Sayı sayma hastalığı,fayans sayma hastalığım var,yardım

hastalık oldugunu yenı ögrendım ama bende yapıyorum arada merdiven basamaklarını sayıyorum fayans sayıyorum saçma seyler düsünüyorum kendı kendıme 1 gün 24 saatten nasıl fazla olur tüm saattleri toplayıp bölüyorum ne bulursam ne görürsem öyle saçma seyler düsünüyorum :KK5:

bu durumu sorun etmenize gerekyok arkadaşlr yapmanız greken bu problemleri yararınıza kullanmak mesela saydığınız sayılar aklınzda kalıyo mu? sayıları tek mi tutuyorsnz toplu mu ? ben 343245565 sayısını ancak söyle öğrenebiliyorm 3 4 2 4 5 5 6 5 tk tek söylenince iki sene sonra da aklmda oluyo bu yüzden çevremdekiler sayılarla alakalı bi meslek seçmemi öneriyo. yvaşça bu olayı azaltmaya çalışın zaten işe yarıyo çünkü sayıları sayarken kaç kere saydığınızı da biliyosunz zaten :) ve doktora gitmekte fayda var

Bende çok çook önceden beri şöyle bir şey var mesela şunu yapmazsam şöyle şöyle olucak.örneğin: o çiçeği ordan kopartmazsam hayatım kötü gidicek gibi.Bu aralar daha bir arttı bu bende.Sinir oluyorum yapmıycam diyorum ama bir ihtimal yap sen yinede ne olur ne olmaz diyorum.Benim gibi böyle bir sorunu olan arkadaşlar var mı ki acaba.. Tek değilimdir bu konuda bence ...

sayı sayma takıntısı bende de vardı. özellikle lise yıllarımda ama zamanla geçti. nasıl geçti hatırlamıyorum uzun zamandır hatırlamıyorum öyle bişey yaptığımı. ama şimdi bu başlığı okuyunca aklıma düştü ve deminden beri raftaki kitapları sayıyorum :KK66:

aynen bnde de var bu ne yapsam engel olamıyorum.kendi kendime karar veriyorum bi daha yapmıcam die sona yapmazsam rahat edemiorum kötü birşey olcakmış gibi hissediyorum :KK43: bide psikoloji okuyorum haa :KK50:benim durumum daha vahim

Fayansları saymak değilde. Ben fayansların çizgilerine basmadan yürümeye çalışırım. Daima ortalarına basarak yani. Ya da yola yürüyorsam kafamda takıntı yaptığım çizgilerin yaprakların vs gibi şeylere basmadan yürümeye çalışıyorum. Ayrıca plakaları okuyup ezberleme gibi bi takıntım da var. Gördüğüm hiç bi şeyi unutmuyorum. Ben sağlıkcıyım ve öğretmenimiz bu konu hakkında '' Şizofreni Belirtileri '' arasında bu gibi şeylerin bulunduğunu söyledi! Amannn ALLAH'ım korusun. :84: O kadar ileri gidicek bi rahatsızlık gibi gözükmüyor aslında. Fakat doktora gitmekte fayda var tabiki.

29 yaşındayım.kendimi bildim bileli bir iş yaparken ortamdaki nesneleri sayıyorum.hemde defalarca.taki başım zonkluyana kadar.gördüğüm fayansları sayıyoru.plakaları okuyorum.gördüğüm tabelaları okuyorum.televizyon izlerken ekranın kenarında bulunan yazıları defalarca okuyorum.halının desenlerini sayıyorum.buna engel olamıyorum.iş verimimi düşürüyor.dikkat eksikliği yapıyor.baş ağrısı yapıyor.lütfen bir fikir verin.
değerli piskoloğumuzdanda yardım bekliyorum.
çözüm bulamazsam doktora gidecem.

Öncelikle psikoloji ile alakası olmayan arkadaşların tahmin yürütmelerinin çok yanlış olduğunu belirtmek isterim. Tahmin yürütülmez bu gibi konularda, çeşitli testler sonucu danışanın ne gibi bir rahatsızlığı olduğu ortaya çıkar. Sayı saymadığında strese giriyor musun?
Yine de belirtmeliyim, buradan bir çözüm bulamazsın, bir psikolog ya da psikiyatra başvurmanı öneririm.

Fayansları saymak değilde. Ben fayansların çizgilerine basmadan yürümeye çalışırım. Daima ortalarına basarak yani. Ya da yola yürüyorsam kafamda takıntı yaptığım çizgilerin yaprakların vs gibi şeylere basmadan yürümeye çalışıyorum. Ayrıca plakaları okuyup ezberleme gibi bi takıntım da var. Gördüğüm hiç bi şeyi unutmuyorum. Ben sağlıkcıyım ve öğretmenimiz bu konu hakkında '' Şizofreni Belirtileri '' arasında bu gibi şeylerin bulunduğunu söyledi! Amannn ALLAH'ım korusun. :84: O kadar ileri gidicek bi rahatsızlık gibi gözükmüyor aslında. Fakat doktora gitmekte fayda var tabiki.

Şizofreni belirtisi mi:) Çok komikmiş. Arkadaşlar lütfen psikolog ya da psikiyatr olmayan bir insanın söylediklerine kulak asmayın. Sen bir doktora danış en iyisi

aynen bnde de var bu ne yapsam engel olamıyorum.kendi kendime karar veriyorum bi daha yapmıcam die sona yapmazsam rahat edemiorum kötü birşey olcakmış gibi hissediyorum :KK43: bide psikoloji okuyorum haa :KK50:benim durumum daha vahim

Obsesif-kompülsif gibi görünüyorsun. Mutlaka bir doktora git

arkadaşlar tesadüfen okudum bu konuyu ama bende bunların hepsi var =)
ama hiç şikayet etmedim rahatsız etmedi beni.
rakamları birbirinden çıkarmaya bayılırım plakaları birbirinden çıkarırım 4 haneliyse ilk ikiyi son iikiden üç haneliyse hepsini birbirinden çıkartırım.
ve aradaki fark 5 ten küçükse acaip mutlu olurumm

haa bide mali müşavirim yani devamlı rakamlarla uğraşıyorum
işten eve gelene kadadr sürekli rakam sayıklarım
birbirinden çıkarırım falan

ayy bende mi hastayım şimdi korktummm:KK53::KK53::KK53:

arkadaşlar tesadüfen okudum bu konuyu ama bende bunların hepsi var =)
ama hiç şikayet etmedim rahatsız etmedi beni.
rakamları birbirinden çıkarmaya bayılırım plakaları birbirinden çıkarırım 4 haneliyse ilk ikiyi son iikiden üç haneliyse hepsini birbirinden çıkartırım.
ve aradaki fark 5 ten küçükse acaip mutlu olurumm

haa bide mali müşavirim yani devamlı rakamlarla uğraşıyorum
işten eve gelene kadadr sürekli rakam sayıklarım
birbirinden çıkarırım falan

ayy bende mi hastayım şimdi korktummm:KK53::KK53::KK53:

Mutlaka her psikopatolojik durumun bir ya da bir kaç belirtisini kendinizde görebilirsiniz. Ancak sizdeki belirtilerin gerçekten o hastalık olup olmadığını ayırd etmek lazım. Eğer o sayıları saymadığında kendini çok rahatsız, stresli, mutsuz hissediyorsan ve o sayıları saymadan da rahatlayamıyorsan sende bu psikopatolojik durum var olabilir, tabi bu da kesin değil, bir kaç testten geçmeniz gerekir bunu anlamamız için, kesin bir şey söylemek yanlış olur, hele ki internet üzerinden. Ama sayı sayıyorum, takıntılıyım diyip kendinizi boşuna strese sokmayın:)

Son düzenleme:
teşekkür ederim canım ya valla rahatlattın beni
yani hiç kafama takmam ben rahatsız olmuyorum ben bunları yapmaktan
yani öyle çok fazla değil kendi kanımca =)

ama saol canım aydınlattıgın için çok teşekkürr ederimmm:KK16:

teşekkür ederim canım ya valla rahatlattın beni
yani hiç kafama takmam ben rahatsız olmuyorum ben bunları yapmaktan
yani öyle çok fazla değil kendi kanımca =)

ama saol canım aydınlattıgın için çok teşekkürr ederimmm:KK16:

Rica ederim:)))))

saymaya başladığın an "niye sayıyorum ki, ne saçma, benim bunu saymam gerekmiyor ki" de. bi süre sonra beynin bunun saçma olduğuna ikna olur ve bırakırsın. takıntılarını bu şekilde azaltanları duymuştum

bence bu davranışınızı gittikçe azaltmaya çalışın, iradenin azami kullanılması gereken bir durum sanırım... kendinize ödüller koyabilirsiniz "yarın hiç saymazsam bir şeyleri, kendime şunu alacağım şu kitabı okuyacağım" vs gibi.. Defter tutabilirsiniz azalma artış grafiği şeklinde. bu davranışı azalttıkça bunu yapabildiğinizi görürsünüz ve kendinize güveniniz artar. zihninizi başka şeylerle meşgul etmeye çalışın, sayma işlemini zorlaştırabilirsiniz ya da...
kolay gelsin bu tarz alışkanlıklar, takıntılar insan yaşamını çok zorlaştırıyor basit gibi görünse de.
umarım tez zamanda özgür kalırsınız :)

bende öyleyim ama benmkinin hastalık olduğunu zannetmiyorum.. arabada otobüste vs giderken yaparım bende bunu hep..ağacları sayarım plakalarla oynarım kendimce sayarım :KK70::KK61: ama bence benmki sadece sıkıntıdan sonucta yolda yapacak bişeyim yok kitap okumadığım zamnlarda..eskiden daha coktu yavas yavas azalttım bunu kendi kendime umarım sizde atlatırsınız zaltırsınız bunu :KK61:

Bende çizgiye basmamak iiçin ugrasıyorum yürürken.
bi de kapak hastalıgı var.Bişeyin ağzını açık görünce huzursuzluk kaplıyo içimi.hele ki şampuan ve duj jeli kapağı :S

yukarıda da çok güzel yazılmış. bence de çok ileri derecede değilse hastalık olarak görmemek lazım. eğer o davranış yapılmadığında mutsuz hissediliyorsa o zaman bir sorun var demektir. ben de yamuk birşey görmeye dayanamıyorum mesela çerçeve yada herhangi bir şey düzgün olması gerekiyor ama hastalık olması bambaşka birşey... eğer çok ileri düzeydeyse mutlaka bir profesyonele danışılması gerekiyor bence de.

ayy bu bende de var ne yazık ki:KK50::KK50:
herşeyi sayarım aklınıza gelebilecek herşey; örneğin seyahet ederken yol çizgilerini, yol kenarlarındaki apartman pencerelerini..
herşey ama herşey..
bide alakasız ama garip bi hastalık daha var bende..
vücudumun sağ tarafı bir işi yaptıysa solda yapacak..
örneğin yanlışlıkla sağ elim bir yere çarptı solda çarpacak, ağzımı sola saydırdım sağda kayacak..
yani dengelemek istiyorum çok garip ve rahatsızlık veren birşey ama yapmadan duramıyorum kendimi çok kötü hissediyorum..:KK50:

X