Sabiha Paktuna Keskin söylediklerini paylaşalım...

aynen katılıyorum gelısıguzel yorum yapmak yersız bencede elbette bzımde kendımıze gore deneyımlerımız olucak ama sonucta yıllaarını bılıme veren bır ınsan var onumuzde onun bılgısını egıtımını bu sekılde yorumlamak yanlıs ...ıyı yonlerını bıze uyaan yonlerını kullanırızz zaten her dedıgı olucak dıye bırsey yok ...bazısı bıze uyar bazısı uymaz o uymayan baskasına uymustur ama...bılgılerını begenıyorum genel olarak ..elımızde yeserttıgımız cocuklar bızım ıçın cok onemlı ...her yonden saglıklı gelısmelerı cok onemlı ...rabbım kolaaylık versın tum annelere...paylasımları beklıyorum arkadaslar guzel aktarıyor ellerıne saglık herkesın ...

aynen katılıyorum gelısıguzel yorum yapmak yersız bencede elbette bzımde kendımıze gore deneyımlerımız olucak ama sonucta yıllaarını bılıme veren bır ınsan var onumuzde onun bılgısını egıtımını bu sekılde yorumlamak yanlıs ...ıyı yonlerını bıze uyaan yonlerını kullanırızz zaten her dedıgı olucak dıye bırsey yok ...bazısı bıze uyar bazısı uymaz o uymayan baskasına uymustur ama...bılgılerını begenıyorum genel olarak ..elımızde yeserttıgımız cocuklar bızım ıçın cok onemlı ...her yonden saglıklı gelısmelerı cok onemlı ...rabbım kolaaylık versın tum annelere...paylasımları beklıyorum arkadaslar guzel aktarıyor ellerıne saglık herkesın ...

kesinlikle katılıyıorum:KK9:

merhaba arkadaşlar

bu bölümü daha yeni gördüm benim oğlum 2 yaşında ve son 1 yıldır Sabiha hanımı ilgiyle takip ediyorum bende doktorum programında gördüm ve anlattıklarına resmen kilitlendim diyebilirim ve sonra tüm kitaplarını aldım okudum , evet dediiniz gibi kitaplardaki örnekler aynı ama yinede iki kitabın içeriği farklı birinde aradığınız konuyu diğer kitapta ele almış olabiliyor ama yinede kitapları bana yetersiz geldi çünkü beni sonuca götüremedi demek istediğim konuyu anlatmış çok güzel ama bana sonunda ne yapmalıyım onu anlatmamış, netteki videolarınıda seyrediyorum başlıyor çok güzel anlatıyor sonra işin bilimsel kısmına giriyor sonuca kadar anlatıyor ama sonuçta ben hiç bir şey alamadan video bitiyor sonuç yok, bende gitmeyi düşündüm randevu alamadım gidenlerden de hiç olumlu şeyler duymadım sonrada vazgeçtim ama yinede bazı dediklerine katılıyorum bazılarına katılmıyorum aklıma mantığıma çocuğuma uyan kısımları kendi doğrularımla ve içgüdülerimle birleştirip uygulamaya çalışıyorum o kadar yani 1 yıl önceki gibi gözümde büyütmüyorum artık ne derse yapmaya çalışmıyorum ama ne yalam söyliyim insanlar üzerindeki etkisi çok iyi ikna yeteneği de müthiş, yetenekli bir kadın , bu arada hepinize bir iki kitap tavsiyem olacak (bu kitapları bana tavsiye eden arkadaşımada buradan teşekkürler)
1- mahallenin en mutlu yumurcağı- Harvey Karp
2- anneler ve oğulları için bir fincan huzur-Colleen Sell

merhaba arkadaşlar

bu bölümü daha yeni gördüm benim oğlum 2 yaşında ve son 1 yıldır Sabiha hanımı ilgiyle takip ediyorum bende doktorum programında gördüm ve anlattıklarına resmen kilitlendim diyebilirim ve sonra tüm kitaplarını aldım okudum , evet dediiniz gibi kitaplardaki örnekler aynı ama yinede iki kitabın içeriği farklı birinde aradığınız konuyu diğer kitapta ele almış olabiliyor ama yinede kitapları bana yetersiz geldi çünkü beni sonuca götüremedi demek istediğim konuyu anlatmış çok güzel ama bana sonunda ne yapmalıyım onu anlatmamış, netteki videolarınıda seyrediyorum başlıyor çok güzel anlatıyor sonra işin bilimsel kısmına giriyor sonuca kadar anlatıyor ama sonuçta ben hiç bir şey alamadan video bitiyor sonuç yok, bende gitmeyi düşündüm randevu alamadım gidenlerden de hiç olumlu şeyler duymadım sonrada vazgeçtim ama yinede bazı dediklerine katılıyorum bazılarına katılmıyorum aklıma mantığıma çocuğuma uyan kısımları kendi doğrularımla ve içgüdülerimle birleştirip uygulamaya çalışıyorum o kadar yani 1 yıl önceki gibi gözümde büyütmüyorum artık ne derse yapmaya çalışmıyorum ama ne yalam söyliyim insanlar üzerindeki etkisi çok iyi ikna yeteneği de müthiş, yetenekli bir kadın , bu arada hepinize bir iki kitap tavsiyem olacak (bu kitapları bana tavsiye eden arkadaşımada buradan teşekkürler)

bnm oğluşum daha küçük ama hemen alıp okuyacağım teşekkürler

merhaba arkadaşlar

"kendi doğrularımla ve içgüdülerimle birleştirip uygulamaya çalışıyorum "
demişsiniz. çok haklısınız size katılıyorum. tek bir kitap ve mucize çözümler yerine çocuk gelişimi konusunda durmadan okuma taraftarıyım bende. bir uzmanın dikkatini çekmeyen bir nokta diğeri tarafından etraflıca tartışılıyor olabilir. zaman kıtlığını bahane etmeden bu tür kitaplara şöyle bir göz gezdirmek; ilgimizi çeken noktaları tarta tarta okumak gerek.
eşimde ben de haftanın bir günü sadece bir kaç saatliğine sevdiğimiz bir diziyi seyretmek için tv yi açıyoruz. onun dışında ev işlerinden kalan vaktimi okumakla değerlendiriyorum.
sonunda bize diploma vermeyecekler ama en az bir çocuk gelişimi uzmanı kadar bilgi sahibi olmayı hedeflemek; sorun başımıza gelsin de o zaman çare arayalım demek yerine böyle davranmak ve sürekli okumayı hedeflemek gerek.
insan bebek ve çocuk gelişimi hakkında okudukça bazı davranışların onun doğasına uygun gelişim aşamalarının bir parçası olduğunu kavrıyor. " bu çocuk niye böyle inatçı, niye bağırıp duruyor vs." sorularla boğuşarak zaman yitirmiyor. ya da mucize çözümler aramak yerine çocuğu ve onun duygularını anlamanın önemini kavrıyor.
önerdiğiniz kitap paylaşımları için teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar,
Benim de şu an 19 aylık bir oğlum var ve henüz Pazartesi günü(14 Şubat) Sabiha Hanım'la ilk randevumuza gittik.

Doğru çocuk yetiştirmenin zorluğunu özellikle çalışan bir anne olarak çok çektim. İlk çocuğum olduğundan tecrübesizdim de ayrıca. Oğlumda işe başlamamla birlikte başlayan problemlerimiz beni de çeşitli arayışlara itti ve Sabiha Hanım'ı o zaman tanıdım. Tabi oğlum 8-9 aylık olmuştu bu arada. Çocuk yetiştirme konusunda o kadar çok konuşan, akıl veren, yol gösteren var ki hangisi doğru diye düşünüyor insan. Sabiha Hanım ve kitapları ile tanıştıktan sonra kime inanmam gerektiğini bulmuştum. Çünkü O (bence en önemlisi) hayatını çocuklara adamış, çocuk beynini, gelişimini, davranışlarını bilimin ışığında incelemiş bir bilim insanı, bir profesör. Söyledikleri bilim temeline dayanıyor, benim için önemli olan bu. Söyledikleri ise oldukça anlaşılır ve mantıklı geliyor bana.

Ben randevuya giderken hemen bir sonuç alamayacağımı, beni ve oğlumu bir sürecin beklediğini ve bu sürecin Sabiha Hanım tarafından takip edilip yönlendirileceğini biliyordum. Aslında kilit noktanın anne olduğunu zaten sürekli söylüyor (0-3 yaşta özellikle). Ben oğlumla yaşadığım problemlerimden sadece ilkini söyledim. Sonra oğlumla oyunlar oynadı ve oynadığı oyundan sonra benim henüz söylemediğim diğer problemlerini de sıralayıverdi. Ardından bir takım sorular ve bizi yönlendirdi. 27 Nisan'da tekrar gideceğiz inş.

Merhaba arkadaşlar,
Benim de şu an 19 aylık bir oğlum var ve henüz Pazartesi günü(14 Şubat) Sabiha Hanım'la ilk randevumuza gittik.

Doğru çocuk yetiştirmenin zorluğunu özellikle çalışan bir anne olarak çok çektim. İlk çocuğum olduğundan tecrübesizdim de ayrıca. Oğlumda işe başlamamla birlikte başlayan problemlerimiz beni de çeşitli arayışlara itti ve Sabiha Hanım'ı o zaman tanıdım. Tabi oğlum 8-9 aylık olmuştu bu arada. Çocuk yetiştirme konusunda o kadar çok konuşan, akıl veren, yol gösteren var ki hangisi doğru diye düşünüyor insan. Sabiha Hanım ve kitapları ile tanıştıktan sonra kime inanmam gerektiğini bulmuştum. Çünkü O (bence en önemlisi) hayatını çocuklara adamış, çocuk beynini, gelişimini, davranışlarını bilimin ışığında incelemiş bir bilim insanı, bir profesör. Söyledikleri bilim temeline dayanıyor, benim için önemli olan bu. Söyledikleri ise oldukça anlaşılır ve mantıklı geliyor bana.

Ben randevuya giderken hemen bir sonuç alamayacağımı, beni ve oğlumu bir sürecin beklediğini ve bu sürecin Sabiha Hanım tarafından takip edilip yönlendirileceğini biliyordum. Aslında kilit noktanın anne olduğunu zaten sürekli söylüyor (0-3 yaşta özellikle). Ben oğlumla yaşadığım problemlerimden sadece ilkini söyledim. Sonra oğlumla oyunlar oynadı ve oynadığı oyundan sonra benim henüz söylemediğim diğer problemlerini de sıralayıverdi. Ardından bir takım sorular ve bizi yönlendirdi. 27 Nisan'da tekrar gideceğiz inş.

randevuyu nasıl aldın bende gitmek istemiştim beni anca beklemeye aldılar 6 7 ay oldu hala haber yok zaten ümidide kestim artık :KK37:

Arkadaşlar ben bu pedagogu tanımıyordum adını ilk defa duydum. Düşünce ve tavsiyelerini paylaşan arkadaşların alıntılarından edindiğim izlenim ve düşüncem şu ki asla dinlemem de uygulamam da. Bir kere tavsiyeleri batı tarzı eğitimin bir parçası. Oysa biz Anadoluluyuz. Ben pedagoji konusunda Adem Güneş'le tanıştıktan sonra dünyaya bakışım değişti. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Özetle ''Bu topraklarda YUNUS'LAR, MEVLANA'LAR, FATİH'LER çıktıysa nasıl yetiştirildiklerine bakmak lazım...'' diyor. Bu şekilde başlıyor ve bir denize dalar gibi anlattıkça bitmiyor dinledikçe içine çekiyor anlattıkları.

Temel cümle şu ÖDÜL İNSANI KİŞİLİKSİZLEŞTİRİR CEZA İSE YÜZSÜZLEŞTİR. Bütün annelere ısrarla tavsiyem mutlaka Adem Güneş'i tanıyın.

Arkadaşlar ben bu pedagogu tanımıyordum adını ilk defa duydum. Düşünce ve tavsiyelerini paylaşan arkadaşların alıntılarından edindiğim izlenim ve düşüncem şu ki asla dinlemem de uygulamam da. Bir kere tavsiyeleri batı tarzı eğitimin bir parçası. Oysa biz Anadoluluyuz. Ben pedagoji konusunda Adem Güneş'le tanıştıktan sonra dünyaya bakışım değişti. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Özetle ''Bu topraklarda YUNUS'LAR, MEVLANA'LAR, FATİH'LER çıktıysa nasıl yetiştirildiklerine bakmak lazım...'' diyor. Bu şekilde başlıyor ve bir denize dalar gibi anlattıkça bitmiyor dinledikçe içine çekiyor anlattıkları.

Temel cümle şu ÖDÜL İNSANI KİŞİLİKSİZLEŞTİRİR CEZA İSE YÜZSÜZLEŞTİR. Bütün annelere ısrarla tavsiyem mutlaka Adem Güneş'i tanıyın.
:KK52:ŞAKA GİBİ.... nedemek '' biz anadoluluyuz''??????????????????????????????????? Allah aşkına tıp denilen bilimin ve sonuçlarını doğulu ve batılı olarak nasıl ayırabilirsinizki..... gerçekten tuhafsınız.

:KK52:ŞAKA GİBİ.... nedemek '' biz anadoluluyuz''??????????????????????????????????? Allah aşkına tıp denilen bilimin ve sonuçlarını doğulu ve batılı olarak nasıl ayırabilirsinizki..... gerçekten tuhafsınız.

Demek sizce pedagoji bir tıp dalı. Tamamen hayatın içinde olan, herkesin en çok istediği şeyi: kendi kültürüyle yetişmiş, anne babasının değer yargılarını benimsemiş, duyarlı çocuk yetiştirmenin sizin gözünüzdeki yeri, tıp biliminin işi demek ki... Ne diyebilirim ki Allah şifa versin...

Merhaba arkadaşlar,

Bostancıda cocuk ve genc'te şimdi adını hatırlayamadım bayan bir psikiyatrist ile görüşmüştük ben bir sey demeden sizden önce oğlunuzla görüşeyim sonra sizinle konuşalım bir ön yargı olmadan inceleyeyim dedi, oglumu aldı görüştü sonra ben girdim, sanki dogdugundan beri oglumu gözlemlemiş tanımış gibi bana oglumu anlattı, yani diyecegim o ki biz bir çocukla ugraşıyoruz onlar günde 10 tane çocuk görüyorlar zaten bu işin egitimini almışlar onlar bu sorunları anlayıp anlatamazlarsa zaten orada durmasınlar demek istiyorum. Paktuna kadar da pahalı degildi...

valla bu doktor hanım, çok güçlü ve güven verici bi tablo çiziyor tv de ama düşünceleri çok ezberbozan düşünceler
ne bileyim 0-4 yaş arasının hatırlanmadığını söylüyor ama oğlum 6 yaşına gelmek üzere ama 3-4 yaşlarını hatırlıyor
ayrıca 0-4 yaş arasında yaşadıkları ömrübillah kalıcı olur asla silinmez, geri dönüşümü yoktur demeside çok korkutucu, umarım bu konuda yanılıyordur.
ayrıca en çok dikkatimi çeken de 3 yaştan sonra tuvalet eğitimi verilmesi gerektiği, yani 3 yaş çok geç değil mi, benim bildiğim o kadar geç kalınırsada problemlerin olacağı
ben 2 yaşında öğretmiştim ve hiç bi sorun yaşamadan 3 günde öğrendi
aynı zamanda 3 yaşa kadar çocukla aynı odada yatılmalı demeside uygulamada çok zor ve yıpratıcı ama doğru olabilir
açıkcası çok köşeli açıklamaları insanı korkutuyor, çokmu yanlış yaptım acaba demesine yol açıyor insanın

eğer çocuk tuvalet alışkanlığı kazanamıyor, korkuyorsa ancak o zaman 3 yaşını beklemelisiniz, demek istediği bu. ayrıca en erken 18.aydan sonra başlanabilir dediğini dinlemiştim.
0-4 yaş dönemi hatırlanmaz. çocuğun hatırladığını sandığı şey kendisine anlatılandır; yani hatırlıyomuş gibi olduğunu düşünür.ben böyle biliyorum

Demek sizce pedagoji bir tıp dalı. Tamamen hayatın içinde olan, herkesin en çok istediği şeyi: kendi kültürüyle yetişmiş, anne babasının değer yargılarını benimsemiş, duyarlı çocuk yetiştirmenin sizin gözünüzdeki yeri, tıp biliminin işi demek ki... Ne diyebilirim ki Allah şifa versin...

:KK50::KK50::KK50::KK50::KK50::KK50::KK50::KK50:

ÇOCUKLARINIZI DUDAKLARINDAN ÖPMEYİN!!!!!

Çocuklar yaptıkları ve söyledikleri her şeyi ailelerini kopyalayarak öğrenirler. ve 3-6 yaş arasında sezgileriyle düşünürler. bir uzman diliyle izah etmek gerekirse:

"bu dönemde çocuk, sezgileri ile karar verir. objeleri daha çok işe yaradıkları şekilde algılar. bisikleti tarif ederken “binilen şey”, toprakta bir çukur için “kazılan şey” der. aynı objeyi farklı mekanlarda, farklı obje imiş gibi algılar. buzdolabındaki süt başka, biberondaki süt başkadır. çünkü o biberondaki sütü içmektedir. ona göre bir kerede üst üste duran 10 tabağı yanlışlıkla kıran bir çocuk, bilerek bir tabak kırandan daha suçludur. çünkü 10 tabak, 1 tabaktan daha çoktur. yanlışlıkla kırmak ile bilerek kırmanın soyut anlamını bilemez. bardağın masadan düşüp kırılabileceğini de düşünemez. anlatsanız da ezberler ama anlamaz, çünkü anlatmak da soyuttur, o ise tamamen somut olayları algılayabilir. deyimlerle ve mecazlarla hiç işi yoktur. “delikanlı” deseniz, “alnı delik bir insan” hayal eder. aşı yapmadan önce, uzun uzun aşının faydalarından bahsetmek onun tarafından algılanamaz. oysa bezden bir bebeğe, plastik bir enjektörle aşı yapma taklidi yapsanız, hemen anlar."

belli bir yaşa gelene değin ne kadar yaşına inerek, ne kadar mantık dahilinde açıklamalarda bulunsanız da o mantıklı düşünemediği için hayat anne ve babanın yaptıklarından ibarettir.

ne kadar temiz duygularla yapmış olursak olalım işte bu sebepten ötürü bir çocuk dudaklarından öpülmez. çünkü bu davranışı normal karşılayacak ve herkesi dudaklarından öpecektir. herkesi dudaklarından öpmekse normal bir davranış değildir.

en az bunun kadar yanlış olan ve yine pedagogları isyana sürükleyen davranışsa çocuğa aşkım, sevgilim gibi kelimelerle hitap etmektir. aşkım diye seslendiğiniz, dudaklarından öperek sevdiğiniz çocuğunuz büyüdüğünde sevgilisine nasıl seslenecek? nasıl öpecek? onu sizden ne farklı kılacak?

aslolan sevmek değil, doğru şekilde sevmektir. ve seni sınırsızca seviyorum demenin binlerce farklı yolu vardır.

(Alıntı, prof. dr. sabiha paktuna keskin'e aittir. )

Bazen tavırları ukala, söyledikleri de çok uçuk gelebiliyor hakikaten fakat paylaştığım konuda yani çocukların dudaktan öpülmesi hususunda kendisine hak verdim. Çocuk hem dudaktan öpülmeye alıştığı için öpmek isteyen herkese dudak uzatıyor, hem de mikrop kapması açısından zararlı bir hareket. Sonuçta dudaklarımızı yalıyoruz, dışarıda gezerken havanın bütün tozu kiri yapışıyor. Benim dudaklarımdaki mikrobu neden o minik bebeğin dudağına aktarayım.
Bazıları diyor ki ; ufak bir buseden birşey olmaz! Nasıl olmaz? Bilmiyorum hiç farkettiniz mi ama özellikle de 3-5 yaş arası çocuk oral yöntemle öğrendiğinden dudaklarından öptüğünüzde dudaklarını yalar. Sevgi gösterisinde bulunacağım diye çocuğunuza zarar vermiş oluyorsunuz!

Bu benim kendi düşüncem, ben kendi evladımı asla dudaklarından öpmem! Ama illa öperim diyen varsa birşey diyemem:KK53: Adam kendi çocuğunu düşünmüyorsa ben mi düşüncem Alla alla:KK52:

bunlar hep medyanın işi..

medya;

bütün doktorları, mankenleri, müzik sanatçılarını vb. bir gece de vezir de edebiliyor rezil de...bi bakmışsınız bir sanatçı bir hafta içinde 10 kanalda çıkıyor ve insanlara o kişiyi zorla sevdiriyorlar..ya da artık o kişiye aşina oluyor ve tanıyorsunuz..çok sıradan bir şarkısı oluyor mesela ama dillere dolanıyor..

doktorlar da öyle bir doktoru her televizyon kanalında görüyorsunuz onu artık o işin piri sanıyorsunuz...halbuki onun gibi binlercesi var ama bizimle tv gibi çok etkili bir iletişim kaynağı yoluyla tanışma fırsatı olmuyor..

sırf ünlü ya da isim yapmış diye hiçbir doktora 3 -5 misli para verilerek gidilmesi taraftarı değilim..

X