Paris benelüx turu yaşananlar,

Uhm bu dert mi ki simdi? Bu konunun basliginin burasi olmadigi cok belli. Ayrica Amsterdam'a kadar gelmissiniz hic mi muzeye gitmediniz? Dunyanin en unlu muzelerinden biri olan Rijksmuseum'a bile gitmemissiniz. Van Gogh muzesini de gormeden geri donmussunuz. Wafel'i zaten niye Amsterdam'a yediniz ki onun memleketi Belcika'dir. Damak tadiniza saygi duyuyorum ama usta elden cikmis bir wafel'in tadi bambaskadir ve cok lezzetlidir. Wafel'in ustune kim nutella surerek yiyor ben ne Hollanda'da ne Belcika'da boyle yapilan bir yer gordum siz nerede yediniz oyle? Wafel kremsanti ile yenir, asil o zaman tadi cikar. Yanlis bilgi veriyorsunuz. Ayrica yine Hollanda'nin meshur kreplerinden yemeden gelmeniz cok kotu olmus.

Cok sey gormeden ve yeni bilgiler ogrenemeden geri donmussunuz, bence verdiginiz para bosa gitmis.

yakin yada uzak, uzun yada kisa bir tatil icin bile en az bir ay onceden arastirma yapmaya baslarim. nereye gidilir neler gorulur, nerden ne alinir ne yenir ne icilir. turla hic gitmedim belkide o yuzden kendim arastiririm. ama her durumda onceden arastirmak ne gorecegini bilmek gidecegin yerleri bi google mapten bakmak iyidir. ne kadar yurunur ne kadar surer gezmek gormek bilmis olursun. tavsiye ederim.

Tum sehri dolastiran yuruyen bant olsaydi yorulmazdiniz :)
Adi ustunde gezi.Gezmekten turemis.Ayaklar patlayana kadar yuruyeceksiniz,dolasacaksiniz.
Bu tarz turlarda neden hep beklenti maksimumda tutulur ki? Malum memurum 3 gece 4 gun ucakla gidilen paket tur yerine hemen hemen ayni parayi verip 15 gun otobus ustunde tum Avrupayi gezdim.Ben bile sikayet etmedim vallahi :)

Tum sehri dolastiran yuruyen bant olsaydi yorulmazdiniz :)
Adi ustunde gezi.Gezmekten turemis.Ayaklar patlayana kadar yuruyeceksiniz,dolasacaksiniz.
Bu tarz turlarda neden hep beklenti maksimumda tutulur ki? Malum memurum 3 gece 4 gun ucakla gidilen paket tur yerine hemen hemen ayni parayi verip 15 gun otobus ustunde tum Avrupayi gezdim.Ben bile sikayet etmedim vallahi :)
evlenmeden gez dolaş,evlenince zor gezmen:)

Valla el kadar bebeyi koala gibi kundak yapip dolasani okadar cok gordum ki cryptic bi an acaba mi dedim ama dogru diyosun :)
canım hiç belli olmaz,nasip kısmet belkide tam tersi olur,hayırlısı olsun inşallah:anneadayı:

Okudgum en kotu seyahat yazisiydi. Daha dogrusu okuyamadigim. Turla gitmek gereksiz masraf zaten. Bunu belirtmisler. Kendiniz ayarlasaydiniz daha rahat gezebilir hem de o kadar para bayilmazdiniz. Bir de sanirim wn buyuk hataniz, hicbir sekilde arastirma yapmadan gitmek olmus. Zira, en basitinden suyun pahali oldugunu Parise gidenlerin bloglarindan da ogrenebilirdiniz. Herhalde avrupa gorme heyecaninizdan pek vakit bulamadiniz.

Paris başta olmak üzere çeşitli Avrupa kentlerine birkaç defa seyahat etmiş biri olarak bazı gözlemlerinize katılmadığımı belirtmek isterim.
Herşeyden önce seyahat acentası ile seyahat yapmak son derece gereksiz ve özgürlüğü kısıtlayıcı nitelikte olduğu için asla tercih etmedim. Turlara katılmak için baskı yapılması, rehberin anlaşmalı olduğu -ve muhtemelen komisyon aldığı- restoran ve kafelere gidilmesi, şoför için bahşiş toplanması vs. seyahat acentaları ile çıkılan gezilerde sıklıkla rastlanan durumlar malesef. Malum internet sitelerinden (Booking.com, Tripadvisor.com) zevkinize ve bütçenize göre bir oteli ve yerel mutfakları tatma imkanı bulabileceğiniz birkaç restoranı pekala bulabilirdiniz ve inanın daha pahalıya gelmezdi...
Tur otobüsüne de binseniz araç giremeyen yerlerde tabiatıyla yürümeniz gerekecek. Her yeri oturduğunuz yerden göremeyeceğinize göre seyahatte yürümek çok yadırganacak bir durum olmasa gerek. Hergün çorap değiştirmek gerektiği kısmını pek anlayamadım açıkçası... Siz ne sıklıkla değiştiriyorsunuz normalde? :)
Sürekli birtakım şeylerin fiyatını vermiş ve Türkiye'nin 3-4 katı olduğunu ima etmişsiniz ancak Avrupa'nın genelindeki durum malesef böyle ve bu durum bu şehirlerin "kazık" olmasından değil oradaki hayat standartlarından kaynaklanıyor. Sözgelimi, orta halli biri Türkiye'de 2000 TL kazanıyorsa, Avrupa'da 2000 Euro kazanıyor. Dolayısıyla Türkiye'de 2-3 TL olan birşeyin fiyatının Avrupa'da 2-3 Euro olması gayet normal. Bu nedenle Avrupa seyahatlerini TL cinsinden değil Euro cinsinden düşünerek yapmak en mantıklısı.
Havaalanlarında satılan herşeyin pahalı olması, turistik yerlerde satılan hediyelik eşya ve çikolataların marketlerdekinden daha pahalı olması Türkiye de dahil dünyanın her yerinde rastlanan bir durum. Atatürk Havaalanı'ndaki Simitsarayı'ndan bir simit ve limonata almanızı öneriyorum durumu görmek için... :)
Seyahatinizi sürekli "satın almak" üzerine planlamış olmanız da ayrıca ilginç geldi. Nasıl desem, Avrupa'da yaşayan gurbetçilerin mantığı gibi biraz. Marketlerden, şuradan buradan her şeyin en ucuzunu alıp onlarla Türkiye'deki yakınlarını sevindirmek... Hollanda'dan 5 Euro'ya peynir alıp ne yapacaksınız allahaşkına? 1970'lerde değiliz... Edam, Gouda, Maasdam Türkiye'de de var artık sürüyle... Giysi almaya fırsat olmadığı için hayıflanmışsınız ama Türkiye gibi bir tekstil cenneti dururken zaten gerek de yok kanımca...
Champs Elysées önündeki Afrika kökenlilerden ("zenci" demek çok büyük bir hakaret sayılıyor artık bu insanlar için) anahtarlık alabilirsiniz derken şaka yaptığınızı düşünmek istiyorum...
İlk defa gördüğünüz bir ülkenin mutfak kültürünü tanımak varken Quick Burger'de yemiş olmanıza ayrıca anlam veremedim.
Hangi müzeleri, galerileri, sergileri gezdiniz, hangi kitapları aldınız bunlardan bahsetmemişsiniz hiç...
Kısacası, evet seyahate çıktığınızda yorulursunuz ve çok para harcarsınız; ama seyahatin insanın kültürel ve entelektüel birikimine yapacağı katkının yanında bunların lafı bile olmaz. Tabii, seyahate sadece "Avrupa gördüm" demek için gidilmediyse :KK66:
:KK53: Sana puanim 10 kanka! :KK50::KK53: Boyle guzel uslupla yapilan guzellemelere bayiliyorum! :KK54:

Beni içine sığdırırsan geliyorum. :KK53:
6181643_tn30_0.jpg

Sen bunları istiyorsun ama maakesef artık yok.
Her şey gibi bu fotoğraglar da tarih oldu :))
Amcamın festivallerde 1.likleri oluyodu hey gidi hey..

tam yarama parmak bastın.
tur adı ve gittiğimiz yeri vermiyorum.
2,5 aylık hamileyim. daha önce gemi turuna gitmiştim, 2 kez de kendimiz 2 yakın ülkeye gitmiştik.
şimdi eşimle başbaşa kara turuna gittik. ama ben ilk defa çok zorlandım.
ilk defa bu şekilde rehberli kara turuna gittim.
demek ki bu turlar böyleymiş. yürümekten öldüm ki sadece 1 ekstraya katıldık. hatta koştuk yani ne yürümesi. rehber zamanı yetiştirmeye çalışıyor.
diğer ekstralara kendimiz gittik. maşallah yaşlı başlı insanlar iyi dayandı. eski topraklar. kendimi çürük yumurta gibi hissettim.
benim en büyük sorunum yurtdışı yemeklerini beğenmiyorum. yiyemiyorum, turdaki birçok kişi de benim gibiydi ki ben halk pazarlarına kadar girdim, meyvemi herşeyimi aldım. ama yok yok yurtdışında açlık çekiyorum. şuan evime döndüm, yiyorum yiyorum doymuyorum. bu açlık bende sinir harbi yaratıyor.
bi de şuna çok şaşırdım.
turdakiler deli gibi alışveriş yapıyor.
rehber 1 markete sokuyor buranın çikolataları iyi diye, ya bildiğin türkiyede olan markalar, millet nasıl saldırıyor. sanırsın türkiyede çikolata yok, ben boyunun yarısı kadar çikolata alanı gördüm.
burda özellikle şunu söylemek istiyorum. çok özel alınacak bişey olmadıktan sonra lütfen alışverişlerimizi türkiyeden , türk markalardan yapalım. ne gerek var bu kadar para saçmaya yabancı bir ülkeye , bu bana çok özenti geliyor.
konu sahibinin herşey çok kazık demesi euronun değerli olması nedeniyle bence. 1 euroya 250 ml su oldu mu sana 3 tl.
biliyorum darmadağınık yazdım. gece 1 deki uçağa rötar nedeniyle sabah 7 de binmemiz nedeniyle hala kendime gelemedim.
ancak o bulutlu havada , o uçağı indirmeyi başaran THY pilotunu tekrar tekrar alkışlıyorum.
ülkemi çoooooooooooooook seviyorum.

Fiyat yerine kıymet bilseydiniz keşke.

Bu sene ara tatilde biz 3 başkenti içerisinde alan bir tura katıldık. Bazı arkadaşlar Çigan gecesine katılmamakta diretti, gidip Türk dönercisinde yemek yediler onun yerine.

O yörenin kültürünü tanımayacaksam neden zahmet edip oraya gideyim ki?
O kadar güzel müzik yaptılar, hatta Türkçe şarkı söyledi Macar grup 2 tane, koca masada sadece biz bahşiş verdik.
Bize güzel bir gece yaşatmalarının karşılığında 5-10 euro nedir ki?
Keyif alamamışsınız ama tamamen kendi hatanız.

Biz yurtiçi 5 gün tatile 2500tl verdik yurtdışı için o fiyat ne ki?

klasik bir tur gezisi geçmiş olsun.. o yüzden millet sırt çantası ve harita eşliğinde yapıyor yurt dışı gezilerini.. artık internet var, Paris tehlikeli bir yer değil.. keşke free takılsaydınız, turdan bağımsız..

X