Risk, korku, dilemma

Goz doktorlarina gittim tabi, ancak goz kapagi doktoru farkli, okuloplast diye geciyor. Beni yonlendirdikleri doktorlar oldu. Ama cogu hakkinda, "iyi diyorlar ama bilemiyoruz..." diyorlar. Ben neticeyle ilgileniyorum, ama hastalarini bulamiyorum. Dava konusundaysa, evet, uzar giderdi. Ustelik, avukat icin ne param vardi, nede bu meseleyle ilgilenmek icin manevi gucum. Mahvoldum gittim manevi olarak.

Nişantaşı'nda süperplast isminde genelin memnun olduğu bir hastane var birde onlardan fikir alın.

Sağlık ile ilgili hukuksal girişimler çok yıpratıcı manevi ve maddi açıdan, sonuç genelde komplikasyon vs gibi sebeplerden olumlu sonlanmıyor pek.
İnternetten baktım da çok çokabartılı bir durumda değilmiş ve çok sık karşılaşılan bir durum.
Ben sizin tavrınızdan çok bilinçli bir tercih yapacağınız sonucunu çıkardım. İnşallah herşey yolunda gider ve mutluluktan havalara uçarsınız:)

Öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım bir an önce sağlığınıza kavuşursunuz.

İlgili doktorun hastalarına ulaşamadım demişsiniz, belki doktorda öncesi-sonrası şeklinde örnek fotoğraf, yorum, hasta bilgileri vs. vardır. Yoksa da siz, doktordan yaptığı ameliyatlara göre bir güvence isteyebilirsiniz. Aranızda anlaşarak belki bir sözleşme kurabilirsiniz. En yakın zamanda iyileşmenizi dilerim.

Bu doktoru araştırdım da bakın ne buldum.
http://carmencafe.blogcu.com/cifte-nakile-rekor-tazminat/13318852
Adını burdan paylaşmanız iyi olmuş bir bakıma.

Evet bende bu bilgiyi ameliyattan sonra arastirtigim zaman bulmustum.:confused: Yani, oncesinde arastirmak akila gelseydi... Doktorla ilgilendigim zaman ogrendim ki, hastalarinin sagligindan ve geleceginden daha cok kendi kariyerini dusunuyor ve hastalar uzerinde bir nevi deneme yapmaktan cekinmiyor. Kendisine asiri guveni oldugu icin aslada yanlisini kabul etmiyor. Tabi basarili ameliyatlari da olmamis degil, herhalde olacak. Ancak cogu zaman basarisiz oluyor. Mesela, ona burun ameliyati yapmis bir kadin benim gibi zor duruma dusmus, aylarca evden cikamamisti. Cunku burnunu palyaco burnu gibi yuvarlak yapmisti. Onunla yazismalarini gonderdi kiz, doktor onu suclayarak artik onu rahatsiz etmemesini soylemis. Buyuk depresyon gecirmis, neredeyse 8 ay kendine gelememis, insan icine cok az cikmis. Sonrasini bilemedim. Boyle tecrubeleri olan doktorlardan cok uzak durulmasi lazim. Ama gel gor ki, eniyihekim.com sitesinde hakkinda guzel fikirler yazilmis. Oda artik birkac basarili ameliyatlari ile ilgili... Insan bilemiyor boyle durumlarda. Cok cok arastirmak lazimmis.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım bir an önce sağlığınıza kavuşursunuz.

İlgili doktorun hastalarına ulaşamadım demişsiniz, belki doktorda öncesi-sonrası şeklinde örnek fotoğraf, yorum, hasta bilgileri vs. vardır. Yoksa da siz, doktordan yaptığı ameliyatlara göre bir güvence isteyebilirsiniz. Aranızda anlaşarak belki bir sözleşme kurabilirsiniz. En yakın zamanda iyileşmenizi dilerim.

Evet, haklisiniz. Benimde aklima geldi ondan boyle birsey istemek ama nedense utaniyor, cekiniyorum. Aslinda utanmamaliyim. Yani kaba cikar diye dusunuyordum ama tabi ne alaka :110: Bir sonraki konusmamizda bunlari da isteyecegim. Her halde endisemi anlar ve hak verir.

Ya böyle insanlar doktor olmasın ne olur olmasın. Ne bu adam, ne de çocuğu ölümle savasan babaya "kızın oldu, zaten buraya geldiğinde olmuştu" nezlinde cevap veren o cani gibiler doktor olmasın. Tek düşündükleri hayat kurtarmak, hasta insanları sağlığına kavuşturmak değil de, kendi kariyerleri, aldığı paralar, aldığı oduller olan bu insanlar(!) doktor olmasin.

Size gelince insallah bir an önce istediğiniz sonuca kavusursunuz aslında o kadar yorgun dusmussunuz ki birseyleri düzeltmeye çalışmaktan, siz artık dinlenmek istiyorsunuz sizi çok iyi anladim.

Evet, haklisiniz. Benimde aklima geldi ondan boyle birsey istemek ama nedense utaniyor, cekiniyorum. Aslinda utanmamaliyim. Yani kaba cikar diye dusunuyordum ama tabi ne alaka :110: Bir sonraki konusmamizda bunlari da isteyecegim. Her halde endisemi anlar ve hak verir.

Konuşmanın başında başınızdan geçenleri, korkularınızı, endişelerinizi dile getirirseniz doktorunuz da anlayış gösterir, diye umuyorum. Bunun yanında güvence istemeniz en doğal hakkınız. Umarım şifa bulursunuz. Geçmiş olsun tekrardan.

Türkiye'de başarılı yüz nakli yapan doktor var. Hani karı-koca plastik cerrah olan ismini hatırlayamadım. Ona görünün bence.
Çok çekmişsiniz.
Derdinizi bir de ona anlatın. Ben de çok üzüldüm. Nasıl yaparlar bunu ya.

Türkiye'de başarılı yüz nakli yapan doktor var. Hani karı-koca plastik cerrah olan ismini hatırlayamadım. Ona görünün bence.
Çok çekmişsiniz.
Derdinizi bir de ona anlatın. Ben de çok üzüldüm. Nasıl yaparlar bunu ya.

İste yuz nakli yapanlar aslinda bu isi yapmamalilar. Serdar Nasir guya Turkiyede yuz nakli yapan ikinci en iyi doktormusta, o yuzden kandim gittim. "O kadar yuzu nakil ediyor, bir goz kapagini mi duzeltemeyecek?" diye dusundum. Megerse goz kapagi korreksiyonu tamamen farkliymis doku nakli ve b. dan. Doktorlar yillarini sadece ve sadece levator kasi uzerinde calismakla, kucucuk narin goz kapagi kaslarini ve sinirlerini incelemekle geciriyor, profosyonellesiyorlar. Tipta ayri bir brans olarak geciyor bu. En iyi goz doktorlarindan biri soyle soylemisti bana: "bende bir ara goz kapagi ile ilgilenmek istedim, ancak o kadar hassas bir is ki, asla sabrim yetmez, hic benlik degil." Suan dunyada bu isi yapabilen cok az okuloplastik cerrahlar var ve zaten bu brans cok gelismediginden surekli hatalar yapilabiliyor. Bilgi amacli diyorum, aman kimse riske girmesin. Yalnizca gormeye zarari oldugu zaman bu risk alinabilir. Bana birkac kisi sordu tavsiye icin, hic yaptirma dedim. Sadece guzel gorunus icin boyle riski almaya degmez. Yada cok cok cok dusunulmesi lazim adim atmazdan once.

Arkadaslar, heyecandan kalbim duracak gibi. 20 Aralik ameliyat zamani belirlendi. Sonunda dr.Safak Karslioglu'nda karar kildim. Kendisi gecici bir sure icin buraya geliyor. Ameliyat yapip gidecek. Tam 1 yildan fazladir her gun bu ameliyati dusundum, bekledim. Her gece bu umutla sabir ettim. Sonunda olacak oluyor. Bu herhalde benim son sansim ameliyat icin. Asiri derecede heyecanliyim, korkuyorum. Hayatimin sonuna kadar tasiyacagim bir sonuc olacak. Eger ki iyi olmazsa, bir transformation olacak hayatimda, psikolojimde. Ben ben olmam artik. Iyi olursa, hayata yeniden dogmus gibi olacam. Tum gelecek planlarim buna bagli. Artik bekleyemiyorum bile 20 Aralik'i.

Arkadaslar, heyecandan kalbim duracak gibi. 20 Aralik ameliyat zamani belirlendi. Sonunda dr.Safak Karslioglu'nda karar kildim. Kendisi gecici bir sure icin buraya geliyor. Ameliyat yapip gidecek. Tam 1 yildan fazladir her gun bu ameliyati dusundum, bekledim. Her gece bu umutla sabir ettim. Sonunda olacak oluyor. Bu herhalde benim son sansim ameliyat icin. Asiri derecede heyecanliyim, korkuyorum. Hayatimin sonuna kadar tasiyacagim bir sonuc olacak. Eger ki iyi olmazsa, bir transformation olacak hayatimda, psikolojimde. Ben ben olmam artik. Iyi olursa, hayata yeniden dogmus gibi olacam. Tum gelecek planlarim buna bagli. Artik bekleyemiyorum bile 20 Aralik'i.
Cok gecmis olsun cok seyler yasamissin.
İnsallah ameliyatin cok guzel gecer hepsi de geride kalir ki bence oyle olacak.
İcini ferah tut kendini hazirla ameliyatina.
Sonucu da bize yaz.:)

canım Allah yardımcın olsun
konunu içim sızlayarak okudum, Allah o doktoru da bildiği gibi yapsın ne diyeyim
inşallah bu sefer sonuç umduğundan kat kat iyi olur be arkadaşım
sonucu muhakkak yaz ne olur
Allahım yanında olsun

Konu bir ameliyatla ilgili. Dogustan beri bir goz kapagim 3 mm dusuktu ve bana asiri rahatsizlik veriyordu. Vede yuzume aptal goruntu veriyordu. Yada uykusuz. Hep imrenirdim normal goz kapaklari olan insanlara. Cocukken gorundugum doktorlar "biz yapamayiz" dediler ve oylede kaldi. Bu arada, Turkiyede yasamiyordum ve simdide orada degilim. Yas geldi 25 oldu. Kendimle ilgili artik biktigim sorunlarim ve kurtulmak istedigim seyler olunca, goz kapagimi ameliyat ettirmeyide kafaya koydum. Bir gun cok populer ve iyi reputasyona sahip bir klinige telefon ettim, boyle ameliyatlarin yapilip yapilmadigini sordum ve doktor Serdar Nasir hocanin tavsiye ettiler, bir kac gun daha bu ulkede olacagini soylediler. Kalktim gittim, doktora gorundum, congenital ptosis (dogustan ptozis) oldugunu soyledi, hadi yarin gel ameliyat edeyim seni dedi. Daha olgunlasmayi, rasyonel dusunmeyi basaramayan ben is yerimden borc para alarak yarin ameliyata yazildim. Boylece, yaklasik 1 yil once ameliyat oldum. O gun bu gundur hayatim alt-ust oldu. Tam 1 ay insan icine cikamaz, ise gidemez oldum. Ilk 3 ay, hemde kista, ofis icinde kara gunes gozlugu ile oturmak zorunda, insanlarin tuhaf yaklasimlari ile yasamak zorunda kaldim. Sevgilimden ayrildim. Cunku gorusmek istemiyor, gorustukte bile depresif halimle herseyi mahvediyor, vede tabi korkunc gorunuyordum. Isten cikarildim, cunku tum gun bir gozumu saclarimla nasil gizleyebilecegimle ugrasiyor, aynayi elimden yere koymuyordum. Hastaydim artik, onceki insan degildim. Tabi isten cikarildim, hakli olarak. Borclandim, cunku ameliyat borcunu odeyememistim daha. Sonra yine kredi borclarina boguldum, cunku param yoktu, is bulamiyordum. Ha, doktor bu arada ulkeye gelmiyor, 3 aydan sonra geldiginde de goz kapagimin "gayet normal" oldugunu, benim sabirsiz olup bekleyemedigimi ve s. ve s. soyleyip kendini hakli cikariyordu. Halbuki diger ameliyat gecirenlerle sohbette benim basima gelenlerin hicbiri onlarin basina gelmemisti. Sorun ameliyattaydi. Ne oldugunu soylemedim, degilmi? Goz kapagimi asiri derecede yukari kaldirarak (yani goz kapagi kasini cok keserek) bir gozumu kocaman yapmisti. Sadece o olsa neyse. O gun bu gundur normal insan gibi gozumu kapayarak uyuyamiyorum. Tam 7 ay goz kapagimi bantla yapistirarak uyudum. Buyuk bir rahatsizlikla tabi. Simdide yalniz goz maskesi (blinder) ile uyuya biliyorum. Oda zorla tabi. Onceleri bebek gibi uyuyan ben simdi hemen her gece 3-4 defa uyanir oldum. Cunku bazen goz maskesi kayarak dusuyor ve goz kapagim hemen 2-3 mm acik kaliyor, kizariyor, yasariyor, aciyor ve beni uyandiriyor...
Is buldum, bir kursta ders veriyorum. Azacik da olsa para topladim. Doktorlari arastirdim. Yasadigim ulkede iyi doktor olmadigindan en yakin Turkiye doktorlarini arastirdim. En iyi okuloplastik cerrah olarak Safak Karslioglu ve Mehmet Unal isimlerini duydum. Her ikisiyle kontakta gectim. Safak Karslioglunda kararliyim. Ama cok korkuyorum. 1 yildir o kadar zor donem gecirdim ve o ogrendigim ders karsiliginda o kadar buyuk zorluklar yasadim ki, anlatmakla degil. Cok degistim, hersey degisti, hayatim, hersey. Bu benim son sansim. Elimde avucumda olan ve buyuk zahmetle, iradeyle topladigim tum parayi bu ameliyata odeyecegim. Eger ki, sanssiz alinirsa, hersey mahvolacak. Hakikaten.
Ne yazik ki, ptozis ameliyatiyla ilgili cok bilgi yok. Safak Karslioglunun hastalarini bulmak cok zor, internet araciligiyla bulamiyorum. Sizden ricam, lutfen eger duyduysaniz, ameliyatlarinin nasil sonlandigini biliyorsaniz, yani bir bilginiz varsa benimle paylasin. Cunku korkuyorum, cok caresizim, ne yapacagimla ilgili karar veremiyor, ayni zamanda karar vermeye mecburum. Ama artik soracagim hicbir yer, kimse kalmadi.
Allah yardımcın olsun arkadaşım
çok zorlu günler geçirmişsin inşallah bundan sonra her şey yolunda gider
buradaki dua gruplarına da katılmanı öneririm ameliyattan önce..
araştıralım ben de araştırcam bir şeyler bulursam paylaşırım izlemeye alıyorum seni..

bunu şimdi gördüm inşallah çok güzel geçer ameliyatın :)

Çok hüzünlenerek okudum yaşadıklarını Allah yardımcın olsun, inşallah her şey çok yolunda gider şansında bol olur çok çok güzel sonuçlar alırsın gönülden sağlığına kavuşman için dua edeceğim...

X