Resim Yapanlar Bir Bakabilir Mi?

Müsait olduğum fırsatta elimden geldiğince yazmaya çalışayım kızlar, şimdi pek müsait değilim uzun uzun yazmaya.

Ama konu sahibi, şöyle diyeyim, en resim yapamayan bile belli bir eğitim sürecinden sonra geliştire geliştire yağlı boya yapar. Güzel de yapar yani. Ha yeteneğe el yatkınlığına göre de farkını ortaya koyarsın.

Bir de çeşit çeşit bu resim yapma işleri, nasıl rahat ve kolay gelecekse oradan devam edersin, misal kimisi baka baka daha rahat yapar, sıfırdan kafada canlandırma zor gelir. Önce bir başka resmi taklitle başlar, sonra 2-3 farklı resmi birleştirerek yeni resimler çıkarmayı çözer, sonra hoşuna giden bi şeyin fotoğrafını çeker ona baka baka aynısını çıkarır derken ilerler gider, otomatiklesir. Kimisi de baka baka yapamaz, sıkıntı basar (Mesela ben) illa bi şeyi kafasına göre oynar değiştirir ya da bakmaz hayalden sallar çizer gider. Ama bunların hep tekniği var, fırça yönleri var, basit bir halk eğitim kursunda bir sene kara kalem alsan, o fırça atışları kavraman sağlam olur. İkinci sene de baştan 1-2 ay kara kalem hatırlatıverir, devamında boyayı kullanmaya geçersin mis gibi.. Zaten resim dediğin kara kaleminden yağlı boyasına her dalında aynı bilgiyi ister: Doğadaki her şey geometrik bir şekle benzer (Mesela üzüm küredir, yapraklar üçgene benzer, evler dikdörtgen prizmadır vs vs) bu geometrik şekillere boyut kazandırmak için kalem yönü önemlidir bunu öğrenirsin, buna ilaveten göz uzaktakini küçük, yanındakini büyük görür cisimler uzakta küçülür, kaçış noktaları ufuk çizgisi derken perspektifi kaparsın tamam buradan boyutu halledersin.
Işık gölge de bildin mi buradan da derinlik.
Tamam resim bunlar üzerine, göz üzerine kurulu bir şey, elinden önce gözüne güven, bir süre sonra varsa o yetenek çıkar da ortaya, baktığın yeri "Buradan resim çıkarır mıyım, ya şu caddede perspektif çalışayım" filan diye görmeye başlarsın.

Bir tutam da sabır kattın mı (Çünkü bitiversin diye acele eder sıkılırsan yetenekten çalarsın, bozulur resim), ağır ağır, gün gün, hafta hafta gelip gidip bakıp ekleye ekleye, canın o an neresini istiyorsa o zaman dokunarak, sıkılınca resim değiştirerek ya da bırakarak, uzun soluklu çok güzel şeyler çıkarırsın istedikten sonra.

Müsait olunca, eğitime ilk başladığımda yaptıklarımdan birini paylaşayım, bi de kendi kendime 3-4 ayda yaptığım birini, yani eğitim kadar sabır ve tutku işi olduğunu fark edersin. Yeteneği sabırla işlersin, bu motton olsun bu işte :)
Sizin konularınızın bazılarında güzel sanatlara girmek istediginizi hatirliyorum. Denedinizmi?

Yokuspokus Yokuspokus Ne güzel renkler bunlar,ne cıvıl cıvıl renkler... Bayıldım,bayıldım. Yaşlanmazsınız siz. Ay bir nazar boncuğu da koyayım nazar değmesin:nazar:

Teşekkür ederim ^_^

Sizin konularınızın bazılarında güzel sanatlara girmek istediginizi hatirliyorum. Denedinizmi?

Denemedim, istiyorum-hedef koydum; arada gaza da geliyorum ama kendimi de tanıyorum, sıkılır atarım aylarca "Sanatım gelmedi naapim" diye şımarır otururum, bazen şevk gelir geçerim başına bu kez işim çoğalıverir, çocuktu-annemdi eşimdi. Resim konusunda çok kafama buyruk bir ritmim var + okul için o yeterlilik ve imkanda değilim henüz, çocuk az daha büyür, o sırada daha gelişirim ittire kaktıra, tek seferde girerim diyorum. Deneyip olmazsa kırılırım gibi geliyor. (Kaçıyorum belki de bilmiyorum)

Merhaba resim yapmayı ben de çok severim ,ortaokul ve lisede çok yapardım ,açıkcası yeteneğin de lazım olduğunu düşünüyorum.
Ama en önemlisi durmadan pratik yapmak ve en zoru sulu boya bence.Ben mesela yıllardır yapmaya yapmaya körelmişim.Bu konuyu görünce mutlu oldum akşam resim yapıcam : )
Dediğim gibi kursa gitmenize bile gerek yok bence ,internette çok güzel videolar ve örnekler var ,önce basit şeyleri çizmeye çalışırsınız,sonra karakalem yaparsınız,sonra kuru boya,guaj derken yağlıboya oluverir : )

Selamlar tekrardan
Sizlerle paylasmistim niyetimi,sağolun hepinizin dedikleri de beni şevke getirdi.
Konuyu açtiktan 1 ay sonra basladim yavastan.2 aydir üniversitenin kursuna gidiyorum.Sizlerle yaptiğim 2 resmi paylasayim dedim.Çok birsey değil ama benim gibi eline ömründe firca almamis biri icin buyuk birsey.Devam da edicem.Hepinize tesekkurler
20181211_221047.jpg
20181211_221023.jpg

Selamlar tekrardan
Sizlerle paylasmistim niyetimi,sağolun hepinizin dedikleri de beni şevke getirdi.
Konuyu açtiktan 1 ay sonra basladim yavastan.2 aydir üniversitenin kursuna gidiyorum.Sizlerle yaptiğim 2 resmi paylasayim dedim.Çok birsey değil ama benim gibi eline ömründe firca almamis biri icin buyuk birsey.Devam da edicem.Hepinize tesekkurlerEki Görüntüle 2214880 Eki Görüntüle 2214881

Daha olur senden, başlangıç için gayet hoşlar Aljinat; çöp adam çizemem diyen kimleri gördü bu gözler, şimdi beni solladılar. Yapamam diyenden korkarım, yapamam diyordun bak nasıl geliyorsun gümbür gümbür. Salıncaktaki kızın güneşine bayıldım renk tam :KK15:

X