Sevgilimde otizm olabilir mi ?

Otizm ne alaka? İyice saçmalıdınız. Adam bildiğin gerzek! Kusura bakma işine geleni yapıp diğerlerini bilerek yapmıyor. Çorabı da özensizlikten gerzekliğinden ters giymiştir. Ay sabah sabah ne sinir bozucu durum. Sosyal anksiyetesi olsa telefonla aramaz işini de her şeyini de etkiler.
Böyle biriyle nasıl birliktesiniz hayret doğrusu!

Arkadaşlar buradan bir üyenin uyarmasıyla konuyu araştırdım bilmediğim bir hastalıktı. Uzak mesafe ilişkisi yaşıyoruz. Sevgilim yurtdışında işinde gayet başarılı patronları seviyor. Ama sürekli sosyal ilişkileri kötü diye eleştiri alıyormuş. Benimle ilişki kurması zor olmadı bu arada duygularını belli ediyor cinsel isteği gayet normal. Ama hiç arkadaşı yok. Bireysel yaşıyor. Güya vakit kaybı geliyormuş ona. Ve kalabalık ortamlarda bir değişik oluyor. Metroda bikez çok tuhaf olmuştu bakışları değişti vs. Defalarca iyi misin diye sordum. Sonra söyledi orada kötü oldum diye. Mesela kıyafet alırken iletişim kuruyor ama zorlanıyor. Kahve alıcaz ödeme yapıyoruz o sırada bişey diyorum mesela duymuyor duymazlıktan geliyor sanıyordum. Sürekli avrupada herşeyi iletişimsiz hallettiğinden bahsediyor ve bu durumdan memnun. Mesela gym e girerken şifreyle giriyor vs. Buraya geldi bir süre kaldı ev tuttu mesela dışarıda restoranda yemek yerine sipariş vermeyi daha çok seviyor. Bir günde çorapları farklıydı eş değildi o gün baya şaşırdım. Psikoloğuma bahsetmiştim aslında sosyal anksiyete olsa seninle ilişki kuramazdı dedi. Ama bunları toplayınca ve bir üyenin konusunu okuyunca şüphelendim. Nasıl anlayabilirim ki?
Otizm bir hastalık değil.
Anlattıklarınız sosyal anksiyeteye benziyor. Bireyselde iyi ama ortamda kasılıyor, Anksiyete krizi gibi bir şey yaşıyor olabilir. Uzman desteği alsa iyi olacak gibi.

Yani bana asosyal gibi geldi teshis koyamayiz ama sosyal fobisi de olabilir. Benim ilk görüştüğüm kisi de sosyal fobiyi atlattim demisti ama bence tam atlatamamisti ayni sizin anlattiginiz gibiydi insanlarla diyalog kuramiyordu sevmiyorum diyerek aktivitelerden kaciniyordu
Mesela ben de cok kalabalik sevmem kendi kendime de gezerim cok arkadasim yoktur tek tük zaten yas aldikca etrafinda gereksiz kalabalik istemiyor insan. Kendimce asosyal oldugumu düşünüyorum ama bunu halimden sikayetci değilim
Lütfen googledan teshis koymayin bir de üstüne Wikipedia boyle diyor demissiniz internet doktor değil cidden son zamanlarin en büyük sorunu bence bu

Yani bana asosyal gibi geldi teshis koyamayiz ama sosyal fobisi de olabilir. Benim ilk görüştüğüm kisi de sosyal fobiyi atlattim demisti ama bence tam atlatamamisti ayni sizin anlattiginiz gibiydi insanlarla diyalog kuramiyordu sevmiyorum diyerek aktivitelerden kaciniyordu
Mesela ben de cok kalabalik sevmem kendi kendime de gezerim cok arkadasim yoktur tek tük zaten yas aldikca etrafinda gereksiz kalabalik istemiyor insan. Kendimce asosyal oldugumu düşünüyorum ama bunu halimden sikayetci değilim
Lütfen googledan teshis koymayin bir de üstüne Wikipedia boyle diyor demissiniz internet doktor değil cidden son zamanlarin en büyük sorunu bence bu
Teşhis koymadım acaba mı dedim.
Doktor değil tabiki.

londrada yaşıyor galiba oralarda bireysellik daha ön planda diye biliyorum ben
herkesin sosyal ilişkileri harika olacak diye bi kural yok
kimisi yalnız olmayı tek tabanca takılmayı , bireyselliği sever
içine kapanık olmak daha çok hoşuna gidebilir
sıkılmış olabilir insanlardan , sonuçta gelmiş kaç yaşına artık arkadaşı olsa nolur olmasa nolur
hemen otizme bağlamak çok saçma değil mi
pandemiyle beraber hepimiz biraz içimize kapanmayı öğrendik zaten
ben hayatımın belirli dönemlerinde çok dışa dönük , bazen de içe dönük oluyorum
bi dönem sürekli dışarıda olmayı severken bi dönem evde vakit geçirmeyi daha çok seviyorum
bazen insanlardan çok bıkarken bazen çok boş bi muhabbeti bile kurma ihtiyacı hissediyorum
ha bana sorarsan ben böyle biriyle beraber olmazdım
daha aktif , dışa dönük, çevresi olan, sosyal ilişkileri güzel olan insanları daha çok beğeniyorum
giyimine kuşamına dikkat eden birini isterim yanımda böyle eski püskü giysilerle gezen
ayağındaki çoraptan haberi olmayan bi tiple işim olmaz
tekrar soruna dönecek olursak, otizm falan değildir sevgilin gibi insanlar var
ister beğenilsin ister beğenilmesin böyle tipler var. onlar da insan :)

Anaaamm baktım aynı konu sahibi yine
Şaşırdım. 😂
Daha gözardı edemeden yeni konu açtın be kızım lanet olsun😁😁😁
Otizmli değil bence, asosyal, evde otur otur hayattan kopmuş. Arkadası yoksa kimseyle konuşmuýor mu yani çok acaip ne o öyle🙄

Otizmli olsa ne olcak ayrılcak mısın hiç sanmıyorum al gitsin bu şakiyi onu alacak başka kimse de çıkmaz zaten yazık yalnız kalmasın😁😁😁

londrada yaşıyor galiba oralarda bireysellik daha ön planda diye biliyorum ben
herkesin sosyal ilişkileri harika olacak diye bi kural yok
kimisi yalnız olmayı tek tabanca takılmayı , bireyselliği sever
içine kapanık olmak daha çok hoşuna gidebilir
sıkılmış olabilir insanlardan , sonuçta gelmiş kaç yaşına artık arkadaşı olsa nolur olmasa nolur
hemen otizme bağlamak çok saçma değil mi

Aynen oyle, muhtemelen içine kapanık bir insan, sosyallik aramıyor. Avrupa da genel olarak bireysel bir kültüre sahip, tek yaşayan çok arkadaşı olmayan tonla insan var. Gayet normal bir durum hemen otizmli mi problemli mi o mu bu mu demeye gerek yok.

Aynen oyle, muhtemelen içine kapanık bir insan, sosyallik aramıyor. Avrupa da genel olarak bireysel bir kültüre sahip, tek yaşayan çok arkadaşı olmayan tonla insan var. Gayet normal bir durum hemen otizmli mi problemli mi o mu bu mu demeye gerek yok.
yani
insanları başlangıçta hayatımıza olduğu gibi kabul edip alıyoruz
sonra o kabul ettiğimiz hallerinden şikayetçi oluyoruz
bu bana çok riyakarca geliyor
ben dışa dönük, sosyal ilişkileri benden daha iyi, işi gücü daha düzgün, durumu daha iyi olan kişilere çekiliyorum
çünkü kendimde " tam anlamıyla " henüz olmayan yada hiç olmayacak bazı özellikleri karşımdakinde görmeyi seviyorum

Bir üye söyledi yoksa ben de nerde bu aklıma gelecek:)

yani
insanları başlangıçta hayatımıza olduğu gibi kabul edip alıyoruz
sonra o kabul ettiğimiz hallerinden şikayetçi oluyoruz
bu bana çok riyakarca geliyor
ben dışa dönük, sosyal ilişkileri benden daha iyi, işi gücü daha düzgün, durumu daha iyi olan kişilere çekiliyorum
çünkü kendimde " tam anlamıyla " henüz olmayan yada hiç olmayacak bazı özellikleri karşımdakinde görmeyi seviyorum
Haklısınız şu an haksızlık yapıyorum farkındayım

İcedonuk biri dediğin gibi . Arkadaş edinmenin kolay olmadığını 35 yaşında fark ettim vs vs. Adamda sorun yok Rachel Avrupa için adamı zorladikca zorluyor. Adam bu kadar bunu kabul edip evlensin

Ya aklınıza bu adamın mental olarak bir sorunu olabileceği şüphesi düştüyse neden hala ayrılmıyorsunuz. Annesi babası değilsiniz. Yani bu kadar zorlamanın ne alemi var.

Tamam bazı insanlar belirli bir aşamaya gelince kıyafete çok önem vermez çevremde var birkaç kişi öyle. Ama o insanlar resmi bir yere gittiğinde de nasıl giyinilmesini gerektiğini bilir fark bu. farklı çorap giymek değil kıyafeti önemsememek. Hani tüylenmiş kazak giyer, rengi biraz solmuş tişört giyer vs ama tanışma, yemek gibi yerlerde hepsi gidip sade şık kaliteli elbiselerini giyer gelir. Sizde bir de sosyal ortamlarda konuşma da sıkıntı benim tanıdıklarım gayet sosyal,kendilerine güvenleri fazla, utanma çekinme yok, yere bardak düşse bir şey olmaz ya havasındalar. Siz bu ayrımı yapamıyorsunuz.

Daha gözardı edemeden yeni konu açtın be kızım lanet olsun😁😁😁
Otizmli değil bence, asosyal, evde otur otur hayattan kopmuş. Arkadası yoksa kimseyle konuşmuýor mu yani çok acaip ne o öyle🙄

Otizmli olsa ne olcak ayrılcak mısın hiç sanmıyorum al gitsin bu şakiyi onu alacak başka kimse de çıkmaz zaten yazık yalnız kalmasın😁😁😁
Canı sıkılıyor illaki konu açacak ilgi için..otizm konusu da popüler oldu oradan yürüyor zavallı

Siz de garipsiniz, kendi fikriniz yok gibi başkası söyleyince gözünüze batıyor. Baskı altında mı büyüdünüz? Elalemin ne diyeceği değil sizi neyin mutlu edeceğine odaklanın. Boğaziçi mezunu olması, bi yerde çalışıyor olması evlilikte pek bir şey ifade etmez. Hele cimriyse zaten etmez.
5 kere görüşebildiğim adamla evlilik yoluna girmezdim, aynı evde yaşamadığım en azından bir süre vakit geçiremediğim kimseyle ömrümü beraber geçirme kararı alamazdım. Hele 33 yaşındaysan.

X