Sabahları Ağız kokusu

Ağız kokusu genellikle ağız içi nedenlerden kaynaklanmaktadır, Bu koku özellikle sabahları ağızda belirgin halde hissedilir. Diş aralarında , dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıklarının ağız içindeki bakteriler aracılığı ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır.Ayrıca ; ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak oluşan bu ortamda , diş çürükleri ve dişeti hastalıkları da meydana gelerek tabloyu ağırlaştırmaktadır.
İyi temizlenmeyen protezler de benzer şekilde ağız kokusunun daha şiddetli hissedilmesine neden olmaktadır.
Ancak sağlıklı bireylerde oluşan bu koku dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanılması ile ortadan kalkar.Düzenli ağız bakımı sağlanmasına rağmen koku devam ediyorsa, dişhekimine başvurulmalıdır.
Daha az sıklıkla olmakla birlikte bazı sistemik hastalıkların da ağız kokusuna neden olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında; şeker hastalığı, alt ve üst solunum yolları enfeksiyonları , sindirim sistemi bozuklukları , karaciğer ve böbrek hastalıkları sayılabilir. Bunların ağızda oluşturdukları koku ağız içinde bakterilerin neden olduğu kokular gibi olmayabilir. Örneğin , şeker hastalarında ağızdan gelen aseton kokusu söz konusudur.
Tükürük ağızda kokuya neden olan gıda artıklarının temizlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bazı ilaçların sürekli kullanımında, tükürük bezleri ile ilgili hastalıklarda veya sürekli ağız solunumu yapan kişilerde, tükürük azlığına bağlı olarak ağız kokusu gelişebilir.
Yenilen bazı yiyecekler de ( soğan , sarımsak , et , balık , peynir vb.) nefesin kötü kokmasına neden olabilir. Dişlerin ve dilin temizlenmesi ile bu koku ortadan kalkmaz.Kokuya neden olan yiyecek vücuttan bütünüyle atılana dek koku devam edecektir.
Bazı kişilerde de sabah nefesi denilen, sabah kalktıklarında ağızda bir koku meydana gelmektedir ki bu toplumun çoğunda zaman zaman görülür. Bazı kişilerde gece yatarken tükürük salgılama oranı az olmaktadır ve bakteriler asitlerle yanarak sabah kalkıldığında kötü koku oluşmasına neden olmaktadır. Bunu önlemenin en güzel yolu akşam yatarken çok detaylı bir şekilde dişlerimizi fırçalamak, dişle beraber dilimizi de fırçalamak, diş ipi kullanmak ve sabah kalkıldığında da aynı işlemleri tekrar yapmaktır.Bazen bunlarla birlikte yatmadan once naneli gargara yapmak da önerilebilir.
Günde kaç defa yemek yeniyorsa ardından mutlaka dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Kullanılan protezler de her yemekten sonra ve her gece çıkartılıp düzgün şekilde temizlenmeli,gece suda beklemeli sabah yine temizlenerek ağıza takılmalıdır.sadece dişlerin değil ağızda diş olmasa da damakların da temizlenmesi gereklidir bunun içn yumuşak bir diş fırçası kullanılabilir.Düzenli olarak protez temizleyici kullanmak hem estetik açıdan protezlerinizin ömürünü uzatır hem ağız kokusu ile karşılaşma ihtimaliniizi azaltır. Varsa ağız kuruluğunun da giderilmesi gerekir ki ağız kokusu problemi tamamen ortadan kaldırılabilsin. Periyodik olarak diş hekimi kontrolüne girip, çürük veya herhangi bir diş rahatsızlığımızın olup olmadığını kontrol ettirilmelidir.
Ağız Kokusundan kurtulmak
· Ağız temziliği düzenli olarak yapılmalıdır.Günde en az 2 kere mümkünse her yemekten sonra dişler varsa protezler fırçalanmalı,diş ipi kullanılmalıdır.
· Ağız kokusunun ağız içi bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığı bir dişhekimi tarafından tespit edilmelidir.
· Ağız içinde çürük dişler , kanayan dişetleri , iyi temizlenmemiş protezler varsa gerekli tedaviler yapılmalıdır.
· Diş ve dişetleri sağlıklı hale getirildikten sonra bu durumun korunması için düzenli olarak diş fırçası ve diş ipi kullanımı bırakılmamalı devam edilmelidir.
· Ayrıca dilin üzeri de mutlaka fırçalanmalıdır. Bu iş için özel olarak üretilmiş dil fırçalarının kullanılabilir..
· Şekersiz sakız çiğneyerek tükürük akışını arttırmak gıda artıklarının temizliğine katkıda bulunacaktır.(Diş fırçalamak ve diş ipinin yerini tabiki tutmayacaktır.)
· Ağız gargaralarının kullanımı ağız kokusunun azalmasına yardımcı olacaktır.
Eğer dişhekimi ağız temizliğinin yeterli olduğunu tespit derse ve Bbtün bunlara rağmen hala ağız kokusu devam ediyor ise o halde, kişide sistemik bir problem mevcut olabilir, bu nedenle genel bir dahiliye doktoruna görünmesinde fayda vardır

gereken açıklama getirilmiş:) tşkler. aynı sorunu çok kişi yaşıyor demekki

saat 8 den sonra bişey yeme..mıdende oylece kalır sabaha kadar..bu koku nedenı olur..

diş fırçalamanın yanı sıra dil fırçası ve diş ipi kullan..

en önemlısıde diş taşını temizletıp çürüklerındende kurtul..

kokunun en buyuk önleyıcısı bunlar olur:KK34:

ağız bakımı elbette çok önemli, ama benim midemden geliyo rahatsızlık kös geveşekliği var.
Ne yaparsam yapıyım geçmiyo.

ağız bakımı elbette çok önemli, ama benim midemden geliyo rahatsızlık kös geveşekliği var.
Ne yaparsam yapıyım geçmiyo.

bahsettiğiniz rahatsızlığı anlamadım ama tedavısı vardır muhakkak..hiç doktora gıttınız mı?

sabah uyandıgında agzı kokmayan kimse var mıdır ki ?
Bu normal bir seydir bence.

Ayni problem vende de var.sekerden oturu dis tasi okusumu var. Discimin tavsitesiyle gunde 3 kere listerin yesil naneli garfara kullanmaya basladim buyuk olcude azaltti. Denemeni tavsiye ederim.:KK14:

Ayni problem vende de var.sekerden oturu dis tasi okusumu var. Discimin tavsitesiyle gunde 3 kere listerin yesil naneli garfara kullanmaya basladim buyuk olcude azaltti. Denemeni tavsiye ederim.:KK14:

bu gargarayı sabah kalktıgınzda mı kullanıyosunuz peki

Listerin %40 ile çok çok yüksek bir alkol oranına sahip bir gargaradır. alkol içeren gargaralar ağız kanseri riskini artırmaktadır. bu yüzden alkol içermeyen gargaraları tercih etmelisiniz. listerine markasının alkolsüz "zero" çeşidini çıkardılar onu tercih edebilirsiniz illa listerine olsun diyorsanız. ya da colgate in ya da ipana-oral b ortak yapımı gargaralar da var yine alkolsüz.
nane tadı ile rahatlayım derken sağlığınızı riske atmayın, naneli alkolsüz gargarlar da size yine rahatlama verecektir.

bu gargarayı sabah kalktıgınzda mı kullanıyosunuz peki

gargarayı gece yatmadan önce yaparsanız diş taşı oluşumu ile savaş daha etkili olur. sabah kalktığınızda yaparsanız sabah kokusundan daha rahat kurtulutsunuz. o yüzden en güzeli hem akşam hem sabah kullanmaktır.

gargarayı gece yatmadan önce yaparsanız diş taşı oluşumu ile savaş daha etkili olur. sabah kalktığınızda yaparsanız sabah kokusundan daha rahat kurtulutsunuz. o yüzden en güzeli hem akşam hem sabah kullanmaktır.

sabah kalkınca dişimi fırcalayınca zaten gidiyor agız kokusu, benım ıstedıgım uyandıgımda da agız kokusunun olmaması ama bu mumkun degil sanırım kimse icin .. :)

ağız kokusu herkesin sorunu bende sabahları sinir oluyorum

sabah kalkınca dişimi fırcalayınca zaten gidiyor agız kokusu, benım ıstedıgım uyandıgımda da agız kokusunun olmaması ama bu mumkun degil sanırım kimse icin .. :)

,
uyumadan en az 1 saat önce bir şeyler yemeyi bırakıp, gece dişleri fırçalayıp ve diş ipi kullanıp yatmak, bir de ALKOLSÜZ aromalı bir gargara kullanmak ağız kokusunu belirgin şekilde önlüyor. diş taşlarınız, diş eti problemleriniz, çürüğünüz yoksa, mide akciğer barsak sıkıntıları gibi başka bir hastalığınız yoksa, bunlara dikkat ettiğinizde sabah kalktığınızda herhangi bir koku hissetmezsiniz.

Önüne geçmek için baş ucunda duran first karpuzlu sakız kadar etkilisini görmedim. Hem de tahrik edici bir kokusu var bence. :)

aynı sorun bende de var.çok kötü bişey.hemen dişçiye gidip diş taşlarını temizletyosun.ertesi gün koku kalmıyor gargarayı bundan sonra kullanıyosun.dişçiye gtmeden olmaz

Sabahları uyanınca herkesde ağız kokusu olur. Bu sana özgü bir durum değil. Ama eğer hep olan bir şeyse sebebepleri çogunlukla ağızla ilgili konularda oluyor.Diş eti iltihaplanması,diş taşi,çürük diş... Dili ve damağıda fırçalamak işe yarayabilir.Sinüzitte ağız kokusu yapıyor. Bunlardan hiç biriyse sorunu midede aramak lazım. Birde çat testi diye bir şey duymuştum. Bazı insanların tükürüğü diğerşelrine nazaran daha fazla bakteri üretirmiş bu testle tükürüğünün ne kadar bakteri ürettiğini ölçüyorlarmış.

KIŞIN SİNÜZİTTEN DOLAYI BURUN KAPANINCA AĞIZDAN NEFES ALINCA SIKINTI OLABİLİYOR YA BEN GEÇEN NEYİ FARK ETTİM 2doğrumudur bilemeyeceğim 2 kavanoz ayva reçeli yapmıştım hem lifli yapısıyla midemi rahatlatmıştı hemde gece yatmadan bir kaşık meyveli kısmından yiyince ağız kokusunu engellemişti... denedim öyle gözlemledim acaba olabilirmi

aktardan alacağın çin yağı sorununa çöüzm olur. En iyisi bu kim kullandıysa sorunu çözüldü.

sanki karşıdakinin ağzı gül kokuyor allah allah.kokcak tabi bütün gece kimisi hep kapalı kimise hep açık oluyor.

adaçayıyla her gün sabah akşam gargara yapmak da ağız kokusunu önlüyormuş

arkadaşlar diş sağlığı kadar dilinizide temizlemelisiniz geçen gün bi siteden maxil dil temizleyici aldım sizede kullanmanızı tavsiye ederim

X