pınar 6,12 sütü

kızlar bizimde devam sütümüz bitti bugeceden itibaren süt vermeyi düşünüyorum
eşim gelirken alcak umarım bulur
çok terettütdeyim ama mamadan daha iyi galiba
hiç değilse süt
ayrıca 8 aylık oldu

ben migros tan alıyorum...genelde muzlusunu seviyor oğluş...bu arada kızlar süt filan dedik ama kefiri de deneyin derim...inanılmaz vitamin/mineral kaynağı biliyorsunuz..ben oğlana hergün 100 cc kadar içiriyorum....

Yoğurt ve kefir neden yararlı
Posted on May 11th, 2008 in Kefir Hakkında Sık Sorulan Sorular, basından, kefirin yararları by admin
Yoğurt ve kefirde sağlığa yararlı çok sayıda besin unsuru var ama bu iki önemli besinin gizli gücünün mikroplardan (yanlış okumadınız) mikroorganizmalardan, kaynaklandığını biliyor muydunuz? Bunlar sizi hastalandırmak yerine sağlığınızı koruyan hatta bazı problemleri neredeyse tedavi eden “dost” bakterilerdir. Bu mikroorganizmalar bağırsak iç ortamını dengeliyor, hazmı kolaylaştırıyor, sindirim sisteminin görevlerine destek oluyor. Ayrıca bağışıklık sitemini güçlendirdiği, kolesterol ve hatta kan şekerinin kontrolünü kolaylaştırabildikleri ileri sürülüyor. Onların birer sağlık mucizeleri olduğu henüz yeni fark edildi. Bağırsakta bu bakterilerin sayısı arttıkça reflüden spastik-sinirsel kolite kadar pek çok sorun şiddetini azaltıyor. Gaz -şişkinlik- şikayetlerinde belirgin bir iyileşme görülüyor. Bağırsak iç dengesi iyileşince ishal veya kabızlık gibi problemler de ortadan kalkabiliyor. Kanada’da yapılan yeni bir çalışma antibiyotiklere bağlı ishallerin tedavisinde bu bakterilerden faydalanabileceğini ortaya koydu. California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bebeklerde alerjiye bağlı cilt döküntülerini probiyotik desteklerin azaltabilecekleri gösterdi. İsrailli araştırmacılar probiyotik bakterilerle karaciğer hastalıklarının oluşturduğu zararlanmaların azaltılabileceğini ileri sürüyor. Bu araştırmalara başkalarını da eklemek mümkün.

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Yorum Yap... (2)
Hipertansiyon için kefir kullanımı
Posted on May 11th, 2008 in Kefir Hakkında Sık Sorulan Sorular by admin
SORU
Be15 yıldır her sabah bir bardak ISIRGAN otu çayını, 5 yıldır her sabah bir bardak kefir ve 1 çorba kaşığı KETEN TOHUMU alıyorum. 16 yıl evvel kalp yetmezliği teşhisi ile kalp ilace MONODUR 60 ve hiper tansiyon için CO-DİAVON 160,AMBLODİS 10 ilaçları verildi. Geçe yıl GATA KARDİYOLOJİ kliniğinde yapılan muayenede kalp yetersizliği olmadığı bildirildi.1 yıldır kalp ilacı almıyorum. Tansiyon ilaçlarınıda yarıya indirdim. Hiç şikayetim yok.
CEVAP
Sayın Erkoca, Genel sağlığınız ve kan basıncınız uygulamalarınız ile iyi görünüyor.Bu yaşta sağlıklı olmanız da mükemmel bir durum.Şu anki uygulamalarınızı sürdürmenizde sakınca var görünmüyor.

Yorum Yap... (0)
Kefir sıcak yemeğe ilave edilir mi ?
Posted on February 8th, 2008 in Kefir Hakkında Sık Sorulan Sorular by admin
Kefirin günün her saatinde tüketilebileceğini belirten uzmanlar, “Ancak kefir sıcak yemeğe ilave edilmemeli. Çünkü yüksek sıcaklık, faydasını azaltır” diyor.

Yorum Yap... (0)
Hamileler kefir içmesinde bir sakınca var mı ?
Anne adayları kefir içebilir mi? Kefirin zararları var mı? Herkes kefir içebilir mi?

Kefirin bilimsel olarak açıklanmış bir zararı bulunmuyor. Gebelikte kullanımı için çoğunlukla olumlu görüşler hakim (dünya sağlık örgütü 2001 raporu dahil). Ancak düşük de olsa ( % 1) alkol içeriyor. Sonuç olarak gebelikte yapılmış bilimsel çalışma bulunmadığı için özellikle tavsiye edilmeyebilir

Yorum Yap... (0)
Bebekler Kefir içebilirmi ?
Kefirin bir enerji içeceği olarak düşünülmemesi gerektiğine dikkat çeken Haydar Yılmaz, 40 günlük bebeklerin bile kefir içebileceğini belirtti: “Bu içecek Kafkasya’da insanların çok uzun yaşamasının ve kanser gibi hastalıklarının görülmemesinin nedeni olarak gösteriliyor. Ana rahminde bazı bakteriler vardır. Normal doğum dışında doğumlarda bu bakteriler alınmadığı için vücut bağışıklığı azalıyor. Bu yüzden doktorlar sezaryenle doğmuş bebekler için Kefir öneriyor dedi .

Yorum Yap... (0)
KEFİR DOSYASI
Posted on January 10th, 2008 in Kefir Hakkında Sık Sorulan Sorular, makale by admin
GIDA RAPORU

Kefir tanelerinin süt içerisinde kapalı bir ortamda belli bir sıcaklıkta ve belli bir zaman içerisinde bekletilmesi ile kimyasal bir olay olan Fermantasyonun devreye girmesi sonucunda, ayran veya yoğurt benzeri oluşan kıvamlı sıvıya Kefir denmektedir. Yoğurt ve ayranın oluşumundan farklı olarak, kefirin Fermantasyon sonucu oluşması sebebi ile beraberinde alkolün oluşması problemini de getirmektedir. Bu konuda bilgi veren kaynakların orijinal bilgi notunu aşağıda bilginize sunuyoruz. Bu bilgiler ışığında kefir içkisini tükettiğimizde, az da olsa bir alkol maddesini de tüketmiş olabileceğimiz anlaşılmaktadır. Çoğu sarhoşluk veren maddenin azından da kaçınmamız gerektiğini düşünüyoruz.

gdolu ürünler çoğunlukla mısır ve pamukta bulunuyormuş
ve bebek mamalarında kesinlikle yokmuş deniliyor
içinde soya lesitini;mısır unu ;mısır nişastası;mısır özü yagı ; glukoz surubu; sitrik asit bunlarda gdo varmış benim dinlediğim kadarıyla

Buna göre 'genetiği değiştirilmiş organizma' (GDO) olarak adlandırılan ürünler, bebek mamalarında ve ek gıdalarında kullanılamayacak. 'Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, tohumluklar dışındaki genetiği değiştirilmiş ürünler ile bunları içeren gıda ve yem maddelerini kapsıyor. Sağlık Bakanlığı'nca ruhsat veya izin verilen ürünler yönetmeliğin kapsamına girmiyor. Yönetmelik hükümlerine aykırı olan GDO'lu gıda ve yemlerin işleme ve tüketim amacıyla ithali, piyasaya sürülmesi, tescili, ihracatı ve transit geçişleri yasak olacak.

GDO'lu ürünler, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleriyle bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde de kullanılamayacak. İnsan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünleri ithal edilemeyecek, piyasaya sunulamayacak. Gıda veya yem, en az yüzde 0,9 oranında genetiği değiştirilmiş organizma içeriyorsa, GDO'lu ürün olarak kabul edilecek. Ancak genetiği değiştirilmiş organizma içermeyen ürünlerin etiketinde ise ürünün GDO'suz olduğuna dair ifadeler bulunmayacak.

Her bir GDO için bilimsel esaslara göre değiştirilmiş gen ya da genler esas alınarak bir defaya mahsus olmak üzere komiteler tarafından risk değerlendirmesi yapılacak. İzin verilen GDO ve ürünlerinin kayıt altına alınması ve ürünün her aşamada takibinin sağlanması amacıyla bu ürünleri ithal edenler, işleyenler ve piyasaya sunanlar bakanlığa beyanda bulunacak. İzni iptal edilen genetiği değiştirilmiş organizma ve ürünleri toplatılarak imha edilecek. GDO'suz gıda veya yem, bu tür gıda veya yemlerin işlendiği hattan farklı bir hatta üretilecek ve depolanacak.

netten alıntıdır

yelizcim sen onlara inanma soya lestini denilen şey bebek mamalarında cicibebelerde mevcut zaten üzerine bakarsan yazaıyor sadece onlarda değil paket pudşnglerde margirenlerde hepsindevar

evet kefir 5000 yıllık bir kafkas içeceği..ve sağlık deposu...bebeklerede ciddi olarak tavsiye ediliyor...alkol olayını hiç duymamıştım...ben aldığım ürünlerin hiçbirinde alkol olduğunu okumadım..fermente sonucu alkol oluşmasını da kafam almadı..gerçi %1 dediğiniz şey 100 cc de 1 cc...inanın ondan daha fazla zararlı o kadar çok şeyle muhatap oluyor ki çocuklarımız...1 cc lik alkol hiçbir şey yapmaz onlara...ama yine de dediğim gibi bu bilgiyi ilk defa duyuyorum araştıracağım..çünkü ben kafkas bir dostumdan kefir kültürü almıştım..zaman zaman kendim de yaparım..onlar su yerine içerler kefiri...o kadar bol tüketirler yani...yüzlerinde bir çizik yok..tek bir gün sindirimle ilgili problem yaşamamışlar...grip/nezle nedir duymayan bilmeyenleri var aralarında....

evet kızlar bende kefirin tadını ve hatta nasıl bişey olduğunu hiç bilmiyorum.pınarın sütü gaz yapma gibi bi sronu varmı kızlar??

ben 6. ayında bır ay normal ınek sutuyle muhallebı verdım. memlekettekı dr vermıstı. burdakı dr yasakladı mılupa muh. veya corba verdım sımdıye kadar.ama artık gunluk sutten muhallebı yapıyorum aksamları veya sebze corbası varsa onu yıyor. gece uyanıncada emıyor bır ıkı kez . uykumuz iyi yani

ayran gibi...gayet güzel tadı var....bu besinden mahrum etmeyin derim bebeklerinizi..özellikle de şu domuz gribi günlerinde....

bebişim saol canım alışverişe gittiğimde ilk bakacağım şey şu kefir.tadını merak ediyorum kendinide.

anneler bende kızıma kefir içirmeye başladım çorbalarına karıştırıyorum biraz
siz nasıl içiriyorsunuz kefiri sademi veriyorsunuz günlük ne kadar içiriyorsunuz
yardımcı olurmusunuz lütfen bana

X