sevgilim cahil mi konu sahibesi açıklama :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bence anlatim diliniz guzel yani 25 yasinda biri icin kendinizi net ifade etmissiniz. Onceki konunuza yazmamistim. Uzulerek belirtmek istiyorum ki bunun amasi mamasi yok, sevgiliniz malesef cahil. Cahil demek asagilamak demek segil bana gore. Alfabedeki harf sayisini hadi kafasi karisti unuttu diyelim, basit bir carpma islemini yapamamak bana gore bariz bir cahillik. Bunlar temel yasam becerisidir. Zeka seviyedi farkliligi tolore edilebilir ama zeka seviyesi bunlari ogrenebilecek durumda olan birinin ogrenmemesi bilmemesi cahillik degilse neye cahillik diyecegiz? Uzulerek sunu da soyleyeyim bu iliskinin dikis tutacagini sanmiyorum. Davul bile dengi dengine. Denk degilsiniz uzgunum. Bence cok baglanmadan bir sure daha verin ama olmayacaklari da hasir alti etmeyin.
Teşekkür ederim yorumunuz için.🙏🏻

Ay evet birdaha öyle yapacağım bilemedim kusura bakmayın.🙈 sevgilimle farklı şehirlerde yaşıyoruz en iyi ihtimalle ayda 1 kere görüşüyoruz. Bazen 2-3 ay buluşamadığımız da oluyor.
Heh yani, 3 ayda 1 kere buluştuğunuzda her şey iyi gelebilir, belki dediğiniz farklılıklar gözünüze batmaz ama evlilikte akşam iki sohbet edemeyecekseniz hayat zindan olur ikinize de

Ben 2 seneden sonra mı aklına geldi diyenleri hiç samimi bulmuyorum. Annenize laf edenlere zaten aldırış etmeyin.

Annem sevgilimi istemiyor” diye açılan heeeer konuya —annesinin istememe nedenini yazmamış bile olsa, belki de anne haksız umurlarında değil— anneni dinlemezsen pişman olursun yazıyor istisnasız herkes.

“Çok iyi anlaşıyoruz ama aramızda kültür farkı var” diye açılan konulara heeerkess denklik önemli yol yakınken dön yazıyor. Hiç hatırlamıyorum denk değilseniz neden 2 sene sevgili oldun yazanı.

Ben bir tek sizin konunuzda gördüm bu tarz yorumları. Bunun nedeni de bazı arkadaşların kendini sevgilinizle fazla özdeşleştirmiş olması diye düşünüyorum. Yoksa aynı kişilerin benzer konularda çok farklı mesajları var.
Herif yağmurda ıslanmış yavru kedi hissiyatı oluşturdu çoğu kişide nedense. Direkt korumaya aldılar 😂

Ay evet birdaha öyle yapacağım bilemedim kusura bakmayın.🙈 sevgilimle farklı şehirlerde yaşıyoruz en iyi ihtimalle ayda 1 kere görüşüyoruz. Bazen 2-3 ay buluşamadığımız da oluyor.
İki senede topu topu 20 kez yarım yamalak görüştüğünüz adamı tanıyamazsınız. Mümkünatı yok bunun. Birbirinizin arkadaş ortamlarına girdiniz mi hiç?

Herif yağmurda ıslanmış yavru kedi hissiyatı oluşturdu çoğu kişide nedense. Direkt korumaya aldılar 😂
Bence konu sahibi cahil bulma sebeplerini yazmasaydı bu kadar linç gelmezdi. Yazılanların yüzde doksanı “ne var ya o an bilememiş olabilir” şeklinde. İnsanların ben de olsam bilemezdim diye düşünüp cahil lafını üstüne alındıklarını düşünüyorum 😬

Çünkü her gün bu tarz konu açılıyor burda. Ben genelde yorum yapmıyorum ama konu sahipleri “sevgilimle denk değiliz” minvalli konularda her zaman destekleniyor. İnsanlar konuyu kişiselleştirdikleri için bu kadar tepki verdiler bence. Yoksa adama üzülüyor olsalar diğer konularda da bu tarz mesajlar yazarlardı.

Bence konu sahibi cahil bulma sebeplerini yazmasaydı bu kadar linç gelmezdi. Yazılanların yüzde doksanı “ne var ya o an bilememiş olabilir” şeklinde. İnsanların ben de olsam bilemezdim diye düşünüp cahil lafını üstüne alındıklarını düşünüyorum 😬

Çünkü her gün bu tarz konu açılıyor burda. Ben genelde yorum yapmıyorum ama konu sahipleri “sevgilimle denk değiliz” minvalli konularda her zaman destekleniyor. İnsanlar konuyu kişiselleştirdikleri için bu kadar tepki verdiler bence. Yoksa adama üzülüyor olsalar diğer konularda da bu tarz mesajlar yazarlardı.
O da doğru. Çarpım tablosu ve alfabe bilmemenin normalleştirilmesine şahit olduk hep birlikte 😂

Bilmemek ayıp değil, bilmemekle övünmek ayıp diyerek noktayı koyayım bari 🙄

Ayri şehirlerde en iyi ihtimalle ayda bir,bazen 2-3 ayda bir buluştuğunuz sevgiliyi ne kadar tanıyabileceksiniz? İşin bir de bu boyutu var. Arkadaşlarınızla bir araya geldiniz mi çift olarak?
Sosyal hayatın içinde rahat mısınız kendisiyle?
Lincleme kısmı da biz "gariban edebiyatini" severiz millet olarak ama iş kendimize yakınlarımız gelince durum değişir genelde.
Burada sizi haksız bulanların çoğu kız kardeşleri benzer evliliği yapacak olsa en azından içten içe rahatsız olurdu.

Birde erkeği çalışmaktan, caliskan olmaktan, paradan ibaret görenler var hâla. İlkokul mezunu bile olsa olurmuş bazılarına göre mesela. Bu da ayrı bir boyut tabi. Onlara diyecek bir şey bulamadım. İlkokula bile gitmemiş rahmetli anneannem de böyle düşünürdü.

İki senede topu topu 20 kez yarım yamalak görüştüğünüz adamı tanıyamazsınız. Mümkünatı yok bunun. Birbirinizin arkadaş ortamlarına girdiniz mi hiç?
2 sene de birçok kere görüştük tabii ki. Şu sıralar havalar çok soğuduğu için biraz azalttık. Özellikle yaz aylarında 1-2 haftaya kadar görüşüyoruz. O benim ablamla tanıştı. 2 kere bir araya geldik. Ben de onun teyzesiyle tanıştım birilikte oturduk kahve içtik.

Ayri şehirlerde en iyi ihtimalle ayda bir,bazen 2-3 ayda bir buluştuğunuz sevgiliyi ne kadar tanıyabileceksiniz? İşin bir de bu boyutu var. Arkadaşlarınızla bir araya geldiniz mi çift olarak?
Sosyal hayatın içinde rahat mısınız kendisiyle?
Lincleme kısmı da biz "gariban edebiyatini" severiz millet olarak ama iş kendimize yakınlarımız gelince durum değişir genelde.
Burada sizi haksız bulanların çoğu kız kardeşleri benzer evliliği yapacak olsa en azından içten içe rahatsız olurdu.

Birde erkeği çalışmaktan, caliskan olmaktan, paradan ibaret görenler var hâla. İlkokul mezunu bile olsa olurmuş bazılarına göre mesela. Bu da ayrı bir boyut tabi. Onlara diyecek bir şey bulamadım. İlkokula bile gitmemiş rahmetli anneannem de böyle düşünürdü.
Arkadaşlarımızla çift olarak bir araya gelemedik çünkü ayrı şehirlerde olunca onun arkadaşları orada benimkiler burada. Ama tanıyoruz birbirimizin arkadaşlarını. O benim ablamla tanıştı yüz yüze. Ben de onun teyzesiyle. Sosyal hayatımızda onun yanında mutlu ve huzurluyum. Kendisi uyumlu biri ve eğlencemeyi güzel vakit geçirmeyi seven bir insan.

2 sene de birçok kere görüştük tabii ki. Şu sıralar havalar çok soğuduğu için biraz azalttık. Özellikle yaz aylarında 1-2 haftaya kadar görüşüyoruz. O benim ablamla tanıştı. 2 kere bir araya geldik. Ben de onun teyzesiyle tanıştım birilikte oturduk kahve içtik.
Abladan teyzeden bahsetmiyorum. Senin arkadaş grubuna girdi mi mesela? 2-3 çift birlikte zaman geçirdiniz mi? Hani normal sevgililer yapar ya çift olarak buluşulur, oyun oynamaya, sinemaya, tiyatroya, eğlenmeye falan gidilir. Öyle bir şey yaptınız mı bu iki sene içinde?

Ya da birlikte tatile gittiniz mi? En az 48 saati aralıksız bir arada geçirdiniz mi?

Arkadaşlarımızla çift olarak bir araya gelemedik çünkü ayrı şehirlerde olunca onun arkadaşları orada benimkiler burada. Ama tanıyoruz birbirimizin arkadaşlarını. O benim ablamla tanıştı yüz yüze. Ben de onun teyzesiyle. Sosyal hayatımızda onun yanında mutlu ve huzurluyum. Kendisi uyumlu biri ve eğlencemeyi güzel vakit geçirmeyi seven bir insan
Aile üyelerinden ziyade arkadaş buluşmalarında da bir görseniz kendisini güzel olur aslında.
İşin sonu ne olursa olsun, endiseleriniz,acabalarınız gayet normal.
Özellikle annenizin uyarılarını yabana atmayın. Her ilişki evlilikle sonuçlanmak zorunda değil. Sevgililik bunun için var zaten. Evlilik sadece duygusal bakılarak yapılmamalı. Sevgilinizi her anlamda, akıl mantık süzgecinden geçirin. Bir kafede oturup güzel birkaç saat geçirmek gibi değil sorumluluğun her anlamda sizde olduğu hayat. Ayrı şehirde, atansanız sizinle gelemeyecek sonrasında yine onun memleketinde, onun ailesiyle yaşayacağınız bir hayatınız olacak.
Düşünün hepsini.

Sevgiliyle aynı dili konuşmadığına inanıyorsa bir insan ayrılmalı ben sadece onun da kendinin de zamanını çalmaması tarafındayım şahsen. Zaten uzaktan sevgilinmiş tanıman mümkün değil cahillik seviyesi daha da derin olabilir.
Benim eleştirim mesela asla adamı koruma değildi bizim eğitim sistemi ezberletici sistem zamanla da bellekte çok tutmuyor insanlar da.
Bunu eleştirdim mesela.
Üniversite mezunu olup çoğu hiç donanımlı ve kültürlü değil.
Ondan kişinin kendisinde olan birşey vasıflara çok güvenmiyorum bazı bölümler hariç. 😂 Lise mezunu olup donanımlı olan da var. Konu sahibinin sevgilisini o yüzden cahil buldum bende. Her zaman çok iletişim halinde olmalısın ki ancak öyle anlayabilirsin.

Ben senin endişelerini anlıyorum. Benzer bir sevgililik ben de yaşadım. Karşımdaki çok iyi bir insandı fakat hem kültürel hem mesleki benden çok gerideydi. Ben de sizin gibi ilerde çocuklarımız olursa eğitim hayatına ne kadar destek olabilir diye tereddüt halindeydim. İlgi alaka da bir yere kadar. Şu an yaşın çok küçük onu çok seviyorsun. Ama zaman içinde değişiyoruz beklentilerimiz önceliklerimiz değişiyor. Endişelerin varken evlilik için acele etme. Henüz ekonomik özgürlüğe sahip değilsin. İnan insanın kendi parasını kazanması bile kendisini değiştiriyor. Önce bi atan işini eline al. Endişelendiğin konuda çok haklısın. Dünya artık eskisi gibi değil. Geçim zor. Çocuklarla ilgilenmek daha zor. Hayatımızı kolaylaştırmak için evleniyoruz. Şu anki yaşında sana ilgi alaka yeterli gelecekken belki on sene sonra çocuğun ödevine yardım edememesi seni çok zorlayacak bunları bilemeyiz. Sen öncelikle işine odaklan zaman içinde neler olacağını daha net göreceksin

Merhaba kızlar yine ben. Tekrar işgal ediyor gibi oldum kusura bakmayın ama bir sürü cevap gelmişti ve hepsine yetişemedim yanlış anlaşıldığım yerleri düzeltmek istedim. Öncelikle herkese iyi veya kötü mesajları için teşekkür ederim. Emin olun bana çok şey kattı. Onca eleştiriye rağmen iyi ki de açmışım konuyu dedim. İlk konum olduğu için öyle direkt düşünmeden yazmıştım paragraf falan yapmamış olmam okumayı zorlaştırmış buna da dikkat edeceğim. Yazım ve imla yanlışlarım için kusura bakmayın dört dörtlük değilim öyle de bir imam yok zaten sadece dikkat ediyorum elimden geldiğince daha da öğreneceğim inşallah. Hoppa

Yaşımı soranlar için 25 yaşındayım öncelikle erkek arkadaşım da öyle. Herkes 2 seneden sonra mı aklına geldi, öğrencilik bitince mi aklına geldi, iş sahibi olmaya yaklaşınca mı gözüne battı tarzı şeyler söylemiş. Hayır kızlar bunun iş sahibi olmakla ilgisi yok ki zaten henüz işim yok ve ilk konumda da söylediğim gibi atanacağımın garantisi de yok. İlk zamanlar ilişkimi annem ve çevrem bilmiyordu. Ben mezun olduktan sonra ve ilişkimizin sağlıklı bir ilişki olduğuna karar verdikten sonra artık anneme söylemek istedim. Annemin de ilk tepkisi direkt işine oldu. Annem kesinlikle kötü biri ya da insanları küçümseyen biri değildir. Sadece bana bir gün inşallah nasip olurda atanırsam gittiğim yerde kendi iş ortamımda veya başka bir yerde kendime daha uygun birini bulabileceğimi, bu devirde geçinmenin zor olduğunu, şartları ve maaşı daha iyi olan birilerini değerlendirmem gerektiğini söyledi. Ben istersem ve kararlı olursam ailem benim seçimlerime saygılı ve destekçi olur. Bunu hep söylüyorlar ama bir anne olarak belki o da kendince düşüncelerini söyledi bana. Bende kendisi annem olduğu için tabii ki de düşüncelerini silip atmak yerine acaba annem haklı olabilir mi diye düşündüm. Burda bir hata yaptığımı düşünmüyorum. Erkek arkadaşımı seviyor olabilirim ama annemin beni düşünerek söylediklerini de kestirip atmak istemedim. Öğretmen maaşı çok mu yüksek diyenler için de evet çok iyi bir maaşım olmayacağının farkındayım. Günümüzde iyi şartlar altında yaşamak bu kadar zorken ve çok iyi bir maaşım olmayacağı ortadayken benden daha az maaşı olan biriyle evlenmek doğru bir karar olur mu diye düşünüyor olmak sevgilimi küçümsemek mi oluyor bilmiyorum. Hep belirttiğim gibi evet seviyorum ama benim için sadece duyguların ön planla olduğu yaşı geçtiğimi düşünüyorum. Tabii ki ilerde yaşayacağım koşulları daha evlenmeden henüz sevgililik aşamasındayken düşünmeliyim. Sevgililik bu yüzden değil mi zaten?

Asker, polis bulma derdinde değilim inanın ki. Onlar sadece çevreden duyduklarım üzerine söylediklerimdi. Benim de babam asker ve hala devam ediyor işine. Zorluklarının da çok farkındayım çünkü içinde büyüdüm zaten. Bir memur çocuğu olduğum için, kendim de devlet işinde çalışmayı hedeflediğim için belki de annem memur biriyle daha uygun olacağımı düşünüyordur bilemiyorum. İlişkimden henüz babamın haberi yok ama onun da az çok annem gibi düşündüğünü biliyorum.

Bir de şu cahillik konusunu açıklayıp bitireceğim çok uzattım kusura bakmayın ama kendimi açıklamak istiyorum. Üniversite bitiren herkesin çok kültürlü olmadığını ya da lise mezunlarının cahil olmadığını zaten ilk konumda belirtmiştim. Dediğim gibi bende kendimi hiçbir zaman tam hissetmiyorum. Bilmediğim o kadar çok şey var ki. Daha yol almam gereken o kadar kıymetli bilgiler, beceriler var hepsinin farkındayım. Kendimi asla çok bir şey başarmış hissetmiyorum. Belki de körelip giderim şu an bildiklerimi bile unuturum veya kullanamam bilemiyorum. Ama eğitime, ilime, bilime önem veren ve kendini hep geliştirmek isteyen öğrenmeye aç bir insan olduğumdan eminim. İlerde çocuklarım olduğunda onlara bu konuda destek olabilecek, doğru yönlendirmeler yapabilecek bir anne profili çizmek istiyorum. Tabii ki karşımdaki insanın da biraz bilgi birikimi olsun bana bir şeyler katsın isterim. Sevgilimi sözlü yapmadım bu da saçma gelmiş sizlere. Dediğim gibi ders çalışıyorum bu sene full. İster istemez sevgilimle muhabbetlerimiz bazen benim derslerime, çalışmalarıma kayıyor. O an ki konuşmamızda da bana 'Öğretmenim beni de sınav yap, bana da not ver' tarzı bir şey geçmişti. Bende İstanbul'un fethinin sonuçlarını sormak yerine o an basitçe bir kaç çarpım tablosu sordum. 6x7 kaç, 4x9 kaç gibi. O da benim okulda da matematiğim çok kötüydü çarpım tablosunu bir türlü ezbere bilemezdim vs. dedi. Tabii ki söyledi ama 6'şar 6'şar sayarak mesela çat diye değil. O zaman sana Türkçe sorayım söyle bakalım alfabe kaç harf dedim 26 mıydı öyle kalmış aklımda dedi. Yoksa durup dururken ben şu çocuğa bir sözlü yapayım demedim. Bunları bilememesi tabii ki cahil olduğunu göstermez ama dediğim gibi o an acaba ilerde evlenir de çocuklarımız olursa onların basit ödevlerinde bile yardımcı olamaz mı sorusunu aklıma getirdi. Bu da beni düşündürdü. Cahillik tabii ki akademik bilgiden ibaret değil ama bu konuda sevgilimin zayıf olduğu ortada. Ama onun dışında karakter olarak asla yeniliklere kapalı olan, kıskançlıklar yapan birisi değildir. Beni her konuda destekler, başarımla mutlu olur. Motive eder, ilgilenir. Ayrıca dünya iyisi bir insandır ve çok merhametlidir. Ondan daha düşünceli, anlayışlı birini tanımadım hiç. ASKER babamdan çok daha sakin, insanlara saygılı ve dürüst biridir. 2 yıllık ilişkimizde bir kere bile beni incitmedi, kalbimi kırmadı. Onu çok seviyorum. Hiçbir zaman yetersiz hissettirmedim çünkü yetersiz değil. Herkes aynı şartlarda aynı imkanlarda değil maalesef ki. Liseden sonra ihtiyacı olduğu için direkt işe girmiş 10 yıldır da parasını kazanıyor. Benim henüz bir işim bile yok. Ayrılmayı da aklıma koymadım ben sevgilimle bu yolu yürümek istiyorum zaten. Ama bu anlattıklarıma benzer şeyler yaşayanların ya da bu konuda fikri olanların görüşlerini öğrenmek istemiştim sadece. Herkese yorumları için teşekkür ederim.
Dizi çeker gibi 2. Kısmı yazmışsın. Olabilir kendini de açıklamışsın. Ama sen bu çocuktan ayrılacaksın bacım burda gelip yazman etmen de kendine bi şeyleri söylemek için :) çok kendini yorma ne diyim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X