Para konusu, eş ailesi

Sofiasofia

Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2023
803
925
30
Hanımlar merhaba, birilerine sormak istedim. Çünkü kendimde bi şey fark ettim. Şimdi eşimin ailesi anlayışlı kendi halinde insanlar, diğer insanlar gibi sorun yaşamıyorum. Ama maddi olarak aklıma takılanlar var. Mesela düğünümüzde bana bi altın bilezik takmadılar. Ki ben düğün istememiştim kendileri istediler. Beni başka bi şehire gelip istediler ve nikaha katıldılar. Orda biraz para harcadılar ama onlar yerine bilezikleri eşim aldı. Ev eşyalarını eşim aldı, düğün salonu fotoğrafçı vs hep eşimdeydi. Kendileri misafirleri karşıladılar ve onların giderleri onlarda oldu. O dönem takılmadım ellerinde yoktur dedim düşünmedim zaten kpss sürecindeydim halimde yoktu. Ama sonradan pekçok şey için (acil olmasa bile) kendileri için çeşit çeşit kredi çektiler.
Bize iyilikleri bizim için bi kredi çekmeleri oldu o sayede kendimize küçük bi araba alabildik ama o krediyi onlar sayesinde faizi az bi şekilde çektik ama krediyi zaten biz ödüyoruz hala. Ve o kredinin içinden kendilerine de çektiler ve onu bile pekçok sefer bize ödettiler, borç olarak sonra verdiler. Ben bunların hiçbirine takılmadım ama zamanla birikti. Diğer çocukları için planlarından bahsettiler yanımızda içimden hep madem bunları yapabilecek gücünüz vardı bizim için niye çabalamadınız dedim. Ha iyilikleri de oldu, işte çok güzel küçük ev eşyaları getirdiler özellikle kayınvalidem çok düşünceli ve iyi biri. Pekçok şey yaptı kadın kendince ona bi laf etmiyorum. Pekçok kere yanlarından dönünce yemeklik vs gıda çok koydular haklarını yiyemem. Ama evlenmeden önce eşim tonla şey yapmış onlar için. Evlendikten sonra da eskisi gibi şeyler talep etmiyorlar ama düzenli olarak küçük küçük borçlar alıp geç ödüyorlar. Eşimin ailesi diye bi şey demek istemiyorum. Aslında dürüst olayım kimseden bi beklentim de yok ama kimse de bizden artık bi şey beklesin istemiyorum. Çünkü bizi kimse düşünmüyor. Ama her yıl mutlaka onlara gidiyoruz tonla masraf yapıp çünkü çok uzaktayız. Ama bazen sorguluyorum bizi kimse düşünmüyor ki ben neden bunu yapıyorum diye. Size sorum şu, sizce ben bu konuya maddi olarak bakıyorum ya, sizce maddiyat yönünden bakmam kötü bi şey mi, iyi yönden düşünüp bana kötü davranmıyorlar daha büyük sorunlar olurdu diye düşünmem mi lazım? Soğudum ve içimde bunlar kaldı unutmuyorum nedense.

Esin ben hallederim dugunu esyalari dediyse ailesi katkida bulunmamis olabilir
Zaten eskide kaldi herseyi ailelerin yapmasi
Eskiden dugundu takiydi esyaydi hatta eve kadar yapardi oglan tarafi
Bi tanidik kendi evini ogluna verip kendisi kiraya cikmisti sirf oglu evlenecek diye
Oyle sacma seyler var ki malesef
Bi insan kendine guveniyorsa evlenmeli
Insanlar zaten belli bi yasa getirmisler etmisler e simdi takiydi esyaydi dugundu een az 300 400bin gidiyor
Yillarca borc mu odeyecekler
Bence hic takilma
Uzaktalarmis zaten, kotulukleri de olmamis
Kendini doldurma hic
Borc alip gec de olsa oduyorlarmis
En azindan o kadar buyuttuk ettik para gonder demiyorlar
Hatta durumunuz elverisliyse bazen de parayi kabul etmeyin mutlu olsunlar
O kadar sacma aile iliskileri dolu ki ortalik, ben bu konuda hic sorun goremedim
Ufak bi rahat batmasi gibi birsey olmus yani😬 az bdvde dolan es aileleri oku icin rahatlasin 😬

Eş ailesinin maddi ya da manevi yönden yük bindirme misyonları vardır. Size maddi olanı denk gelmiş.

Evlatlardan birine daha hassas davranılıyor bu da yazılı olmayan kurallardandır.

En azından iyi insanlarmış. İyiliklerinin hatırına kendinizi kullandırmadan idare edin bari başka ne yapacaksınız

Eşiniz muhtemelen kendisinin yapabileceğini söylemiştir, onlar da ondan dolayı yapmamış olabilirler. Eşinizle hiç konuştunuz mu hazırlıklarla ilgili süreçte ailesiyle nasıl bir yol izlemişler? Diğer kardeşlerle ilgili planlar da belki kardeşlerin talep etmesiyle ilgili olan bir şeydir.

Bazı aileler ve kültürlerde evin tüm eşyaları aileler tarafından yapılırken bazı ailelerde okuttuk, meslek sahibi oldu kendisi yapsın düşüncesi olabiliyor. İyi insanlarsa bence bunlara takılmayın. Kimi her şeyi yapıyor ama sürekli huzursuz ediyor. Huzurlu olmak çok daha önemli. Borç konusunda da eğer sizin sıkıntı yaşamanıza sebep olmuyorsa sıkıntılı bir durum yok gibi.

Gecmis gitmis seyleri kafaya takip kendinizi doldurmayin senede bir iki uzakta olsalar tabiki gideceksiniz esinizin ailesi ne sandiniz bize altin almadilar gitmeyelim etmeyelimmi? Boyle olmaz ayrica gecte olsa oduyorlarmis ogullariyla arasinda olan bisey bunada laf etmeye hakkiniz yok kendilerince biseyler yapmaya calisiyorlar zaten bosuna kuruluyorsunuz huzursuzluk cikarmaya gerek yok takilmayin bunlara onemli olan size huzursuzluk vermemeleri karismamalari

Dert olmayinca insan kendine bir şekilde dert buluyor sanirim. Oraya gitmenizi bile masraftan saymisiniz. Eşiniz sizin bir daliniz değil. O da ayrı bir ağaç. Ayrı kokleri var. Annesini babasını görmesin mi?
Hediye takı taksalar iyi olurmuş ama bu kadar düşünceli insanlarsa başka bilmediginiz alacak verecek meselesi olmustur. Atıyorum bir kardeşi özel unide okutmuslardir diğeri kendi okumuştur vs. Yetişkin olmuş meslegi elinde bir çocuk annesini babasını katmadan evlenmeli zaten. Ben çocuğuma birşey yapmayı düşünmüyorum mesela. Sadece takı takarim.

Hanımlar merhaba, birilerine sormak istedim. Çünkü kendimde bi şey fark ettim. Şimdi eşimin ailesi anlayışlı kendi halinde insanlar, diğer insanlar gibi sorun yaşamıyorum. Ama maddi olarak aklıma takılanlar var. Mesela düğünümüzde bana bi altın bilezik takmadılar. Ki ben düğün istememiştim kendileri istediler. Beni başka bi şehire gelip istediler ve nikaha katıldılar. Orda biraz para harcadılar ama onlar yerine bilezikleri eşim aldı. Ev eşyalarını eşim aldı, düğün salonu fotoğrafçı vs hep eşimdeydi. Kendileri misafirleri karşıladılar ve onların giderleri onlarda oldu. O dönem takılmadım ellerinde yoktur dedim düşünmedim zaten kpss sürecindeydim halimde yoktu. Ama sonradan pekçok şey için (acil olmasa bile) kendileri için çeşit çeşit kredi çektiler.
Bize iyilikleri bizim için bi kredi çekmeleri oldu o sayede kendimize küçük bi araba alabildik ama o krediyi onlar sayesinde faizi az bi şekilde çektik ama krediyi zaten biz ödüyoruz hala. Ve o kredinin içinden kendilerine de çektiler ve onu bile pekçok sefer bize ödettiler, borç olarak sonra verdiler. Ben bunların hiçbirine takılmadım ama zamanla birikti. Diğer çocukları için planlarından bahsettiler yanımızda içimden hep madem bunları yapabilecek gücünüz vardı bizim için niye çabalamadınız dedim. Ha iyilikleri de oldu, işte çok güzel küçük ev eşyaları getirdiler özellikle kayınvalidem çok düşünceli ve iyi biri. Pekçok şey yaptı kadın kendince ona bi laf etmiyorum. Pekçok kere yanlarından dönünce yemeklik vs gıda çok koydular haklarını yiyemem. Ama evlenmeden önce eşim tonla şey yapmış onlar için. Evlendikten sonra da eskisi gibi şeyler talep etmiyorlar ama düzenli olarak küçük küçük borçlar alıp geç ödüyorlar. Eşimin ailesi diye bi şey demek istemiyorum. Aslında dürüst olayım kimseden bi beklentim de yok ama kimse de bizden artık bi şey beklesin istemiyorum. Çünkü bizi kimse düşünmüyor. Ama her yıl mutlaka onlara gidiyoruz tonla masraf yapıp çünkü çok uzaktayız. Ama bazen sorguluyorum bizi kimse düşünmüyor ki ben neden bunu yapıyorum diye. Ssorum şu, sizce ben bu konuya maddi olarak bakıyorum ya, sizce maddiyat yönünden bakmam kötü bi şey mi, iyi yönden düşünüp bana kötü davranmıyorlar daha büyük sorunlar olurdu diye düşünmem mi lazım? Soğudum ve içimde bunlar kaldı unutmuyorum nedense.
Anlattıklarınız bence gayet normal şeyler. Karşılıklı düzgün bir ilişkiniz var. Ne kadar uzak olursa olsun masraf yapıp ziyaretlerine gitmeniz de olması gereken. Eşinizin ailesi sonuçta, karşılıklı olarak birbirlerini özlerler.

Yani şöyle söyliyim bende bunların evlerine her gittiğimizde bir masrafını kitlemeye çalışan modelinden var. Bazı insanları o kadar kıskanıyorum ki aileleri maddi manevi her konuda destek.

Bize iyilikleri bizim için bi kredi çekmeleri oldu o sayede kendimize küçük bi araba alabildik ama o krediyi onlar sayesinde faizi az bi şekilde çektik ama krediyi zaten biz ödüyoruz hala. Ve o kredinin içinden kendilerine de çektiler ve onu bile pekçok sefer bize ödettiler, borç olarak sonra verdiler. Ben bunların hiçbirine takılmadım ama zamanla birikti. Diğer çocukları için planlarından bahsettiler yanımızda içimden hep madem bunları yapabilecek gücünüz vardı bizim için niye çabalamadınız dedim. Ha iyilikleri de oldu, işte çok güzel küçük ev eşyaları getirdiler özellikle kayınvalidem çok düşünceli ve iyi biri. Pekçok şey yaptı kadın kendince ona bi laf etmiyorum. Pekçok kere yanlarından dönünce yemeklik vs gıda çok koydular haklarını yiyemem. Ama evlenmeden önce eşim tonla şey yapmış onlar için. Evlendikten sonra da eskisi gibi şeyler talep etmiyorlar ama düzenli olarak küçük küçük borçlar alıp geç ödüyorlar. Eşimin ailesi diye bi şey demek istemiyorum. Aslında dürüst olayım kimseden bi beklentim de yok ama kimse de bizden artık bi şey beklesin istemiyorum. Çünkü bizi kimse düşünmüyor. Ama her yıl mutlaka onlara gidiyoruz tonla masraf yapıp çünkü çok uzaktayız. Ama bazen sorguluyorum bizi kimse düşünmüyor ki ben neden bunu yapıyorum diye. Size sorum şu, sizce ben bu konuya maddi olarak bakıyorum ya, sizce maddiyat yönünden bakmam kötü bi şey mi, iyi yönden düşünüp bana kötü davranmıyorlar daha büyük sorunlar olurdu diye düşünmem mi lazım? Soğudum ve içimde bunlar kaldı unutmuyorum nedense.
Neyse ki aldiklarini geri ödüyorlar 🥲biz herseyimizi kürdan çöpün kadar birlikte yaptık esimle aileleri karistirmadan benim esim nisanli iken aç uyudu onu da onemsemediler ve hala birseyler bekliyorlar bizden para vs 😄

Ev eşyalarını eşim aldı, düğün salonu fotoğrafçı vs hep eşimdeydi. Kendileri misafirleri karşıladılar ve onların giderleri onlarda oldu.
Her şey eşinizdeydi ev eşyalarını eşiniz, küçük ev eşyalarını da kayınvalideniz almış. Siz ve aileniz ne yaptınız ne aldınız? Onlar da misafir gibi mi gelip gittiler? Eşinizin evlenmeye ev düzmeye gücü varmış yapmış almış. Ailesine ben hallederim demiştir ve halletmiş de. Borç almışlar geri ödemişler size. Sizi niye düşünsünler anlamadım evlenmiş kendi ailenizi kurmuşsunuz, nasıl bir düşünce bekliyorsunuz? Kadın ara ara erzağınızı yemekliğinizi vermiş, pek çok şey yapmış. Yanlarına giderken yaptığınız masrafı bile yazmışsınız. Gitmesin mi görmesin mi ailesini? Eşiniz de içinden ya her şeyi ben yaptım aldım sofiasofia nın ailesi bizi hiç düşünmüyor diyor mudur?

bence takılmayın, günümüz şartlarında bence olması gerken bu, ki biz de tüm masrafları eşimle ikimiz üstlendk. dediğiniz gibi aileler misafir olarak katıldı.
borçları alıp geri ödüyorlarmış da o kısımda da sorun yok.
boş yere kendinizi doldurmayın.

Niye soğuduğunu anlamadım. Altım bilezik takmamışlar, ama bir sürü şey yapmışlar aynı değerde. Sadece altın bilezik takıp, geri kalan şeylere karışmayabilirlerdi. Yetişkin insanlarsınız sonuçta. Birde her ailenin düzeni farklı. Eşinin ailesi bu insanlar senin ailen değil. Sana huzursuzluk yaratmıyorlarmış. Evliliğine zararları yok. Maddi açıdan siz bir şey talep ettiğinizde, ihtiyacınız olduğunda yardım etmezler darılırsın anlarım ama biraz böyle gelincilik oynayasın gelmiş gibi.

Her şey eşinizdeydi ev eşyalarını eşiniz, küçük ev eşyalarını da kayınvalideniz almış. Siz ve aileniz ne yaptınız ne aldınız? Onlar da misafir gibi mi gelip gittiler? Eşinizin evlenmeye ev düzmeye gücü varmış yapmış almış. Ailesine ben hallederim demiştir ve halletmiş de. Borç almışlar geri ödemişler size. Sizi niye düşünsünler anlamadım evlenmiş kendi ailenizi kurmuşsunuz, nasıl bir düşünce bekliyorsunuz? Kadın ara ara erzağınızı yemekliğinizi vermiş, pek çok şey yapmış. Yanlarına giderken yaptığınız masrafı bile yazmışsınız. Gitmesin mi görmesin mi ailesini? Eşiniz de içinden ya her şeyi ben yaptım aldım sofiasofia nın ailesi bizi hiç düşünmüyor diyor mudur?
Açıkçası ben de bunu düşündüm. Ama bence her iki tarafta en azından birkaç takı takarak destek olmalı yeni evlenen çifte. Ben böyle düşünüyorum. Onların aileleri öyle mi yapmış? Düğününü derneğini evini barkını kurmuşta evlendirmiş. En azından çocuklarına bir takı takabilirler. Bir çeyrekte mi takamadılar? Şimdi yedi kat ele düğüne giderken gram vs bişeyler götürülüyor. Her şeyi de çalışıyorsunuz diye yeni evlenen çifte yıkmak doğru değil. Her şeyi yapsınlar demiyorum bakın ama kimse de soğan kabuğundan çıkmadı her iki tarafta destek olmalı.

kök aileyi ziyarete gitmeyi masraftan saymanız hiç hoş değil. Kendi aileniz, dünyanın öbür ucunda olsa da böyle mi düşüneceksiniz. eşime bu şekilde söylesem, çok bozulurdu herhalde. Eş ailesi derken lütfen biraz empati yapın.
Takılmayan takı da şimdi değere binmiş, o zaman isteyeceksiniz. Siz de sorumlusunuz bu durumdan.
Ağlamayan bebeğe meme verilmez, kimseden beklentim yok demişsiniz, bende çoğu zaman bu sözü söylüyorum ama düşününce pek doğru gelmiyor. Biraz canınız sıkılmış gibi, eski defterleri kurcalamayı bırakın. Önünüze bakın derim.

Eşim şunu yapti annesi bunları getirdi peki siz ve aileniz ne yaptınız?
Küçük ev aletlerini çeyiz niyetine kadınlar alir genelde niye kayinvalidenize kaldı bunlar sizin aileniz alsaydı ya. Aa kesin onlar çok cok sey yapmıştır zaten.
Düğün sonrası farklı sorunlarınız olsa neyse ki sizin başka konularıniz da eş ailesi size karşı gayet iyiler, oturduğunuz yerde kendilerinden soğumak icin yer arıyorsunuz. Uzak olmaları onların suçu mu? Eşiniz ailesini görecek tabi. Kendi aileniz olsa bunun lafının etmezsiniz.

Bazı kadınlar cidden eş ailesi sorunu olsun istiyor hayatlarında, bundan şikayet eder gibi olsa da keyif alıyorlar. Bir bahaneyle uzak kalsam diye geçmiş meseleleri didikliyorlar.

hiç huzurunu bozma anlattıklarında bir şey yok. neler var neler canım

Bu tür konuları da yeni görmeye başladım olmuş bitmiş üzerinden seneler geçmiş tek kelime edilmemiş şimdi başkasına yapılınca niye yapılmadı? Sizin evlendiğiniz zamanla şimdiki bir mi acaba? Nişanlınız o kadar şeyi tek başına yapmış sizce şimdi bir genç aynı şeyleri aynı şekilde çalışmasına rağmen yapabilir mi? İlla her şey altın mı olmalı biraz kadir kıymet bilmenin küçük hediyelerin hiç mi değeri yok her şeye maddiyat ölçüsünde mi yaklaşılmalı?

Abim de yıllar önce evlenirken her şeyini tek başına o saydıklarınızdan da fazlasını yaptı ama şimdi durumlar, fikirler değişti. Araba alacağım bir kısmını babam verecek hatta abim bile yardım etmek istiyor ki yengem bile sana altınlarımdan borç verebilirim diye kendi teklif ediyor. Çünkü onlar da bu devirde tek başına bir şey yapmanın pek mümkün olmadığını biliyor.

Yengemden sizinki gibi bir serzeniş gelseydi gerçekten üzülürdüm biz ona çok çok kıymet verirken onun kendince böyle hesaplara girmesi hiç hoş olmazdı.

Bizimkilerle benzer bi durum. Normalde bana bi zararlari yok. Cok hoslanmiyorum kendilerinden ama aramızda sorun da yok. Bizden beklentiye girmedikleri surece bize yapmadiklari seyler umrumda olmuyor. Biz tam evlilik yoluna girecekken, eşim işe girdi diye bir seylere niyetlenmisken babasi kredi borcu oldugunu soyleyip zavalli kocam daha ilk maasini alamadan maasina göz dikmişti. Biz bu sebepten 1 yıl gec nisanlandik. 1 yil borc odedi eşim. Sonrasinda ben de ise girdim ikimiz her şeyimizi yaptık evlilik hazirligina basladik. Biz istemediğimiz halde tutturdu düğün olacak yemekli olacak diye. Resmen zoraki düğün yaptirdilar. Hepsini eşim ödedi. Hic onlardan bir kuruş almadik. Düğün altinlariyla araba aldik, o altinlari zamaninda herkese onlar takmis da karsiligini millet getirmiş diye boyle bi havalara girdiler onlar sayesinde araba almışız gibi. Karı koca asgari ucretle calisiyorlar, bir de emekli maaslari var, bi bahceleri var senelik mahsul almaya basladilar. Benim eşimin maasi iyi ama memur nihayetinde. Onlarin toplasan eşim kadar maaslari var nerdeyse. 2 evleri var birinden kira geliyordu, kaynanamin simarikligindan iki eve de esya yerlestirip birini ilcede yazlik birini kışlık yaptilar, sirf keyfi. Biz kira oduyoruz. Onlarin baktigi cocugu bi gorumcem var, ee bizim de bir çocuğumuz var. Neyine yetiremiyorlar bilmiyorum. Biz yetirip arttiriyoruz, üstüne gezip tozuyoruz. Gezdigimiz gittigimiz gozlerine batiyor, israf ediyormusuz gibi. Bizim kuruş borcumuz yok Allah'a şükür. Onlarin borcu hic bitmiyo, sizlanip duruyorlar borc borc diye. Kizlarinin bir ihtiyacini gorup gozetmiyorlar, buyuk gorumcemle eşim kiligini kiyafetini kitabini düşünüp aliyor. Esime izin vermiyorum valla artik. Ufak tefek hediyeler neyse de niye bizim cocugumuzmus gibi bakalim gorumceme. Borc dedi yine para istediler. Vermeyecekti esim kararliydi, kayinpeder depresyonlara girdi, tedaviye basladi, agladi sizladilar gene verdik mecbur. Bizim gibi genclere yazik gunah vallahi ya. Nefret ediyorum boyle ebeveynlerden. Eşime de dedim. Bir daha akil hastanesine yatsa perişan olsa surunse bir kurus vermiceksin dedim. O benden de tepkili ama caresiz birakiyorlar, ona da yazik. Ne diyebilirim ki

X