Sakin olmak sıkıcılık mı?

Konuma aşina olanlar yorum yapsın o zaman. Zira bu tarz sporlar son zamanlarda özellikle beyaz yakaya hitap ediyor çokça :) Ayrıca sadece ekstrem sporlar değil mesela bisikletten de bahsettim konu başında.
E sıkıcı olmayın madem hemen de tavır yapıyorsunuz. "İdeal bir beyaz yaka" olmak için korkup çekindiğiniz her aktiviteyi yapın o zaman.

belki biraz mükemmeliyetçilikten de olabilir mi acaba? ben de kendimde bunu yakın zamandır fark ediyorum, eğer bir şeyi çok iyi yapamayacaksam yapmamayı tercih ediyorum. eşim her şeye eli çok yatkın, hünerli biridir o yüzden iyice de köreldim sanırım. örneğin bir koşalım desek 3 kat hızla gider, bowling oynasak kesin fark atar, vs. e nasıl olsa açık ara kaybedeceğim diye kendimi de geliştirmedim böyle sıkıcı oldum herhalde.

bu arada sizi bazen görüyorum, hazır fırsat bulmuşken sorayım hehe, bu bigjetplane şey olan mı, gonna take you for a ride on big jet plane yeah yeah

belki biraz mükemmeliyetçilikten de olabilir mi acaba? ben de kendimde bunu yakın zamandır fark ediyorum, eğer bir şeyi çok iyi yapamayacaksam yapmamayı tercih ediyorum. eşim her şeye eli çok yatkın, hünerli biridir o yüzden iyice de köreldim sanırım. örneğin bir koşalım desek 3 kat hızla gider, bowling oynasak kesin fark atar, vs. e nasıl olsa açık ara kaybedeceğim diye kendimi de geliştirmedim böyle sıkıcı oldum herhalde.

bu arada sizi bazen görüyorum, hazır fırsat bulmuşken sorayım hehe, bu bigjetplane şey olan mı, gonna take you for a ride on big jet plane yeah yeah
Siz bizsiniz 😂 Benim eşim de aynı öyle, onunla zaten kıyaslamayı bıraktım kendimi, akışına bıraktım ayak uydurmaya çalışıyorum.
Eveeet, şarkıyı çok seviyorum diye nickname’im yapmışım zamanında 😄

Bu sakinlik değil biraz sosyal fobiye benzettim tabii uzman görüşüne sormanız gerek bunu yani illa ki bir spor dalı size çekici gelmeli ay kayak yaparken düşerim ay bowling oynarken parmaklarım sıkışır rezil olurum yani bunlar sakinlik değil önce bunu bir bilin.

Maksat eğlenmektir ama bowlingte kaybedeceğimi bilsem oynarım eğlencesi başka mükemmeliyetçi bir yapım vardır üstelik

Bu sakinlik değil biraz sosyal fobiye benzettim tabii uzman görüşüne sormanız gerek bunu yani illa ki bir spor dalı size çekici gelmeli ay kayak yaparken düşerim ay bowling oynarken parmaklarım sıkışır rezil olurum yani bunlar sakinlik değil önce bunu bir bilin.
Sosyal fobi de olabilir, yeni öğrendiğim bir şeyse beceriksiz bulurum kendimi. Cesaretim yoktur. Bir de parmaklarım sıkışır değil tabi ki olay ama bilmediğim için nasılsa kazanamam deyip zorlamıyorum diyebiliriz. Hareketli, adrenalinli etkinlikleri sevmem bence bu sakinlikle ilgili. Rezil olma korkusu sosyal fobi kaynaklı olabilir.

Sevmiyorsan sevmiyorsun konu sahibesi zevk almıyorsan yapmazsın olur biter

Ben kayak yaparım, zevk de alırım ama sen dersin ki yüksekten korkarım, yuvarlanmaktan korkarım o zaman geç tabi

Merhaba kızlar,
Bişey sormak istiyorum. Ben 30 yaş üstüyüm, sakin ve sakinlik seven bir insanım. Öyle emekli gibi düşünmeyin sporumu yaparım, arkadaşlarımla, eşimle çıkar gerekirse sabaha kadar eğlenirim. En fazlası budur.

Ama böyle bana tehlikeli gelen ya da yapamayacağım şeyler söz konusu olunca panik olurum aptal gibi ne yapacağımı bilemem elim ayağıma dolanır. Adrenalin gerektiren aktiviteler sevmem. Bisiklete binmeyi bilirim ama şehirde sürmem çünkü tehlikeli bulurum o yüzden hiç kullanmam. Şu elektrikli scooterları hayatta kullanmam mesela denemedim zaten. Kar tatiline gittiğimizde karda bile tedirgin yürürüm düşüp hem bir yerimi kırarım hem de rezil olurum diye. Kayak denedim dedim ben bunu asla yapamam, bir ders aldım bıraktım. Düşmekten feci korkarım. Sonra çok insanın bunları başarabildiğini görünce canım sıkılıyor. Gözü kara değilim pek böyle konularda. Bakıyorum çevremde de herkeste yavaş yavaş başlayan adrenalin dolu spor, aktivite tutkusu. Eşim de biraz böyledir. Acaba beni sıkıcı buluyor mudur çevremdekiler bilmiyorum.

Özgüvenden mi kaynaklı bilmiyorum ama sevmiyorum işte böyle hareketli, tehlikeli şeyleri. Panik olup fobi oluşturuyorum hemen. Ya da hiç bilmediğim bir şeyi topluluk içinde deneyimleyeceksem de elim ayağıma dolanıyor. Örnek vermek gerekirse seneler önce iş arkadaşlarıyla toplu bowlinge gitmiştik, dedim ben bilmiyorum ama ayak uydururum bir şekilde, ama orda bile ya rezil olursam diye panik yapmış sonra yok ya olmuyor benden diyip yarıda bırakmıştım 😂 Benim gibi sakinlikten hoşlananlar azıcık teselli verebilir mi? Kendimi çok korkak hissetmeye başladım
Eşimde aynı sizin gibi evet bana çok sıkıcı geliyor bende lunaparkta en tehlikeli oyuncaklara binen ,yüzme , tırmanma ,uçan balon gibi şeylere bayılan ama hep tek başıma binen tek yapan biriyim ne yazikki ruh eşimi bulamadığım için çok sıkılıyorum karakter meselesi

Bende sevmem bazı adrenalin kaynaklarını
Kayak yapmak hiç bana göre değil mesela, güvendiğim biri ile bile bana enerji vermiyor zevk vermiyor hiç denemedim si 1 ders almışsınız
Yüzme severim, veya bowling becerememem diye korkmam
Tekne sevmezdim ama gittiğim bir turda çok eğlendim ve sosis ile suya girdim sonra çok keyifli gelmeye başladı. Aslinda bazıları doğru ortam ve tecrübe ile alakalı
Bunu da sizin için söyledim yoksa kimin ne yaptığı kimseyi ilgilendirmez nasil isterseniz öyle yaşayın

Bende sevmem bazı adrenalin kaynaklarını
Kayak yapmak hiç bana göre değil mesela, güvendiğim biri ile bile bana enerji vermiyor zevk vermiyor hiç denemedim si 1 ders almışsınız
Yüzme severim, veya bowling becerememem diye korkmam
Tekne sevmezdim ama gittiğim bir turda çok eğlendim ve sosis ile suya girdim sonra çok keyifli gelmeye başladı. Aslinda bazıları doğru ortam ve tecrübe ile alakalı
Bunu da sizin için söyledim yoksa kimin ne yaptığı kimseyi ilgilendirmez nasil isterseniz öyle yaşayın

Bisiklet çok hevesliydim ama sonra yaşadığım bir olay ile küstüm sonra ztn asla maddi imkan olmadı. Yıllar sonra bize ev hediyesi geldi, denedim biraz öğrendim ama tabi ki çocuk hevesi gelmedi. Ama eşimle çok eglenmistim dur kalk düş:)

Mesela scooter benide çok korkutur, bisikletide bisiklet yolu olmayan yerde kullanamam. Bu başkalarından utandığım için değil Türkiyede bi kesimin berbat araba kullanması yüzünden. Canımı sokakta bulmadım. Ama bisey yaparken birilerinin izlemesi benide rahatsız ediyor
Geçtiğimiz aylarda birisi bana çok sakinsin demişti. Ama böyle kötü birşey gibi söylemişti. Napiyim bağırıp çağırayım mi anlamadım ki. Hala aklımdadir böyle söylenilmesine kırılmıştım biraz. İnsanlar o kadar kavga edilmesine alışmış ki benim sakinliğim rahatsız etmiş :/

çevre tarafından sıkıcı görülmek sadece adrenalin dolu bir spor/hobi edinip edinmemenizle alakası yoktur. Belki daha içe dönük şeylerden keyif alıyorsunuzdur meditasyon yoga gibi ama evrende her şey denge üzerine kuruludur insan arada bir coşmalı… Belki henüz seveceğiniz size uygun sporu bulamadınız benim en adrenalin dolu serüvenim bungee jumpingdi geriye kalan hayatımda yaptığım hiçbir şey yanından geçemez zevk alıyor musunuz evet sonuna kadar bir daha yapar mıyım çok zor ama unutulmaz hatıra kalıyor işte…
Bir şeye atılmadan önce nefes teknikleriyle başlayın daha rahat hissedeceksiniz etrafı umursamazsınız

Sosyal fobi de olabilir, yeni öğrendiğim bir şeyse beceriksiz bulurum kendimi. Cesaretim yoktur. Bir de parmaklarım sıkışır değil tabi ki olay ama bilmediğim için nasılsa kazanamam deyip zorlamıyorum diyebiliriz. Hareketli, adrenalinli etkinlikleri sevmem bence bu sakinlikle ilgili. Rezil olma korkusu sosyal fobi kaynaklı olabilir.

Hiç sakin biri değilim ama adrenalin gerektiren şeyleri sevmem ve dediğim gibi sakinlik bana kilometrelerce uzak bir kelime.
Bence biraz özgüven eksikliğiniz var, yani bowling falan eğlencesine oyun yani, ortama uyarım olursa olur olmazsa olmaz maksat keyif almak.

Merhaba kızlar,
Bişey sormak istiyorum. Ben 30 yaş üstüyüm, sakin ve sakinlik seven bir insanım. Öyle emekli gibi düşünmeyin sporumu yaparım, arkadaşlarımla, eşimle çıkar gerekirse sabaha kadar eğlenirim. En fazlası budur.

Ama böyle bana tehlikeli gelen ya da yapamayacağım şeyler söz konusu olunca panik olurum aptal gibi ne yapacağımı bilemem elim ayağıma dolanır. Adrenalin gerektiren aktiviteler sevmem. Bisiklete binmeyi bilirim ama şehirde sürmem çünkü tehlikeli bulurum o yüzden hiç kullanmam. Şu elektrikli scooterları hayatta kullanmam mesela denemedim zaten. Kar tatiline gittiğimizde karda bile tedirgin yürürüm düşüp hem bir yerimi kırarım hem de rezil olurum diye. Kayak denedim dedim ben bunu asla yapamam, bir ders aldım bıraktım. Düşmekten feci korkarım. Sonra çok insanın bunları başarabildiğini görünce canım sıkılıyor. Gözü kara değilim pek böyle konularda. Bakıyorum çevremde de herkeste yavaş yavaş başlayan adrenalin dolu spor, aktivite tutkusu. Eşim de biraz böyledir. Acaba beni sıkıcı buluyor mudur çevremdekiler bilmiyorum.

Özgüvenden mi kaynaklı bilmiyorum ama sevmiyorum işte böyle hareketli, tehlikeli şeyleri. Panik olup fobi oluşturuyorum hemen. Ya da hiç bilmediğim bir şeyi topluluk içinde deneyimleyeceksem de elim ayağıma dolanıyor. Örnek vermek gerekirse seneler önce iş arkadaşlarıyla toplu bowlinge gitmiştik, dedim ben bilmiyorum ama ayak uydururum bir şekilde, ama orda bile ya rezil olursam diye panik yapmış sonra yok ya olmuyor benden diyip yarıda bırakmıştım 😂 Benim gibi sakinlikten hoşlananlar azıcık teselli verebilir mi? Kendimi çok korkak hissetmeye başladım
Bence alakası yok
Sevmediğiniz birşeyi neden yapmak zorunda olasınız?
Ben kayakta kayabiliyorum, buz patenide
Zamanında öğrenmiştim ama ozaman seviyormuyum diye düşünmemiştim bir nevi mecburiydi okul zamanı vb
Ama şuan sevmiyorum, çocuklarla buz patenine gidiyorum 10’dk sonra siz sürün ben sizi izleyeyim diyorum. Sıkılıyorum çünkü, kahve alıp onları izlemek daha çok hoşuma gidiyor
Yada eskiden şu hızlı dönen takla atan dönme dolaplarına bayılırdım ama artık binemiyorum, başım dönüyor midem bulanıyor.
Eşim çocuklarla biner ben izlerim, bana yalvarırlar sende gel diye ama binmem, çünkü indikten sonra mide bulantısıyla uğraşıyorum ve günüm ziyan oluyor.
Bisiklete binmeyi çok severim, hava güzel olunca atlarız ailece burda çok göller var turlarız, ufak tefek piknik yaparız mesela. Öyle seviyorum ve keyif alıyorum. Zevk aldığım şeyleri yapiyorum, kendimim keyif almadığım birşeyi yapmam ama yapana engel olmam. Eşim offroadcu mesela, o onun hobbisi ama ben paylaşmiyorum, engelde olmuyorum. Öyle adrenalini spor/hobim yok. Yıllardır pilates yaparım, yüzerim. Sıkıcı olduğumuda düşünmüyorum açıkcası

Sevmiyorsan sevmiyorsun konu sahibesi zevk almıyorsan yapmazsın olur biter

Ben kayak yaparım, zevk de alırım ama sen dersin ki yüksekten korkarım, yuvarlanmaktan korkarım o zaman geç tabi
Keyif alıyorum ama korkularım daha baskın geliyor, hele bir de ilk defa deneyeceksem elim ayağıma dolanır. Ben buyum deyip kabullenmeyi öğrenmem gerek 🥲

Siz sakın bir insan değilsiniz,sakin insanlar sıkıcıdır diye bir kanıya nereden vardınız onu anlamadım.Siz hayatınızı bsşkaları ne der,hakkımda ne düşünür,rezil mi olurum acaba şeklinde yaşıyorsunuz sadece.Yani özgüven eksikliğiniz var.

Son düzenleme:
Bence siz de sakinlikten çok özgüven eksikliği var. Rezil olurum korkusunu cogunlukla özgüveni eksik kişiler yaşarlar.
Bir de bende bir "beyaz yaka"yım😂 Çevremde dolayısıyla bu şekilde ama hiç kendini ekstrem sporlar yapmak için zorlayan insan görmedim. Seven yapıyor, sevmeyen de ilgilenmiyor zaten.

Siz sakin değilsiniz ki siz daha elalem ne dercisiniz. Sakin insan kavramınızda sorun var bence.

Ben sakin bir insanım mesela, sinirlerini aldırmış derler. Sesim kolay kolay yükselmez, tartışmam kimseyle. Hareketlerim bile yavaştır o derece. Ama bu keyif aldığım şeyleri yapmama engel teşkil etmiyor. Bir şeyden keyif almam için de o şeyi yapabiliyor olmam gerekmez. Denerken ya da öğrenirken de eğlenebilirim.

Ve eşler her şeyi birlikte yapmak zorunda değiller. Eğer hayatımızın merkezinde yer almıyorsa yapılacak şey, ayrı ayrı yapabiliriz. Benim eşimin su fobisi vardı mesela, sevdiği halde denize giremiyordu, tekneye binemiyordu. Ama hayatımızın merkezinde yer alan bir konu deniz. Aşmaya mecburdu. Ders aldı, kendini ikna etti bir şekilde aştı. Tekneye de binebiliyor. Ama mesela ben kano çok severim eşim onu aşamadı, kano sadece benim hobim olarak kaldı. O da şimdi kamp falan bir şeylere heveslendi. Ben kamp insanı değilim. Beni dahil etme istediğini yap dedim, şimdi mayıs ortası plan yapıyorlar arkadaşlarıyla. Böylece özel zamanımız da oluyor farklı şeylerle ilgilendiğimizde. Onun sevdiği şeyleri sevmiyorsunuz diye sizi sıkıcı bulacak adamdan da cacık olmaz.

X