Sabiha Paktuna Keskin söylediklerini paylaşalım...

canım tuvalet eğitimi kısmını ben burda okudum kendi ağzından duymadım, ilk sayfada askvesen eklemiş galiba 1,5-3 yaş anal dönemdir bu dönem tuvalet terbiyesi verilmemelidir diyo yazıda

Anne işde kitabı çalışan anneler içinmi kızlar, ben d&r da baktım ama evde olunca almaktan vazgeçtim, çocuklarla doğru iletişim kitabını aldım, 2 solukta bitirdim. Çocuklara bakış açım değişti.

Başka hangi kitapları var, anne işde kitabını ev hanımlarına önerirmisiniz.

canım bu okuduğun kitaptan güzel ipuçlarını paylaşırmısın, mesela genelde annelerin yanlış yaptığı şeylerin doğrusunua.s.

bi de canım bu okuduğun kitap kaç yaş grubunu kapsıyo benim oğlum artık 6 yaşında, 6 yaş altını kapsıyosa almıyım boşuna

canım bu okuduğun kitaptan güzel ipuçlarını paylaşırmısın, mesela genelde annelerin yanlış yaptığı şeylerin doğrusunua.s.

bi de canım bu okuduğun kitap kaç yaş grubunu kapsıyo benim oğlum artık 6 yaşında, 6 yaş altını kapsıyosa almıyım boşuna

Genel olarak bilgi veriyor, mesela diyorki, anne hamileleiğinde çocuğunu çok iyi resmeder hayaller kurar, bebek doğduğunda ailenin en çirkini diye sevmiş bir akrabası ve anne hamileliğinde iyi resmettiği için o kişiden hep nefret etmiş..
Sonra bir anne doğumda rahim az açıldığı için sezeryana alınmış, kayınvalidesi bebek görmeye gelen birine, yeterince ıkınamadığı için sezeryana alındı demesini hayatı boyunca unutamamışi lohusalığın sıkıntılarından bahsediyor.
Bebeklik dönemine az değiniyor, daha çok büyük yaş gurubuna hitab ediyor ama yinede hamilelikten büyük yaş grubuna kadar gidiyor.
Yani öyle 6 yaş ve sonrası için değil ama faydası olacağını düşünüyorum. 18 tl ye almıştım ben.

Kitaptan okuduklarımı vaktim oldukça ve hatırladıkça yazıcam.

Çocuklarını konuşturmak istiyorsanız soru sormayınız, yorum yapınız diyor.
Bir çocuk varmış yüzmeye gidiyormuş çok ani bir şekilde yüzme kursunu bırakmış, anne ısrarla neden gitmek istemediğini defalarca sormuş ama çocuk cevap vermiyormuş, sonra bir gün anne, yüzmeye gitmek istemiyor canın demiş, oda annenin yüzüne bakmış, anne mutfağa gitmiş çocuk arkadan gelmiş ve nedenini anlatmış.
Mesela çocuğun canı sıkkın, ne oldu sorusu yerine canın sıkkın, çok sıkılıyorsun..... gibi sorularla çocuğu konuşturmalıymışız.

Çocuk yemek yemiyormu, çocuktan uzak bir yere yemek koyun o da görsün ve çocuğa dönerek o yemeği sakın yeme sana işirmedim ben yicem deyin.

Şuan hatırlamıyorum ama bir yaş grubu vardı o yaşda çocuk herşeye itiraz her söylenilene hayır diyor, bu kendi varlığını ispatlamak içinmiş.

Çocuk gece birlikte uyumak istediğini söylüyor ve siz dinlemeyip git odana diye gönderiyorsanız bunun intikamı çok acı alırmış. Oysa onu dinleyip o korkuyorum dediğinde, "korkuyorsun" deyip anlatmasını beklerseninz ve yarın ilk işimiz odayı aydınlatıcaz derseniz sorun çözülür diyor.

Birde çocukların mantığı 10 yaşından sonra devreye girermiş.
3-4 yaşındaki çocuğa sayı saymayı harfleri öğretemessiniz, hangimiz 3 yaşındaki olayları hatırlıyoruz diyor. Çocuğa okul öncesine kadar hiçbirşey öğretmeyin algılayamaz diyor, onun için heceler kelimeden ibarettir algılayamaz diyor.

Çocuğun beyni somut şeyleri kabul etmezmiş, mesela anne çalışıyorsa ve işe giderken çocuk ağlıyorsa annenin çocuğuna "geleceğin için para kazanmak zorundayım" demesi bir anlam ifade etmezmiş çocuğa anneye ait birşey verilmeliymiş ama sadece anne ve çocuk bilicekmiş bunu ve bu bizim sırrımız diyecekmiş, ışe giderken bişey bırakım " akşam gelince senden alıcam hadi koş sakla" derse çocuk annesinin varlığını her daim hissedermiş, akşam gelincede " hani getir bakalım sırrımızı" dicek ve böylece obje devamlılığı sağlanmış olucak. Yani anne gitti zaman çocuk geri geleceğini bilmeliymiş, 5 yaşına kadar bu sağlanmassa araştırılmalımış.

0-18 ay arası süt çocuğu dönemiymiş, sonrası oyun çocuğu dönemiymiş, yani çocuklar yemek yemediği zaman anne peşinden koşturup yediriyor ve kızıyor, oysaki çocuk oyun ve büyüme çocuğu olduğu için tabiki kuşlarla kedilerle yemek yiyecekmiş, uyarandan uyarana geçicekmiş, etraftaki herey adete gel ve bana dokun derlermiş.
Onlara göre herşey dokunulmalı, sallanmalı ve yere fırlatılmalıymış :)

0-3 yaş anneye bağlanma yaşı anneyi kaybet korkusu oluyomuş çocukta. Baba güçlü, anne koruyucu kollayıcı.
Çocuklarının altını değiştirikende anne değiştirmeliymiş başkası değil, çocuğun cinsel kimliği için çok önemliymiş, bakıcı bakıyorsa tek bakıcıyla büyümeliymiş çocuk.
Çocuk soyut şeyleri bilmezmiş, onun beş duyuyla hissettikleri kadar anlarmış, çocuklar sürekli soru sorarlar aynı soruyu tekrara tekrar sorarlar, işde bunun nedni çocuk anlamıyormuş o yüzden tekrar soruyormuş anlayacağı dileden cevap verirseniz çocuk sorusuna cevap alıp tatmin olurmuş.

Anne ış'te ve Çocuklarla Doğru ıletişim ,ikisii de okudum,ikisinde birebir aynı cümleler kurulmuş,en çok hayalkırıklığına uğradığım nokta bu olmuştu,ayno örnekleri vermesi şaşırtmıştı beni.O yüzden Çocukjlarla Doğru ıletişim i okumak yeterli diye düşünüyorum,bu zten çalışan annenin ne yapması gerektiğini de veriyor.

Benim de Sabiha Hanım la tanıştıktan sonra bakış açım değişti,diğer yazarlar meğer ne kadar mekanik çocuk yetiştirmeyi öğütlüyorlarmış,Sabiha Hanım,çocuğu anlamaya ve onun ihtiyaçlarına beklentilerine göre hareket etmeyi destekliyor,dolayısıyla mutlu ve güven duyan çocuk yetiştirmemizi sağlıyor.

Aslında bizim doğru bildiğimiz tüm yanlışları egale ediyor.
Keşke insan yavrusuda evrim geçirseydide biz yetişkinler onun bebek olduğunu bazı şeyleri bizden farklı düşündüğünü anlayabilsek diyor. Ben ilk doktorum programında izledim ve hayretler içinde kaldım doğru bildiğim herşey ne kadar da hataymış aslında.

Ceyo hiçmi farklılık yok kitaplarda, örnekler birebir aynı olması gerçekten çok tuhaf ve saçma neden böyle bişey yapmış ki.

Genel olarak bilgi veriyor, mesela diyorki, anne hamileleiğinde çocuğunu çok iyi resmeder hayaller kurar, bebek doğduğunda ailenin en çirkini diye sevmiş bir akrabası ve anne hamileliğinde iyi resmettiği için o kişiden hep nefret etmiş..
Sonra bir anne doğumda rahim az açıldığı için sezeryana alınmış, kayınvalidesi bebek görmeye gelen birine, yeterince ıkınamadığı için sezeryana alındı demesini hayatı boyunca unutamamışi lohusalığın sıkıntılarından bahsediyor.
Bebeklik dönemine az değiniyor, daha çok büyük yaş gurubuna hitab ediyor ama yinede hamilelikten büyük yaş grubuna kadar gidiyor.
Yani öyle 6 yaş ve sonrası için değil ama faydası olacağını düşünüyorum. 18 tl ye almıştım ben.

teşekkür ederim canım cevabınaa.s.

peki kızlar mesela okuma öğrenmesinin ne zararı varmış, benim oğlum 4 yaşında okumaya başladı ama ben öğretmedim
ayrıca matematiğe çok meraklı, aşırı meraklı şuan 6 yaşında ve 2. sınıf matematiğini biliyor, matematikle alakalı şeyleri o sordukça ben söyledim ama öyle zorla öğretme gibi durum yok, zaten okulöncesi gruba zorla bişey öğretemezsiniz, hayır zaten zorla öğretip napcaksın bi mantığıda yok
mesela sabiha hanım bilmez soyut kavramları anlamaz diyor ya, yani günlük hayatta konuşurken 10 tane 10 un 100 etceğini söylüyodu 5 yaşındayken, bizde babasıyla şaşırıyoduk.
ama açıkcası ben oğlumun kesinlikle üstün zekalı falan olduğunu sanmıyorum, bence zekası yaşıtlarıyla bir, ama herhalde matematiksel düşünceye yeteneği var diyorum

acaba bunları bilmesinin ona bi zararı olmuşmudur sabiha hanıma göre????

Aslında bizim doğru bildiğimiz tüm yanlışları egale ediyor.
Keşke insan yavrusuda evrim geçirseydide biz yetişkinler onun bebek olduğunu bazı şeyleri bizden farklı düşündüğünü anlayabilsek diyor. Ben ilk doktorum programında izledim ve hayretler içinde kaldım doğru bildiğim herşey ne kadar da hataymış aslında.

Ceyo hiçmi farklılık yok kitaplarda, örnekler birebir aynı olması gerçekten çok tuhaf ve saçma neden böyle bişey yapmış ki.

bu arada canım kitapyurdunda, yorumlarda, bi okuyucuda aynı şeyden şikayet etmiş, kitaplar birebir aynı diye

peki kızlar mesela okuma öğrenmesinin ne zararı varmış, benim oğlum 4 yaşında okumaya başladı ama ben öğretmedim
ayrıca matematiğe çok meraklı, aşırı meraklı şuan 6 yaşında ve 2. sınıf matematiğini biliyor, matematikle alakalı şeyleri o sordukça ben söyledim ama öyle zorla öğretme gibi durum yok, zaten okulöncesi gruba zorla bişey öğretemezsiniz, hayır zaten zorla öğretip napcaksın bi mantığıda yok
mesela sabiha hanım bilmez soyut kavramları anlamaz diyor ya, yani günlük hayatta konuşurken 10 tane 10 un 100 etceğini söylüyodu 5 yaşındayken, bizde babasıyla şaşırıyoduk.
ama açıkcası ben oğlumun kesinlikle üstün zekalı falan olduğunu sanmıyorum, bence zekası yaşıtlarıyla bir, ama herhalde matematiksel düşünceye yeteneği var diyorum

Yok canım ne zararı olacak ki, ne güzel işde biliyor çocuk.

bu arada canım kitapyurdunda, yorumlarda, bi okuyucuda aynı şeyden şikayet etmiş, kitaplar birebir aynı diye

Almaktan vazgeçtim o zaman.

tabiki hiç sakıncası yok.senin çocuğunun gelişimi diğer çocuklara göre daha iyi demekki..
her çocuğunu gelişimi farklıdır.burda Sabiha hanımın kastetiği çocuklarımıza zamanı gelmeden seviyesi üstünde birşeyler öğretmek..aynı çocuklarımıza fizyolojik gelişimlerini tamamlamadan, kasları gelişmeden tuvalet eğitimi vermeye çalışmak gibi.
o yüzden kaygılanma.

tabiki hiç sakıncası yok.senin çocuğunun gelişimi diğer çocuklara göre daha iyi demekki..
her çocuğunu gelişimi farklıdır.burda Sabiha hanımın kastetiği çocuklarımıza zamanı gelmeden seviyesi üstünde birşeyler öğretmek..aynı çocuklarımıza fizyolojik gelişimlerini tamamlamadan, kasları gelişmeden tuvalet eğitimi vermeye çalışmak gibi.
o yüzden kaygılanma.

çok teşekkür ederim canım, ilgin ve cevabın içina.s.

bikaç kez tvde dinledim; süper bir dr.
eğer istanbulda yaşasaydım kızımı kesin ona getirdim öğrenecekğim çok şey olurdu mutlaka
kitaplarını alıp okuyacağım eminim çok faydalı olacak

bikaç kez tvde dinledim; süper bir dr.
eğer istanbulda yaşasaydım kızımı kesin ona getirdim öğrenecekğim çok şey olurdu mutlaka
kitaplarını alıp okuyacağım eminim çok faydalı olacak

2 şubat ayında randevu alan birine mayıs ayına vermişler acaip yoğunmuş kadın.
2 kitabı birbirinin aynıymış, anne işde ve çocuklarla doğru ileitişim.

ben sabiha hanımı elimden geldiğince takip ediyor ve söylediklerinin büyük kısmına katılıyorum kendi hayatıma bakınca hakkaten bunun önemini çok farkettim
tamamen çocuk zihniyle düşünüyor ve benim dikkatle takip ettiğim bir pedagog daha var Adem Güneş onunda muhteşem bir dr olduğunu düşünüyorum kitaplarını okuyorum sizlere de tavsiye ederim

ben sabiha hanımı elimden geldiğince takip ediyor ve söylediklerinin büyük kısmına katılıyorum kendi hayatıma bakınca hakkaten bunun önemini çok farkettim
tamamen çocuk zihniyle düşünüyor ve benim dikkatle takip ettiğim bir pedagog daha var Adem Güneş onunda muhteşem bir dr olduğunu düşünüyorum kitaplarını okuyorum sizlere de tavsiye ederim

Adem güneşin düşünceleri sabiha hanıma uyuyormu yani çocukllarla çocuk gibimi ilgilenior. Hangi kitapları var d&r varmıdır. Almak istiyorum.

adem güneşi kesinlikle bende tavsiye ediyorum..
muhteşem biri..
muazzam fikirleri var..
onun kadar iyi bir pedegog daha ne dinledim ne okudum..tamemen şahsi fikrim..

Adem güneşin düşünceleri sabiha hanıma uyuyormu yani çocukllarla çocuk gibimi ilgilenior. Hangi kitapları var d&r varmıdır. Almak istiyorum.

bazı düşünceleri evet ama bazıları uymuyor..
sabiha hanımın bazı düşüncelerine bende katılmıyorum..
yani bazen sonuca çok odaklanıp süreci önemsemiyebiliyor..
oysaki hayat o süreçleri nasıl geçirdiğimizden ibaret..

X