Poğaçalar Pofidik Poğaça Resimli

sütümüzü yogurma kabına boşaltıp,sıvıyağı da ekliyoruz mayayı içine atıyoruz,şeker, tuzuda ekleyip karıştırıyoruz (karışım sıcağa yakın ılıklıkta olucak sütü soğutmayacağız)
(ben mayayı sabun kalıbı gibi olanlardan alıp küçük toplar yapıp difrize atıyorum alıp alıp kullanıyorum ama şu bir gercek ki ınstant mayadan daha güzel kabartıyor) daha sonra unumuzu eleyip yavas yavas ekleyip yoğurmaya baslıyoruz, ellerimize yapışmamaya başlıyor yavas avas ve de kabarıyor fosur fosur yogururken bile ..
ellerimize yapışmayan ama cok da sert olmayan bir hamur elde ediyoruz, yarım saat, sıcak bir yerde dinlenmeye bırakıyoruz..
hamur dinlendikten ve kabardıktan sonra, istedigimiz içi koyup istediğimiz sekli verip yağlanmış tepsiye dizip yumurta sürüp 200 derecedeki fırında üstleri kızarıncaya kadar pişiriyoruz..( susam çörek otuda eklenebilir..)

cok kolay gercekten elınıze saglık

dscf1773.jpg

ohh cok guzel kabarmıs

Günlerdir okuyup, "hakikaten çok güzel oluyor olmalı ki bu kadar insan yazmış" diye düşünüp, dün akşam işten gelince iftar öncesi yoğurdum ve mayalanmaya bıraktım. İftardan sonra şekil verip bir 15dk kadar da tepside mayaladım. Eşimle ikimiz olduğumuz için ve bir de ilk denemem diye yarım ölçü yaptım. İçine bir malzeme koymadım ki sahurda sandviç gibi arasına birşeyler koyup yiyelim. Veeee sonuca gelirsek, MÜKEMMEL oldu. :KK19: ben daha önce de mayalı poğaça yapıyordum ama yoğurt ve yumurta koyuyordum içine. o da fena olmuyorsu ama bu ondan daha pofidik :KK9: Tarifi veren arkadaşa şükranlarımı sunuyorum :81: Denemekte tereddüt edenler varsa hiç vakit kaybetmesinler. Ben bir sonraki denememde şekerini fazla koyup paskalya ya da açma haline dönüştürmek istiyorum,bakalım... öpüyorum hepinizi...

arkadaşlar bende sürekli yaparım bu tarifi gerçekten mükemmel bir poğaça ,herkes bayılarak yiyor,ve hemen tarifini istiyorlar herkese tavsiye ederim arkadaşımızında ellerine sağlık:KK16:

Son düzenleme:
Sabun gibi derken bu değil mi?
Küçük toplar yapıp nasıl muhafaza ediyorsunuz anlamadım, bir paket 42 gram ve her yaptığımda 1 kilo unla uğraşmak istemiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.
Poğaçalar güzel gözüküyor, ellerinize sağlık.
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTrVXgkFb0d1_B3q91JKrHpS4v-D1qRMlj84cysnoLY2UGMudGy

benım dedıgım maya tek ve kocaman oluyor cnm heryerde yok ama bulunuyor yıne de mayayaı alıp kucuk toplar yapıp kapaklı soğuğa dayanıklı saklama kabına koyup difrize atıyorum istedıgımdede bırer bırer kullanıyorum...

kızlar bende yaptım şuan hamur mayalanıyor. inşallah tutturabilmişimdir sonucu yazarım buraya :)

daha önce yemek denemişliğim vardı ama hayatımda ilk kez hamur işi için sizin tarifinizi seçmiştim...

dün akşam üşenmedim gittim yaptım ve süper oldu anneminkinlerden bile güzel oldu çok teşekkür ederimm ..işyerine getirdim çaycı abimize bile verdim artık standart poğça tarifim budur..

hımm enfes görülüyor yorumlara bakılırsa oldukca lezzetli..konunun sahibi yaş maya ve tuz miktarını net bi şekilde yazabilir mi ilk kez poğaca yapıcam ve göz kararım yok malesef :)

hımm enfes görülüyor yorumlara bakılırsa oldukca lezzetli..konunun sahibi yaş maya ve tuz miktarını net bi şekilde yazabilir mi ilk kez poğaca yapıcam ve göz kararım yok malesef :)

ben yapıyorum bu tarifi veren arkadaşada tekrar teşekkür ederim bir paket yaş mayanın hepsi şu küçük küp şeklinde olanlar varya o, 1 yemek kaşığı tuz kaç kez yaptıysam süper oldu tavsiye ederim

üşenmeden az once yaptım bende 2 tepsi çıktı harika oLdu puf puff ..ben içine cewiz + tarçın + şeker karışımı koydum..bitter çikoLatayLada çok güseL oLuo ..

Yorumlara bakilirsa pogacalar harika oluyo galiba :) benim pogacalairm her seferinde farkli olur, belki de zor tafirler sctigim icin oluyodur, illa ki bir sey uymuyo:KK1: Bu tarif oldukca kolay gorunuyo :) en yakin zamanda denerim bende

Babannemin pogacasi bu duygulansim ayni tarif.mayayi sutle sobanin ualstunde eritirdi.ellerinize saglik.bir sorum olucak:44:eek: mayalar küp seklinde oluyor küpün taminimi eritelim tamami degilse ne kadari ?:KK56:

X