Risk, korku, dilemma

Fishlover

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2015
13
18
35
Konu bir ameliyatla ilgili. Dogustan beri bir goz kapagim 3 mm dusuktu ve bana asiri rahatsizlik veriyordu. Vede yuzume aptal goruntu veriyordu. Yada uykusuz. Hep imrenirdim normal goz kapaklari olan insanlara. Cocukken gorundugum doktorlar "biz yapamayiz" dediler ve oylede kaldi. Bu arada, Turkiyede yasamiyordum ve simdide orada degilim. Yas geldi 25 oldu. Kendimle ilgili artik biktigim sorunlarim ve kurtulmak istedigim seyler olunca, goz kapagimi ameliyat ettirmeyide kafaya koydum. Bir gun cok populer ve iyi reputasyona sahip bir klinige telefon ettim, boyle ameliyatlarin yapilip yapilmadigini sordum ve doktor Serdar Nasir hocanin tavsiye ettiler, bir kac gun daha bu ulkede olacagini soylediler. Kalktim gittim, doktora gorundum, congenital ptosis (dogustan ptozis) oldugunu soyledi, hadi yarin gel ameliyat edeyim seni dedi. Daha olgunlasmayi, rasyonel dusunmeyi basaramayan ben is yerimden borc para alarak yarin ameliyata yazildim. Boylece, yaklasik 1 yil once ameliyat oldum. O gun bu gundur hayatim alt-ust oldu. Tam 1 ay insan icine cikamaz, ise gidemez oldum. Ilk 3 ay, hemde kista, ofis icinde kara gunes gozlugu ile oturmak zorunda, insanlarin tuhaf yaklasimlari ile yasamak zorunda kaldim. Sevgilimden ayrildim. Cunku gorusmek istemiyor, gorustukte bile depresif halimle herseyi mahvediyor, vede tabi korkunc gorunuyordum. Isten cikarildim, cunku tum gun bir gozumu saclarimla nasil gizleyebilecegimle ugrasiyor, aynayi elimden yere koymuyordum. Hastaydim artik, onceki insan degildim. Tabi isten cikarildim, hakli olarak. Borclandim, cunku ameliyat borcunu odeyememistim daha. Sonra yine kredi borclarina boguldum, cunku param yoktu, is bulamiyordum. Ha, doktor bu arada ulkeye gelmiyor, 3 aydan sonra geldiginde de goz kapagimin "gayet normal" oldugunu, benim sabirsiz olup bekleyemedigimi ve s. ve s. soyleyip kendini hakli cikariyordu. Halbuki diger ameliyat gecirenlerle sohbette benim basima gelenlerin hicbiri onlarin basina gelmemisti. Sorun ameliyattaydi. Ne oldugunu soylemedim, degilmi? Goz kapagimi asiri derecede yukari kaldirarak (yani goz kapagi kasini cok keserek) bir gozumu kocaman yapmisti. Sadece o olsa neyse. O gun bu gundur normal insan gibi gozumu kapayarak uyuyamiyorum. Tam 7 ay goz kapagimi bantla yapistirarak uyudum. Buyuk bir rahatsizlikla tabi. Simdide yalniz goz maskesi (blinder) ile uyuya biliyorum. Oda zorla tabi. Onceleri bebek gibi uyuyan ben simdi hemen her gece 3-4 defa uyanir oldum. Cunku bazen goz maskesi kayarak dusuyor ve goz kapagim hemen 2-3 mm acik kaliyor, kizariyor, yasariyor, aciyor ve beni uyandiriyor...
Is buldum, bir kursta ders veriyorum. Azacik da olsa para topladim. Doktorlari arastirdim. Yasadigim ulkede iyi doktor olmadigindan en yakin Turkiye doktorlarini arastirdim. En iyi okuloplastik cerrah olarak Safak Karslioglu ve Mehmet Unal isimlerini duydum. Her ikisiyle kontakta gectim. Safak Karslioglunda kararliyim. Ama cok korkuyorum. 1 yildir o kadar zor donem gecirdim ve o ogrendigim ders karsiliginda o kadar buyuk zorluklar yasadim ki, anlatmakla degil. Cok degistim, hersey degisti, hayatim, hersey. Bu benim son sansim. Elimde avucumda olan ve buyuk zahmetle, iradeyle topladigim tum parayi bu ameliyata odeyecegim. Eger ki, sanssiz alinirsa, hersey mahvolacak. Hakikaten.
Ne yazik ki, ptozis ameliyatiyla ilgili cok bilgi yok. Safak Karslioglunun hastalarini bulmak cok zor, internet araciligiyla bulamiyorum. Sizden ricam, lutfen eger duyduysaniz, ameliyatlarinin nasil sonlandigini biliyorsaniz, yani bir bilginiz varsa benimle paylasin. Cunku korkuyorum, cok caresizim, ne yapacagimla ilgili karar veremiyor, ayni zamanda karar vermeye mecburum. Ama artik soracagim hicbir yer, kimse kalmadi.

çok üzüldüm ya dehsetle okudum yazını umarım bılgısı olan arkadaslar çıkarda yardımcı olurlar çok geçmiş olsun.

Allah acil şifalar versin.Acaba burun ameliyatlarında revizyonu başarılı drlarla irtibata geçseniz onlar aracılığıyla konusunda uzman bir cerraha yönlendirilirsiniz diye aklıma geldi benim.
Umutsuz olmayın Allahım hepimizi hayırlı işinin ehli insanlarla karşılaştırsın.
Bir Dr vardı zaman zaman yeni buluşlarıyla haberlere konu olan başarılı bulunan Mehmet mutaf onunla irtibat kurun mesela bir fikri vardır örneğin. Yavaş ve sindirerek ilerleyin aceleye gelmesin. Elimizden gelen tedbir ve araştırmayı yapıp Allah'a sığınarak hareket edeceğiz.buradan güzel haberlerinizi almak isterim.

Konu bir ameliyatla ilgili. Dogustan beri bir goz kapagim 3 mm dusuktu ve bana asiri rahatsizlik veriyordu. Vede yuzume aptal goruntu veriyordu. Yada uykusuz. Hep imrenirdim normal goz kapaklari olan insanlara. Cocukken gorundugum doktorlar "biz yapamayiz" dediler ve oylede kaldi. Bu arada, Turkiyede yasamiyordum ve simdide orada degilim. Yas geldi 25 oldu. Kendimle ilgili artik biktigim sorunlarim ve kurtulmak istedigim seyler olunca, goz kapagimi ameliyat ettirmeyide kafaya koydum. Bir gun cok populer ve iyi reputasyona sahip bir klinige telefon ettim, boyle ameliyatlarin yapilip yapilmadigini sordum ve doktor Serdar Nasir hocanin tavsiye ettiler, bir kac gun daha bu ulkede olacagini soylediler. Kalktim gittim, doktora gorundum, congenital ptosis (dogustan ptozis) oldugunu soyledi, hadi yarin gel ameliyat edeyim seni dedi. Daha olgunlasmayi, rasyonel dusunmeyi basaramayan ben is yerimden borc para alarak yarin ameliyata yazildim. Boylece, yaklasik 1 yil once ameliyat oldum. O gun bu gundur hayatim alt-ust oldu. Tam 1 ay insan icine cikamaz, ise gidemez oldum. Ilk 3 ay, hemde kista, ofis icinde kara gunes gozlugu ile oturmak zorunda, insanlarin tuhaf yaklasimlari ile yasamak zorunda kaldim. Sevgilimden ayrildim. Cunku gorusmek istemiyor, gorustukte bile depresif halimle herseyi mahvediyor, vede tabi korkunc gorunuyordum. Isten cikarildim, cunku tum gun bir gozumu saclarimla nasil gizleyebilecegimle ugrasiyor, aynayi elimden yere koymuyordum. Hastaydim artik, onceki insan degildim. Tabi isten cikarildim, hakli olarak. Borclandim, cunku ameliyat borcunu odeyememistim daha. Sonra yine kredi borclarina boguldum, cunku param yoktu, is bulamiyordum. Ha, doktor bu arada ulkeye gelmiyor, 3 aydan sonra geldiginde de goz kapagimin "gayet normal" oldugunu, benim sabirsiz olup bekleyemedigimi ve s. ve s. soyleyip kendini hakli cikariyordu. Halbuki diger ameliyat gecirenlerle sohbette benim basima gelenlerin hicbiri onlarin basina gelmemisti. Sorun ameliyattaydi. Ne oldugunu soylemedim, degilmi? Goz kapagimi asiri derecede yukari kaldirarak (yani goz kapagi kasini cok keserek) bir gozumu kocaman yapmisti. Sadece o olsa neyse. O gun bu gundur normal insan gibi gozumu kapayarak uyuyamiyorum. Tam 7 ay goz kapagimi bantla yapistirarak uyudum. Buyuk bir rahatsizlikla tabi. Simdide yalniz goz maskesi (blinder) ile uyuya biliyorum. Oda zorla tabi. Onceleri bebek gibi uyuyan ben simdi hemen her gece 3-4 defa uyanir oldum. Cunku bazen goz maskesi kayarak dusuyor ve goz kapagim hemen 2-3 mm acik kaliyor, kizariyor, yasariyor, aciyor ve beni uyandiriyor...
Is buldum, bir kursta ders veriyorum. Azacik da olsa para topladim. Doktorlari arastirdim. Yasadigim ulkede iyi doktor olmadigindan en yakin Turkiye doktorlarini arastirdim. En iyi okuloplastik cerrah olarak Safak Karslioglu ve Mehmet Unal isimlerini duydum. Her ikisiyle kontakta gectim. Safak Karslioglunda kararliyim. Ama cok korkuyorum. 1 yildir o kadar zor donem gecirdim ve o ogrendigim ders karsiliginda o kadar buyuk zorluklar yasadim ki, anlatmakla degil. Cok degistim, hersey degisti, hayatim, hersey. Bu benim son sansim. Elimde avucumda olan ve buyuk zahmetle, iradeyle topladigim tum parayi bu ameliyata odeyecegim. Eger ki, sanssiz alinirsa, hersey mahvolacak. Hakikaten.
Ne yazik ki, ptozis ameliyatiyla ilgili cok bilgi yok. Safak Karslioglunun hastalarini bulmak cok zor, internet araciligiyla bulamiyorum. Sizden ricam, lutfen eger duyduysaniz, ameliyatlarinin nasil sonlandigini biliyorsaniz, yani bir bilginiz varsa benimle paylasin. Cunku korkuyorum, cok caresizim, ne yapacagimla ilgili karar veremiyor, ayni zamanda karar vermeye mecburum. Ama artik soracagim hicbir yer, kimse kalmadi.
inşallah istediğin görüntüye kavuşursun. geçmiş olsun.

Cok büyük gecmiş olsun keşke diye başlıyıp devam eden büsürü şey sıralıyabilirim ama bu sadece canınızı sıkar.
Neyse Allah yardımcın olsun

Tedaviyi uzatmadan olman lazım kornea zarar görebilir çünkü. göz kapağını açan kaslarının hafifletilmesi gerek. gerçekten çok sorumsuz bir doktormuş. mutlaka bu durumu ameliyat olmadan belgeyip dava aç derim. olan olmuş üzülme tedavini geciktirme. çünkü gerçekten açık kalması durumu düşük olmasından daha riski birşey.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun, karamsarlığa kapılmayın hemen şöyle de düşünebilirsiniz bu durumunuzdan daha kötüsü olamaz değil mi hiç bir şey ? bu sefer herşey güzel olacak bence : ) Dava konusunda arkadaşlara katılıyorum üzerine gidin yüklü maddi tazminat talep edebilirsiniz manevi acınızı karşılamaz ama şu yazdıklarınızdan maddi sıkıntı çektiğinizi anladım ben yardımcı olur en azından.

Dostlar, hepinize dikkatiniz icin tesekkur ederim, bunu paylasmak, soylemek, sizlerden destek almak benim icin ne kadar hafifletici, bilirsiniz.
Dava acmak konusunda tabiki dusundum. Ancak ucu kapali bir mesele, sonucunu onceden biliyordum. Oncelikle, doktor 1 yil surecinin gecmesini soyledi, cunku kendi-kendine duzelecegini iddia ediyordu (1 yil bu ay tamam oluyor ve hicbirsey aylardir duzelmedi), ote yandan hep "duzelmezse, ben ucretsiz revizyon ameliyati yapacagim" diyordu. Ki, buda yine ona dava acmama engel oluyor, cunku bu tur ameliyatlarda cok zaman revizyona gerek kaliyor. Ancak gozumu ona yeniden emanet edemem ki. Yanlisini kabul etmeyen doktor. Goz seklimi nasil degistirdigini yazmadim daha... gozum badem gibiydi, simdi yuvarlak, amma goz gore-gore "hayir, boyle daha iyi, diger gozunude ameliyatla bu sekile salmamiz lazim" diyordu. Israrla diger gozumu ameliyat etmek istiyordu, halbuki digerinde asla hicbir sorun yok. Buda onun hem kabiliyetsiz, hemde kibirli oldugunu gosteriyor. Diger taraftan, revizyon limiti var tabi. O kadar zarif ve zor ameliyat ki, kucuk bir hata duzelmez sonuca varabiliyor. Ben daha 26 yasindayim ve omrumun sonuna kadar revizyon ameliyatin kotu sonucunu tasimak zorunda kalabilirim, cunku 2. ya da 3. ameliyyatta hata olursa, duzeltilemiyor.
Doktor konusunda, coguna basvurdum, yonlendirdikleri doktorlarla ilgilendim, hepsi "iyi" diyor, ama bir turlu hastalarina ulasamiyorum malesef... Guvendigim goz doktorum var, onun tavsiyesi ilede en son Safak Karslioglu'nda karar kilacagim galiba. Ama cok korkuyorum. Eger olursa, belki subat ayinda ameliyat olurum. O kadar cok korkuyorum ki.
Ne kadar pisman oldugumu bilemezsiniz. Bu mesajimi alin ve kendinize asla dokunmayin. Sagliginiza bir zarari olmadigi halde asla hicbir yerinize mudahele etmeyin, ettirmeyin. Ben eski kendimi simdiki halimdan cok cok daha seviyorum! Kimsenin hakkimda ne dusundugu umurumda olmazdi simdiki aklim olsaydi. Aslinda simdide umurumda degil. Eger gozumu normal sekilde kapatip uyuyabilseydim, nasil gorundugum asla umurumda olmazdi. Herseyimi kaybettikten sonra (is, sevgili, dost, cevre, dikkat) kendimi daha iyi farkettim, nasil degerli oldugumu anladim. Ozguvenim oncekinden kat-kat fazla simdi. Sadece uyumak istiyorum, o kadar... kendime bu iyiligi yapmaya borcluyum simdi.

Allah acil şifalar versin.Acaba burun ameliyatlarında revizyonu başarılı drlarla irtibata geçseniz onlar aracılığıyla konusunda uzman bir cerraha yönlendirilirsiniz diye aklıma geldi benim.
Umutsuz olmayın Allahım hepimizi hayırlı işinin ehli insanlarla karşılaştırsın.
Bir Dr vardı zaman zaman yeni buluşlarıyla haberlere konu olan başarılı bulunan Mehmet mutaf onunla irtibat kurun mesela bir fikri vardır örneğin. Yavaş ve sindirerek ilerleyin aceleye gelmesin. Elimizden gelen tedbir ve araştırmayı yapıp Allah'a sığınarak hareket edeceğiz.buradan güzel haberlerinizi almak isterim.

Cok tesekkur ederim. Ancak Mehmet Mutaf estetik doktoru. Serdar Nasir'da estetik doktoru, o yuzden sanirim basima bu isler geldi. Doktora en son soyledigim soz: "bir daha, alaniniz olmayan iste doktorluk yapmayin. Benden sonra kimseye ptozis ameliyati yapmayin" oldu zaten. Cunku ptozis ameliyatini yalniz ve yalniz okuloplastik cerrahlarin yapmasi lazimmis, ama simdi her estetik doktoru yapiyor. Basarili olanlarda var ama cok hassas bir ameliyat sonucta. Her turlu arastirmaya devam ediyorum. Revizyon doktorlarina sormak iyi fikir, onuda mutlaka yapacagim.

Okuyunca ben bile cok kotu hissettim kimbilir sen nasil kotu olmussundur. Estetisyenden ziyade goz dr una gitsen onlar ilgilenmiyor mu bu konuyla? Bu arada o ameliyatlara girmeden once sorumluluk almadiklarina dair kağıt imzalatiyolar sana. Dava acsanda uzar gider anca cok iyi bi avukat bulman lazim.

Goz doktorlarina gittim tabi, ancak goz kapagi doktoru farkli, okuloplast diye geciyor. Beni yonlendirdikleri doktorlar oldu. Ama cogu hakkinda, "iyi diyorlar ama bilemiyoruz..." diyorlar. Ben neticeyle ilgileniyorum, ama hastalarini bulamiyorum. Dava konusundaysa, evet, uzar giderdi. Ustelik, avukat icin ne param vardi, nede bu meseleyle ilgilenmek icin manevi gucum. Mahvoldum gittim manevi olarak.

Inşallah çok güzel yüzün olur ve unutursun bu günleri. Iyi araştır bence sağlık riske atilmayacak kadar önemli. Geçmiş olsun

X