SAĞLIK OCAĞININ BASKISI

Fairy18

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2015
283
541
Merhaba sevgili hanımlar,

Öncelikle daha hızlı yanıt alabilmem için konumun taşınmamasını rica edeceğim bir süre. Çünkü bu konu hakkında gerçekten bilgisizim ve tecrübeli arkadaşlardan fikir almak istiyorum.

20+6 haftalık hamileyim. Bugün hem doktor kontrolüm hemde sağlık ocağında gebelik takibim vardı. Önce doktorumun yanına gittim bebeğimi gördüm her şey yolundaydı çok şükür. Daha sonrasında sağlık ocağına gittiğimde aşı yapıldı bazı kontroller yaptılar derken hemşire 3 lü tarama testimde sorun olup olmadığını sordu. Temiz dedim. peki ya şeker yüklemesi dedi. Henüz doktorumun ondan bahsetmediğini renkli ultrason istediğini ama şeker yüklemesi yaptırmayı zaten düşünmediğimi söyledim. Oda da bulunan iki hemşirede kızar gibi neden yaptırmak istemediğimi sordu. açıkçası sağlıklı bulmadığımı ama zamanı gelince doktorumla bunu konuşup öyle net karar vereceğimi belirttim. Hemşirelerden biri yanlış düşündüğümü sıfır şeker tüketen biriysem ancak zararlı olabileceğini zaten artık herkesin böyle saçma sapan düşündüğünü dile getirdi. Açıkçası biraz şaşırdım üslup olarak öncelikle çok kaba buldum. Ve gerçekten bu kadar ısrarla şeker yüklemesi yaptırmanın yararlı olduğunu savunmalarının nedenini merak ettim. İlk bebeğim elbetteki gebelik süreçleri hakkında net bilgiye sahip değilim doktorumla beraber bu tarz şeylere karar veririm çünkü doktoruma güvenim tam.

Şimdi merak ettiğim sağlık ocağı bana ilk gittiğimde de özellikle şeker yüklemesi yaptırmam gerektiğini vurgulamıştı şimdide aynı şeyle karşılaştım. Sizler buna nasıl karar verdiniz ve bu sağlık ocağının ısrarı neden olabilir sizce? Bilgi sahibi çok olmadığım için dona kalıp aval aval yüzlerine bakmakta istemiyorum. Tecrübeli anneler görüşlerinizi almak isterim.

Gebe takıbı sağlık ocağının işi.
Onlar gebelerın ve yenı doğandan Sorumlu.
Gebelık şekeri 2 hamılelıgımde çıkmamıştı 3. Hamılelıgımde gebelık sekerı çıktı. Hemde sker tüketen bırıde degılım. Patates pılav ekmek çok nadır tuketıyordum. Yedıgımız meyvelerde bıle şeker var. Ozellıkle karpuzda. Yazında bunu fazla tukettım şekerım Yükseldı. Dıyet uyguladım karpuzdan dahı uzak durdum şekerım yıne yüksekti ama insülin kullanacak kadar degıl. Dıyetle bıraz normale dönmüştü.
Yaptırmak da fayda var. Ailemde şeker hastası olan YÖK. Yınede dıkkat etmezsem şekerım yukselebılıyor. 2 yıl öncesi gebelık şekerı tanısı konulmuştu.

24. Haftalarda falan yapılıyordu sanırım ve ben yaptırmadım o haftalar doktora da gitmedim.Saglık ocağına gidince sordu hemşire tabi yaptırmadım dedim.İstemiyorum kendim dikkat ediyorum zaten dedim.Dikkat etmene bakmıyor falan Dedi 2 dilim baklavayı düşün Dedi.Ben baklava yemiyorum 2 dilimi hiç yemem dedim ama hemşire de daha 18 haftalık hamile ve yaklaşık 100 kiloya yakındı.O daha tehlikeli diye düşündüm.

Yani yaptırmak istemedim açıkçası.Böyle. Bir diretme var Tabiki tuhaf bir durum degil bu.Ama yediğiize dikkat edin.

Gebelik şekeri hafife alınacak bir şey değildir. İkinci gebeliğimde çıktı, ilkinde yoktu.
Ben de yaptırmayı düşünmüyordum. Nasılsa ilkinde yoktu dedim. Doktorum ekmek, pilav makarna tatlı yemiyor meyve tüketimine dikkat ediyorsan, paketli gıda eve sokmuyorsan yaptırma dedi.
İyi ki yaptırmışım, doğumdan hemen sonra bebeğimin şekeri sürekli kontrol edildi. Üstelik diyetle şekeri düşürmüş olmama rağmen.

Sizin ve bebeğinizin Sağlığınızı düşünüyorlar.. keşke bu işin eğitimini almış insanlara google kadar güvenebilsek.. yediğiniz 3 kaşık pilavda da aynı miktar şeker varken neden sağlığınızı riske attığınızı düşünerek sinirlenmiş olabilirler..

Google araştırması sonucu böyle düşündüğümü söylersem yalan olur. Zararı olur mu acabayı düşünüp doktorla karar vermeyi uygun görenlerdenim diyelim. Burdaki arkadaşlarında tecrübesi merak ettim yorum için teşekkürler.

Ben yaptırdım. Öyle aman aman şekerli bir şey değildi. elmalı gazoz gibi bir şeydi. ben o kadar şekeri her türlü alıyordum. şeker ve yükleme denilince öyle aman aman bir şeker değil. eğer ben hiç o kadarcık şekerde almıyom makarna pilav ağzıma sürmüyorum diyosanız sizin bileceğiniz iş.

Bu konuda tabi ki baskı yapamazlar. Doktor da tercihi sana bırakır. Yaptırmayacaksan "öyle karar verdim" de geç..

Bir dilim çikolatalı pastada ne kadar şeker varsa şeker yüklemesi de çok çok fazla değil emin ol.

Ben ilk bebeğimde yaptırmıştım risk yoktu. İkinci olursa ilkini baz alarak yaptırmayı düşünmüyorum mesela..

Asm de bana sormamıştı zaten oraya düzenli gitmezdim. Telefonla arayıp bilgi alırlardı. Zaten çalışıyordum oradan oraya ne gezemezdim..

Hamile değilim, olsaydım da yaptırmazdım.
Canan Hanıma (Karatay) çok güveniyorum, onun dediklerini yaparak kullandığı ilaçlardan kurtulan insanlar gördüm; buna insülin iğnesi olan da dahil. Bu sebeple kendisi yapılmamalı dediği için yaptırmazdım.

Siz onların ya da buradakilerin dediklerinden ziyade dediğiniz gibi doktorunuzla konuşun, güveniyormuşsunuz zaten ne güzel

Hanımlar bilin diye söylüyorum diyetle alakası pek yok şayet hücrelerimiz zaten şekerle besleniyor sıfır şeker alsanız da (bu mümkün değil aslında) diğer besinler karaciğerde dönüştürülüp yine kanımızda belli düzeyde şeker her zaman var. Mesele insülin direnci, yani hücrelerin o şekeri kullanabilmesi için üretilen insüline karşı olan direnç sebebiyle kan şekeri yükseliyor. Şekeri kullanamıyor hücreler bu da büyük problem bir gebe için. Meselenin kandaki şekeri hücrelerin kullanamaması olduğunu anlatmaya çalışıyorum tip 2 diyabette, insülin direncinde, gebelik diyabetinde hastalığın mekanizması budur. İnsülin ile hücreleri daha fazla uyarıp şekeri içeri alabilmesi sağlanmaya çalışılır. Tabiki çoooooook daha ayrıntılı ben en basit temel konuya değindim
bu yüzden o test mutlaka ama mutlaka yapılmalı. Çok riskli bi durum hamilelikte

Malesef bu konUnun gerçeği çok ayrı medyada size anlatılan öğretilen çok ayrı..

Bir gebe ve bir sağlıkçı olarak ben yaptırmadım. doktorum da tavsiye etmedi 3 gün açlık ve 2. Saat tokluk şekerini ölç dedi. Bi sıkıntı çıkmadı çok şükür. Ara ara da kontrol ettim. Siz de öyle yapabilirsiniz.

Hanımlar bilin diye söylüyorum diyetle alakası pek yok şayet hücrelerimiz zaten şekerle besleniyor sıfır şeker alsanız da (bu mümkün değil aslında) diğer besinler karaciğerde dönüştürülüp yine kanımızda belli düzeyde şeker her zaman var. Mesele insülin direnci, yani hücrelerin o şekeri kullanabilmesi için üretilen insüline karşı olan direnç sebebiyle kan şekeri yükseliyor. Şekeri kullanamıyor hücreler bu da büyük problem bir gebe için. Meselenin kandaki şekerin hücrelerin kullanamaması olduğunu anlatmaya çalışıyorum tip 2 diyabette, insülin direncinde, gebelik diyabetinde hastalığın mekanizması budur. İnsülin ile hücreleri daha fazla uyarıp şekeri içeri alabilmesi sağlanmaya çalışılır. Tabiki çoooooook daha ayrıntılı ben en basit temel konuya değindim
bu yüzden o test mutlaka ama mutlaka yapılmalı. Çok riskli bi durum hamilelikte

Malesef bu konUnun gerçeği çok ayrı medyada size anlatılan öğretilen çok ayrı..
Doğal şeker ile beyaz şekeri nasıl bir tutabiliyorsunuz? Kuru incirden alınan şekerle şerbetli tatlıdan alınan nasıl aynı kefede olabilir?

Hamilelikte yapılan tüm testler hamile isteğine bağlıdır. Karar ve tercih sizin. Ayrıca Karatay yükleme önermiyor ama zaten 0 şeker beslenme öneriyor hamilelikte de. Onu niye kimse dikkate almıyor bilmiyorum. Kaldı ki şeker çıksa bile size verilecek olan diyet. Karatay normalde de bu şekilde beslenilecek diyor. Kendim yaptırmadım ama hamilelik boyunca karatay beslendim. Bebeğim gayet iyi kiloda doğdu. Ben doğum sonrası hemen eski kıyafetlerine girdim. Kolay ve normal bir doğum yaptım.

Sonuç olarak beslenme tarzınız sağlıklı ve 0 şeker ise yaptırmayın. Ama ben tatlı yerim vs diyorsanız yaptırın.

Size bunu anlatmaları yararlarından bahsetmeleri görevleri çünkü siz her gittiğinizde sisteme kayıt açıyorlar sağlık bakanlığının her gebeden istediği tahliller var buna şeker de dahil. Ayrıca Allah korusun size ya da bebeğinize bir şey olduğunda ilk sordukları yer sağlık ocakları sayfa sayfa evrak gönderiyorlar.

Doğal şeker ile beyaz şekeri nasıl bir tutabiliyorsunuz? Kuru incirden alınan şekerle şerbetli tatlıdan alınan nasıl aynı kefede olabilir?

Aslında şöyle düşünebilirsiniz beyaz şeker dediğimiz şey kimyasal tepkimelerle üretilmiyor, bildiğiniz üzere şeker pancarı da doğaldır aslında. Saflaştırılması sebebiyle yüksek şeker dir sadece. Ki ben aynıdır demedim karaciğer onu kana hücrelerimizin kullanabileceği şekilde sunar dedim.

Hamile değilim, olsaydım da yaptırmazdım.
Canan Hanıma (Karatay) çok güveniyorum, onun dediklerini yaparak kullandığı ilaçlardan kurtulan insanlar gördüm; buna insülin iğnesi olan da dahil. Bu sebeple kendisi yapılmamalı dediği için yaptırmazdım.

Siz onların ya da buradakilerin dediklerinden ziyade dediğiniz gibi doktorunuzla konuşun, güveniyormuşsunuz zaten ne güzel

Canan Karatay'a güvenmeyin. Kendisi sadece TV şarlatanı.

X