeki kaymaya bağlı burun eti büyümesi
*Burun etlerindeki yapısal bozukluklar

Burun etlerine uygulanması gereken cerrahi; tahrip edici , ve burun etinin tamamına yönelik değil koruyucu (burun etini saran mukoza adı verilen kılıfı koruyarak) ve kısmi olmalıdır.Bunun nedeni burun eti ve burun etini saran kılıfın burun işlevinde önemli yeri olmasıdır.

Uygulanan ilaç tedavilerine rağmen iyileşme olmadığı durumlarla cerrahi müdahale gereklidir.Ameliyatlar tam teşekküllü hastanelerde endoskopik yöntemle en son teknikler kullanılarak uygulanmaktadır.Burun eti ameliyatı diğer burun ameliyatları ile birlikte de uygulanabilmektedir.Ayrıca merkezimizde son teknoloji ürünü olan radyofrekansla burun eti küçültülmesi uygulanmaktadır.Bu yöntemle muayenehane şartlarında veya diğer bir burun ameliyatıyla(özellikle estetik burun cerrahisiyle birlikte) aynı anda burun etleri küçültülebilmektedir.Bu uygulama sonrasında hastalarda ciddi derecede ağrı tespit edilmemiş olup ağrı kesiciler yeterli olmaktadır.

BURUN YAN DUVARI ZAYIFLIĞI (NAZAL VALV DARLIĞI) VE TEDAVİSİ:

Burnun yan duvarlarında yeterli destek olmaması durumunda hasta nefes alma sırasında burun kanatlarının içeriye çökmesi nedeniyle burundan nefes alamaz.Bu durum doğuştan ve gelişimsel olabileceği gibi geçirilmiş bir ameliyat sonrası da ortaya çıkabilmektedir.Bu hastalar tipik olarak her iki işaret parmağı burun ile yanağın birleştiği yerlere konularak kulaklara doğru hafif açma hareketi yapıldığında çok rahat nefes almaya başlarlar.Buna Cottle manevrası diyoruz ve valv darlıklarının tanısında kullanıyoruz. Nazal valv darlığının tedavisi de ameliyatla olmakta ve burun yan duvarlarının yine burun içinden alınan kıkırdakların uygun yerlere uygun açılar ile yerleştirilmesi ile yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Bu ameliyat septum deviasyonu, burun eti küçültülmesi ve estetik burun cerrahisi ile birlikte aynı anada uygulanabilmektedir.Tek başına yapıldıgında burun üstüne 3-5 gün boyunca bant takılmakta . Burun içinde ise duruma göre değişmekle birlikte 1-2 gün küçük tamponlar konmaktadır.

GENİZ ETİ BÜYÜMESİ VE TEDAVİSİ:

Geniz eti büyümesi burnun arkasında bulunan ve vücudun savunma hücrelerini üreterek enfeksyonları önleyen adenoid denilen dokuların büyümesi ve burun arkasını tıkayarak burun tıkanıklığı yaratmasıdır.Bu durum sıklıkla çocuklarda görülmekle birlikte çocuklukta ihmal edilen ve zamanında ameliyat edilmemiş hastalarda erişkin yaşlarda da gözlenebilmektedir.Bu hastalarda horlama, burun tıkanıklığı, burundan konuşma ve sık tekrarlayan sinüzit görülür.Tedavisi genel anestezi altında bu dokunun bulunduğu yerden kazınarak alınmasıdır. Ameliyat yaklaşık 20-30 dk sürer,hasta ameliyattan 1 gün sonra günlük aktivitelerine dönebilir.

YAYGIN BURUN İÇİ POLİPLERİ VE TEDAVİSİ:

Bu hastalık genellikle allerji astım ve aspirin duyarlılığı ile birlikte gözlemnenen, burun içinde bilinmeyen bir nedenle üzüm taneciklerine benzeyen içi jel dolu etlerin oluşmasıdır. Bunlar burun tıkanıklığının yanında aynı zamanda sinüzite de neden olmaktadır.Bu durumun tedavisi çok büyük ve yaygın olgularda endoskopik olarak cerrahi uygulanması ve sonrasında sistemik(ağızdan) steroid ve topikal (spray)steroid tedavisidir. Çok yaygın olmayan vakalarda yanlızca spray tedavisi yeterli olabilmektedir. Ameliyat olan olgularda tekrarlayabileceği bilinmelidir.Ameliyat planlanan hastalara ameliyattan önce medikal tedavinin bir süre için uygulanmasının ameliyatın şansını arttırdığı söylenmektedir

Eğer burun tıkanıklığı probleminiz varsa mutlaka bir KBB uzmanına başvurunuz.

Nefesal.png

DİYAFRAM NEFESİ ( KARINDAN ALINAN NEFES ) ÇOK ÖNEMLİ ...
Bebeklerin nasıl nefes aldığını takip edin.
Arama motorlarına DİYAFRAM NEFESİ yazın.Görüntülü ve yazılı tarifler mevcut.
Allah cc Şifalar Versin ...
Saygılar...Sevgiler...Selamlar...

33490_108032905917292_100001317489263_63621_8094342_n.jpg

Günümüzde sağlığı yaratmada olumlu düşüncenin önemi üzerinde sıkça durulmaya başlanmıştır. Her geçen gün bu konuda ya yeni bir kitap yada makale yayınlanmaktadır. Düşünce dediğimiz bu güç nasıl oluyor da sağlığımızı bozuyor veya yaratıyor?

Yazdığı kitaplarla ve verdiği konferanslarla dünyada alternatif tıp alanında çığır açan Dr. Deepak Chopra, “Sağlığı Yaratma” adlı kitabında bu konuda şöyle diyor. “Araştırmalara göre mutlu insanlar daha sağlıklıdırlar. Öyle görünüyor ki, olumlu düşünceler taşımak demek olan mutluluk, beyinde biyokimyasal değişiklikler yapmakta ve bu değişiklikler de vücut fizyolojisi üzerinde son derece yararlı etkiler göstermektedir. Öte yandan, üzücü ya da bunaltıcı düşünceler de beyin kimyasında değişiklikler yapmakta ama bu değişikliklerin fizyoloji üzerinde zararlı etkileri olmaktadır.

Düşünceler, mesaj-göndericiler denilen beyin kimyasalları aracılığıyla çalışırlar. Beyin dokusunda bunların en azından otuz türü olduğu saptanmıştır. İnsanın içinde bulunduğu ruh durumuna göre bu mesaj-göndericilerin birbirlerine göre oranları değişir. Düşünceler bilincimizin denetimi altında olduğuna göre, istediğimiz düşünceyi bilinçli olarak seçebiliriz, düşüncelerimizi kontrol edebiliriz. Aynı zamanda düşünmek, beyin kimyasını çalıştırmak demektir. Kimya, beynin farklı yerlerindeki hormonların salgılanmasını etkiler. Örneğin, hipotalamus ve hipofiz. Sonra da bu hormonlar vücuttaki organlara mesaj taşırlar.

Daha belirgin birkaç örnek verelim. Önce olumsuz düşünceleri ele alalım. Kızgınlık, düşmanca düşünceler insanda hemen kalp atışlarını hızlandırır, kan basıncını arttırır ve yüzü kızartır. Kaygılı düşünceler de aynı şeyleri yapar ve bunların yanısıra el titremesi, soğuk ter ve mide düğümlenmeside görülür. Görülüyor ki, değişik düşünceler kendilerini fiziksel olarak ortaya koyabilmek için gerekli olan kimyasal değişiklikleri beyinde yaratırlar. Düşünce bozuklukları ve beyin kimyası bozuklukları arasında bir ilişki vardır.

Aynı şekilde, mutluluk, sevgi, barış, huzur, şefkat, dostluk, iyilik, cömertlik, yakınlık, içtenlik düşünceleri de merkezi sinir sisteminde mesaj taşıyıcılar ve hormonların akması yoluyla fizyolojide kendilerine karşılık olacak bir durum yaratırlar. Olumlu düşüncelerin fizyolojide yarattığı derin değişimler insanı sağlığa götürür, çünkü mesaj-taşıyıcıların aracılık ettiği bu düşüncelerin bedende uyarıcı bir etkisi vardır.

Kızgınlık, sevgisizlik, düşmanlık, gücenme, çelişki ve hüzün gibi duygular vücudun bağışıklık sistemini zayıf düşürür. Bunun tersi olan olumlu duygular ise vücudun direncini arttırır. Kısaca hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan yalnızca düşüncelerdir.”

Şimdi konuya bir başka açıdan yaklaşalım. Akupunktur, T’ai Chi, Chi Gong, Yoga gibi alternatif terapiler, insan bedenini tamamen çevreleyen bir elektromanyetik alandan bahsederler. Buna “Aura” veya “enerji beden” denir. Ayrıca bu enerji bedende “Chakra” adı verilen yedi adette enerji merkezi bulunur. Bütün bu terapiler temelde hastalığı şöyle tarif eder. Hastalık, herhangi bir düzeyde bloke edilmiş, akışı engellenmiş bir enerjinin yansımasıdır. Varlığımızdaki bir dengesizliğin dışa vurumudur. Aura ve Chakra’lardaki enerji akışında meydana gelen bu dengesizlikler, fizik bedende hastalıkların oluşmasına sebep olur. Bütün dengesizliklerin nedeni ise, insanın içinde bulunduğu ruhsal durum’dur.

Düşüncelerimiz, duygularımız, birer enerjidir. Olumlu düşünceler auramızı güçlendirir, enerjimizi arttırır ve sağlık içinde olmamızı sağlar. Olumsuz düşünce ve duygular ise, enerjimizi azaltır hastalığa davetiye çıkartır.

Eğer sağlıklı olmak istiyorsak, enerji tüketen duygu ve düşüncelerimizi, enerji üreten duygular haline çevirmeliyiz. Onun için “düşünce ve duygularımızı her zaman kontrol etmeyi” öğrenmeliyiz.

”Dr. Deepak Chopra

Son düzenleme:
X