Sevgilimde otizm olabilir mi ?

ausgburg

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2017
2.353
1.047
33
Arkadaşlar buradan bir üyenin uyarmasıyla konuyu araştırdım bilmediğim bir hastalıktı. Uzak mesafe ilişkisi yaşıyoruz. Sevgilim yurtdışında işinde gayet başarılı patronları seviyor. Ama sürekli sosyal ilişkileri kötü diye eleştiri alıyormuş. Benimle ilişki kurması zor olmadı bu arada duygularını belli ediyor cinsel isteği gayet normal. Ama hiç arkadaşı yok. Bireysel yaşıyor. Güya vakit kaybı geliyormuş ona. Ve kalabalık ortamlarda bir değişik oluyor. Metroda bikez çok tuhaf olmuştu bakışları değişti vs. Defalarca iyi misin diye sordum. Sonra söyledi orada kötü oldum diye. Mesela kıyafet alırken iletişim kuruyor ama zorlanıyor. Kahve alıcaz ödeme yapıyoruz o sırada bişey diyorum mesela duymuyor duymazlıktan geliyor sanıyordum. Sürekli avrupada herşeyi iletişimsiz hallettiğinden bahsediyor ve bu durumdan memnun. Mesela gym e girerken şifreyle giriyor vs. Buraya geldi bir süre kaldı ev tuttu mesela dışarıda restoranda yemek yerine sipariş vermeyi daha çok seviyor. Bir günde çorapları farklıydı eş değildi o gün baya şaşırdım. Psikoloğuma bahsetmiştim aslında sosyal anksiyete olsa seninle ilişki kuramazdı dedi. Ama bunları toplayınca ve bir üyenin konusunu okuyunca şüphelendim. Nasıl anlayabilirim ki?

Arkadaşlar buradan bir üyenin uyarmasıyla konuyu araştırdım bilmediğim bir hastalıktı. Uzak mesafe ilişkisi yaşıyoruz. Sevgilim yurtdışında işinde gayet başarılı patronları seviyor. Ama sürekli sosyal ilişkileri kötü diye eleştiri alıyormuş. Benimle ilişki kurması zor olmadı bu arada duygularını belli ediyor cinsel isteği gayet normal. Ama hiç arkadaşı yok. Bireysel yaşıyor. Güya vakit kaybı geliyormuş ona. Ve kalabalık ortamlarda bir değişik oluyor. Metroda bikez çok tuhaf olmuştu bakışları değişti vs. Defalarca iyi misin diye sordum. Sonra söyledi orada kötü oldum diye. Mesela kıyafet alırken iletişim kuruyor ama zorlanıyor. Kahve alıcaz ödeme yapıyoruz o sırada bişey diyorum mesela duymuyor duymazlıktan geliyor sanıyordum. Sürekli avrupada herşeyi iletişimsiz hallettiğinden bahsediyor ve bu durumdan memnun. Mesela gym e girerken şifreyle giriyor vs. Buraya geldi bir süre kaldı ev tuttu mesela dışarıda restoranda yemek yerine sipariş vermeyi daha çok seviyor. Bir günde çorapları farklıydı eş değildi o gün baya şaşırdım. Psikoloğuma bahsetmiştim aslında sosyal anksiyete olsa seninle ilişki kuramazdı dedi. Ama bunları toplayınca ve bir üyenin konusunu okuyunca şüphelendim. Nasıl anlayabilirim ki?
Çorapları dalginligina gelmistir. Sadece söylediklerine otizm diyemeyiz. Çok farklı çünkü. Otizm kendi icinde bireyden bireye bile farklılık gösteriyor.

Seninki gayet cesur bir tip, sana cimri olduğunu gayet belli ediyordu. Her yiğidin harcı değil bu cin hallerini göstermek. Adam zaten cimri nereye sosyalleşmek için para harcayacak, sevgilisine para harcamıyordu. Kahve alırken ödeme yaptığından kulakları uğuldamıştır. Özensiz bir tip işte hayata dair. Kendi halinde, kendisine yettiğince takılıyor, konfor alanından çıkmayı sevmiyor. Otizm bu değil, sosyal anksiyete için yeterli şeyler yazmamışsın.

Otizm denilen sey daha ciddi ve sosyal fobiden farkli bir sey.Şunu yapti bak kesin otizm diyemeyiz.Sosyal fobi sizin bahsettiginiz durum.Ayrica insanlarla sürekli iletisim halinde olmak istememesini anlayabiliyorum bazen bunu ben de cok istiyorum
Sosyal fobise zor bir durummuş

Daha gözardı edemeden yeni konu açtın be kızım lanet olsun😁😁😁
Otizmli değil bence, asosyal, evde otur otur hayattan kopmuş. Arkadası yoksa kimseyle konuşmuýor mu yani çok acaip ne o öyle🙄

Otizmli olsa ne olcak ayrılcak mısın hiç sanmıyorum al gitsin bu şakiyi onu alacak başka kimse de çıkmaz zaten yazık yalnız kalmasın😁😁😁

Ay insanlarla iletişimde kalmak zorunda olmadan yaşamak dünyanın en konforlu şeyi. Alışverişte, sporda, kuaförde falan gereksiz sohbet etmekten hoşlanmak zorunda değil herkes.
Yazdığınız bir çok şey de gayet normal şeyler zaten. Taktınız adama ama gerçekten adamda sorun yok, sadece birbirinize uygun değilsiniz. Aşk da olmadığı için tahammülünüz yok. Bakın ben de birkaç kere farklı çorap giydim benzer diye dikkatimden kaçmış, eşim gördü güldü fotoğrafını falan çekti 🙄 sevmezseniz tabi ki tahammül edemezsiniz. Evlenince böyle bir çok şey başınıza gelecek, yere attığı çoraptan tutun evde iş yaparken söylediği şarkıya kadar her şey gözünüze batacak. Tekrar diyorum adamda bir şey yok, başkası için belki çok ideal bir eş olabilecekken sizin için cimri, kel, bakımsız, otizmli vs vs. Arkasından böyle şeyler düşündüğünüzü bilse kendi devam eder miydi acaba.

Otizmin çeşitleri varmış her bir birey birbirinden farklı davranabilirmiş yani buna ancak bı uzman karar verebilir yazdıklarınızla çıkarım yapmak zor bence

Otizm bildiğim kadarıyla çok çeşitli. Bir uzman görmeden kimse karar veremez diye düşünüyorum ama sizin anlattıklarınıza göre adam asosyal biri. Dışarda kötü olması için de illa sosyal anksiyete tanısı alması gerekmiyor. Anksiyete aslında her insanda vardır kontrol edilemediğinde bozukluk tanısı konur. Yani uzun süre evde duran bir insanın, insan içine karışınca iyi hissetmemesi de gayet normal. Bu durumu kontrol edemezse ve her ortamda bunu yaşarsa sosyal anksiyeteden bahsedebiliriz. Ayrıca pandemiden sonra çoğu insanda bu tür davranışlar gelişti. Ben de çoğu alışverişimi online yaparım, her şeyi online halletmeye çalışırım. Çorap konusuna gelecek olursak da dikkat etmemiş olabilir, dalgınlıktan olabilir, bazıları renkli renkli çorapları değişik eşli giymeyi seviyor benim bunu yapan arkadaşlarım var öyle tercih etmiş olabilir….

X