Sadeleşirken sacmalamıyorum dimi ?

bende atamayanlardanim o_O nasil baskadiniz ilk bu ise o_O
1 ay el sürmediğiniz bi şeye ihtiyacınız yoktur aslında. Hatıraydı bilmem neydi biraz kendimizi kandırma çabamız. Benim de ilkokul arkadaşımın verdiği ponpon duruyordu dolabımda sorsanız tarihini kimin verdiğini hatırlamam ama hatıra diye saklıyordum. Bi gün annem kaldırmış yokluğunu bile fark etmedim. Kendi söylemişti 😅 Yokluğu sizi rahatsız etmiyorsa satın ya da ihtiyacı olana verin gitsin

Belli bir süre belirleyin, o süre içerisinde el sürmediginiz eşyaları yollayın gitsin. Kıyafetleri, ayakkabıları bağışlayabilirsiniz, her şeyi ikinci el uygulamalarından satabilirsiniz, bazılarını sevdiklerinize verebilirsiniz 😊 Püf noktası acımadan bam güm girebilmek, üzerinde düşünürseniz atamazsınız 🤭 Çok emin olmadıklarınızı da beklemeye alın, bir süre daha kullanmadıysanız, onlardan da kurtulun. Benim naçizane yöntemim bu şekilde.
hala 15 yillik takimlarim var hayatta olmasi mumkun degil bana kimini gozum kala kala ablama verdim geri kalani da kiyamiyorum atmaya :olamaz: bu yuzden ailemden biri temizlige gekince atiyor benim yerime yoksa evimde bir cok sey çöp aslinda gereksiz yani :olamaz:

1 ay el sürmediğiniz bi şeye ihtiyacınız yoktur aslında. Hatıraydı bilmem neydi biraz kendimizi kandırma çabamız. Benim de ilkokul arkadaşımın verdiği ponpon duruyordu dolabımda sorsanız tarihini kimin verdiğini hatırlamam ama hatıra diye saklıyordum. Bi gün annem kaldırmış yokluğunu bile fark etmedim. Kendi söylemişti 😅 Yokluğu sizi rahatsız etmiyorsa satın ya da ihtiyacı olana verin gitsin
benim neler var neler bir bilseniz ponpon cok masum :olamaz:

Ben uzun zamandır yapıyorum bunu, hala evden bir şeyler çıkıyor, hala ev kalabalık 🤭 iki ayda bir girerim eve mutlaka, bütün evi bir dolaşırım, neleri eksiltebilirim diye. Böylelikle her eşyamı daha efektif kullanabiliyorum, dolaba boş boş bakmıyorum ne giysem diye çünkü bıraktığım seçenekler hep birbirine yakışıyor öyle ayarladım. Bunun dışında evim küçük ama kolayca toparlanıyor. Bağış çok yapıyorum ben, benim kullanmadığım şeyler evde tozlanacağına başkalarının işine yarıyor bu beni mutlu ediyor. Sunumluk vs hiç kullanmadım zaten, mutfağım çok dolu değil. Eşyaya hizmet etmek demişsiniz ya, çok doğru. Beni de çok yoruyordu bu.

Kayinvalidemin evi mesela şu an kesinlikle toparlanamıyor. Hiçbir şeyin yeri yok. Herrr şeyi biriktirir ki o tek yaşıyor, evi daha büyük, ben çocukluyum ama o sığmıyor evine. Geçen dedim ki anne bir şeyler at, küçücük bir torba ayıklamış, onun da bana gösterirken yarısını geri alıp koydu 😂 Dur bakalım onu da ikna edeceğim bir noktada 🤭

hala 15 yillik takimlarim var hayatta olmasi mumkun degil bana kimini gozum kala kala ablama verdim geri kalani da kiyamiyorum atmaya :olamaz: bu yuzden ailemden biri temizlige gekince atiyor benim yerime yoksa evimde bir cok sey çöp aslinda gereksiz yani :olamaz:

Bu konuda videolar falan var, çok hoşuma gidiyordu izlerken, dedim ben niye yapmayayım? Siz de bence bakın, insanı çok motive ediyor izlemek. Bir yerden başlarsanız devamı gelir zaten 🥰

Bende de çok fazla eşya yok aslında çoğu şeyi alırken çok lazım olacaksa almaya çalışıyorum ama ıvır zıvırım çok fazla. Çoğu hediye gelen şeyler. Taa ilk öğrencilerimin hediyeleri duruyor. Çok küçük bir ilçeydi ilk görev yerim, çocuklar anca pazardan birşeyler alabilirlerdi. O kadar düşünmüş parasını buna harcamış, yazık diye düşünüp o pazardan aldığı ya da kendi yaptığı peçeteden gülü bile atamıyorum ya🤦‍♀️ Bu konuda ben de sadeleşmek istiyorum ama yapamıyorum:KK43:((

Birgün temizlik sırasında çeyizden kalan ara dantel takımları , patiska ucuna dikilmiş dantelleri v.s. eşimin önüne koydum. Bunların dantellerini sök diye adamcağız bunlar nerden çıktı dedi. Kayrola eteği v.s. hiç kullanmamışım. Söktü ama dantellerine kıyamadım . Onlar duruyor. 2 takım 24 'lü masa örtülü dantel takımı v.s. kıyamıyorum atmaya emeğim çok. Satsam mı bazen diyorum. Hadi oğlana veririrm evlenirken sonra eşim diyor senin kullanmadığını gelin kullanır mı haklı kafamda onlar var elden çıkarsam rahatlıyacağım.

Çocuğun bebekliğine ait herşeyi verdim . bir tane battaniyesi duruyor.

Birde o zamanın lüksü kristal bardak takımları var . Kullanacağım bardaklarım kırıldıkça.

valla doğrusunu yapıyorsunuz az eşya az iş .

Onları ayrıca havalandırmak v.s. çok zahmetli.

daha düne kadar gelinliğim i nişanlığım duruyordu . Hepsini toparlayıp aşağı ki teyzeye vermiştim köylerinde olmayan kızlar giysin diye.

ara ara banada geliyor verme veya atma duygusu. İstifçi gibi hissettim birden kendimi :)

birinin eskisi birinin yenisi olur .Kolay gelsin

Ben cocuktan sonra ve bir takım saglik problemlerinden sonra evde esyaya hizmet etmekten yorulmaya basladım ilk olarak mutfağımda bir kac takım kahve yanı bardağı şekilli tabaklar puslanmış su bardakları sunum tabakları krep tavalari gibi seyleri atılacakları attım atılmayacakları anneme verdim değerlendirsin diye.Nisanda gelen cicek böcek (yapay) attim.Çeyizimdeki o dantelli havlularin dantellerini söktüm fazlasını annemin yaptiklarinı anneme k.valideminkileri ona geri verdim seccadelerin bir kısmını sattım bir pike vardi sanki Bülent Ersoy yatacak simli mimli onu sattım dolabımdaki esyaları eledim ihtoyac sahiplerine verdim.Ceyizde 12 takım nevresim var sadece 2 tanesini kullaniyorum gözüme o kadar batıyorlar ki kullanmadiklarimı satasım var annem her daim nevresim alabilecek misin onlar eskisin sonra cıkarırsın kenarda dursun diyerek beni dizginliyor.Gecen gün mutfağımı gördü bu ne bir sey birakmamıssin dedi 3 takim cay seti 2 takim su seti 12 tane tabak disinda bir sey birakmadim legen misafir yemek tskimi kahvalti vs haric tabii..bir de kepce kevgir falan 3 4 tane almisim alirken.Aktüel olarak gelen her seyi almısim minik minik sunum bilmem neleri canak sepet hepsini attim attikca yine fazla geliyor gozüme 3 tane silikon spatula neyime kahve süsleme aparati neyime zemzem bardagi gibi ufacik kahve yani bardagı neyime mesela cocuk dagıtıyor o dagittikca kurtulmak istiyorum annem dursun dursun diye beni dizginliyor her zaman alabilecek misin bak ulke in haline yokluk geliyor elindekileri tutmaya bak satma diyor belki de hakli ama her sey gözüme fazla gelmeye basladı 3 tane cekyatim var oturma odamda onun birini satmak istiyorum ne kadar az esya o kadar az iş kafasında oluyorum annem haklı mı ? Yoksa sadelik iyidir devam et mi diyorsunuz ? Evde esya görünce fenalıklar basıyor artik bu noktada durmalı mıyım ? Fon perdelerimi de satmak ya da birine vermek istiyorum mesela.Bir daha cocugum olmayacağını bilsem onun küçülenlerini de elden cıkaracağım her sey fazla geliyor gözüme
Doğru yoldasınız bence devam, sadelikte ferahlık vardır..

Fazla eşyayı ben de sevmem, evim oldukça sadedir.
Bana sadelik her zaman daha şık gelmiştir .
Daha düzenli oluyor insan.

Çeyizlerimi de ben dağıtıyorum, yaşlı komşularim var, bayram kandil gibi özel günlerde ya da bir orta yaşlıya misafirliğe gitmem gerektiginde, bir hasta ziyareti gibi durumlarda havlu, yemeni, patik üçlüsünü hemen sarıp birilerine hediye ediyorum.
Orta yaş seviyor böyle şeyleri 😁

Nevresimlere gelince herkes demiş zaten nevresim atılmaz.. illa ki lazım olur .
Kullandıklarınizi illa çok eskiyip yirtilsin diye beklemeyin, ben bazen modellerinden sıkılıyorum 🙈 kaldırıp hepsini atasım geliyor.
Böyle durumlarda yeni bir set açmak işe yarar.

Nevresim bana hiç lazim olmuyor kullanmıyorum çunkü kaç tane takımım vardi verdim ben lastikli çarsaf kullaniyorum bide yastik kilıfi bitti gitti :KK53: ay bu konu yüzunden evdeki herseyi atasım geldi gene 🤣 çok darlaniyorum hele de eviniz kücükse benim gibi

Ben cocuktan sonra ve bir takım saglik problemlerinden sonra evde esyaya hizmet etmekten yorulmaya basladım ilk olarak mutfağımda bir kac takım kahve yanı bardağı şekilli tabaklar puslanmış su bardakları sunum tabakları krep tavalari gibi seyleri atılacakları attım atılmayacakları anneme verdim değerlendirsin diye.Nisanda gelen cicek böcek (yapay) attim.Çeyizimdeki o dantelli havlularin dantellerini söktüm fazlasını annemin yaptiklarinı anneme k.valideminkileri ona geri verdim seccadelerin bir kısmını sattım bir pike vardi sanki Bülent Ersoy yatacak simli mimli onu sattım dolabımdaki esyaları eledim ihtoyac sahiplerine verdim.Ceyizde 12 takım nevresim var sadece 2 tanesini kullaniyorum gözüme o kadar batıyorlar ki kullanmadiklarimı satasım var annem her daim nevresim alabilecek misin onlar eskisin sonra cıkarırsın kenarda dursun diyerek beni dizginliyor.Gecen gün mutfağımı gördü bu ne bir sey birakmamıssin dedi 3 takim cay seti 2 takim su seti 12 tane tabak disinda bir sey birakmadim legen misafir yemek tskimi kahvalti vs haric tabii..bir de kepce kevgir falan 3 4 tane almisim alirken.Aktüel olarak gelen her seyi almısim minik minik sunum bilmem neleri canak sepet hepsini attim attikca yine fazla geliyor gozüme 3 tane silikon spatula neyime kahve süsleme aparati neyime zemzem bardagi gibi ufacik kahve yani bardagı neyime mesela cocuk dagıtıyor o dagittikca kurtulmak istiyorum annem dursun dursun diye beni dizginliyor her zaman alabilecek misin bak ulke in haline yokluk geliyor elindekileri tutmaya bak satma diyor belki de hakli ama her sey gözüme fazla gelmeye basladı 3 tane cekyatim var oturma odamda onun birini satmak istiyorum ne kadar az esya o kadar az iş kafasında oluyorum annem haklı mı ? Yoksa sadelik iyidir devam et mi diyorsunuz ? Evde esya görünce fenalıklar basıyor artik bu noktada durmalı mıyım ? Fon perdelerimi de satmak ya da birine vermek istiyorum mesela.Bir daha cocugum olmayacağını bilsem onun küçülenlerini de elden cıkaracağım her sey fazla geliyor gözüme
Valla sadece nevresim konusunda annenizle aynı fikirdeyim.zamanla ,yıkandıkca yıpranıyor nevresimler. benimkiler 12 yıl sonunda sanki sözleşmis gibi sırayla cırt diye gitti. %100 pamuklar dünya parası, o yüzden gözden uzak dolap gibi yerleriniz varsa nevresim takımlarını saklayın. Süsü caputu atın gitsin😂😂

O yazmaların tanesi kaç para oldu , haberiniz var mı ? Bağış yapmak yerine annenize , kayınvalidenize geri verin ; evlenenlerin çeyizine hediye verebilirler , kullanabilirler.
Suan ne kadar ben de merak ediyorum. Tıplamda 200 kadar da ben de var. Yarısı nerdeyse iğne oyası. Çeyiz de hepsini tek tek paketlemişlerdi. Peketlerini bile açmadım. 50 kadarını kendime ve kızıma ayırıp gerisini satmayı düşünüyorum ne kadar acaba tanesi

Elden çıkarırken maksimum verimi elde ediyorsanız bi sorun yok diye düsünüyorum.

Ben mesela önce dönüştürülebilir mi diye bakarım. Yani dantelli bi havluya ihtiyaç yok ama bi havluya ihtiyac varsa mesela sırf o gulugulu danteller yüzünden niye havlumdan olayım, keser biçerim daha iyi.

Sonra hediye edilebilir mi / bi yakınımın ihtiyacı var mı diye bakarım. Çünkü hediye etmek için ya da bi yakınınızın ihtiyacını görmek için şu an ya da yakın zamanda sıfırını almanız gerekecek bi şeyi bedelsiz ya da ikinci el fiyatına elden çıkarmaya gerek yok. Maliyet israfı olur.

Bana yaramaz, çevreme yaramaz... peki tanımadıgım birine yarar mı acaba? Cevap evetse istikamet ikinci el uygulamarı. 5 tane gereksiz sey satarım, gelen parayla bi tane işe yarar sey alırım mis gibi.

Dolu cüzdan iyi hoş da, biraz da gönlümüzü mü doyursaydık... o zaman da rota bağış yapmak üzere yeniden oluşturuluyo.

Bundan çok da kayda deger bi hayır gelmez kimseye, kargoya gittigime degecek kadar para veren de çıkmaz... o zamaan geçmiş olsun. Çöpe defnedip helvasını yiyoruz.

Bazı şeylerin kutusu duruyorsa saklayın birilerine giderken hediye götürürsünüz, nevresimler dikkatimi çekti evet çok fazla ve uzun süre kullanilmayinca sararma yapabilir.
Bende de kıyafet fazlası var, giymedigim onca kiyafet bekliyor.
Ama mesela çay seti konusunda sizi uyarmak istedim, benim de 3 tane 12 kişilik çay seti vardı ama her setten kırıla kırıla az sayıda bardak kaldı, o yüzden onları atmayın ☺️
Yazmaları annenize kv. Ve akrabaya hediye götürebilirsiniz 120 cidden çokmuş 30 tane yeterli. (Benim 5 tane filan galiba 😁)
Ben baştan çok az şey aldım, ama bu sene beğendiğim bir tabak takımını aldım, evde vardı iki takım ama dayanamadım... Günlük takimindan bir kaç parça kırıldı, misafir takımı da gözüme hoş gozukmedigi gibi makineye atınca yaldızlarında silinmeler oldu, süssüz modellerden aldım yine...
Yani atayım derken yenilerini alırken bulmayin kendinizi benim gibi... Depolama imkanı varsa saklayın birinin ihtiyacı olur yeni eve taşınır o hallerde hediye götürebilirsiniz.

Suan ne kadar ben de merak ediyorum. Tıplamda 200 kadar da ben de var. Yarısı nerdeyse iğne oyası. Çeyiz de hepsini tek tek paketlemişlerdi. Peketlerini bile açmadım. 50 kadarını kendime ve kızıma ayırıp gerisini satmayı düşünüyorum ne kadar acaba tanesi
Normal dantellileri bilmiyorum ama iğne oyaları modelin basitliğinden zorluğuna göre değişiyor. 150'den başlıyor 500e kadar çıkıyor..

Bir nevresim en son sorduğumda 500 idi neden batıyor bukadar? Yüklük vs veya annede kvdede depo kiler varsa paketleyip kaldırın birsüre. Hala istemezseniz çıkarırsınız elden. Artık alım gücü düşüyor bence bunu göz önünde bulundurarak eleyim eşyalarınızı. 3. Çekyat fazlaymış sunum şeyleri asla evime girmedi hep sade mutfağın oldu ama diğerleri ihtiyaç bence.

sadelik iyidir devam et mi diyorsunuz ?
28 yıllık evliyim, evimde ihtiyaç fazlası hiçbir şey bulamazsınız, misafirden misafire oturulan bir misafir odası yapmadım mesela, L takım orta sehpa ve tv sehpasından oluşan bir oturma odam var, mutfaktaki tabak çanak da az ve öz, bir sürü yemek takımı, sunum tabağı bardağı, kahve yanı bardağı vs almadım da kullanmıyorum da.
Tencere tava bile 2 tava 3-4 tencereden oluşuyor, yatak odam uyumalık bir mekandan ibaret, bir karyola bir gardırop.

Fon perdeymiş ıvırmış zıvırmış, konsolmuş vitrinmiş kullanmıyorum, pikeler nevresimler ihtiyacım kadar, yıprananı atar yerine yenisini alırım şeklinde gidiyorum, bir tek ailemden çok uzakta yaşadığımdan yatılı misafir için ayrı bir yatak odası yaptım, orada misafirler için ayrı havlularım, yastık ve pikelerim var, geri kalan her şey buna giyim kuşam da dahil günlük kullanımda yeterli olacak miktarlarda zira ben sevmiyorum gırtlağına kadar eşya dolu bir evi, amacı sadece dolap işgali olan giyilmeyen kıyafetleri vs.
Her şeyi üzerine topluyor diye tüylü tüylü halıları yollukları bile attım, oturma odasındaki kılsız tüysüz yazlık halı dışında halı da kullanmıyorum, pencerelerde stor var ara ara yıkamaya veriyorum, fon perde, güneşlik, tül derken pencerede kat kat şeyleri sevmiyorum.

Ne gerek var deyip fırını bile attım ben, bize yetecek kadar pişirme yapan başka bir makine aldı eşim, şimdi gözüm başka bir makinede onu da alınca ocağı da atmayı düşünüyorum.

Yani bana göre saçmalamamışsınız, sadelik iyidir ama tabii siz evdeki eşyalardan kurtulurken planlı gidin, mesela size kaç nevresim takımı yeter, kaç tabak çanak işinizi görür, misafir geldiğinde nelere ihtiyaç duyuyorsunuz gibi.

Bu biraz kişisel sanırım. Mesela benim mutfağımda 12 kişilik yemek takımı +6 kişilik takımım hariç başka tabak yoktur. Çatal - bıçakta öyle, tencere takımım sadece 2 set. Kahve fincanım, çay bardağım 2 şer set. Yani öyle fazla fazla hiç birşeyim yok. Yetmiyor mu? Gayet yetiyor. Ama bana yetiyor, başkasına az, bir başkasına fazla gelebilir.🤷🏾‍♀️

X