Saygı Değer Hocam NİHAT HATİPOĞLU

ben çocukluğumdan beri tanır bilirim hocamı ta ankara radyolarından beri takipçisiyim bi çok programını izlemeyide nasip etti allahım üslubu hep böyledi hayranlıkla izliyorum ALLAH'IM ondan razı olsun bi çok yanlışın doğrusunu öğrettiği için bize dinimizi tanıttığı için dinimizi daha çok sevmemizi sağladığı için

verdiği her bilgi doğru değil
örneğin kuran ayetlerini anlamak için tevratın şu ayetine yada incile bakın diyor
tevrat yada incil geçerli olsaydı kuran indirlmezdi
bir hoca tevrattan yada incilden nasıl örnek verebilirki
dinliyorsanız dinlerken birzdaha dikkatli olun arkadaşlar aklınıza takılan soru varsada araştırın doğruyu bulun

Allah razı olsun ondan
Dinlerken huzur bulduğum ve sıkılmadığım tek insan
Bazen çocuğun bile akıl edebileceği sorulara karşıklı okadar nazik davranıyorki şaşıyorum sabrına ve alçak gönüllüğüne.

Bende kendi adima TESEKKÜR EDIYORUM SAYIN NIHAT HATIPOGLU HOCAMA... Kendisi benim örnek aldigim bir insan her anlamda onu cok seviyorum ALLAH UZUN ÖMÜRLER VERSIN HOCAMA INSALLAH Amin....

Nihat Hocadan Allah razi olsun. Hic fark ettiniz mi bilmiyorum ama, hocamiz direk hic kameraya dahi bakmiyor öylesine mütevazi bir insan. Begeniyle takip ediyorum kendisini. Cocuklarimiza genclerimize büyüklerimize ve yaslilarimiza nasil hitap etmesi gerektigini iyi biliyor. Kendisinden dinimiz adina cok sey ögrenebiliriz. Allah böylesi insanlari basimizdan eksik etmesin. Kendini bilmez ne konustugunudan kendisinin bile haberi olmayan hocalarinda yalanlarindan bizi korusun Allahim insaAllah.​

Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Nihat Hatipoğlu, Türkiye’nin en iyi hatiplerinden biri olarak gösteriliyor. İnsanlar üzerinde etkisi ise tartışılmıyor bile...

Bir din adamının sizin kadar ilgi görmesi alışıldık bir durum değil...
Doğru. Son 1 hafta içerisinde Akyazı, Bolu, Adana gibi yerlerdeydik. İstanbul’da dahil olmak üzere gelenler kapasitelerinin çok üzerinde. Oradaki idarecilerin ifadelerine göre, gittiğimiz her yerde, bugüne kadar oranın en büyük kalabalıkları oluşmuş. Beni sevindiren tarafı, o kalabalıkta herkesin olması. Açığı, kapalısı, Sünnisi, Alevisi, halk var orada. Ben aralarında çok sayıda genç olmasına seviniyorum. Demek ki insanların dinleri ile kavgaları yok. Yanlış din anlayışı ile kavgaları var.

Nedir “yanlış din” inancı?
Hurafeye bulanmış, “sertlik” diye ifade edilebilecek olan ve sürekli tek pencereden bakan din anlayışı. İnsanları cennette değil de, cehennemde görmeyi isteyen bir anlayış. Tabii hoca arkadaşlarımı tenzi ediyorum. Ama sonuçta bu yılların birikimi. Böyle gelmiş. Sert bir üslupla, masaya vurmak suretiyle çok hitaplar yapıldı bu ülkede. Bütün İslam aleminde bunların hiçbir faydası yok.

İnsanlar sizi izlediklerinde “Peygamber zamanına gitmiş” gibi oluyoruz diyorlar...
Bütünleşiyorsunuz onunla. Çünkü peygamberi hissetmeden anlatamazsınız. Ben hiçbir zaman ekranda, “Beni Türkiye izliyor, onlara bir şeyler anlatayım, onları yönlendireyim” diye bir şey anlatmam. Kendi kendime konuşurum, kendime anlatırım. Ekranda kendime bakarım, kameralara bakmam. Karşınızda, diri diri kızları toprağa gömülmekten kurtaran bir insan var. Siz onunla ilgili bir sahneyi anlattığınızda etkileniyorsanız, “Gerçekten böyle yaşamış, temiz bir insanmış” diyebiliyorsanız, TV’deki kitlenin de içi kıpırdıyordur.

İlahiyatçılar siyasete girmeli mi?
Tam tersine uzak durmalıyız. Biz politize olursak, çok insana ulaşabilme şansını yitiririz. Bence buna hakkımız yok. Çünkü sizi, peygambere giden bir kapı gibi görüyorlar. Sizi severken politik tavrınızdan dolayı değil, anlattığınız İslam’dan dolayı sizi seviyorlar. Benim dün gece okuyamadığım mail sayısı 125 bindi. Son 1 ay içerisinde 4-5 şehit ailesi ile görüştüm. Akyazı’da 65-70 yaşında bir şehit ailesi, yanıma geldi, beni kucakladı. Beni öptükten sonra ağlamaya başladı. Dedi ki, “5-6 sene önce benim oğlum şehit oldu. Televizyonda seni görünce oğlumun acısı hafifliyor.”

Politikaya girmek için teklif aldınız mı?
Milletvekili adayı olmam için teklif aldım. Belediye Başkanlığı’na adaylığımı açıklamam için ısrar da edildi. Ama “Ben ilahiyatçı hocayım. İslamı anlatıyorum ve anlatmaya da devam edeceğim” diyerek teklifleri reddettim.

Bir dönem Mısır’da da ilahiyat araştırmalarında bulundunuz. Diğer Müslüman ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye bugün İslam’ı doğru yaşayabiliyor mu?
Mısır’a Diyanet İşleri Başkanlığı görevi ile gönderildim. Dünyada Müslüman ülkeler “aşiret” mantığıyla yönetiliyor. Samimi olarak Türkiye’de İslam’ı yaşayan insanlar, dünyada İslam’ı en doğru ve temiz yaşayanlardır. Hacı amcanın veya delikanlının yaşadığı tertemiz İslam’ı çoğu kez Arap aleminde göremiyorsunuz. İslam’ın Türkiye’de Anadolu’ya has ama doğru yorumlandığına inanıyorum. Bu yüzden de gurur duyuyorum. Giyim olarak dikkat çekecek kadar “fazlaca açık” bir hanımefendi, iki dakika sonra ben Hz. Peygamber’den bahsederken gözyaşı döküyorsa, o sağlam bir inancının olduğunu gösteriyor. Kimse boşuna gözyaşı dökmez. Birgün bana asansörde bir bayan şöyle dedi: “Hocam, siz ne yaptığınızın farkında mısınız?” “Nasıl?” dedim. “Bizim dinle ilgili korkularımızı yendiniz. Eskiden dinden korkardık, şimdi seviyoruz” dedi. Halkımız samimi. Katışıksız bir din istiyorlar.

Neye bindiğine değil nasıl kazandığına bakmak lazım

Son zamanlarda “İslami Burjuvazi” adı verilen, İslami geleneklere bağlı ama gösterişe düşkün bir kesim ortaya çıktı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
İslam ve burjuvazi biraraya gelmez zaten. İslam, çok farklı bir şeydir. Hayata bakış tarzıdır. Fakat Türkiye’de halkın yüzde 99’u Müslüman’dır. Onlar da lüks araba kullanabilirler. Ben İslam’ın sade ve temiz yaşanmasının taraftarıyım. Ama “helal” kazanıyorlarsa, vergilerini veriyorlarsa, yardım da ediyorlarsa, kimsenin de emeğini sömürmüyorlarsa, güzel bir şekilde yaşamalarına karşı değilim. Herkes eşitlensin demem. Ama herkes onurlu bir hayat tarzında eşitlensin isterim. O yüzden Müslüman’ın veya gayrimüslimin neye bindiğine değil, nasıl kazandığına bakarım. Temiz kazanıyorsa binsin, yeter ki başkasını küçük görmesin.

Daha önce mayolu defilelere çıkan mankenlerin podyumda peçe giyip dua etmesi ritüeline ne diyeceksiniz?
Eğer bu bir gösteri ve sanatsa, bu tür ritüellere yer verilmesi normaldir. Bir tiyatroda, şiir sunumunda, değişik animasyonlar kullanılabilir. Mesela, dua eden, secde eden ya da ağlayan bir insanın silüetinin gösterilmesi son derece normaldir. Ama buraya uygun mudur, değil midir, orası başka. Fakat dua tabii ki bu fotoğraftaki gibi değildir. Dua, kişinin kendi iç aleminde Allah’a ellerini açıp yalvarmasıdır. Kitle içerisinde bu tür hareketler dua olmaz, sadece gösteri olur. Dua olması için, kimse olmayacak. Birileri olsa bile sizle ilgilenmeyecek. “Kimse görsün” diye yapmayacaksın. Ama bunları da kötü niyetle yaptıklarını düşünmüyorum.

Peki defileyi izlemeye gelen erkeklerin namaz kılmasını doğru buluyor musunuz?
Burada hata organizasyonun. Tabii ki defileye gelenlerin namaz ihtiyaçları var. Onlar için uygun bir zemin bulunabilirdi. Bu durum onları da rahatsız etmiştir. Namaz kılmak isteyene saygı duyulmalıdır. Tabii ki görüntüde ben de hoş karşılamam. Ben öyle bir yerde de namaz kılmam. Uygun bir yer ararım. Namazı orada kılarım.

Hep iyimsersiniz. Etrafınızda hiç eleştirdiğiniz bir şey yok mu?
Mutlaka var. Dünya barışı için gelinlik giymiş bir İtalyan kızının bir yerde boğulması olayını izah etmek mümkün değil. Ben ekranda “Acaba bu cinayeti işleyenle aynı dini mi paylaşıyorum” diye sordum. Ya da 85 yaşında bir kadına tecavüz için evine giren adamı gördüğümde, “Ben bunla aynı ülkede mi yaşıyorum” diye düşünmüşümdür. Ama bunlarda da eğitim açısından bizim rolümüz var. Allah sevgisinin ve Peygamber sevgisinin ve ahiret inancının bu insanlara verilmediğini düşünüyorum.

Tesettüre aykırı giysiler var

“Tekbir Giyim” firmasının düzenlediği defileyi izlemeye gelenlerden bazılarının file çorapları ve giysileri dikkat çekti. Ve çok eleştiri aldı. Siz defileyi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ben haberi ilk kez görüyorum. Bunu bir “moda gibi” görürüm. Diğer defileler oluyor, bu da onlardan birisi. Bunun tesettürle bağlantılandırılması doğru değildir. Çünkü bizim Anadolu’daki tesettür biliniyor. Anadolu’daki örtü, bizim İslam’daki “başörtü” ya da “tesettür” dediğimiz örtüdür. Bence tesettür odur. “Türban” politize olmuş bir kavram. “Tesettür” diye ifade ediyorum ben. Ama tesettürün de bu şekilde bir moda olarak sunulmasına taraf değilim. Daha mütevazi, daha hoş ve kadının kendi tercih edebileceği bir giyim tarzı olmalı. Bu moda, çok farklı bir şey. Bunların vitrine edilmemesi gerektiği fikrindeyim. Tabii burada sade olmayan, “İslami tesettür” dediğimiz şeye aykırı giysiler de var. Ama mahkum etmek istemiyorum birilerini. Tesettür ve başörtü, kişinin iç aleminde kendi tercihleri ile yaşayacağı bir mesele. “Ben örtünüyorum ama temiz ve güzel örtünmek istiyorum ve renklerde de biraz daha uyum istiyorum” denilse, İslam’ın genel kurallarına aykırı değilse benim bir sözüm olmaz. Ama yine bu fotoğraflara baktığımda, ben de “tesettürden çıkma bir moda” olduğu izlenimi uyandırdı.

Moda şov gösterisi gibi yani...
Ben “Şov” kelimesini kullanmıyorum. Böyle bir şey gündeme gelmeden önce, bana sorsalar, bunun vitrine edilmemesi gerektiğini söylerim. Onlara da derdim ki, “Bunu tesettür adı altında ifade etmeyin, başka bir isim koyun.” Şu kişiye ait moda kıyafetleri derseniz, olur biter. “Kimse bunu tesettürle bir araya getirmesin, siz de bu eleştirileri almayın” derdim.

Defileyi düzenleyen Alman modacı da türbanlı birisinin seksi gözükebileceğini söylemiş...
Yanlış söylemişler. İslam’da tesettürün gayesi bu değil. Tesettürün gayesi, Allah’ın emirlerini yerine getirmektir. Kadın bir değerdir. Kadının da erkeğin de karşı cinsi etkilemek adına o tarz bir görüntü içerisine girmesi hoş değildir.

İSLAM MASAYA VURARAK SEVDİRİLMEZ
ben şahsım nihat hocamın değerli islam bilgilerine gnülden inanıyorum ve kendisine tşekür ediyorum

Allah sizden ve sizin gibi düşünenlerden razı olsun ki böyle güzel birpaylaşımda bulundunuz.çook teşekkür ediyorum.
Nur yüzlü hocam benim onu çok seviyorum ve takip ediyorum.Peygamber Efendimiz ancak böyle bir aşkla anlatılır ve tanıtılır.......Hocamızın sayesinde Efendimizi çok yakından tanıdık ve daha da çok sevdik.. böylelikle nasıl yaşamamız gerektiğinin msjını vermiş oldu.Çünkü Efendimiz gerçek müslüman örneği..Bu mesajı alabilene helal olsun...
Allah Nihat Hatipoğlu'ndan razı olsun...Allah böyle hocaları başımızdan eksik etmesin......

Son düzenleme:
nihat hatipoğlu tam bir ''hatip'' ve kesinlikle islamiyeti en güzel yorumlayanlardan biri.Bu aralar yok RAMAZAN gelsede sohbetine doysam diyorum.

şimdi de oğlu said hatipoğlu cuma ve p.tesi günleri bayrak fm.de yayın yapıo...saat 17.30da başlıo.dinlemek isteyenler için

Allah razi olsun Nihat Hocadan onun yalin anlatimi sayesinde bir cogumuz dini sohbetlerini cani gönülden dinliyoruz onun ciktigi programlarin hic bitmesini istemiyorum Rabbim onun yar ve yardimcisi olsun .....

dinlerken huzur buluyorum ve hep takip ederim efendimizin ve sahabenin hayatını anlatırken yaşaması ve insanlara islamı sevdirme çabası ...rabbim başımızdan eksik etmesin
öyle bir evlat yetiştirmişki herkeze nasip olmaz oda babasının yolunda böyle insanları görünce hayatı sorgulamadan geçemiyorum....
ibrahim saraçoğlu ve nihat hocanın üzerine hiçbir ilim ve bilim adamı yok.....

çok güzel yorumluyor dini.onu dinlerken insan herşeyin boş olduğunun asıl zenginliğin iman olduğunun farkına varıyor inş allahım hocamın ve hocam gibi olan insanların yüzüsuyu hürmetine bizleri korur.

dini anlatırken uslubundan inanılmaz keyif aldıgım bir hoca.. Allah razı olsun ki bilmediğim çok şeyi , bir çok duayı öğrendim..

Nasıl bir üslup, nasıl bir tebessüm, nasıl nur dolu bir yüze sahiptir bu kulun Allahım...! Allah verdiği bilgilerden razı olsun... Rabbim Nihat Hocamızı Pegamber Efendimiz(S.A.V)e komşu eylesin

hayatımda huzur bulduğum dinlerken tek hoca yani
o kadar güler yüzlü içten ve inandırarak anlatıyor ki herşeyi saNKİ O DEDİĞİ ZAMAN HER ŞEYE İNANIYORUM
peygamber efendimizden sonra onun dediklerine inanıyor gibi
ALLAH bin kere razı olsun
sevabı da günahıda çok güzel açıklıyor insanlara:KK31:

o benim 'babam'... o derece seviyorum kendisini...ekranda çıkınca hemen evdekiler beni çağırır gel gel baban burda diye:) kendisini ve uslubunu cok sevıyorum hayranım ...Allah razı olsun

evet çok iyi birr hoca maşallhh oğluda hoca aynı kendi gibi nasıl birr aşşkla anlatıyorr dinimizi en iyi hocalardan biridirr bencede

X