Paris benelüx turu yaşananlar,

bilgice

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2013
32
5
Merhabalar.Mayısın ayında pronto turla paris benelüx turuna katıldık ordaki eksileri ve artıları söğleyim sizlereki herkez tatil alacak yada gidecekse dikkatli olsun.
Sorunlar öncelikle şunlar.
1-Rehberin götürdüğü ucuz ucuz dediği heryer kazık.pahalı acayıp hemde aman dikkat.ben kazıklandım siz kazıklanmayın.
2-oteller merkeze cok uzak ve sureklı duzenlenen turlara katılım ıcın baskı yapılıyor katılmak ıstemesenizde bü seferde merkeze uzak olması bir sorun.
3-turlarda sureklı araclarda ın cık ve hersey yakınmıs gıbı sureklı ve sureklı yuruyorsunuz ayaklarınız coraplara yapısıyor yurumekten aman arkadaslar hergun bır corap degiştirmeniz gerekiyor yurumekten.
4-söför için araç içinde bahşiş olarak kişi başı 5 euro toplandı ve zorunlu tutuldu rehberin dediğine göre şöfer istiyormuş.bu nasıl bahşiştir tutarı belli ve zorunlu tutulan.
5-ayrıca rehber içinde turun son günü para toplandı neymiş gönlümüzden kopmuş adamın yediği içtiği suya kadar turu karsılıyor zaten bizim içtiğimiz 500 ml su zaten 3 euro birde para veriyorsunuz.neyse para verildi rehberden su cevap geldi;bu parayı ben kendim için harcamayacagım haftaya gelecek durumu iyi olmayan kişilere verceğim dedi.şaka gibiiii adamın durumu ıyı degilse nasıl yurtdısına cıkıyor saka mı bu yaaa.

Dikkat; paris-almanya - belçika-hollanda su pahalı 3.5 euroya kadar fiyatı var marketlerden su alın daha uygun buldunuzmuda toparlayın suyu.çikolatalar veya hediyelik esyalar marketlerde daha ucuz dikkat.pariste metro ucuz bölgeden bölgeye fiyat değişiyor ama 1.8 euro suanda kısa mesafe hollanda amstardamda tren pahalı 5.4 euro.paris şanzelizede önunde zenciler var 5 tanesi 1 euro anahtarlık satıyorlar uygun mutlaka alın.onların kaldıkları cadırları gorduk acınası yazık pazarlık etmeyın arkadaslar.giysi alınacak pek yer bulamıyorsunuz turda yer yok vakıt yok.
Belçika çikolataları ve almanya çikolataları ünlü ve tadı güzel diyorlar bence degil evet aldım hemde tonla nerdeyse ama isviçre çikolatasının üstune tanımam.onu bırak NUTELLAnın tadı onlara kat basar.
Amastardemın patatesi meshurmus cokta guzel tadı yok bizimkiyle aynı.wafıllı mesurmus ustune nutella surup verıyorlar 4 euro alıyorlar yemesemde olurmus.
Quick diye hamburgerci var burger gibi aynısı ama tadı 5 basar mutlaka yiğin amastardam - paris -de var tavsiye ederim.Fransa , parsite parfumculer pahalı ünlü bir avm var fransanın oranın giriş katı full parfumcu orası daha uygun.meyve suları krosanlar güzel zaten kahvaltılarda bol bol yemek zorunda kalıyorsunuz baska birşey yok.hollandanın peynırı mesur arkadaslar tadıda güzel bılgımız kasar bır dolu kasar dukkanı goruceksınız 1 tanesının fıyatı 10 euro kampanya yapıp 5 tanesı 45 euro falan satıyorlar.markette daha ucuz ben 1 tanesını 5.9 euro aldım .hediyelik eşyalar heryerde fiyatları farklı ucuzu buldumu alın bence.belçikadada heryer çikolatacı ıstersenız ordanda alabılırsınız ama merkezınde daha cok dukkan ve kampanyalı çıkolatalar var heryerde fıyatlar farklı bulun alın bence.
Ayrıca burdan turkıyeye gıderken DIKKAT, YABANCI ÜLKEDEKİ HAVALANININ FİYATLARI PAHALI.TÜRKİYEYE GİRERKEN DAHA UYGUN.örneğin sigara malbora orda paketi 45 euro burda türkiyede 3 paket 75 euro.
Rehber herkezi pahalı ve kazık yere götürüyor arkadaslar ilk önce etrafa bakın sonra dılersenız alın bence.
ben gittim gördüm pahalı sehırler en pahalı paris en uygunu almanya.
herkezlere tavsiye ederim yaşayın görün.2 kişi çimrilikle yemenızı sıksanız yanı ucuz yerlerde yesenız uygun hedeyelıkler alsanız 2.5 milyara(eski parayla) cıkıyorsunuz.
20150511_110206.jpg
20150511_110206.jpg
20150511_141521.jpg
20150513_124409.jpg
20150513_125216.jpg
20150515_112238.jpg
20150509_174116.jpg
20150509_214623.jpg
20150509_214835.jpg
20150509_215028.jpg
20150511_103651.jpg
20150511_123300.jpg
20150511_125741.jpg
20150511_140816.jpg
20150511_142928.jpg
20150511_143341.jpg
20150511_143745.jpg

Yani hanımefendi uzun uzun yazmışsınız, fotoğraflar eklemişsiniz elleriniz dert görmesin ama bunun yeri burası değil. Anlayamıyorum bu kadar geniş bir platformda konunuzu yazabileceğiniz çok seçenek olmasına rağmen neden "Bir Derdim Var" topiğini seçtiniz? İlgililere mesaj atın isterseniz taşısınlar konunuzu...

Konu tam bdv'likmiş. Ne kadar büyük dert...

İlk defa turla yurt dışına çıktınız sanırım. Bu yazdıklarınız turlar için olağan şeyler. Ne gibi bir beklentiniz vardı merak ettim doğrusu.

Bu arada çorap olayına takıldım. Siz normalde kaç günde bir değiştiriyorsunuz çoraplarınızı acaba? Benim bildiğim çorap veiç çamaşırı günlük değişir.

O kadar turla yurtdışı seyahati yaptım, rehbere yada söföre verdiği bahşişin lafını yapan ilk sizi duyuyorum.
Bizde bahşiş verdik ama adam sabah uyandirma servisi misali uyandırıyordu bizi yahu o kadar bahşiş olsun yani. Alışveriş yaparken geç kalınca yolunuzu gözlüyor vs. Turla hareket etmek konusunda tercihi kendiniz yapiyorsunuz zaten, para vermeden kendiniz aktivite yapabilirsiniz zaten illaki gelin demiyor size kimse ama gezecek neresi var bilmeden pek bir esprisi olmuyor gezmenin.

İlk defa turla yurt dışına çıktınız sanırım. Bu yazdıklarınız turlar için olağan şeyler. Ne gibi bir beklentiniz vardı merak ettim doğrusu.

Bu arada çorap olayına takıldım. Siz normalde kaç günde bir değiştiriyorsunuz çoraplarınızı acaba? Benim bildiğim çorap veiç çamaşırı günlük değişir.
ve sephoranın kırbacı gelir,
Şşraağk Şşraağk :p

Paris başta olmak üzere çeşitli Avrupa kentlerine birkaç defa seyahat etmiş biri olarak bazı gözlemlerinize katılmadığımı belirtmek isterim.
Herşeyden önce seyahat acentası ile seyahat yapmak son derece gereksiz ve özgürlüğü kısıtlayıcı nitelikte olduğu için asla tercih etmedim. Turlara katılmak için baskı yapılması, rehberin anlaşmalı olduğu -ve muhtemelen komisyon aldığı- restoran ve kafelere gidilmesi, şoför için bahşiş toplanması vs. seyahat acentaları ile çıkılan gezilerde sıklıkla rastlanan durumlar malesef. Malum internet sitelerinden (Booking.com, Tripadvisor.com) zevkinize ve bütçenize göre bir oteli ve yerel mutfakları tatma imkanı bulabileceğiniz birkaç restoranı pekala bulabilirdiniz ve inanın daha pahalıya gelmezdi...
Tur otobüsüne de binseniz araç giremeyen yerlerde tabiatıyla yürümeniz gerekecek. Her yeri oturduğunuz yerden göremeyeceğinize göre seyahatte yürümek çok yadırganacak bir durum olmasa gerek. Hergün çorap değiştirmek gerektiği kısmını pek anlayamadım açıkçası... Siz ne sıklıkla değiştiriyorsunuz normalde? :)
Sürekli birtakım şeylerin fiyatını vermiş ve Türkiye'nin 3-4 katı olduğunu ima etmişsiniz ancak Avrupa'nın genelindeki durum malesef böyle ve bu durum bu şehirlerin "kazık" olmasından değil oradaki hayat standartlarından kaynaklanıyor. Sözgelimi, orta halli biri Türkiye'de 2000 TL kazanıyorsa, Avrupa'da 2000 Euro kazanıyor. Dolayısıyla Türkiye'de 2-3 TL olan birşeyin fiyatının Avrupa'da 2-3 Euro olması gayet normal. Bu nedenle Avrupa seyahatlerini TL cinsinden değil Euro cinsinden düşünerek yapmak en mantıklısı.
Havaalanlarında satılan herşeyin pahalı olması, turistik yerlerde satılan hediyelik eşya ve çikolataların marketlerdekinden daha pahalı olması Türkiye de dahil dünyanın her yerinde rastlanan bir durum. Atatürk Havaalanı'ndaki Simitsarayı'ndan bir simit ve limonata almanızı öneriyorum durumu görmek için... :)
Seyahatinizi sürekli "satın almak" üzerine planlamış olmanız da ayrıca ilginç geldi. Nasıl desem, Avrupa'da yaşayan gurbetçilerin mantığı gibi biraz. Marketlerden, şuradan buradan her şeyin en ucuzunu alıp onlarla Türkiye'deki yakınlarını sevindirmek... Hollanda'dan 5 Euro'ya peynir alıp ne yapacaksınız allahaşkına? 1970'lerde değiliz... Edam, Gouda, Maasdam Türkiye'de de var artık sürüyle... Giysi almaya fırsat olmadığı için hayıflanmışsınız ama Türkiye gibi bir tekstil cenneti dururken zaten gerek de yok kanımca...
Champs Elysées önündeki Afrika kökenlilerden ("zenci" demek çok büyük bir hakaret sayılıyor artık bu insanlar için) anahtarlık alabilirsiniz derken şaka yaptığınızı düşünmek istiyorum...
İlk defa gördüğünüz bir ülkenin mutfak kültürünü tanımak varken Quick Burger'de yemiş olmanıza ayrıca anlam veremedim.
Hangi müzeleri, galerileri, sergileri gezdiniz, hangi kitapları aldınız bunlardan bahsetmemişsiniz hiç...
Kısacası, evet seyahate çıktığınızda yorulursunuz ve çok para harcarsınız; ama seyahatin insanın kültürel ve entelektüel birikimine yapacağı katkının yanında bunların lafı bile olmaz. Tabii, seyahate sadece "Avrupa gördüm" demek için gidilmediyse :KK66:

Paris başta olmak üzere çeşitli Avrupa kentlerine birkaç defa seyahat etmiş biri olarak bazı gözlemlerinize katılmadığımı belirtmek isterim.
Herşeyden önce seyahat acentası ile seyahat yapmak son derece gereksiz ve özgürlüğü kısıtlayıcı nitelikte olduğu için asla tercih etmedim. Turlara katılmak için baskı yapılması, rehberin anlaşmalı olduğu -ve muhtemelen komisyon aldığı- restoran ve kafelere gidilmesi, şoför için bahşiş toplanması vs. seyahat acentaları ile çıkılan gezilerde sıklıkla rastlanan durumlar malesef. Malum internet sitelerinden (Booking.com, Tripadvisor.com) zevkinize ve bütçenize göre bir oteli ve yerel mutfakları tatma imkanı bulabileceğiniz birkaç restoranı pekala bulabilirdiniz ve inanın daha pahalıya gelmezdi...
Tur otobüsüne de binseniz araç giremeyen yerlerde tabiatıyla yürümeniz gerekecek. Her yeri oturduğunuz yerden göremeyeceğinize göre seyahatte yürümek çok yadırganacak bir durum olmasa gerek. Hergün çorap değiştirmek gerektiği kısmını pek anlayamadım açıkçası... Siz ne sıklıkla değiştiriyorsunuz normalde? :)
Sürekli birtakım şeylerin fiyatını vermiş ve Türkiye'nin 3-4 katı olduğunu ima etmişsiniz ancak Avrupa'nın genelindeki durum malesef böyle ve bu durum bu şehirlerin "kazık" olmasından değil oradaki hayat standartlarından kaynaklanıyor. Sözgelimi, orta halli biri Türkiye'de 2000 TL kazanıyorsa, Avrupa'da 2000 Euro kazanıyor. Dolayısıyla Türkiye'de 2-3 TL olan birşeyin fiyatının Avrupa'da 2-3 Euro olması gayet normal. Bu nedenle Avrupa seyahatlerini TL cinsinden değil Euro cinsinden düşünerek yapmak en mantıklısı.
Havaalanlarında satılan herşeyin pahalı olması, turistik yerlerde satılan hediyelik eşya ve çikolataların marketlerdekinden daha pahalı olması Türkiye de dahil dünyanın her yerinde rastlanan bir durum. Atatürk Havaalanı'ndaki Simitsarayı'ndan bir simit ve limonata almanızı öneriyorum durumu görmek için... :)
Seyahatinizi sürekli "satın almak" üzerine planlamış olmanız da ayrıca ilginç geldi. Nasıl desem, Avrupa'da yaşayan gurbetçilerin mantığı gibi biraz. Marketlerden, şuradan buradan her şeyin en ucuzunu alıp onlarla Türkiye'deki yakınlarını sevindirmek... Hollanda'dan 5 Euro'ya peynir alıp ne yapacaksınız allahaşkına? 1970'lerde değiliz... Edam, Gouda, Maasdam Türkiye'de de var artık sürüyle... Giysi almaya fırsat olmadığı için hayıflanmışsınız ama Türkiye gibi bir tekstil cenneti dururken zaten gerek de yok kanımca...
Champs Elysées önündeki Afrika kökenlilerden ("zenci" demek çok büyük bir hakaret sayılıyor artık bu insanlar için) anahtarlık alabilirsiniz derken şaka yaptığınızı düşünmek istiyorum...
İlk defa gördüğünüz bir ülkenin mutfak kültürünü tanımak varken Quick Burger'de yemiş olmanıza ayrıca anlam veremedim.
Hangi müzeleri, galerileri, sergileri gezdiniz, hangi kitapları aldınız bunlardan bahsetmemişsiniz hiç...
Kısacası, evet seyahate çıktığınızda yorulursunuz ve çok para harcarsınız; ama seyahatin insanın kültürel ve entelektüel birikimine yapacağı katkının yanında bunların lafı bile olmaz. Tabii, seyahate sadece "Avrupa gördüm" demek için gidilmediyse :KK66:

Hay klavyeni öpeyim. Ben üşenmiştim bu kadar yazmaya...

:KK48::KK48:
iç giyim ve çoraplarımı her gün değiştiririm,her sabah duş aldıkltan sonra

Ben de ona cok güldüm:KK70:

sizde herşeye o kazık buna şu kadar verdik diyip durmuşsunuz da artılarından nerede bahsedilmiş bu yazı da kazık pahalı dan başka kelime okuyamadım.iki mahalle arasında gezmiyorsunuz herşeyin bir bedeli olacak tabi ki.Bu kadar para harcamak istemiyorsanız Türkiye içi Tatil beldelerine gidin bir çok indirim sitesi mevcut.

X