SAĞLIK OCAĞININ BASKISI

İşin aslı tam olarak bu bence de . Ama işte anlamak isteyene . Birde şeker sadece kilolu insanlara özel birşey değil . Kilo riski arttırır.

Bu konuda da algı da seçicilik yapıyoruz . Yaptırmamak gerçekten ciddi cesaret . Ben yaptırmadım birşey olmadı olmayacağı anlamına gelmiyor .

Dün geceden beri bütün mesajları okudum kaç kişi birinci de yoktu 2. 3. Çıktı vs yazmış . Bu kadar büyük bir oranda risk varken diyecek birşey bulamıyorum açıkcası.

Aynen. Bu 2. 3. de şeker çıktı yazanlar benim fikrimi değiştirdi mesela.

Bir kaç ay önce konusu açılınca "ilkinde şeker yüklemesi yaptırdım, ikinci çocuğu yaparsam ilkini baz alıp yaptırmam" demiştim. Ama bu fikrim yanlışmış.
Bu konu bana bu durumda faydalı oldu gerçekten..

Neden olacak,görevini yapıyor insanlar.. canan karatay bi tas attı kuyuya çıkar çıkarabilirsen!!! Envai çeşit yerli yabancı makaleler okudum ve evet,sıfır seker tuketmıyorsan yaptırman gerekli.. zaten alıyorsun o sekerı sen.. eger sekerın varsa ve bu kontrol altına alınmazsa cok daha cıddı sorunlar dogabılır.. yarı cahil halkımız bu seker yuklemesi yaptırmamayı aydınlık cok bılmıslık sayıyor.. aksine buyuk cehalet!!

Ben yaptirmadim. Normalde seker rahatsizliginiz yoksa yaptirmayin bence de. Hee hee evet sifir seker fasa fiso.. ya kucucuk bebek.. bi ton sekeri ac karnina zank diye iceceksin yazik gunah. Hee hee derler ki o zaman cikolata seker hic yedirmemen lazim 2yasina kafar bu kurala da uy falan. Benim kiz 18 aylik ve yiyor napiyim. Fetus haliyle simdiki hali bir degil ya..
Aclik tokluk sekerinize baktirirsinz oyle de anlasilir gerek yok yuklemeye. Bana da 3dr birden hemsireler vs israr etti yok dedim kactim hep. Ama soyle ama boyle blaa blaa blaa.. Karatay ne diyor? Seker dyeljm ki cikti evet var denildi size aman ekmek yemeyin pirinc un tuketmeyin sekerli seyler yemeyin diyet yapin diycekler..ee hamileler zaten saglikli beslenmek zorunda o zaman en basindan protein agirlikli beslenin bitsin gitsin.. diyor.. Sekerin var diye bi ilac falan kullandrmazlar hemen. Diyetik beslenirsin. Saglikli diyelim biz hatta ona. Zaten beslenmen gereken sekil de o zaten. Ha cok seker cikablyor bazen sanirim onlarda insulin igneleri veriliyor. Onlar ciddi tablolardir. Ama aclik tokluk sekeri ile de olculebiliyor. Ben yaptirmadim ve memnunum.. bebegim alerjik bi bebek de olmadi ben alerji seysini de buna baglyorum ..tesaduf mu bilmem cevremde yaptiranlarin bebekleri alerjik bebekler oldu genelde.. ama bilemem tabi .

Aynen. Bu 2. 3. de şeker çıktı yazanlar benim fikrimi değiştirdi mesela.

Bir kaç ay önce konusu açılınca "ilkinde şeker yüklemesi yaptırdım, ikinci çocuğu yaparsam ilkini baz alıp yaptırmam" demiştim. Ama bu fikrim yanlışmış.
Bu konu bana bu durumda faydalı oldu gerçekten..

Ah keşke herkes sizin gibi geniş bakabilse bu duruma . Benim düşündüğüm doğru sabit fikri o kadar yerleşmiş ki bu insanlar ne anlatıyor acaba diye düşünmüyoruz malesef .

Yapacak birşey yok herkesin Kendi fikri saygı duymak lazım . Faydalanan birileri de oluyor demek ki ne ala .

Söz konusu sizin caniniz , kaniniz,en kıymetliniz onu riske atabilecek olmanız bile test için yeterli bir sebep bence ..

Aşırı şekerli tatlilardan şerbetli tatlilardan ve hazir meyve sularindan nefret ederim.şeker sevmeyen bir yapım var.bu nedenle şekerli su içmek istemiycem için yaptirmadim.zaten hep kusuyodum onuda kusardim kesin

Merhaba sevgili hanımlar,

Öncelikle daha hızlı yanıt alabilmem için konumun taşınmamasını rica edeceğim bir süre. Çünkü bu konu hakkında gerçekten bilgisizim ve tecrübeli arkadaşlardan fikir almak istiyorum.

20+6 haftalık hamileyim. Bugün hem doktor kontrolüm hemde sağlık ocağında gebelik takibim vardı. Önce doktorumun yanına gittim bebeğimi gördüm her şey yolundaydı çok şükür. Daha sonrasında sağlık ocağına gittiğimde aşı yapıldı bazı kontroller yaptılar derken hemşire 3 lü tarama testimde sorun olup olmadığını sordu. Temiz dedim. peki ya şeker yüklemesi dedi. Henüz doktorumun ondan bahsetmediğini renkli ultrason istediğini ama şeker yüklemesi yaptırmayı zaten düşünmediğimi söyledim. Oda da bulunan iki hemşirede kızar gibi neden yaptırmak istemediğimi sordu. açıkçası sağlıklı bulmadığımı ama zamanı gelince doktorumla bunu konuşup öyle net karar vereceğimi belirttim. Hemşirelerden biri yanlış düşündüğümü sıfır şeker tüketen biriysem ancak zararlı olabileceğini zaten artık herkesin böyle saçma sapan düşündüğünü dile getirdi. Açıkçası biraz şaşırdım üslup olarak öncelikle çok kaba buldum. Ve gerçekten bu kadar ısrarla şeker yüklemesi yaptırmanın yararlı olduğunu savunmalarının nedenini merak ettim. İlk bebeğim elbetteki gebelik süreçleri hakkında net bilgiye sahip değilim doktorumla beraber bu tarz şeylere karar veririm çünkü doktoruma güvenim tam.

Şimdi merak ettiğim sağlık ocağı bana ilk gittiğimde de özellikle şeker yüklemesi yaptırmam gerektiğini vurgulamıştı şimdide aynı şeyle karşılaştım. Sizler buna nasıl karar verdiniz ve bu sağlık ocağının ısrarı neden olabilir sizce? Bilgi sahibi çok olmadığım için dona kalıp aval aval yüzlerine bakmakta istemiyorum. Tecrübeli anneler görüşlerinizi almak isterim.
Ben yaptrmadim.ne saglkknocahi nede dr um yaptrda demedi 2 li 3 lu taramalarida dr um yaptrcakmisin diye sordu hayir dedim direk tsmam dedi sorgulamamisti

Markasi ne ozalden yazar misiniz bizde ondan alalim yeminle yaptirmak istemiyorum bu yüzden ingiliz mali var ondan icince tuhaf oldum cikardim tekrardan

hastanede vermişlerdi ben almadım :63: markasını inan bilmiyorum belki eczaneye sorarsanız yardımı olurlar

Bende aynen dediğiniz gibi içtim :) senelerdir hazır içecek tüketmiyorum gazlı veya gazsız farketmiyor . Çayı da şekersiz içerim vs. Vs . özlemişim galiba öyle güzel geldi ki :)

Konuya gelecek olursak bu işe kadın doğum uzmanlarının karar vermesi taraftarıyım . Kar zarar ayırt etmek lazım bence yaptırmak karlı görünüyor.

Dr um ne derse onu yapacağım demiştim . Test haftası dr a gittiğimde sen sormadan açıklayayım dedi dr um .

Bu testi yaptırmamiz lazım çünkü tedbir alabileceğimiz müdahale edebileceğimiz bir durum söz konusu varsa önlem alacağız yoksa ne sana ne bebeğe bir zararı var keyfi bir test değil dedi .

Ayrıca daha o sabah bir bebeği neredeyse şeker yüzünden kaybediyorduk son anda kurtardık dedi . ( test yaptirmamis anne adayi)

Sonu bebeğin ölümüne kadar giden ciddi bir durum söz konusuyken yaptırmamak gerçekten cesaret işi olsa gerek ..

bende hamilelik boyunca gazlı içecek içmediğimden sanırım özlemişim bir dikişte bitirmiştim :KK48::KK48:
benim doktorumda çok kızıyorum yaptırmak istemeyenlere dedi hatta tüm doktorlar yanlış sadece bi doktormu doğru (malum karşı çıkan doktor:KK51:) diye azarlanmıştım :KK48::olamaz:

Ben yaptirmadim. Normalde seker rahatsizliginiz yoksa yaptirmayin bence de. Hee hee evet sifir seker fasa fiso.. ya kucucuk bebek.. bi ton sekeri ac karnina zank diye iceceksin yazik gunah. Hee hee derler ki o zaman cikolata seker hic yedirmemen lazim 2yasina kafar bu kurala da uy falan. Benim kiz 18 aylik ve yiyor napiyim. Fetus haliyle simdiki hali bir degil ya..
Aclik tokluk sekerinize baktirirsinz oyle de anlasilir gerek yok yuklemeye. Bana da 3dr birden hemsireler vs israr etti yok dedim kactim hep. Ama soyle ama boyle blaa blaa blaa.. Karatay ne diyor? Seker dyeljm ki cikti evet var denildi size aman ekmek yemeyin pirinc un tuketmeyin sekerli seyler yemeyin diyet yapin diycekler..ee hamileler zaten saglikli beslenmek zorunda o zaman en basindan protein agirlikli beslenin bitsin gitsin.. diyor.. Sekerin var diye bi ilac falan kullandrmazlar hemen. Diyetik beslenirsin. Saglikli diyelim biz hatta ona. Zaten beslenmen gereken sekil de o zaten. Ha cok seker cikablyor bazen sanirim onlarda insulin igneleri veriliyor. Onlar ciddi tablolardir. Ama aclik tokluk sekeri ile de olculebiliyor. Ben yaptirmadim ve memnunum.. bebegim alerjik bi bebek de olmadi ben alerji seysini de buna baglyorum ..tesaduf mu bilmem cevremde yaptiranlarin bebekleri alerjik bebekler oldu genelde.. ama bilemem tabi .
Aynen bende o sekilde dusunuyorum icemedim de zaten o ilaci aclik tokluga baktilar tokluk sekerim 2. Saat biraz yuksek cikti bende onu yuruyusle kapattim normalde de sekerim sinirda olan bir insanim.. yediklerime dikkat ettim fazla kilo almadimda..

Yaptırmak istemiyosan net olman gerek. Kararim degisebilir sinyali verdigin zaman boyle yapiyolar canım.
Bende yaptirmayi dusunmuyodum ama doktorlara hemsirelere bisey soylemedim kararim netlesince net konusurum diye dusundum. Gectigimiz bayram tatlilari yedikten sonra ben zaten o kadar sekeri kendime yukluyorum, doktorda yuklesin sonuclarima baksin diye dusunup yaptirmaya karar vermistim. Bide tatliyi fazla kacirinca halsizlik oluyodu. Dun kontrolde doktorum seker yuklemesi dedi tamam dedim sadece. Yaptirmicak olsam esim izin vermiyo bile derdim yaptirmamak için. Bu konu insanin kafasini cok karistiriyo ama kararin netse net olman lazim.

X