Premature Bebekler *Rahim Ağzı Yetmezliği Topiğinin Mucize Bebişleri*

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Canım şöyle diyeyim benim her iki oğlumda aynı bu konuda.
Mesela ekmek vereyim çevirip yutuyor. Makarna et patates küçük parça verince iki eveleyip yutuyor. Fakat çorbanın içinde pütürlü birşey olunca öğürüyotlar. Büyük hala pirinçli naneli şehriyrli çorba sevmez. Hatta kıymalı yemekte sevmez. Ağzına geliyor diye. Ama mecbur yer:KK35:U
Ikiside kahvaltıyı karışım sevmedi. Hasan Basri 8 aydan beri tek tek verdim. Daha doğrusu tam buğday ekmeği az ılık suyla ıdlatıp üsünüze tereyağı ve pekmez sürüyorum. Yanında yumurta haşlaması ve peynir birde bu sıralar bir çay bardağı az pekmezi ıhlamur oluyor. Kaşıkla lokma lokma veriyorum.

Bence yavaş yavaş ver. Kendi çorbasını yine geçir süzgeçten bende geçiriyorum. Fakat artık yemek sofrasında bizim yakımızda oluyor tok olsada istiyor. Bizde az az tattırıyoruz.

Sence ilk ne verebilirim? Bizimki kahvaltıya karışım yiyor maalesef :KK43: yumurtadan hiç hoşlanmadı

Kizlr ya kizim dis cikardi cikarirkn huzursz degldi cikardiktn sonra cok huzurszlandi iki gundr aksam cok agliyo yavrum ya normalde biberonu cok sever benden bile cok yani:) ama aksam oldumu agridn cildiriyo bobern bile alamiyo aglayip duruyo eli hep agzinda ates kusma isal hada yok ama cok huzursz jel kullaniyorm agri kesici veriyorm 3 saat agladktn sonra ancak uyuyo varmi onerinz ne zamn gecer 32 diside cikana kadar bu boylemi devam edeck gerci bebeklern 32 disi cikmiyo galiba ama bir tanede boyleyse digerlerni dusinemiyorm

Sence ilk ne verebilirim? Bizimki kahvaltıya karışım yiyor maalesef :KK43: yumurtadan hiç hoşlanmadı

Bence sizin her yemek masasında yanınız da olsun. Belki önce ekmeği yemeğin suyuna banıp çok küçük verebilirsin. Hani annem babam yiyiyor deyip o da isteyebilir. Ben bazen önüne küçük ekmek veya makarna koyuyorum bazen tutup ağzına götürüyor.

Yumurta çiynenmeyince tatsız oluyor bide damaklarına yapışıyor. Bende hemen peşine labne peynirî veya ıhlamur veriyorum. Peş peşe verince o da öğürüyor.
Meyve öğrenlerinde arası nasıl. Mesela elmada arada cam rende de küçük parçalar kaçıyor bizimkide irkiliyor önce. Sonra yutmaya çalışıyor.

Ben büyük oğlumda hiç sebze çorbası yediremedim. Hep sebzeleri küp küp doğrayıp yemek gibi pişiriyordum sonra tabakta tek tek çatalla ezerek karıştırmadan veriyordum bi ondan bi öbüründen.
Ne zaman normal unlu tuzlu terbiyeli normal çorbaya geçtik oAman yedi

Kizlr ya kizim dis cikardi cikarirkn huzursz degldi cikardiktn sonra cok huzurszlandi iki gundr aksam cok agliyo yavrum ya normalde biberonu cok sever benden bile cok yani:) ama aksam oldumu agridn cildiriyo bobern bile alamiyo aglayip duruyo eli hep agzinda ates kusma isal hada yok ama cok huzursz jel kullaniyorm agri kesici veriyorm 3 saat agladktn sonra ancak uyuyo varmi onerinz ne zamn gecer 32 diside cikana kadar bu boylemi devam edeck gerci bebeklern 32 disi cikmiyo galiba ama bir tanede boyleyse digerlerni dusinemiyorm

Allah yardımcısı olsun. Bizde 5 aydır uğraşıyoruz. Arada aynı senin gibi tavan yaptığı 2-3 gece uykusuz olduğu günler oluyor.
Büyük ihtimalle diğerinde gelecektir ondan ağrıyordur.
Bi Dr demişti bana eğer bebekler hemen konuşabilseler " anne dişlerim damaklarım çok ağrıyor " derler demîşt.
Rabbim yavrularımıza sağlık sıhhat ve rahatlık versin.

merhaba arkadaşlar.Feyza beni emmek istemiyor.Memeyi veriyorum iki çekiyor,bırakıyor.Sonra vermeye çelışınca kafasını kaldırıp direniyor.

Hastalandım.Bademciklerim apse yaptı.Ateşim 38-39 lara çıktı.Dr süte geçmediğini söylediği bir antibiyotik verdi.İki gündür kullanıyorum.Ondan olabilir mi diye düşünüyorum ama öncesinde de pek istekli emmiyordu.Sütüm de iyice azaldı.Biraz daha anne sütü almasını çok istiyoru.Ne yapsam bilemedim.

merhaba arkadaşlar.Feyza beni emmek istemiyor.Memeyi veriyorum iki çekiyor,bırakıyor.Sonra vermeye çelışınca kafasını kaldırıp direniyor.

Hastalandım.Bademciklerim apse yaptı.Ateşim 38-39 lara çıktı.Dr süte geçmediğini söylediği bir antibiyotik verdi.İki gündür kullanıyorum.Ondan olabilir mi diye düşünüyorum ama öncesinde de pek istekli emmiyordu.Sütüm de iyice azaldı.Biraz daha anne sütü almasını çok istiyoru.Ne yapsam bilemedim.

Canım geçmiş olsun Allah şifa versin. Ek gıdaya geçtiğin için karnı az da olsa onlarla doyuyordur. Bîde sütüm az demişsin çekince gelmiyorsa uğraşmak istemiyordur. Hasta olunca süt azalıyor. Bol sıvı içmeye çalış canım. Hem mikroplar vücuttan atımı kolay olur hem süt artar.
Birde uykudan uyanın ca ek gıda saati olsada açken önce memeni ver.
İnşalla erken bırakmaz. Olursada hiç üzülme maşallah Feyza gayet güzel gelişti. Hem sende elinden gelenin fazlasını yaptın. Hiç süt almayan bebekler var. Allah kolaylık versin.

Son düzenleme:
Bence sizin her yemek masasında yanınız da olsun. Belki önce ekmeği yemeğin suyuna banıp çok küçük verebilirsin. Hani annem babam yiyiyor deyip o da isteyebilir. Ben bazen önüne küçük ekmek veya makarna koyuyorum bazen tutup ağzına götürüyor.

Yumurta çiynenmeyince tatsız oluyor bide damaklarına yapışıyor. Bende hemen peşine labne peynirî veya ıhlamur veriyorum. Peş peşe verince o da öğürüyor.
Meyve öğrenlerinde arası nasıl. Mesela elmada arada cam rende de küçük parçalar kaçıyor bizimkide irkiliyor önce. Sonra yutmaya çalışıyor.

Ben büyük oğlumda hiç sebze çorbası yediremedim. Hep sebzeleri küp küp doğrayıp yemek gibi pişiriyordum sonra tabakta tek tek çatalla ezerek karıştırmadan veriyordum bi ondan bi öbüründen.

Maşallah iştahlı oğlum,zaten yemeklerde de kendi mama saatlerinde dehep mutfaktayız,biz yerken istiyor vereyim diyorum diline deyince sanki tadı çirkinmiş gibi yüzünü buruşturuyor,meyve oüresi sebze çorbası alıyor,devam sütünü de içiyor,ben de cam rendede yapıyorum çığunlukla püreyi,geçende elma çok susuz ve bıl posalıymış daha ilk kaşıkta öğürüp çıkardı,ben de hipp in püresiyle karıştırıyorum o zaman alıyor,ama ekmek falan yediği yok,gerçi makarna patates falan yasak benim oğlana,kronik kabız :KK43:

Metal canm skinti sadece dis deglms dun fark ettm ne emmek istiyrdu ne bibern aliyrdu distendr dedim ama corbayi yutarkn agladgini fark ettm doktra gotrdm meger bogazi sisms bitanemn antibiyotk verdi gecede huzurszdu ama biraz duzeleck gibi ins her diste boyle yapmz 15 tatile az kaldi ameliyt olacm kacgun hastanede yatacm belli degl o arada cok aglrsa annemlere sikinti olur hem benim gozum arkada kalr
Melek canm benm kizda hep emmkte sorun yasiyr ilk zamnlr cok uzuldm hatta bibern emiyr beni emmiyr diye sinir krizlerne giriyodm simdi keske emse diyorm dikkat et canm belki dis cikariyodr yada bogazi falanda agriyo olabilr bunlr yoksa zaten bircok bebekte anneyi birakma donemi olurms iararla emzirmeue cals ben sarki soyluyrdm buna ragmn emmessede yapack bisey yok saglijli olsnlrda emmesnlr

Bu fıttırık kızlar nıye bıberon reddedıyo bızde oyleyız..ağzında bırıktırıp cıkarıyo sutlerı

Kızlar babam almanyadan 7kutu aptamil milumil getırdı ıkı ayda bıtırdı son kutumuz,sutumu ıcmıyo mamayı sütümle hazırlıyorum yarı sut yarı su,sorum şu bu mılumılı duyan var mı tr de varmış öncelerı,tek içtiği sut bu tadı benzeyenı duydunuzmu hiç?

Efulım dişinizmi çıktı maşallah,ben gec çıkmasını ıstıyorum zaten zayıf iştahsızlığa tahammulum yok😝 hıc kılo almıyordu ıkı aydır 7ye yaklaşmışız

Metal canm skinti sadece dis deglms dun fark ettm ne emmek istiyrdu ne bibern aliyrdu distendr dedim ama corbayi yutarkn agladgini fark ettm doktra gotrdm meger bogazi sisms bitanemn antibiyotk verdi gecede huzurszdu ama biraz duzeleck gibi ins her diste boyle yapmz 15 tatile az kaldi ameliyt olacm kacgun hastanede yatacm belli degl o arada cok aglrsa annemlere sikinti olur hem benim gozum arkada kalr
Melek canm benm kizda hep emmkte sorun yasiyr ilk zamnlr cok uzuldm hatta bibern emiyr beni emmiyr diye sinir krizlerne giriyodm simdi keske emse diyorm dikkat et canm belki dis cikariyodr yada bogazi falanda agriyo olabilr bunlr yoksa zaten bircok bebekte anneyi birakma donemi olurms iararla emzirmeue cals ben sarki soyluyrdm buna ragmn emmessede yapack bisey yok saglijli olsnlrda emmesnlr

Geçmiş olsun kızımıza. Ay bu iştahsızlık bebekler mahvetti annelerini. Üzme kendini canım ne yiyorsa onu ver canım.
Sende ol ameliyatınızda rahatla. Rabbim kolaylık versin tez şifa bul. Zaten seni emmiyor evet zor olur bırakması ama Rabbim yardımcı olur. Oda uslu uslu bekler annesini.

Bu fıttırık kızlar nıye bıberon reddedıyo bızde oyleyız..ağzında bırıktırıp cıkarıyo sutlerı

Kızlar babam almanyadan 7kutu aptamil milumil getırdı ıkı ayda bıtırdı son kutumuz,sutumu ıcmıyo mamayı sütümle hazırlıyorum yarı sut yarı su,sorum şu bu mılumılı duyan var mı tr de varmış öncelerı,tek içtiği sut bu tadı benzeyenı duydunuzmu hiç?

Duymadım canım. Maşallah sağarakda olsa 6 ay verdin canım anne sütünü. Inşallah dahada almaya devam eder. Peki diğer marka devam sütlerini kullanmıyorum. Hipp var mesela denedin mi.

Mlkyyy canm bende seni dusunuyordm niye yazmiyo diye dun yazacktm unutmusm girmene cok sevndm boyle devam et evet canm kizimda bana cekms bende 6 aylikkn cikarmsim oda cikardi ama ayni anda bogazi agridigi icin istahi kesilms cikardktn sonra rahtliyo simdilik normale dondu gibi beni emmeyi birakack gibi iki gundr bir iki kere emdi bugunde hic emmedi mememin ucunu isiriyo canm cok yaniyo artk emmessede yapack bisey yok ameliyt olacm sonrada depresyn ilacna baslicm birakmasi belkide daha dogru olur 7 kilomu canm daha zayfms ozamn keske mama icse benmki beni emmiyo ama mamayi seviyo

Kizlr benim kiz emmeyi tamamen birakti gibi gece emerdi artk onuda emmiyor dis cikti ondn galiba ama bundn oncede cok istekli degldi sadece yanina uzaginca sabahlari aliskinya cirpinark beklrdi gogsumu acaym diye ama simdi oda yok sol gogsumde sut cekilmk uzere sagda idare ediyr elektrkli pompam olmadigndan sagma samsim cok olmadi gunde birkez manuelle sagiyorm oda 90 cc cikiyo ne dersnz kaderime razimi geleym ilk annesini birakn benim bebegm degl diyp yoksa zorlayaym mi hilmiyorm

kızlar merhaba ben 25+3 te 17 aralıkta doğum yaptım ikizlerimin biri 740 diğeri 737 gr.doğdu.bugün 20.gün hala yaşıyorlar çok şükür ama sıkıntıları çok fazla çok acı çekiyorlar.çok korkuyorum engelli ,özürlül olacaklar diye,onları kaybedeceğim diye çok korkuyorum hala şoktayız ne yapacağımı bilmiyorum dr hiç iyi şeyler söylemiyor.ne yapacağımı bilemiyorum çok çaresizim

kızlar merhaba ben 25+3 te 17 aralıkta doğum yaptım ikizlerimin biri 740 diğeri 737 gr.doğdu.bugün 20.gün hala yaşıyorlar çok şükür ama sıkıntıları çok fazla çok acı çekiyorlar.çok korkuyorum engelli ,özürlül olacaklar diye,onları kaybedeceğim diye çok korkuyorum hala şoktayız ne yapacağımı bilmiyorum dr hiç iyi şeyler söylemiyor.ne yapacağımı bilemiyorum çok çaresizim
Cok gecmis olsun Allah onları size bağışlasin,ciğer geliştirici iğne olmusmuydu?bizim topikte bı kilolarda doğan ikizler vardı maşallah sapa sağlam çıktılar kuvezden inşallah seninkilerde çıkar

Kizlr benim kiz emmeyi tamamen birakti gibi gece emerdi artk onuda emmiyor dis cikti ondn galiba ama bundn oncede cok istekli degldi sadece yanina uzaginca sabahlari aliskinya cirpinark beklrdi gogsumu acaym diye ama simdi oda yok sol gogsumde sut cekilmk uzere sagda idare ediyr elektrkli pompam olmadigndan sagma samsim cok olmadi gunde birkez manuelle sagiyorm oda 90 cc cikiyo ne dersnz kaderime razimi geleym ilk annesini birakn benim bebegm degl diyp yoksa zorlayaym mi hilmiyorm
Canım sen zorla bı gün bile fazla emse kardir aslında elektirikli ponpan olsa daha verimli olurdu sütun gerçi bı süre sonra elektiriklide kullansan emmeyince kesiliyor,olsun en azından ilk 6 ay anne sutuyle beslendi bundan sonra ne kadar emerse kar emmezse de dunyanın sonu da değilmiş öğrendim

Canım aynen öyle bak benim kız da 6,5 aylık bıraktı 1-1.5 ay sağdım verdim ama sağmak emmek gibi olmadı kesildi
Sende sağabildiğin kadar sağ ver
Olmazsa da üzme kendini

Canım Allah yardımcın olsun , Allah'ın izni ile sağ salim çıkarlar inşallah

Mlky ben mamayı duymadım daha önce , burda ki mamalardan niye denemedin?

canım labne ne veriyorsun?

düzeldi mi canım epey olmuş yazalı bebeler dönem dönem değişiyor...

geçmiş olsun düzeldi mi kızın ? ameliyatta iyi geçer inşallah...

ben 4 numara aptamil kullanıyorum 2 gün inek sütü. sma kullandım pek sevmedi 1 kutu içti...

Kizlr cvp icin sagoln elimdn geleni yapip sutum cekilene kadar verecm cekilrsede yapack bisey yok hayrlisi artk chnb canm cok sukur duzelti cok kotu opmadn gotrmstm iki gun antibiyotk verdm gecti

Metal bizim kız için büyükmüş küçükmüş hiç önemi yok maşallah sübanallah herşeyi güzel yiyo, koca mandalina dilimini üstündeki Zarı çıkarıp tek sefer veriyorum bazen :)).
Ama kahvaltıyı çok çeşitli veremiyorum öyle nedense , kaşar peynirini çok seviyor , dilim dilim versen koca kaşarı yiyecek, bir de lokma lokma ekmek ve yumurta beyazı yiyor

Chnb bem badeye Abi'sinin pipetli sütlerinden veriyorum öyle güzel içiyor ki inanamazsın :))) bizim bu aralar devam sütünü pek içmek istemiyor, biberonu istemiyor sanırım.. Onu da mı pipetle versem :)))))

X