Yöresel Tarif Rumeli mutfağı(göçmen yemekleri)

Yöresel Yemekler
Kabaklı böreği annem teyzemler biraraya gelince yapar..
ama ben çocukluğumdan beri sevemedim bir türlüüüüü..:çok üzgünüm:
ama onlar çok seviyor..:icecream::icecream:

Benim rahmetli ananem groşanlik yapardı yani fasülyeli börek.Ramazan ayında da iftara paça yapılır.

mamzana ve ya babahannuş da denir.bayılırım buna özellikle et yemeklerinin yanında harika gider.anannem yapar bir yemek adı dilimin ucunda ama aklına gelenler yazar adını artık aklıma gelmedi.içinde un var kavrulur bi tavada biberle beraber sütde konuyor içine besamel soslu biber gibi düşünün yani için ebol acı koyarlar muhteşem bişi ama cok ekmek yedirio.yazdan yapılan o kurutulmus yufkalarla yapılan böreğin tadı zaten enfeeeessss.çömlekte yapılan o güzelim türlü.yaglı biber tursusu.Allhtan ki bizde bu tarz seyler hala yapılıo tadı eskilerde kalmıo

kızlar mrb bende yugoslav göçmeniyim.. annem boşnak mutfağına ait her türlü yemeği yapar ve bizede öğretti.:) tatlılarda hurmaşisa bayramlarda yada yemekli misafir ağırlıycağımız zamanlarda mutlaka yaparız... kaymaklı sütlü biber turşusu (soka) kahvaltıda en çok yenir.. düz yada kotur şeklinde ıspanaklı, peynirli, patatesli yaptığımız böreğimiz yani pitamız..boşnak mantımız yani ribisa..ve tabiki kuru etli kuru fasülyemiz.:):)he birde kırmızı biber közleyip kaymakla yada peynirle kavurarak yaptığımız paprika dediğimiz kahvaltılık çeşitimiz... şimdilik aklıma gelenler bunlar.. uğraştırıcı ama çok leziz yemekleri olan bir mutfak kültürüne sahibiz bu yüzden bayılıyorum her bir yemeğimze:KK76:

kızlar ben boşnak böreklerine hayranım o derece

hamurunun falan elde yapıldığını biliyorum tabi ki ama hamur konusunda hiç becerim yok

yufkayla kenarından köşesinden taklit edebileceğim bi kaç tarif paylaşırsanız inanın çok sevinirim

kızlar mrb bende yugoslav göçmeniyim.. annem boşnak mutfağına ait her türlü yemeği yapar ve bizede öğretti.:) tatlılarda hurmaşisa bayramlarda yada yemekli misafir ağırlıycağımız zamanlarda mutlaka yaparız... kaymaklı sütlü biber turşusu (soka) kahvaltıda en çok yenir.. düz yada kotur şeklinde ıspanaklı, peynirli, patatesli yaptığımız böreğimiz yani pitamız..boşnak mantımız yani ribisa..ve tabiki kuru etli kuru fasülyemiz.:):)he birde kırmızı biber közleyip kaymakla yada peynirle kavurarak yaptığımız paprika dediğimiz kahvaltılık çeşitimiz... şimdilik aklıma gelenler bunlar.. uğraştırıcı ama çok leziz yemekleri olan bir mutfak kültürüne sahibiz bu yüzden bayılıyorum her bir yemeğimze:KK76:

selam:KK3:
soka turşusunun tarifini yazarmısınız rica etsem.
geçtiğimiz sene internetten bulup yapmıştım ama onda krema yoktu,sütü kaynattıktan sonra tencerenin kapağı açık olarak bekletiyor süt kesiliyor suyunu
döküyorsunuz kalanı peynir gibi bi şey oluyor onları biberlere dolduruyorsunuz ama krema yoktu.3 kilo süt almıştım,çok azıcık olmuştu.az olmuştu ama lezzeti güzeldi.
bide boşnak turşusu denedim süzme yoğurt ve kremadan yapmıştım oda çok lezzetli olmuştu.fakat fazla dayanmıyor buzdolabında olmasına rağmen çabuk
küflendi,bunu bir püf noktası mı var bozulmaması için?
bir kaç sene önce eşimin iş arkadaşı yollamıştı ben çokk beğenmiştim ve o zamandan beri yapmaya çaışıyorum.
ve kurutulmuş et harikaydıııı bir ara bayağı bi takmıştık.:KK9:
uzun oldu kusura bakmayın:KK70:

Son düzenleme:
philemon mrb .. tarifi bizim yaptığımız ölçülerde vereyim sen ona göre ister artır ister azalt canım..normalde sarı boşnak biberi dediğimiz biberle yapıyoruz sokayı.. ama bulması pek kolay olmuyor bu biberi.. biraz acı bi biber bunla yapıldığında daha uzun oluyor ömrü ve bozulma yada tadında değişiklik olmuyor sokanın.. eğer bu biber yoksa çarlistonla yapıyoruz:):)
3 kg çarliston biber
1.5 kg sıvı kaymak
1 kg süt
yarım kg beyaz peynir

önce biberleri temizleyip herbirinin içine yarım çay kaşığı tuz koyuyoruz.. 4 saat kadar öyle bekliyor.. sıvı kaymağı sütü bir tencerede kaynatıyoruz..kaynamaya başladıktan sonra 10 dakka kaynaması yeterli olcaktır.. biberler tuzlu bekledikten sonra suyunu süzüyoruz.. sokayı koyacağımız kavonoza alıyoruz.. üzerine soğutulan krema ve süt karışımını koyuyoruz.peyniride ekliyoruz..hepsi bukadar:KK9: 1 hafta 10 gün kadar soka hazır olmuş oluyor..inşallah anlatabilmişimdir:):)resminide ekliyorum bizde genelde eksik olmaz:KK53:

bu biber turşumuz sokamız:):)
6019.jpg

buda ıspanaklı böreğimiz:)
6043.jpg

resimler pek başarılı değil ama idare edin arkadaşlar:)

Son düzenleme:
philemon mrb .. tarifi bizim yaptığımız ölçülerde vereyim sen ona göre ister artır ister azalt canım..normalde sarı boşnak biberi dediğimiz biberle yapıyoruz sokayı.. ama bulması pek kolay olmuyor bu biberi.. biraz acı bi biber bunla yapıldığında daha uzun oluyor ömrü ve bozulma yada tadında değişiklik olmuyor sokanın.. eğer bu biber yoksa çarlistonla yapıyoruz:):)
3 kg çarliston biber
1.5 kg sıvı kaymak
1 kg süt
yarım kg beyaz peynir

önce biberleri temizleyip herbirinin içine yarım çay kaşığı tuz koyuyoruz.. 4 saat kadar öyle bekliyor.. sıvı kaymağı sütü bir tencerede kaynatıyoruz..kaynamaya başladıktan sonra 10 dakka kaynaması yeterli olcaktır.. biberler tuzlu bekledikten sonra suyunu süzüyoruz.. sokayı koyacağımız kavonoza alıyoruz.. üzerine soğutulan krema ve süt karışımını koyuyoruz.peyniride ekliyoruz..hepsi bukadar:KK9: 1 hafta 10 gün kadar soka hazır olmuş oluyor..inşallah anlatabilmişimdir:):)resminide ekliyorum bizde genelde eksik olmaz:KK53:

bu biber turşumuz sokamız:):)
6019.jpg

buda ıspanaklı böreğimiz:)
6043.jpg

resimler pek başarılı değil ama idare edin arkadaşlar:)

çokk teşekkür ederim:KK16:
sıvı kaymak marketlerde bulunuyor mu acaba?
bide böyle deneyeyim.lezzeti güzel oluyor ben çokk seviyorum.
ıspanaklı börekte güzel görünüyor,ellerinize sağlık.

canım markette varmı bilmiyorum.. biz genelde bayrampaşa yıldırımdan alıyoruz kaymağı.. boşnak mahallesi olduğundan çok rahat bulabiliyoruz orda:) nerede oturuyorsun bilmiyorum ama orda çok kolay bulabilirsin..

canım markette varmı bilmiyorum.. biz genelde bayrampaşa yıldırımdan alıyoruz kaymağı.. boşnak mahallesi olduğundan çok rahat bulabiliyoruz orda:) nerede oturuyorsun bilmiyorum ama orda çok kolay bulabilirsin..

ben anadolu yakasında oturuyorum canım.o zaman bir ara o tarafa geçtiğimde temin ederim.
teşekkür ederim bilgilendirdiğin için:KK16:

arkaaslar slm bu yemeklere hic yabanci degilim adi aklima geldikce boguruyorum kabakli boregin :) ananem saolsun surekli surekli yapardi yaa borek tatlimi olur diyordum ama ben seyi merak ediyorum citir borek bole kat kat oluyor ustune pirasa dosuyorsun bilen varmi o superdi ya gercekten ayrica hemsolarimi gormek buyuk sevinc verdi bana ha

göçmen değiliz ama anneannem de yapar kabaklı böreği..
bizimkinin içinde hem şeker hem karabiber olur.. enteresan bir tattır..

Bende sultangazide oturuyorum avuc icim gibi bilirim oralar :))

Bizim burda bulgaristan göcmenleri cogunluktadır sizin orası bosnak. :))
Az daha ice girelim bayrampasanın terazidere, ayvalıdere, altıntepsi falan da arnavut :KK34:

BÜRYAN
malzemeler:
1 adet tavuk(kırmızı et de olur)
pirinç(miktarı kendinize göre)
soğan(miktarı pirince göre ama bir orta boy yeter)

et haşlanır. soğan doğranıp kavrulur sonra yıkanmış pirinç soğanla birlikte kavrulur. sonra bir tepsiye konur. üzerine de haşlanan etler konur suyu da konulup fırında pişirilir.
not: büryan aslında bulgur ve kırmızı etle yapılır. yani anneannemler yugoslavya da öle yaparlarmış.

Çok severim. Teşekkürler..

arkadaşlar merhaba. bu akşam misafirim gelecek diye bir sürü börek yaptım fakat gelemediler :KK43: o börekleri iki kişi bitiremicez.. buzlukta pişmiş börek
saklanır mı acaba?? bu konuda bana yardım eder misiniz lütfen..

pişmiş böreği buzlukta değil de kapalı bir kaba yada folyo sarılı vaziyette buzdolabına koy yemeden önce güzelce ısıt bu şekilde durur buzlukta çok kuruyor

uzun zamandır burayada giren olmamış birşey soracaktım:26::26:

Selanik göçmeniyim bende...selaniğinde soğan böreği,pırasa köftesi çok güzel olur...:KK16:

Tadını merak ettim büryanın, en kısa zamanda deneyeceğim sanırım etli pilav gibi bişey teşekkürler tarif için:KK17:

X