Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Safra Kesesinden rahatsız olanlar...

Safra kesisi şuanda benim gündemimde.

1 yıl kadar önce tarifi imkansız bir ağrı ile başladı . Taş keseden çıkıp kanalı tıkamış.Tüm değerler yükseldi , sarılık vs... Ama en fenası o dayanılmaz ağrılar oldu .(normal doğum yapan biriyim , doğum sancısından beter diyebilirim kesinlikle )

ERCP yöntemi ile kanaldaki taş çıkartıldı . Tabii doktorum kesinlikle safra kesemi aldırmamı , bu sorunu daha sonrada yaşama ihtimalim olduğunu söyledi. Ama ben ne yaptım ? Bir daha mı olacak yahu dedim ve 1 yıl ameliyatı erteledim . 15-20 gün kadar öncede o ağrı yeniden geldi. Eşime dedim bbu kesin o :KK52:

Neyse ki bu sefer kanala girmemiş ama kesenin ağzında tıkanmış , iltihap yapmış . İltihap kurutuldu şimdi , hafta içi anestezi randevum var , sonra da ameliyat .

Ayrıca bu süreçte karaciğerde etkilenmiş olabilir diye , çünkü tekrar sarılık oldum ; onun tetkikleride yapılıyor .Henüz sonuçları almadım ama işin ciddi boyutları olabilir dedi doktor.

Yukarıda bir mesajda 16,5 mm taş demiş bir arkadaş , o taş safradan çıkmaz .Safra kanalı 8 mm . kadar normal boyutununda . Bendeki taşlar 6-7 mm olduğu için sürekli keseden çıkıyor ve daha büyük sorun oluşturuyor.

Safrada sürekli taş olması ise , zaman zaman yediklerinizin tetiklemesi ile ağrılar oluşturacaktır.

Herkese çok çok geçmiş olsun .

ahh canım benim sanada cok gecmiş olsun:KK43: yok kuzum o tas alınıyor safra kesesinide alması yeniden yeniler diye bende zamanında cok arastırmıstım ameliyat olmak hiç istemedim:KK19: ama malesef olmak zorunda oldum şimdide midem sürekli bulanıyor ve yediklerim gece yarısı uyandırıyor midem zehir zemberek oluyor özellikle acı,ekşi şeler dünde sarımsaklı yogurt yapmıştım kızartmaya döktüm tüm günüm mahvoldu :KK5:

Son düzenleme:
ahh canım benim sanada cok gecmiş olsun:KK43: yok kuzum o tas alınıyor safra kesesinide alması yeniden yeniler diye bende zamanında cok arastırmıstım ameliyat olmak hiç istemedim:KK19: ama malesef olmak zorunda oldum şimdide midem sürekli bulanıyor ve yediklerim gece yarısı uyandırıyor midem zehir zemberek oluyor özellikle acı,ekşi şeler dünde sarımsaklı yogurt yapmıştım kızartmaya döktüm tüm günüm mahvoldu :KK5:

Yani safra kesesi alındıktan sonra da şikayetlerin devam mı etti :KK43: doktor bana da ameliyat dedi 10 mm taş varmış. Ne yapıcağımı şaşırdım :KK43: yine midem bulacak ağrıcak mı :KK43:

merhaba arkadaşlar.4 ay önce doğum yaptım. doğumdan kısa bir süre sonra geceleri sağ göğsümün altında 2-3 saat süren bir ağrı oluyordu ama her gece değil.bi cuma gecesi artık çok şiddetlendi acile gittik.acildeki doktor sağolsun gastrit olabilir, ülser olabilir, reflü olabilir, gaz da olabilir dedi ve gaz ilaçları yazıp beni yolladı.adama inanamadım birsürü şey olabilir dedi bi teşhis koymadı.emzirme döneminde olduğum için ve gaz olmadığını düşündüğüm için verdiği ilaçları almadım bile.p.tesi sabahı gittim başka bir hastanede gastroloji bölümüne ultrasonda safra kesemde çok küçük bir taş olduğunu ve safra kesemin çok şiştiğini söyledi yine ilaç verdi.eve geldim yaklaşık iki saat sonra hiç olmadığı kadar arttı ağrılarım.acile gidene kadar ölücem sandım.acildeki doktor profesörle görüşüp hemen ameliyata gireceğimi söyledi.ameliyata girene kadar ne kadar ağrı çektim anlatamam ağrı kesici iğneler bile yaramadı.daha sonra ameliyata girdim ve kapalı ameliyat oldum. ertesi günü rahat yürüyebiliyordum.
buradan ameliyattan korkan arkadaşlara sesleniyorum.çok gereksiz bu korkunuz.aldırıyorsunuz keseyi bütün ağrılar bitiyor.çok şükür diyorum iyiki ameliyat olmuşum.benim için en kötüsü benim sütüm kesildi ameliyattan sonra.kızım 1.5 aylıktan beri mamayla besleniyor.tek eksi yanı buydu yani.
herkese geçmiş olsun diyorum Allah yardımcınız olsun

Benim de safra kesemde taş çıktı 16,5mm ameliyat diyorlar ama korkuyorum gerçi sezaryen doğum yapmış biriyim gayet rahat geçirdim ama şimdi bebeğim küçük daha 7 aylık sanırım ondan biraz tedirginim emziriyorum hem de..Mide ağrım olduğunu sandım ve sadece 1 kez oldu meğerse taş varmış ameliyat olmasam sorun olur mu? kafam allak bullak :KK43:

Merhaba çok alakasız yeri biliyorum ama başka türlüsü olmadı:) ben yeni üye oldum siz sanırım vitalde didem hanımda doğum yaptınız ben de orda yapacağım da tecrübeli birinden bilgi almak istiyorum ararken sizin yazınızı buldum. mümkünse doktor ile ilgili bilgilerinizi paylaşabilir misiniz. memnun kaldınız mı normal doğum yanlısı mı doğumda ve sonrasında ilgilendi mi? merak ettiğim çok şey varda kusura bakmayın....

Safra kesesi ameliyatından sonra kilo alınıyor mu ? :S
ay bende onu merka ettğim için topiğe göz attım biraz.. bende 9 ay önce ameyat oldum safra kesem alındı... çok rahtladdım iyikide amelyat olup kurtuldum... ameliyattan 3 hafta sonra düğünüm oldu .. düğünden sonra inanılmaz kilo aldım belki benim bünyemden olabilir ama ben bu kadarf kilo alıcagımı tahmin etmezdim... 57 kiloydum 67 kiloyum şuan :KK43: tam 10 kilo ....doktoruma sordum benim ameliyt biraz zor geçmiş bünyenin kilo yapması normal dediii:KK5::KK5:

Son düzenleme:
ay bende onu merka ettğim için topiğe göz attım biraz.. bende 9 ay önce ameyat oldum safra kesem alındı... çok rahtladdım iyikide amelyat olup kurtuldum... ameliyattan 3 hafta sonra düğünüm oldu .. düğünden sonra inanılmaz kilo aldım belki benim bünyemden olabilir ama ben bu kadarf kilo alıcagımı tahmin etmezdim... 57 kiloydum 67 kiloyum şuan :KK43: tam 10 kilo ....doktoruma sordum benim ameliyt biraz zor geçmiş bünyenin kilo yapması normal dediii:KK5::KK5:

Ben şöyle söyleyeyim. Ameliyat çıkışı tartıldım. Ki günlerdir hiçbir şey yemiyordum 2 kilo almış gözüküyordum. Bir de kabızdım. Sonra kabızlığım geçti ALLAHa çok şükür. Şimdi o 2 kiloyu verdim 1-2 gün içinde. Hatta üstüne 500 gr verdim :KK70: 2,5 kilo verdim yani.
Bakalım hayırlısı. Spor yapmama izin olsaydı daha fazla verirdim diye düşünüyorum.Bence ya senin bünyeyle alakalı ya da evlilikle. Hihi:KK16:

Ben şöyle söyleyeyim. Ameliyat çıkışı tartıldım. Ki günlerdir hiçbir şey yemiyordum 2 kilo almış gözüküyordum. Bir de kabızdım. Sonra kabızlığım geçti ALLAHa çok şükür. Şimdi o 2 kiloyu verdim 1-2 gün içinde. Hatta üstüne 500 gr verdim :KK70: 2,5 kilo verdim yani.
Bakalım hayırlısı. Spor yapmama izin olsaydı daha fazla verirdim diye düşünüyorum.Bence ya senin bünyeyle alakalı ya da evlilikle. Hihi:KK16:

canım benim safra kesem 4 cm şişmiş taş dolmus içi hep:KK1: karacigere baskı yaptıgı için acil ameliyat oldum... düğünüme 20 gün kala hemde.. amelyat çıkısı kontrollerimde kilom daha düşük çıktı normalde 60 kiloydum bekarken amelyat oldum 57 ye düştüm 3 hafta sonra 54 oldum .. 3 ay sonrada fazlasıyla aldım dedğin gbi bünyeden kaynaklanıyor olabilir... :26::26::26: kapalı ameliyat olduysan eğer 2 ay sonra sporunu yapabilirsin ... ben 1-2 ayda iyileştim .. hiç bi sorunum kalmadı çok şükür:KK16:

Son düzenleme:
canım benim safra kesem 4 cm şişmiş taş dolmus içi hep:KK1: karacigere baskı yaptıgı için acil ameliyat oldum... düğünüme 20 gün kala hemde.. amelyat çıkısı kontrollerimde kilom daha düşük çıktı normalde 60 kiloydum bekarken amelyat oldum 57 ye düştüm 3 hafta sonra 54 oldum .. 3 ay sonrada fazlasıyla aldım dedğin gbi bünyeden kaynaklanıyor olabilir... :26::26::26: kapalı ameliyat olduysan eğer 2 ay sonra sporunu yapabilirsin ... ben 1-2 ayda iyileştim .. hiç bi sorunum kalmadı çok şükür:KK16:

Bana 3 hafta sonra dedi doktor spor için. Bakalim denerim. Hehe :)

merhaba bayanlar başlık açacaktım bu konuyla ılgılı açılmış oldugunu gorunce buraya yazmak ıstedım benımde 2 sene once safra kesemde 2 tane 1bucuk cmlık taş oldugunu soyledı doktor ultrasason cekımınde... ben rahatsızlıgını pek cekmıyorum dıyet lıstesı falan verdı uydugumu soyleyemem fakat ramazandan beri ara ara sağ sırtımda yanmalı bir ağrı oluyor sankı iç organlarım kavruluyor gibi nefes alamıyorum ben safra kesesine yoruyorum bıraz tedırgınım korkuyorum :/ nısanlıyım ılerde evlenırsem gebelık durumunda risk taşırmı ? yada taşları yok etmek için ne yapabılırız kendılıgınden gidermi ? yardımcı olurmusunuz kızlar

Merhabalar bende 11.07.13 safra kesesi ameliyatı oldum.Yıllardır mide sorunu yaşadığımı düşünüyordum,yani doktorların teşhisi ve ilaçlarıyla bugünlere geldi.3-4 sene önce bir atak geçirdim acile gelene kadar geçti.Uzanınca daha rahatlıyordum kıvrana kıvrana atakları atlatıyordum mide sanarak tabii.Sonra bir atak daha ve bir yıl içince üç kere daha atak geçirdim.Doktora gittim şikayetlerime göre bir tahlil yapmadan ülser başlangıcı dedi ve ilaçlar verdi:KK53: 1 ay kullandım şikayetler devam.Son atak ramazana bir hafta kala gelmişti o gün hemen genel cerraha gittim (normalde dahileye gidiyordum).Endoskopi yapılacak dedi ultrasonda 2.5 santim taş görüldü.Safra kesesinin alınmasından başka tedavisi olmayan bir dert bu maalesef.4 doktora gitti aynı şey.Ne taşlar kırılıyor,ne ilaç tedavisi,ne de tek olarak taşları almak çözüm değil.Bekletmeden aldırmak en doğrusu.Çünkü taş kanala düşerse sarılık,iltihap,siroz daha ilerisi kansere yol açıyormuş.Ben kapalı diye girdim teknik sorunlardan dolayı açık ameliyata döndü ve 5 saat ameliyatta kaldım.Narkozdan acıyla uyandım.Bir karış dikişi ve göbek deliğimde ağ gibi mavi bir tel vardı.4 gün hastanede kaldım.Sabah akşam birer serum,antibiyotik,kalçadan iğne yedim.Bir de diren takılmış zaten en çok acıyı veren o idi.İlk ayağa kalmak biraz zor oldu meğer bütün kuvveti karın kaslarından alıyormuşuz.Dengeyi sağlamak zor oldu,tansiyonum falanda düştü bu arada dirende 3 gün durdu ondanda zorlandım.Ama kalkıp yürümek lazımdı ara ara kalkıp bir tur atıp yatıyordum narkozun etkisiyle bol bol uyudum,uyuyakaldım.2 hafta iki büklüm dolaştım.dikişlerim estetik dikişmiş dışta 2 tane vardı.Öle her gün pasuman olmadım 2 gün sonra açık bıraktılar.1 hafta sonra dikişim alındı banyo yaptım.Ameliyattan birgün önce birgün sonra aç kaldım sonra az az tuzsuz,yağsız şeyler yedim.Eve çıkıncada diyet listem doğrultusunda 2 ay dikkat etmek gerekiyormuş.Şimdi allaha şükür çok iyiyim.1 haftadır oruca bile başladım.Olanlara geçmiş olsun,olmayanlara da acil şifalar hiç bekletmesinler...

Slm hanımlar ben de safra kesesi ameliyatı oldum. Henüz dikişlerim alınmadı.
Ameliyattan ne kadar sonra hamile kalınabilir bu konuda bilgisi olan var mı?

benmde acilen ameliyat olmam gerekiyor 0.3 mm boyunda 20 den fazla taşım olduğunu söyledi doktr.avrupa yakasında önerebileceğiniz bir dr. var mı acaba.yoksa okmeydanında ameliyat olmayı düşünüyorum ne dersiniz :/

arkadaşlar o sancı çekilmez ameliyat diyorsa doktorunuz olun gitsin 3 hafta önce oldum ben safra kesemde çamur vardı tüm kanalları tıkamıştı karaciğerime baskı yaptı sarılık oldum acil ameliyata aldılar ama şimdi gerçekten çok rahatım şimdi gel ameliyat ol deseler hiç düşünmeden gider olurum sonrasında da çok sıkıntı olmuyor narkozun etkisi geçince kalktım hemen doktorumu bile beklemedim sabah bana bakmaya geldiğinde giyiniyordum adamda şaşırdı o0o benimki ayaklanmış aferin kız dedi :) yeme içme konusunda hiçbir kısıtlama koymadı hayatın tadını çıkar ne istersen ye iç dedi ama gaz olunca rahatsızlık oluyr o nedenle ben az ve sık yedim dikkat etmeye çalıştım bir sorun olmadı çikolatada yedim yumurtada yedim hiçbir sorun yok hala biraz hassasiyet var ameliyat yerimde ama benim başka bir hastalığım daha var onun için kortizon alıyorum dolayısıyla yaralarım geç iyileşiyor ondan olabilir normal sağlıklı insanda belki bu durum olmaz adetim de 12 gün gecikti sadece herkese geçmiş olsun

geçmiş olsun cnm .hangi hastanede oldun acaba ameliyatını ? :)

Merhabalar bende 11.07.13 safra kesesi ameliyatı oldum.Yıllardır mide sorunu yaşadığımı düşünüyordum,yani doktorların teşhisi ve ilaçlarıyla bugünlere geldi.3-4 sene önce bir atak geçirdim acile gelene kadar geçti.Uzanınca daha rahatlıyordum kıvrana kıvrana atakları atlatıyordum mide sanarak tabii.Sonra bir atak daha ve bir yıl içince üç kere daha atak geçirdim.Doktora gittim şikayetlerime göre bir tahlil yapmadan ülser başlangıcı dedi ve ilaçlar verdi:KK53: 1 ay kullandım şikayetler devam.Son atak ramazana bir hafta kala gelmişti o gün hemen genel cerraha gittim (normalde dahileye gidiyordum).Endoskopi yapılacak dedi ultrasonda 2.5 santim taş görüldü.Safra kesesinin alınmasından başka tedavisi olmayan bir dert bu maalesef.4 doktora gitti aynı şey.Ne taşlar kırılıyor,ne ilaç tedavisi,ne de tek olarak taşları almak çözüm değil.Bekletmeden aldırmak en doğrusu.Çünkü taş kanala düşerse sarılık,iltihap,siroz daha ilerisi kansere yol açıyormuş.Ben kapalı diye girdim teknik sorunlardan dolayı açık ameliyata döndü ve 5 saat ameliyatta kaldım.Narkozdan acıyla uyandım.Bir karış dikişi ve göbek deliğimde ağ gibi mavi bir tel vardı.4 gün hastanede kaldım.Sabah akşam birer serum,antibiyotik,kalçadan iğne yedim.Bir de diren takılmış zaten en çok acıyı veren o idi.İlk ayağa kalmak biraz zor oldu meğer bütün kuvveti karın kaslarından alıyormuşuz.Dengeyi sağlamak zor oldu,tansiyonum falanda düştü bu arada dirende 3 gün durdu ondanda zorlandım.Ama kalkıp yürümek lazımdı ara ara kalkıp bir tur atıp yatıyordum narkozun etkisiyle bol bol uyudum,uyuyakaldım.2 hafta iki büklüm dolaştım.dikişlerim estetik dikişmiş dışta 2 tane vardı.Öle her gün pasuman olmadım 2 gün sonra açık bıraktılar.1 hafta sonra dikişim alındı banyo yaptım.Ameliyattan birgün önce birgün sonra aç kaldım sonra az az tuzsuz,yağsız şeyler yedim.Eve çıkıncada diyet listem doğrultusunda 2 ay dikkat etmek gerekiyormuş.Şimdi allaha şükür çok iyiyim.1 haftadır oruca bile başladım.Olanlara geçmiş olsun,olmayanlara da acil şifalar hiç bekletmesinler...

hangi hastaneymiş o ya :/ çok çok geçmiş olsun bende çok korkuyorum kapalı diye girdiğim ameliyatın açığa dönmesinden

safra kesesinde taş vardı biliyorduk canım babamın , 2012 kurban bayramında kanala düşen taş yüzünden babam sarılık teşhisi ile hastaneye dar kaldırdık , ateş vs.... eprc yahut erpc denilen bir operasyonla ağızdan girildi kanaldaki taş bağırsağa düşürüldü ve 2 gece hastanede yattı tam 5 günde 11 kilo verdi. dile kolay 5 günde 11 kilo ve toplamda 15 kilo verdi. doktorlar dedi ki ya 2 gün ya 2 ay içinde kesin aldıracaksın diye safra kesesini tamamen yani.

babam erteledi ha erteledi taaakiii geçtiğimiz kurban bayramına kadar. ameliyata alındı babam, bekliyoruz çıkmıyor çıkmıyor çıkmıyorrrrr bi aşağı iniyoruz bi yukarı çıkıyoruzz adam ameliyattan gelmiyor , hemşirelere soruyoruz yok , basit bir ameliyat die girdi , saatlerde gelmeyince de aklım başımızdan gitti... neyse geldi şükür iniltiden ölüyor adam narkozdan uyanmaya çalışıyor sadece ağrım var diyip inleye inleye ağlıyor, günlerce hastane de kalışımız , babamın çektiği acılar ANLATAMAM...bugün 1 aya yakın oldu ŞÜKÜR EVDEYİZ.

aynı gün 78 yaşına bir teyze ameliyat oldu gece, sabaha taburcu ettiler , diren bile takılmadı, öyle ki rahat geçiyor, korkacak birşey yok, bizimki istisnaydı.ÇÜRÜMÜŞTÜ..

Doktor dedi ki 7000 ameliyat yaptım , böyle bir ameliyat görmedim , dedik neden böyle oldu dedi ki GEÇ KALINMIŞ...

yani demem o ki , doktorunuz ne diyorsa geciktirmeyin, önemseyin ve GEÇ KALMAYIN....

canım ben Çanakkale 18 mart eğitim araştırma hastanesinden olmuştum 1 yılı geçti hiçbir rahatsızlığım yok sana da geçmiş olsun

çok sağolun ameliyat öncesi bu yorumlar içimi rahatlatıyor gerçekten .çok korkuyorum ameliyat sonrası acım olur diye :KK43:

çok sağolun ameliyat öncesi bu yorumlar içimi rahatlatıyor gerçekten .çok korkuyorum ameliyat sonrası acım olur diye :KK43:

hiç korktuğuna değmeyecek ameliyat sonrası ilk ayağa kalkarken biraz acıyor dürüst olmak lazım ama öyle dayanılmayacak gibi falan değil neticede içinden kesip bir organını alıyorlar o kadar olur yürüdükçe geçiyor ve inan bana eskisinden çok daha iyi oluyorsun ben sanki yeniden doğmuş gibiyim

ben de geçen hafta safra kesemden ameliyat oldum
sigara yüzünden ilk gün narkoz verip soluk borum ve yemek borum şişmiş uyandırmışlar ertesi gün bir daha bayılttılar 1saatte çıkarttılar
çok ödem varmış bir gece diren takılıydı ertesi gün taburcu oldum şimdi neler yenir neler içilir bilmiyorum dr sadece yumurta çikolata ve domatese yasak koydu aşırı yağlı baharatlı yasak bide
çok acıkıyorum neler yemeliyim bi de nescafenin zararı olur mu

X