Serklaj Ameliyatı(Rahim ağzı yetmezliği) Sonrası

Resmi atmamışım 🙈🙈
Canım şimdi sen bunu atınca kendi ultrasonuma baktım sende açıklık 0.8 mm miş
Bende 12+2 de açıklık 2.95 mm ☹️ yani seninki gayet normal bence
Normalde tabi açıklık olmaması lazım ama geçen gittiğim doktor bazılarının en başta bu açılma oluyor dopuma kadar böyle devam ediyor bişey olmuyo dedi
Sen yinede dikkat et bol bol yat dinlen

Herkese merhabalar, 22+1 haftada acil olarak doktorum ameliyata aldı. Bu durum öncesinden rahim ağzı açıklığından dola takibim vardı açıklık kapanmayınca önlem amaçlı dikiş atıldı. Forumdaki her konuyu okudum detaylı bu süreci yaşayıp yazan yok hep kısa kısa kesilmiş. Bu tip birşey yaşayıp süreci lütfen detaylı bir şekilde yazarsanız eğer durumu benzer olanlar değerlendirme yapabiliriz.
Öncelikle 18/19 haftalık iken bebeğin popusu aşağı indiği için ve progestan kullanmaya başladım daha sonra 20 haftada bebek tamamen aşağıya vajinaya doğru indiği için aynı zamanda vajinada açıklık olduğunu söyledi doktor ilaç olarak magnezyum ve progestana devam ettik. 21 haftada bebek yukarı çıkmış ama kafa aşağıda kalmıştı açıklık aynı olunca ilaçlara devam ettik. 22. Haftada açıklığım kapanmayınca acil ameliyata aldı. Çocuk tamamen yukarı çıkmış vajinada baskı yoktu ama önlem amaçlı dikiş atmak istedi. Bu arada açıklığım yarım cmdi hep alttan muayene ile açıklık kontrolü yapıldı. Ameliyattan bir gün sonra taburcu oldum. Kanamam ilk iki saat oldu sonra kesildi. 10 gün dinlenmem için rapor verdi. Ben çalışıyorum, bana normal hayatına dön ama yorulunca dinlen kendini çok zorlama dedi. Gelelim forumda yazılanlara;
-İshal olmayın
-Vajinaya sabun vb şeyler değirmeyin
-Ayakta çok kalmayın
-Enfeksiyon için dikkatli olun
-Bol bol su için
-Sürekli uzanın
-Banyoda uzun süreli kalmayın
Yani tüm bunları doktorlar söylemiş ama detaylı olarak şu var herkesin haftası durumu ve sağlık özellikleri farklıymış.
Benim doktoruma özellikle sordum normal hayatına dön dedi ısrarla çok oturunca anüsüm acıyor sanırım dikişler acıyor bu durumu anlatınca rapor vereyim çalışma dedi.
Erken doğum riskinide söyledi ama çok dmin değildi. Sebebi ise ilk gebeliğim ve bu sürecin nasıl ilerleyince onunda bilmemesi tahminler üzerinden konuşmadan ve beni çok strese sokmadan ufak ufak anlattı. Benim açıklığımın olma sebebi ise bünyesi müsait rahmimin gevşek olduğunu ikinci bebekte üç aylık iken dikiş atılacağını söyledi. Neyse erken doğuma gelecek okursak mayısı çıkarırsak bebek için daha iyi olur ama ben 32/34 haftayı göreceğimizi düşünüyorum dedi. İlerleyen haftalarda tedbir amaçlı akciğer geliştirici iğne ve kasılmayı önleyen iğne vurulabileceğimi ekledi. Bu arada herşey yolunda giderse sezaryen değil normal doğum yapabileceğimi ekledi.
Gelecek olursak bu on günlük sürecimde yattım dinlendim anüs ağrısı olmadı ama çalışmaya başladığımda sürekli oturmaktan acımaya başladı. Sanırım çok zorlamak yüzden oldu. Ben gibi olup çalışan varsa lütfen sürecini yazsın.
Benim kız kardeşim de öyle idi ki ölü doğum İki düşük 2'de normal doğum yaptı Tabii ki dikiş atıldıktan sonra durdu bebekler ve öyle dünyaya geldiler O da Progestan kullanıyordu biri11 biri 4 yaşında

Canım şimdi sen bunu atınca kendi ultrasonuma baktım sende açıklık 0.8 mm miş
Bende 12+2 de açıklık 2.95 mm ☹️ yani seninki gayet normal bence
Normalde tabi açıklık olmaması lazım ama geçen gittiğim doktor bazılarının en başta bu açılma oluyor dopuma kadar böyle devam ediyor bişey olmuyo dedi
Sen yinede dikkat et bol bol yat dinlen
İnşallah 🙏 teşekkür ederim canım benim 🥰🙏

Cl yazan servikal kanal uzunluğu yani rahim uzunluğu genelde serklaj sonrası sık sık takip edilmesi gerekiyor kısalabiliyor çünkü. Allttan muayene ile ölçüyor doktor onu. Benim en son 17 mm di
Alttanda baktı ama yok ölçmemiş sanırım 🙈 çarşamba gittiğimde sorucam özellikle 🙏

Magnezyum takviyesi başladı doktor kan sulandırıcı da vurunman lazım dedi. İnan 3 lt yi geçiyordu su içmem ama geçmedi mi geçmiyor enfeksiyon. Doktor ameliyattan sonra enfeksiyon geçmezse dikişin çokta bi faydası olmaz demişti bana
Benim öncesinde de vardı, sonrasında da arttı hemde iğrenç kokuluydu değiştirmediğim iç çamaşırı kalmadı. Sen bakma her denilene, magnezyum kullan sodayıda iç oda magnezyum içeriyor.

Arkadaşlar ben tüp bebek ile 9 haftalik hamileyim kanamam olunca doktor rahmime de bakti ve rahim agzi 26 mm olarak bakti yatak istirahati verdi 3 gun sonrada tekrar bakicak.Bu kadar erken dikiş atamam dedi.12 haftadan sonra atabilirim dedi.Magnezyum verdi yatiyorum ama cok korkuyorum.Forumu okudum biraz hic bu kadar erken olan olmamis bu durumu sizden goruslerinizi almak istedim.Birde magnezyumun ne yarari oluyor bu surece?

Arkadaşlar ben tüp bebek ile 9 haftalik hamileyim kanamam olunca doktor rahmime de bakti ve rahim agzi 26 mm olarak bakti yatak istirahati verdi 3 gun sonrada tekrar bakicak.Bu kadar erken dikiş atamam dedi.12 haftadan sonra atabilirim dedi.Magnezyum verdi yatiyorum ama cok korkuyorum.Forumu okudum biraz hic bu kadar erken olan olmamis bu durumu sizden goruslerinizi almak istedim.Birde magnezyumun ne yarari oluyor bu surece?

Magnezyum kramp önlüyor yani kasilmalari önlüyor. Ağrıyı hafifletir . Çok erken kısalma olmus bu zamanda 45 50 mm olması gerekir. İlk gebelik mi? Korkma stres yapma. Devamlı uzan is yapma yemek tuvalet dus ihtiyacı dışında kalkma .

Dogru 12. Haftadan önce atılmaz. Kanama ne durumda bunun için iğne verdi mi ? İdrar testi kultir vajina kültürü yapıldı mı? Dikisten sonra da çok dikkat etmen gerekiuor

Bana özelden kafana takılan hersyi sorabilirsin aynı süreçten geçtim seve seve yardımcı olurum yeterki stres yapmayın

Bana özelden kafana takılan hersyi sorabilirsin aynı süreçten geçtim seve seve yardımcı olurum yeterki stres yapmayın
Çok teşekkür ederim yorumlariniz için🙏kanamam ultrasonda görülüyor.Benim rahmimde çok buyuk bir yara vardi o yakıldı acaba ondan mi oldu bu durum hatta doktorum çok telaslanmisti 3 kere smear alindi acaba bundan mi kaynaklandı diye düşünüyorum bu durumu.

Çok teşekkür ederim yorumlariniz için🙏kanamam ultrasonda görülüyor.Benim rahmimde çok buyuk bir yara vardi o yakıldı acaba ondan mi oldu bu durum hatta doktorum çok telaslanmisti 3 kere smear alindi acaba bundan mi kaynaklandı diye düşünüyorum bu durumu.
Yara gebelik öncesi 6 hafta öncesi yapildiysa sorun olacağını sanmıyorum. Sadece jltrasonda gözüken kanama alani zamanla küçülür diye video izlemiştim
Smear test sonuçları temiz çıktı mı. Serklaj ile çok ileri haftaları görün var içinizi ferah tutun

Yara gebelik öncesi 6 hafta öncesi yapildiysa sorun olacağını sanmıyorum. Sadece jltrasonda gözüken kanama alani zamanla küçülür diye video izlemiştim
Smear test sonuçları temiz çıktı mı. Serklaj ile çok ileri haftaları görün var içinizi ferah tutun
1 yıl önce yakıldı.smear testlerim temiz çıktı çok şükür🙏İnşAllah herşey güzel ilerler

12. Haftadan önce atılmıyor 15-16. Haftalar en uygunu hiç korkma eşimin bir arkadaşının eşinin rahmi aşağıdaydı aynen açılması oldu serklaj dikişi yapıldı hatta doğumu riskli idi bebek ya da anne ölebilir demişlerdi. Doğum ve ameliyat başarlı geçmiş annen rahmi dikilmiş doktor ikinciye bile hamile kalırsın sorun olmaz demiş. İkinciye hamile 16. Haftada serklaj oldu durumu iyi. Benimde kasılmalar erken başladı ama ben çok takmadım eşiği aşağıdaydı, kanamam oldu düşük tehlikesi atlattık. 25. Haftaya kadar açılma ile geldim geç atılan bir dikişti bu daha riskli aslında acil aldı 35. Haftada doğum yaptım daha dikiş giderdi ben çok hareketliydim birde çalıştım sana şöyle söyliyim doktor bana zorlama kendini ev işi yapma dedi ben doğuma giderken bile ayakkabılık siliyordum eğilip 😂. Tabii sen bunları yapma! Magnezyum iç ilk başlarda ishal yapar çok yaparsa doktoruna söyle. Birde soda iç sade ayaklarını havaya dik ama harekette et azda olsa. Kan atma ihtimali var. Birde moralini yüksek tut okuma bununla ilgili birşey diyeceğim ama okuyacaksın. Ben bütün hamileliğim boyunca okudum kendimi ve eşimi bunalttım. Bende şeker vardı birde doktor bana birşey anlatmazdı. Hep eşime söylerdi bende gizli gizli bakardım hepsine sadece senin psikolojini bozuyor. Motivasyonun yüksek olsun kendine sana iyi gelen bir doktora git inan çok etkiliyor. Birde iş yapma tüp bebek zordur misafir kabul etme, sana iyi gelmeyen insanlarla senin halini anlamayanlarla konuşma neden mi? Benim akrabalarım ilk başta ben çok uyurken beni hafife aldılar eşimin ailesi falan sonra ben ameliyat olunca herkes işin ciddiyetini anladı. En başından beri riskli idi hamileliğim çevren ne kadar pozitif yardımcı olursa kolay geçer. Birde kendini erken doğuma ve küveze hazırla olacak diye birşey yok ama olabilir nasip. Benimkinde tüm tedbirleri aldık ama yine küvette yattı sıpa şimdi ele avuca gelmiyor. Ayrıca erken doğsa bile yaşama ihtimali yüksek doktorum onu bile hesapladı 28. Haftayı hesaplıyordu ben serkaljdan sonra rapor almayınca erken doğum hesabı bile yaptı 😂.

X