Serklaj Ameliyatı(Rahim ağzı yetmezliği) Sonrası

Herkese merhabalar, 22+1 haftada acil olarak doktorum ameliyata aldı. Bu durum öncesinden rahim ağzı açıklığından dola takibim vardı açıklık kapanmayınca önlem amaçlı dikiş atıldı. Forumdaki her konuyu okudum detaylı bu süreci yaşayıp yazan yok hep kısa kısa kesilmiş. Bu tip birşey yaşayıp süreci lütfen detaylı bir şekilde yazarsanız eğer durumu benzer olanlar değerlendirme yapabiliriz.
Öncelikle 18/19 haftalık iken bebeğin popusu aşağı indiği için ve progestan kullanmaya başladım daha sonra 20 haftada bebek tamamen aşağıya vajinaya doğru indiği için aynı zamanda vajinada açıklık olduğunu söyledi doktor ilaç olarak magnezyum ve progestana devam ettik. 21 haftada bebek yukarı çıkmış ama kafa aşağıda kalmıştı açıklık aynı olunca ilaçlara devam ettik. 22. Haftada açıklığım kapanmayınca acil ameliyata aldı. Çocuk tamamen yukarı çıkmış vajinada baskı yoktu ama önlem amaçlı dikiş atmak istedi. Bu arada açıklığım yarım cmdi hep alttan muayene ile açıklık kontrolü yapıldı. Ameliyattan bir gün sonra taburcu oldum. Kanamam ilk iki saat oldu sonra kesildi. 10 gün dinlenmem için rapor verdi. Ben çalışıyorum, bana normal hayatına dön ama yorulunca dinlen kendini çok zorlama dedi. Gelelim forumda yazılanlara;
-İshal olmayın
-Vajinaya sabun vb şeyler değirmeyin
-Ayakta çok kalmayın
-Enfeksiyon için dikkatli olun
-Bol bol su için
-Sürekli uzanın
-Banyoda uzun süreli kalmayın
Yani tüm bunları doktorlar söylemiş ama detaylı olarak şu var herkesin haftası durumu ve sağlık özellikleri farklıymış.
Benim doktoruma özellikle sordum normal hayatına dön dedi ısrarla çok oturunca anüsüm acıyor sanırım dikişler acıyor bu durumu anlatınca rapor vereyim çalışma dedi.
Erken doğum riskinide söyledi ama çok dmin merdeğildi. Sebebi ise ilk gebeliğim ve bu sürecin nasıl ilerleyince onunda bilmemesi tahminler üzerinden konuşmadan ve beni çok strese sokmadan ufak ufak anlattı. Benim açıklığımın olma sebebi ise bünyesi müsait rahmimin gevşek olduğunu ikinci bebekte üç aylık iken dikiş atılacağını söyledi. Neyse erken doğuma gelecek okursak mayısı çıkarırsak bebek için daha iyi olur ama ben 32/34 haftayı göreceğimizi düşünüyorum dedi. İlerleyen haftalarda tedbir amaçlı akciğer geliştirici iğne ve kasılmayı önleyen iğne vurulabileceğimi ekledi. Bu arada herşey yolunda giderse sezaryen değil normal doğum yapabileceğimi ekledi.
Gelecek olursak bu on günlük sürecimde yattım dinlendim anüs ağrısı olmadı ama çalışmaya başladığımda sürekli oturmaktan acımaya başladı. Sanırım çok zorlamak yüzden oldu. Ben gibi olup çalışan varsa lütfen sürecini yazsın.
Merhaba ilk hafta kasıkda ağrı yaşadiniz mi

Merhaba bana de 17 haftalik kaybimdan sonra bu hamilelikde 13 haftada serklaj yapildi. 28 haftanin içindeyim Allahin izniyle. Çoğu zaman uzaniyorum. Yemek yerken ve ihtiyaçlar için kalkiyorum. Tabi arada bahçede dolaşiyorum, evde turluyorum falan. Ful yatmiyorum ama serklaj olduğumdan beri de raporluyum. Ben de dikkat ettim fazla oturunca ve ayakuste durunca kasiklarima bir basinc oluyor ve yürüme tarzim bile değişiyor. Ne kadar dik bir pozisyonda olursak vucut agirligimiz rahim agzina dogru yönlenir. O yuzden uzanarak baskiyi azaltmaya çalişiyorum. Size de surekli olmasa da gunun daha çoğunu uzanmanizi tavsiye ederim. Yardiminizda biri olursa iyi olur. Benim kayinvalidem var. Her işimi o yapiyor.
Ben de burda çok okudum. Bazilari 2 haftada bir banyo yapiyor, bazilari yemegini bile yatakda yiyor. Ben oyle yapmadim. 2-3 gunde bir çok fazla suda kalmamakla banyo yaparim. Hamileligin basindan beri kabizlik da var zaten. Serklajin 3cu gunu kabizlikdan 45 dakika tuvalette can çekişdigimi biliyorum. Şimdi fitillerle idare ediyorum. Doktor da normal hayatina dön diyorsa dinlenme + gunluk hafif aktiviteler şeklinde devam et. Tabiki bizler diger hamileler gibi rahat olamayiz. Kendimizi de kandirmayalim. Cinsel ilişki yasak. Keyfimize gore gezip tozmak yasak, çok fazla egilip durmak yasak.
Merhaba benim de 17 haftalık kaybım var şimdi yine hamileyim 6 haftalık. Hem T rahim vardı hem de rahim ağzı yetmezliği oldu. Histereskopi oldum ve 11-14 arası önlem amaçlı dikiş atılacağını söyledi doktorum. Ama deli gibi korkuyorum yine kayıp yaşarsam diye. Hamileliğiniz nasıl geçti acaba bana umut olur musunuz

X