SANİYELER KALA DİREKSIYON SINAVINDAN KALDIM😭😭😭😭

Ben hiç düzeltmiyorum kafamı yukarı kaldırıyorum sadece 😁
Dikkat ettim Kurstaki hocalarin hepsi bu şekilde yaptıriyor..Bende ilk defa öğrendiğim için bunu uygulamak zorunda kaldim tabi .Aslında park yaparken inanilmaz kolay oluyor..Ama bana park harici hayırı olmadı bu ayna olayının😔

Keşke dikiz aynasından kontrol edip çaktırmadan devam etseydiniz ama olan olmuş. Vardır herşeyde bir hayır. Bir kaç sınav hakkınız var zaten sıkmayın canınızı.

Canın sağolsun neden üzülüyorsun ya, sağlığın yerinde olsun yeter ki. Herkes ilk girişte alacak diye birşey yok. Ben sınav günü kimliğimi almamıştım yanıma araba süremeden kaldım. Sen en azından denedin de kaldın. :KK51: Daha çok pratik yaparsın ve daha temkinli olursun eminim 2. sınavda alacaksın ehliyetini canım.

Not: 2. Denememde ehliyeti aldım ve komisyondan tam not aldım ama çok pratik yapmıştım ve derslerde hocayla konuşarak araba sürüyordum, komisyon seni o gergin anda konuşturduğu için aklına gelmemiş olabilir.

O aynanın kapalı olduğunu soruyu soran da görmemiştir. Bilerek sizi lafa tutmuş gibi geldi.

Sınavı o kadar zorlaştirdilar ki..
Evet gereklimi gerekli ama bu kadar stres yaptırmaya gerek yok ya. Baska ülkelerin sınavlarını izledim aman Allahım nasıl rahatlık güle oynaya direksiyon sınavı oluyorlar. Bizimkiler gibi oraya buraya park, çizgiyi aşma, yok ayna indir kaldır hic birşey yok. Hiç üzülmeyin 2. Sınavda geçersiniz 🌸
Çok sağolun inşallah🙏🏻💕Çok haklısınız gerçekten..Tamam kurallar hayati kurallar.Çok önemli ..Ama Sınavda strese girip bildiğini yapamayan çok insan var..

Evet aslinda derslere girince sınav güzergahını unutmuyoruz ezber oluyor o bakimdan iyi..Ama yurt dışinda komisyon nasil acaba burdakiler biraz gergin malesef.Benim ilk girişim bana böylesi denk geldi belkide.Normalde en kolay olan unutulmayacak şeyi Gerginlikten unuttum ..Eşinizde inşallah ehliyetini alır..Başarilar diliyorum..Emek verip emeğinin boşa gitmesi çok üzücü.

Direksiyon dersini veren egitmen, surucu adayinin yaninda oturuyor. Sinav gorevlisi 1 kisi ve arka koltukta oturuyor. Sinav baslamadan hazirmisiniz, basarilar falan diyorlar ama cok ciddi ve kurallarda cok sıkılar, insan ister istemez gerilip, bildigini unutuyor, hata yapiyor.

Ornegin hiz limiti 90 olan bir yolda 91 ile gidemezsin ve yol uygunsa, viraj yoksa 85 in altina dusemezsin. Direkt puan kiriyorlar. Bir form var ve onun uzerinden isaretleme yaparak puan kiriyorlar. 60 puandan 45 almak gerekiyor. Bazi hatalar 20 puan, 20 lik hatayi yapinca direkt kaliyorsun zaten.

Mesela stop tabelalari var, o tabelaya geldiginde yol bossa bile 3 saniye durman gerek. Esim 1,2,3 diye saymis icinden. Gozlemci 2 saniye durdun demis. Esim saydigini soyleyince 1,2,3 olarak sayamazsin, 0,1,2,3 olarak sayman gerek demis. :KK53: Zaten bundan kirdiklari 20 puan. Yani sirf bu kalma nedeni.

Bir de gayet nazik bir sekilde neden kaldigini sorunca, sinavdan zaten kalmis olmasina ragmen sinav gorevlisiyle munakasaya girdi diye isaretleyip puan kirmislar esimden. O puani kirsa da, kirmasa da esim kaldi, yani hic bir etkisi olmayacak ama yine de isaretleyip puan kirmis adam.. Sinirden guluyorum bunlari yazarken 😂

Yani uzun lafin kisasi ister istemez oldukca gergin bir ortam olusuyor sinav aninda.

Iyi dilekleriniz icin cok tesekkur ederim. IInsallah siz de bir sonraki sinavinizda ehliyetinize kavusursunuz. :KK68:

Canın sağolsun neden üzülüyorsun ya, sağlığın yerinde olsun yeter ki. Herkes ilk girişte alacak diye birşey yok. Ben sınav günü kimliğimi almamıştım yanıma araba süremeden kaldım. Sen en azından denedin de kaldın. :KK51: Daha çok pratik yaparsın ve daha temkinli olursun eminim 2. sınavda alacaksın ehliyetini canım.

Not: 2. Denememde ehliyeti aldım ve komisyondan tam not aldım ama çok pratik yapmıştım ve derslerde hocayla konuşarak araba sürüyordum, komisyon seni o gergin anda konuşturduğu için aklına gelmemiş olabilir.
Çok Haklisiniz 🙏🏻Sağlık olsun...Ama son saniyede olacakken bir anda sınavın sonlanması çok üzdü beni..İnşallah bir sonraki sefere napalımm..Evet zaten L parkı yaparken arkadaki komisyon indi.Tam o nokta çukur vardı.Ben geri giderken araba çukura girdi.Ama parkta tamamlandı.Komisyon " oldu tamam " dedi..Bende sevindim dubaya çarpmadan çıkayım bari dedim..Ve o anda unutmuşum.. İnşallah bende sizin gibi 2.de alırım.Hayırlısi Olsun inşallah🙏🏻

Çok Haklisiniz 🙏🏻Sağlık olsun...Ama son saniyede olacakken bir anda sınavın sonlanması çok üzdü beni..İnşallah bir sonraki sefere napalımm..Evet zaten L parkı yaparken arkadaki komisyon indi.Tam o nokta çukur vardı.Ben geri giderken araba çukura girdi.Ama parkta tamamlandı.Komisyon " oldu tamam " dedi..Bende sevindim dubaya çarpmadan çıkayım bari dedim..Ve o anda unutmuşum.. İnşallah bende sizin gibi 2.de alırım.Hayırlısi Olsun inşallah🙏🏻

Hayırlısı olsun canım. Hem belki hatalarının daha iyi giderilmesi için çok önemlidir. Trafik azımsanacak birşey değil.

Bende önümüzdeki hafta giricem sınava ama iki aydır hiç pratik yapamadım hafta ici iş hafta sonu yasak nasıl olcak bilmiyorum sınava girmemeyi bile düşünüyorum siz bu süreçte naptınız pratik yaptınız mı yoksa kursta ogrendiginizle mi girdiniz sınava
Şimdiden başarılar dilerim..Ama derslere girmeden kesinlikle sınava girmenizi önermem...Diyelim ki daha önceden araç kullanmayı biliyorsunuz Ama Sınav parkuru var.Şaşirip başka yola girsenizde kalıyorsunuz.Katiyyen hiçbir hatada afları yok.Resmen hata arıyorlar.Ben sıfırdım bu konuda..Ilk defa direksiyon koltuğuna oturdum diyebilirim.Hiç başka bir araçla pratikde yapmadım.Tamamen kurstan öğrendiklerimle girdim.Normalde kursun 14 saat ders vermesi lazım ben 10 saat ders aldım.. Sınav için gerekli olan bütün teknikleri kuralları gayet iyi eksiksiz uyguladım yeterli oldu yani 10 saat..(aynayı unutmam hariç)Yanii demem o ki ; hafife almayın muhakak ders alın...

Onlar aynayi bence hiç fark etmedi ...Ben yolun solundaydım..Sağa sinyal verip sağ yola geçecektim yani sınavin bittigi yere..Ayy birde baktim ki aynayi düzeltmemisim aşağiya doğru lastiklere bakiyor..Ben soldayim ayna yok nasıl geçeyim arkadan araba gelse göremem çarpar bana arkadan..Kalakaldim öylece..Sınavda olmasam biraz daha ilerleyip müsait bir yerde durup düzeltirim.Ama onuda yapamadim tabi..
Kız Allah seni ne yapmasın dikiz aynasından filan baksaydın arkaya doğru ☹️

Keşke dikiz aynasından kontrol edip çaktırmadan devam etseydiniz ama olan olmuş. Vardır herşeyde bir hayır. Bir kaç sınav hakkınız var zaten sıkmayın canınızı.
Vallahi benimde sınav bittikten sonra aklıma geldi...Ahhh dedim keşke dikiz aynasindan baksaydim ucundan kıyısından araba varmı yokmu görürdüm Geçerdim sağa ve sınav o an bitmiş olurdu 😔Bu benim 1.sınavımdı.. Toplamda 4 hak var sanırım.Böylece 3 hakkım kaldı..Allah yardım etsin bir sonraki için..Çok Sağolun🙏🏻 😔

Evet Youtubede seyrediyorum çoğu yerde ayna ile oynanmiyor bu kurstan kursa ilçeden ilçeyede değisiyor sanırım..Yerdeki çizgiyi lastikle denkleyebilmek için yapılıyor..Ah keşke bizdede öyle bir kural olmasaydı.Şimdi geçmiştim sınavı😔😔
Biraz da denk gelen hocalarla alakalı bence .bende ehliyet sınavımda l park yaparken geri vitese takıp direksiyonu toplamayı unutunca heyacandan geriye dogru gitmeye başladıı araba arkada arabalar var tabi az kalsın çarpıyordum ezberlemişim ya direksiyonu tam toplaynca l yapıcam direk diye aynalarada hakmadım hiç hoca uyardı sen napıypsun diye allahtan çok heyecanlı bi tip gibi gösterip kendimi her yaptıgımı agzımla anlatıp sonra uygulamada karıstırınca biliyo ama çok heyecanlı deyip geçirmişlerdi beni 😂😂😂

ben size farklı bir bakış açısı sunacağım
benim sınavda o kadar rahat ve mutluydum ki o parkur nasıl bitti, o sinyaller nasıl verildi, inanın bilmiyorum, sağ salim rahat bir şekilde gezdirdim arkadakileri. ama ehliyeti aldığımda asla tek başıma sürme cesaretim yoktu, ehliyeti aldıktan hemen sonra şehiriçi 10 özel ders almıştım.

Siz gergin göründüyseniz de bırakmış olabilirler, rahat olun. L parkta ayna kolaylık verir, eşim de her zaman indirir ama ben indirmeden park ederim, bazen ilk hamlede bazen 4-5 hamlede parkımı yaparım, aslında ayna ile o andaki konsantrasyonun önemi kalmıyor, ilk seferde tek hamleyle işi bitiriyorsun. ayna düzeltilmeden yola çıkılması çok kritik bir hata, herkes önemsizmiş gibi yazmış ama ben ayna yere bakarken ve yolda başka arabalar varsa 1 metre bile gitmem. Belli ki o anda aynayı düzeltemediniz, daha fazla ilerlemeden bırakmanız iyi olmuş. Bir sonraki sınavda daha rahat olun. Dünyanın sonu değil. Nasılsa alacaksınız.

Bence sadece heyecan. Salaklık falan demeyin, o kadar şeyi yapmışsınız daha ne olsun. Ben de olsam ne yapacağımı şaşırırdım valla. Heyecan insana neler yaptırıyor. 10 yıllık aktif şoförüm şu ana kadar yolda hiç heyecan yapmadım ama arabaya ne zaman babam binse (ilk defa o göstermişti sürüşü) arabayı illa stop ettiriyorum :KK70:

Bu arada benim zamanımda şoför koltuğuna oturanlar sınavı geçmiş oluyordu :KK70:

Şimdiden başarılar dilerim..Ama derslere girmeden kesinlikle sınava girmenizi önermem...Diyelim ki daha önceden araç kullanmayı biliyorsunuz Ama Sınav parkuru var.Şaşirip başka yola girsenizde kalıyorsunuz.Katiyyen hiçbir hatada afları yok.Resmen hata arıyorlar.Ben sıfırdım bu konuda..Ilk defa direksiyon koltuğuna oturdum diyebilirim.Hiç başka bir araçla pratikde yapmadım.Tamamen kurstan öğrendiklerimle girdim.Normalde kursun 14 saat ders vermesi lazım ben 10 saat ders aldım.. Sınav için gerekli olan bütün teknikleri kuralları gayet iyi eksiksiz uyguladım yeterli oldu yani 10 saat..(aynayı unutmam hariç)Yanii demem o ki ; hafife almayın muhakak ders alın...
Bende daha önce hiç araba kullanmamıştım sizin gibi kursa gittim ders aldım tam sınava girecekken sınavlar iptal edildi o gün bugündür de hiç araba koltuğuna oturmadım sanki herşeyi unuttum hiç birşey hatırlamıyorum hiç cesaretim yok :KK43:

Bende daha önce hiç araba kullanmamıştım sizin gibi kursa gittim ders aldım tam sınava girecekken sınavlar iptal edildi o gün bugündür de hiç araba koltuğuna oturmadım sanki herşeyi unuttum hiç birşey hatırlamıyorum hiç cesaretim yok :KK43:
E siz ders almişsinız zaten..Sınavdan hemen önce Bir iki ders alsanız öğrendikleriniz aklınıza gelir hiç öyle düşünmeyin...Bende 2 hafta sonra sınava giricem pekistirmek için sınavdan 1 gün önce ders almayı planlıyorum..Allah yardımcimiz olsun🤲🏻

Bence sadece heyecan. Salaklık falan demeyin, o kadar şeyi yapmışsınız daha ne olsun. Ben de olsam ne yapacağımı şaşırırdım valla. Heyecan insana neler yaptırıyor. 10 yıllık aktif şoförüm şu ana kadar yolda hiç heyecan yapmadım ama arabaya ne zaman babam binse (ilk defa o göstermişti sürüşü) arabayı illa stop ettiriyorum :KK70:

Bu arada benim zamanımda şoför koltuğuna oturanlar sınavı geçmiş oluyordu :KK70:
Haklisiniz heyecan çok oluyor vardı heyecanim tabiki ama elim ayağim birbirine dolaşmiş şekilde de değildi aslinda...SON dakikaya kadar Herşeye O kadar dikkat ettikten sonra aynayı düzeltmeyi unutmak ve bu sebeple sınavı kazanamamak çok üzücü😔..Hemde bitiş noktasının yanıbaşında...Evet bende çok pişman oldum daha önceden ehliyet almadığıma.. 35 yaşındayım bir türlü fırsat bulamamiştım..2 tane kızım oldu onlari büyüttüm ancak zaman bulabildim..İlk bebegimde 2008 de bir kalkistim ehliyet almak için ama o zaman çalışıyordum annem daha fazla süre bebeğe bakmak istemedi.Bu sebeple alamamiştım.Belki o tarihlerde bu kadar zor değildi.Zor zamana kaldık😔

X