Servikal yetmezlik rahim agzi yetmezligi serklaj

Bu konudaki başlıklara hep yazıyorum. Hepinizin başı sağolsun. Allah bir daha göstermesin.
Temmuz 2022’de çok hafif bir pembelik görmemle doktora gittim. Rahim ağzı 5 cm ölçüldü, hiç açılma hunileşme yoktu. Bir hafta lekelenmem devam etti. Kontrolde yine her şey iyiydi. 4 gün sonra gün içinde karnımda ara ara garip hisler oluyordu ama çişim var gibi, gazım var gibi, kakam var gibi. Gecesine adet sancısına çevirdi ve hastaneye gittiğimde 6 cm açıklığım vardı. Muayene sırasında suyum geldi. Suyum gelince ağrım gitti. 63 saat sonunda anca doğurdum. Enfeksiyon sebebiyle 12 gün hastanede yattım. 21+0’dı.
Bu sene temmuzda 14+1’de serklaj oldum. Doktorum perinatalog. Rahim ağzını ölçme gereği bileduymadı. Önlemimizi alalım dedi. 38+0’da oğlumu dünyaya getirdim. Sezaryene alınmamdan bir kaç saat önceye kadar hamileliğim boyunca hiç sancım olmadı.
Asıl sorunuz olan ağrılı ağrısız kısmına son bir iki saate kadar ağrısız diyebilirim ama ben de merak ediyorum acaba enfeksiyon vardı da bilemediler mi yoksa açılma olunca mı enfeksiyon oldu. Belki boşuna serklaj oldum ama olsun. Diğer türlü de içim rahat etmezdi.

Geçmiṣ olsun başınız sağolsun Rabbim cennetinde kavuṣmayı nasip etsin bende 20 haftalikken kaybettim 17 18 haftalarda vajinada agri hissettim enfeksiyon sanmistim sonuc temiz cikmisti ara ara yokladi agri tam 20. haftaya girince hafif agrilar basladi sonra kahve rengi ve sonrasinda sıklaşan dogum sancilari basladi hastaneye gittigimizde acilma baslamis kac cm oldugunu bilmiyorum ama bebek dogum kanalina girmis kurtulma ihtimali %1 dediler yatis yapildiktan sonra ertesi gun dogum yaptım enfeksiyon yoktu doktor direkt sonra ki hamilelikte serklaj dedi bu teşhis coğunlukla kayıpla sonuclanıyormuş maalesef şuan tekrar hamileyim 1 senenin sonunda 21. haftadayim 2 haftada bir kontrole gidiyorum rahim boyutunu ölçuyorlar 32 mm çikiyor hep dikkat ediyorum progestan kullaniyorum kısalma soz konusu olmadikca doktor kontrollu ileryelim dedi.
peki bu süreçte serklajdan sonra normal hayatınıza devam edebiliyor musunuz yoksa sürekli yatış halinde misiniz tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz bende bu süreçleri yaşayacağım için merak ediyorum süreci bir yandan korkuyorum

peki bu süreçte serklajdan sonra normal hayatınıza devam edebiliyor musunuz yoksa sürekli yatış halinde misiniz tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz bende bu süreçleri yaşayacağım için merak ediyorum süreci bir yandan korkuyorum
Ben serklaj olmadım gerek kalmadı şuan 23. haftadayım ama yine de doktor cok uzun yurumememi fazla merdiven çikmamami ve kafein tuketimini minimuman indirmem gerektigini ev işlerinide tek seferde degilde dinlenerk yapmami soyledi yine de hassas zamanlar insallah size de gerek kalmaz sağlıkla hayirla kucağiniza alin evladinizı😊

Sizinde baṣınız sağolsun Rabbim cennetinde kavuştursun okudukca yasadiklarim geldi aklima dogum yapacagim sıra kalbini dinlenmetleri ve suyu kendileri patlattilar bende hayal meyal hatirliyorum o gunu ama bunlari net hatirliyorum bu yuzden de toparlanmam zaman almisti suan bende hamileyim tabi ki baska bur doktor takipliyim ve bana kontrollu ilerleyelim dikiste bebege zarar verebilir kısalma olursa atariz dedi guveniyorumda 21. haftadayim ṣukur kısalma olmadi insallah sonuna kadarda gider sizde sağlikla hayirla kucağiniza alin insallah
Merhaba gebe kalmak için herhangi bir takviye vs kullandınız mı

Ben serklaj olmadım gerek kalmadı şuan 23. haftadayım ama yine de doktor cok uzun yurumememi fazla merdiven çikmamami ve kafein tuketimini minimuman indirmem gerektigini ev işlerinide tek seferde degilde dinlenerk yapmami soyledi yine de hassas zamanlar insallah size de gerek kalmaz sağlıkla hayirla kucağiniza alin evladinizı😊
Her gebelik birbirinden farklı tabiki ama en azından yaşamış tecrübeli insanlardan dinlemek okumakta bir nebze olsa içimi rahatlatıyor teşekkür ederim inşallah, sizde sağlıkla bebişinizi büyütün :)

Her gebelik birbirinden farklı tabiki ama en azından yaşamış tecrübeli insanlardan dinlemek okumakta bir nebze olsa içimi rahatlatıyor teşekkür ederim inşallah, sizde sağlıkla bebişinizi büyütün :)
Kesinlikle her gebelik farklı 25 den sonra bir sıkıntı olmayacagini soyledi doktor insallah sağlıkla gelir tesekkur ederim siz de sağlikla kucağiniza alin🤲

Merhabalar bende ilk bebek kaybımdan sonra 2. Gebeliğimde 14. Haftamda serklaj işlemim yapıldı şuna 18 haftalık olduk. Gebeliğiniz nasıl geçti acaba yani kalkıp yürümeniz iş yapmanız vs yasak mıydı ben yemek yapmak için kalkıyorum kimse yok çünki ailelerimiz farklı şehirlerde. Siz tamamen yatarak mı geçirdiniz nasıl geçirdiniz sürecinizi acaba

Benim de önce çok kanama oldu doğru düzgün ölçmediler rahim ağzını kanama durunca taburcu ettiler. 10 gün sonra sancılarım başladı ama kanama yoktu, acile gittim bu doğum sancısı dedim aralıklarla giriyor dedim, idrar yolları enfeksiyonudur dediler yani kesmek için ilaç falan vermediler. Ertesi güne kadar hafif hafif sancılarım devam etti sonra tekrar büyük bir sancı pıhtılı kanama oldu özel kabul etmedi devlete gittim hunileşme var bebek geliyor serklaj için çok geç dediler. Yani benim de sancıyla açıldı. Suyu falan da gelmedi keseyle doğdu 17. Haftada. Sonra çok önce çekindiğim rahim filmine bakan proflar T rahim ve üstte ufak perde var dediler. Bu %70 düşüğe sebep oluyormuş yani rahim dar olduğu için bebek sığamamış açılma olmuş ve sancı başlamış. Histereskopi oldum doktor genişlettik ama rahim bozuksa rahim ağzı da bozuktur dedi bu hamileliğimde dikiş atacağını söyledi. Ben de sizin gibi korkuyorum tekrar sancı başlarsa veya suyu gelirse diye. Ama bu sefer sancı ne biliyoruz en azından ve okuduğuma göre doktorlar su gelmediği sürece bazı ilaçlarla sancı kasılma kesiyorlar. Bi de açılma olmazsa sancı da olmaz inşallah diyorum artık ne yapayım elimden bir şey gelmiyor 6 haftalık hamileyim şimdi ama umudum da yok aslında çok çaresiz kurbanlık koyun gibi hissediyorum ne zaman aynı şeyleri tekrar yaşayacağımı bekliyormuşum gibi geliyor
Size umut olması için yazıyorum bende siz gibi kaybettim bebeğimi, şuan 24 haftalik hamileyim dikiş atilmadi ve başlarda siz gibi korkuyordum ya ayni şeyleri yaşarsam ya birsey olursa ozellikle kaybettigim haftalara gelince endişe artiyor ama bu sadece bize değil maalesef bebeğede yansıyor her hamilelik farkli kaybettigim bebegimde çok kramplarim oluyordu bunda yaşamadim 20. haftadan sonra hafif karinda sertlesmeler başladı ama kendime hep sonunun guzel olacağina inandirdim evet bazen dayanilmaz oldu kasilmalar ama dediginiz gibi dogum sancilarini anlayabiliyoruz bebek buyudukçe kasilmalar oluyormus simdi onlar bitti mide ağrılariyla baş ediyorum şunu farkettim ben stres yapinca hem rahmimde hem de karnimda kasilmalar basliyor ve bebegin hareketleri biraz yavaşliyor süreç kolay degil ama elimizden geldiğince doğal akışında yaşamamiz gerekiyor şuan ki durumunuz nasil?, sağlikla hayirla kucağiniza alin☺️

Size umut olması için yazıyorum bende siz gibi kaybettim bebeğimi, şuan 24 haftalik hamileyim dikiş atilmadi ve başlarda siz gibi korkuyordum ya ayni şeyleri yaşarsam ya birsey olursa ozellikle kaybettigim haftalara gelince endişe artiyor ama bu sadece bize değil maalesef bebeğede yansıyor her hamilelik farkli kaybettigim bebegimde çok kramplarim oluyordu bunda yaşamadim 20. haftadan sonra hafif karinda sertlesmeler başladı ama kendime hep sonunun guzel olacağina inandirdim evet bazen dayanilmaz oldu kasilmalar ama dediginiz gibi dogum sancilarini anlayabiliyoruz bebek buyudukçe kasilmalar oluyormus simdi onlar bitti mide ağrılariyla baş ediyorum şunu farkettim ben stres yapinca hem rahmimde hem de karnimda kasilmalar basliyor ve bebegin hareketleri biraz yavaşliyor süreç kolay degil ama elimizden geldiğince doğal akışında yaşamamiz gerekiyor şuan ki durumunuz nasil?, sağlikla hayirla kucağiniza alin☺️
Amiin Allah razı olsun 🌸 şimdi 10 haftalık, 12-13 gibi serklaj atılacak nasip olursa. Ara ara ağrılar oluyor bugün geçmek bilmeyen bel ağrısı var. Normalde olsa bu kadar korkmazdım heralde ama işte kayıp olunca hep kayıp korkusu maalesef. Psikolojik desteğe başladım. Baştaki kadar umutsuz değilim ama hafta yaklaştıkça korku var tabi. Hayırla sağlıkla bi 28 i falan görünce rahatlarım heralde nasip olursa inşallah

X